Jump to content



Kαθαρισμος compact φωτ.μηχανης


Recommended Posts

Πηρα μια compact πολυ μικρου μεγεθους(βαρος 120g, βαθος <2cm) και αναρωτιεμαι πως θα την καθαριζω, αφου η επιφανεια της ειναι ελαχιστη και ολο οπες και κουμπακια. Φανταζομαι οτι με οινοπνευμα δε γινεται γιατι θα μπαινει μεσα. Υπαρχει καποιο αλλο ειδικο υγρο? Με το ιδιο θα καθαριζω το φακο και την lcd οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε κανα λινκ ή φωτογραφία της μηχανής να τη δούμε.

Για να καθαρίσεις τον φακό πάντως, αν και στις περισσότερες περιπτώσεις πιστεύω αρκει ένα πανάκι γυαλιών, για πιο δύσκολα σημαδάκια κλπ μπορείς να πας σε ένα φαρμακείο και να πάρεις καθαρή ισοπροπυλική αλκοόλη και βάζοντας λίγη ποσότητα σε ένα πανάκι που δεν αφήνει χνούδι θα καθαρίσεις το κρύσταλλο.

Link to comment
Share on other sites

Oλες οι compact μεχρι 100-150 ειναι εξωτερικα πανω-κατω ιδιες φιλε μου:)

Εσυ το φακο σου τον καθαριζεις με καθαρή ισοπροπυλική αλκοόλη απο το φαρμακειο?... το κυριως σωμα της μηχανης?

Link to comment
Share on other sites

lol, πες τουλάχιστον το μοντέλο.

Εγώ όλους μου τους φακούς τους καθαρίζω είτε έτσι είτε με καθαρό οινόπνευμα.

Το σώμα της μηχανής αναλόγως την περίπτωση. Άλλωστε ο αισθητήρας εχει περισσότερη σημασία να είναι καθαρός παρά το σώμα. Εγώ όμως έχω dslr οπότε ας μην κάνουμε συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα μοντελα compact λιγο πολυ ειναι ιδια, προφανως οι οδηγιες δε διαφορροποιουνται αναλογως μοντελου.

Στο manual γραφει να μην χρησιμοποιειται οινοπνευμα, διαλυτικα ή αλλα πτητικα χημικα.

Απομακρυνεις λεει τη σκονη και τα χνουδια με φυσητηρι(μικρη συσκευη με ελαστικο βολβο στο ενα ακρο της, ο οποιος οταν μαλαζεται παραγει ρευμα αερα που εξερχεται απο το αλλο ακρο)... Δε ξερω αν εναι το ιδιο με σπρει πεπιεσμενου αερα. Για τις δαχτυλιες στο φακο μαλακο πανι, λεει, και αν δεν ειναι αποτελεσμαστικο τοτε με πανι ελαφρως εμποτισμενο με καθαριστικο φακου του εμποριου.

Οσο για το σωμα, τις σκονες λεει με φυσητηρι και μετα σκουπιζεις μαλακα με μαλακο στεγνο υφασμα... Μετα τη χρηση σε περιβαλλον με αμμο ή σκονη σκουπιζεις με πανι ελαφρα εμποτισμενο με καθαρο νερο και στεγνωνεις σχολαστικα.

Συμπερασμα: φαινεται οτι αν μπει νερο μεσα δε χαλαει:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα μοντελα compact λιγο πολυ ειναι ιδια, προφανως οι οδηγιες δε διαφορροποιουνται αναλογως μοντελου.

Στο manual γραφει να μην χρησιμοποιειται οινοπνευμα, διαλυτικα ή αλλα πτητικα χημικα.

Απομακρυνεις λεει τη σκονη και τα χνουδια με φυσητηρι(μικρη συσκευη με ελαστικο βολβο στο ενα ακρο της, ο οποιος οταν μαλαζεται παραγει ρευμα αερα που εξερχεται απο το αλλο ακρο)... Δε ξερω αν εναι το ιδιο με σπρει πεπιεσμενου αερα. Για τις δαχτυλιες στο φακο μαλακο πανι, λεει, και αν δεν ειναι αποτελεσμαστικο τοτε με πανι ελαφρως εμποτισμενο με καθαριστικο φακου του εμποριου.

Οσο για το σωμα, τις σκονες λεει με φυσητηρι και μετα σκουπιζεις μαλακα με μαλακο στεγνο υφασμα... Μετα τη χρηση σε περιβαλλον με αμμο ή σκονη σκουπιζεις με πανι ελαφρα εμποτισμενο με καθαρο νερο και στεγνωνεις σχολαστικα.

Συμπερασμα: φαινεται οτι αν μπει νερο μεσα δε χαλαει:confused:

Εμποτισμένο λέει, όχι μουλιασμένο :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.