Jump to content



Miele: Κοροϊδία και περιφρόνηση.


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

Πλυντήριο Siemens του 74 χάλασε φέτος. Όχι μόνο δεν έκλεισε η Siemens αυτά τα 38 χρόνια, αλλά τις περισσέψανε και μερικά μάρκα για μίζες.

Όλα τα αντικείμενα προ του 80-85 δεν χαλάνε με τίποτα.

Αυτοκίνητα, τηλεοράσεις, κασετόφωνα, πλυντήρια, κουζίνες, ψυγεία, μοτοσυκλέτες, you name it.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

πριν μερικους μηνες το πλυντηριο της μανας μου(siemens) τα κακαρωσε..

φερνει τεχνικο και ετυχε να ειμαι στο πατρικο εκεινες τις μερες..

η ιστορια παει καπως ετσι:

ο μαστορας, ζητησε απο τη μανα μου 170 ευρω για να αλλαξει καρβουνακια και αντισταση στο "νεκρο" πλυντηριο...πεταγομαι του λεω οχι ευχαριστω,θα το πεταξω και θα παρω αλλο..τσιμπησε 15 ευρω επισκεψη ο μαγκας για διαγνωση 3 λεπτων και τον εστειλα στο καλο

παω σε τοπικο καταστημα,9€ σετ καρβουνακια siemens+11€ αντισταση+ DIY "washer machine carbon brushes+element repair" from youtube = ανασταση πλυντηριου!

να χαρω εγω επαγγελματιες...

μου πηρε βεβαια σχεδον 2,5 ωρες να το λυσω και να βρω κατω απο τον καδο που ηταν τα καρβουνακια,αλλα δεν με χαλασε καθολου..

φανταζομαι γι αυτον θα ηταν μιση ωρα με το ζορι μιας και το εχει κανει 100αδες φορες και δεν χρειαζεται να εχει το λαπτοπ διπλα και να κοιταω στο youtube DIY..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενα bosch εχω τρία χρόνια τώρα βάζω περιπου -1- πλυντηριο την ημέρα και δεν κανει κίχ μέχρι στιγμής βέβαια στην πρώτη βλάβη θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος :p

Link to comment
Share on other sites

Εν έτει 2013 το μόνο όφελος επώνυμου πληντυρίου και γενικότερα συσκευής είναι πιθανή υποστήριξη από την κοινότητα, κι αυτό αν σου κάτσει.

Προσωπικά θυμάμαι να αλλάζουμε με τον πατέρα μου αναλογικό εγκέφαλο στο πλυντήριο σπίτι, το πλυντήριο τότε ήταν καινούριο ~3-4 ετών και αυτό συνέβη πριν 15 χρόνια.

Ακόμη θυμάμαι τα 500 καλώδια που έπρεπε να αποσυνδεθούν...

Στις σύγχρονες συσκευές το πρόβλημα ξεκινάει συνήθως στα ηλεκτρονικά, όλα αυτά τα όμορφα DC έχουν πυκνωτές με διάρκεια ζωής όχι άπειρη και όταν σκάσουν τα παρασύρουν όλα. Απ'την άλλη, είναι πιο εύκολα επισκευάσιμα. Προσωπικά απορώ πώς αφήνουν τις εταιρίες να δηλώνουν οικολογικές όταν χρεώνουν ανταλλακτικα πιο ακριβά από τη συσκευή. Δηλαδή να ανακυκλώνουμε τον τενεκέ από την κόκα κόλα αλλά να αλλάζουμε πληντύριο κάθε 5 χρόνια? Πολύ καλή οικολογική προσέγγιση...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενα bosch εχω τρία χρόνια τώρα βάζω περιπου -1- πλυντηριο την ημέρα και δεν κανει κίχ μέχρι στιγμής βέβαια στην πρώτη βλάβη θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος :p

Αυτοί τα παίρνουν χοντρά απο τον χώρο των αυτοκινήτων, μην αγχώνεστε. :p

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στην συζήτηση και τους λαμπτήρες? Είναι ιδέα μου ρε παιδιά ή αυτοί οι καινούργιοι οι οικολογικοί καίγονται πολύ πιο εύκολα από τους παλιούς τους κλασικούς με την αντίσταση?Εντάξει καίνε λιγότερο αλλά κοστίζουν απείρως πιο πολύ και έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής.Δηλαδή που είναι η οικονομία?Έχω καταλήξει ότι αυτή η ιστορία με τις green συσκευές είναι μια τεράστια απάτη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 χρονια είχα πάρει μια samsung 37" lcd tv δεν θυμάμαι το μοντέλο

όταν έψαχνα τότε για tv είχα δει πολλές κάποια στιγμή είδα μια σε μια βιτρίνα η οποια είχε μεγάλη διαφορα στην ποιότητα εικόνας από όσες ήταν διπλα μπήκα μέσα ρώτησα και μου είπαν ότι είχε 760 euro όταν την έφερε από την αποθήκη για να την πάρω παρατήρησα ότι στο καρτελάκι είχε ένα γράμμα διαφορετικό στον αριθμό μοντέλου με αυτή της βιτρίνας βεβαια ο πωλητής επέμενε ότι ήταν ίδια, όντως οπτικά και στο menu όλα ήταν ίδια

δεν την αγόρασα το έψαξα αρκετά και βρήκα μέσω της samsung ότι παρόλο που ήταν το ίδιο μοντέλο είχε διαφορετικό lcd panel αυτό υποδήλωνε το συγκεκριμένο γράμμα στο part number δυστυχώς όμως το ενλόγω μοντέλο υπήρχε διαθέσιμο μονο κατά παραγγελια και έπρεπε να περιμένω 1+ μήνες για να την παραλάβω και τιμή 1280 euro στην καλυτερη περιπτωση

την παρήγγειλα και την παρέλαβα μετά από 1.5 μηνα, την καταευχαριστηθικα καταπληκτική tv ...

κάποια στιγμή 1 μηνα μετά την λήξη της εγγύησης άρχισε να κάνει διαφορα κούλα να κολλάει η εικόνα στην μιση οθόνη διαφορα τετραγωνακια που και που

αρχικά υπέθεσα ότι ήταν πρόβλημα του ψηφιακού σήματος μετά από μερικές ημερες το πρόβλημα μεγάλωσε όμως η οθόνη άναβε και έσβηνε οποτε ήθελε

έψαξα να βρω την απόδειξη για την εγγύηση και είδα ότι είχε περάσει 2 χρονια και ένας μηνας από την αγορά της την πήγα στο service της samsung για διάγνωση πλήρωσα 40 euro και μου ζήτησαν 600 euro για να επισκευαστεί !!!

αν είναι δυνατόν 600 euro για επισκευή μιας lcd που μια αντίστοιχη σε inches σε προσφορα κοστίζει κάτι παραπάνω από τα μισά που μου ζήτησαν για επισκευή

τελικά την επισκεύασα μονος μου άλλαξα κάποια εξαρτήματα σε μια πλακέτα που είχα δει ότι από την πίσω όψη του pcb είχε κιτρινίσει λιγάκι τελικα δούλεψε άντεξε για 3 μηνες μέχρι που ένα βραδυ έκανε ένα δυνατό τσαφ και από πίσω έλαμψε ο τοίχος....!!

ένα πράγμα σαν να είχε ημερομηνία λήξης 1 μηνα μετά την λήξη της εγγύησης τα έπαιξε και παρόλο που την επισκεύασα και δούλεψε κανονικά ξαναχάλασε για τα καλά... και σαν μην έφτανε αυτό στο service μου ζήτησαν 600 euro!!!

τελικά πήγα σε ένα κατάστημα της γειτονιάς μου και πήρα μια LG 42" 460 euro σε προσφορα καινούριο μοντέλο μόλις την είχε παραλάβει

έχω μια LG στο δωμάτιο 22" από της πρώτες LCD που κυκλοφόρησαν έχει δουλέψει αμέτρητες ώρες μέχρι και μια φορα καταλάθος την χτύπησα στην οθόνη και έκανε μια βαθιά γρατζουνιά και ακόμα δουλεύει κανονικότατα

στράβωσα με την samsung παλιότερα είχα πάθει το ίδιο με smartphone της ίδια εταιρίας δεν μου είχε πέσει ποτε δεν είχε κακομεταχειριστεί και πάλι λίγο καιρό μετά την λήξη της εγγυησης ξαφνικά dead

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ενα bosch εχω τρία χρόνια τώρα βάζω περιπου -1- πλυντηριο την ημέρα και δεν κανει κίχ μέχρι στιγμής βέβαια στην πρώτη βλάβη θα δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος :p

στο πατρικό μου έχουμε 1 ψυγείο μια κουζίνα είχαμε και πλυντήριο ρούχων bosch όλα εντοιχιζόμενα και τα 3 για πέταμα

στην κουζίνα δεν δουλεύουν πλέον τα μισά ματια δεν συμφέρει η επισκευη

στο ψυγείο η συντήρηση ψύχει ελάχιστα και το φρεον που χρισιμοποιει έχει καταργηθεί χωρια που μια φορα ο πυκνωτής από το μοτέρ έσκασε και βρώμισε ο τόπος πως δεν πήραν και τα ντουλαπια φωτιά

το πλυντήριο πήρε πόδι προπολλού

αντίθετα έχω την παλιά κουζίνα στο γκαράζ δουλεύει ακόμη την χρησιμοποιώ για άλλες δουλειές μονο ο φούρνος έχει σκουριάσει... πρέπει παλιά να είχε αλλαχτεί και η αντίσταση του φούρνου

και το παλιό ψυγείο δουλεύει ακόμη στο γκαράζ εχει αλαχει κανα 2 φορες λαστιχο πορτας και τα 2 izola στα 25 + χρονια

πλέον δεν υπάρχουν ηλεκτρικές συσκευές αυτοκίνητα κτλπ που δεν χαλάνε υπάρχουν μονο αυτά που χαλάνε περισσότερο από αλλα

Link to comment
Share on other sites

η ιστορια παει καπως ετσι:

ο μαστορας, ζητησε απο τη μανα μου 170 ευρω για να αλλαξει καρβουνακια και αντισταση στο "νεκρο" πλυντηριο...πεταγομαι του λεω οχι ευχαριστω,θα το πεταξω και θα παρω αλλο..τσιμπησε 15 ευρω επισκεψη ο μαγκας για διαγνωση 3 λεπτων και τον εστειλα στο καλο

παω σε τοπικο καταστημα,9€ σετ καρβουνακια siemens+11€ αντισταση+ DIY "washer machine carbon brushes+element repair" from youtube = ανασταση πλυντηριου!

να χαρω εγω επαγγελματιες...

μου πηρε βεβαια σχεδον 2,5 ωρες να το λυσω και να βρω κατω απο τον καδο που ηταν τα καρβουνακια,αλλα δεν με χαλασε καθολου..

φανταζομαι γι αυτον θα ηταν μιση ωρα με το ζορι μιας και το εχει κανει 100αδες φορες και δεν χρειαζεται να εχει το λαπτοπ διπλα και να κοιταω στο youtube DIY..

Δηλαδή με άλλα λόγια, για δουλειά μιας ώρας το πολύ ο "μάστορας" ήθελε 150euro αμοιβή!!!! Δηλαδή σε 4 τέτοιες δουλειές να πήγαινε την ημέρα 600euro "μεροκάματο"!

Αυτό δυστηχώς είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα που έχουμε στην Ελλάδα, υπάρχει ΤΕΡΑΤΩΔΗΣ υπεραξία για την όποια παροχή υπηρεσιών!

Ανέκαθεν όσοι εργάζονται σε ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ εργασίες (εργοστασια, βιοτεχνίες κτλ) οι οποίες παράγουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΛΟΥΤΟ αμοίβονται ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ από τους "μάστορες παροχής υπηρεσιών".... Και τυγχάνει να το γνωρίζω απο "πρωτο χέρι" μιας και εργαζόμουν για 8 χρόνια σε εργοστάσιο!

Οσο οι μισθοί και οι συντάξεις ήταν σε καλά επίπεδα μέχρι πριν 3-4 χρόνια, κανείς δεν αντιδρούσε στα "150euro την ώρα" του .... "μάστορα". Αλλά ρε παιδιά σήμερα πλέον, όπου έχουμε φτάσει σε μισθούς των 2 και 3euro την ώρα (έχω ακούσει για μέχρι και 1euro την ώρα σε μαγαζί στη Θεσσαλονικη, μιλάμε ούτε στο μπαγκλαντές τέτοια!) , δεν μπορεί ο μάστορας να συνεχίζει να θέλει 50,60,100euro την ώρα!

Εκτός λοιπόν από τις στρατιες των βολεμένων ,και στην ουσία, άχρηστων δημοσίων υπαλλήλων (αφού μεγάλο μέρος τους υπάρχουν μόνον για να εξυπηρετούν την άχρηστη ,παραλογη γραφειοκρατεία που δημιούργησαν οι πολιτικοί που τους διόρισαν για να αποκτήσουν λόγο ύπαρξης...), που οι περισσοτεροι βριζουμε συνέχεια, υπάρχουν και κάποιες άλλες "στρατιές βολεμένων" του ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ τομέα, της.... "παροχής υπηρεσιών" που είχαν μάθει τόσα χρόνια να βγάζουν 100 και 200euro την ημέρα με 2-3 ώρες δουλειά και οι οποίοι φέρουν εξίσου μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα χάλια μας!

Θα πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να καταλάβουμε ΟΛΟΙ σ'αυτή τη χώρα ότι "ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΕΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ"! Αν θέλουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ελευθερία, εθνική κυριαρχία και ευημερία για όλους μας, άλλος τρόπος ΔΕΝ υπάρχει!

Οι εποχές της παρασιτικής ευημερίας ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ! Οσο ποιο γρήγορα το αντιληφθουν και αλλάξουν μυαλά οι βολεμένοι (δημοσίου και ιδιωτικού τομέα) τόσο καλύτερα (αν και δεν το βλέπω.... από ηλιθιο-τόμαρα μην περιμένεις και πολλά....)

Y.γ και μιας και το ανέφερε κάποιος, πάρτε και ένα πολυ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟ ντοκυμαντερ για να καταλάβετε τι παραμύθα και απάτη "παίζει" με την ιστορία του ανθρωπογενούς CO2 και της υπερθέρμανσης και της κλιματικής αλλαγής και παρόμοιες πράσινες πίπες που μας ταϊζουν για να δεχόμαστε τις δουλείες και τις εξαρτήσεις που μας επιβαλλουν (π.χ. η ΔΕΗ πληρώνει πάνω από 1ΔΙς ΕΥΡΩ το χρόνο για "δικαιώματα εκπομπής CO2" τα οποία φυσικά πληρώνουμε όλοι εμείς μέσω των λογαριασμών....)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δυστηχώς είναι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα που έχουμε στην Ελλάδα, υπάρχει ΤΕΡΑΤΩΔΗΣ υπεραξία για την όποια παροχή υπηρεσιών!

Λάθος. Όταν στη Γερμανία (και φυσικά και σε αλλες χώρες) για να αλλάξεις σαμπρέλα στο ποδήλατο θέλει 10-15ε το μαγαζί και ραντεβού πριν πας, ας μην το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις ανόμια πράγματα. Η αμοιβή για παροχή υπηρεσιών σε κάθε χώρα πρέπει να συγκρίνεται με την αμοιβή της μισθωτής εργασίας για να βγάλεις σωστό συμπέρασμα.

Στην γερμανία, μπορεί η παροχή υπηρεσιών να χρεώνεται 30,40 ή και 50 την ώρα, όμως και ο μισθωτός υπάλληλος πληρώνεται τουλάχιστον 10euro την ώρα! Η μέση διαφορά δηλαδή είναι ~1 προς 3, άντε 1 προς 4. Αυτό θεωρώ ότι είνα κάτι θεμιτό και δίκαιο ως ένα βαθμό, μιας και στην παροχή υπηρεσιών συνήθως πληρώνεις για μία εργασία που δεν μπορείς να κάνεις εσύ άσε που ο μάστορας έρχεται και σπίτι σου.

ΟΜΩΣ,στην ελλάδα αυτή τη στιγμή, ο μέσος υπάλληλος πληρώνεται με 2, 3 το πολύ 5 euro/ώρα και ο "πάροχος υπηρεσιών" ζητάει 50,60 και 100euro την ώρα για την όποια δουλειά θα κάνει!

ΑΥΤΟ ακριβώς εννοώ όταν έγραφα για τεράστια υπεραξία της παροχής υπηρεσιών! Υπεραξία σε σχέση με την αξία της εμμισθης εργασίας!

Δε μπορεί ρε φίλε η εργατοωρα του "παρόχου υπηρεσίας" να είναι 30-40 φορές πάνω από την εργατοωρα του φουκαρά του μισθωτού, πως να το κάνουμε δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα των μνημονίων με μισθούς των 2 και 3euro την ώρα.... ΟΧΙ ΦΙΛΕ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ "50, 60, 100, xxx ευρώ"!

Και αν ζητάνε, θα πρέπει να εισπράτουν ΦΑΠΕΣ, γιατί για να ζητάνε "50,60 και 100euro την ώρα" από κάποιον που πληρώνεται (και ΑΝ πληρώνεται κιολας...) με 2-3 euro την ώρα, αυτό σημαίνει ότι είναι ΤΟΜΑΡΙΑ και ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΙ!

Link to comment
Share on other sites

Οι δικηγόροι, γιατροί και λοιποί επαγγελματίες δεν πρέπει ζητάνε να ζητάνε 50, 60, 100, xxx ευρώ την ώρα για τις υπηρεσίες τους?

σφραγισμα στο δοντι ή αφαιρεση χολής δεν μπορω να κανω μονος μου στο σπιτι..

το πλυντηριο ομως μια χαρα το εφτιαξα...

Link to comment
Share on other sites

σφραγισμα στο δοντι ή αφαιρεση χολής δεν μπορω να κανω μονος μου στο σπιτι..

Και επειδή δεν μπορείς να το κάνεις μόνος, θεωρείς ότι στην Ελλάδα του 2013,δικαιούνται να σε "πάρουν το νεφρό" για.... "σφραγισμα στο δοντι ή αφαιρεση χολής"; :-)

Εν πάσι περπτώσει, άλλο πράγμα ο χώρος της υγείας και άλλο οι παντός είδους "μάστορες και τεχνικοί", μην τα μπερδευουμε τα πράγματα.

Αλλά βλέπεις ότι ακόμα και για τα σφραγίσματα που λες, ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή πολύ κόσμος ΔΕΝ έχει ποια χρήμα, πάει και κάνει οδοντιατρικές εργασίες σε σκοπια και βουλγαρία!

Ασε που έτσι όπως έχει καταντησει η παροχή υπηρεσιών υγείας στην Ελλάδα, να παρακαλάμε το Θεό μην παθουμε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

απλα θελω να πω οτι υπηρεσιες με υπηρεσιες εχουν μεγαλη διαφορα..

οπότε να συγκρινουμε το μεροκαματο του γιατρου,του τσαγκαρη,του μαγκιτη ηλεκτρονικου πλυντηριων και του υδραυλικου,ειναι λιγο ατοπο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.