Jump to content



ΑΛΛΑΓΗ FANS ΣΕ Η80


paynemax

Recommended Posts

Καλημερα ,

Enermax Apollish Vegas 120mm Green LED Fan [uCAPV12A-G] - $39.00 : PC Case Gear

ειμαι ενα βημα πριν παραγγειλω τα παραπανω ανεμιστηρια και ως συνηθως θελω την συμβουλη σας.

Ειναι ΟΚ ?....πρεπει να δω κατι αλλο που μου διαφευγει οσον αφορα το αν μπαινουν πανω στην H80 ?

Θα εχω κανα προβλημα με το εξαρτημα που ρυθμιζει τα LED και τις στροφες του ανεμιστηρα?

Υπο κανονικες συνθηκες δεν θα ρωταγα για ανεμιστηρια αλλα ειναι ακριβα τα ρημαδια μιας και θα παρω 2 τεμαχια και δεν θελω να κανω μ@μ@κι@.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους ξέρω τους συγκεκριμένους, αλλά από μία πρώτη ματιά δε θα έχεις πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι άμα θες τα φρου-φρου (led switching με τον fan controller κτλ) δε θα τους κοτσάρεις πάνω στο block της h80/ή στο cpu fan header της μητρικής, οπότε δε θα έχεις αυτόματο rpm control βάσει των θερμοκρασιών.

Και το πιο βασικό...40$ για έναν ανεμιστήρα;;;Άμα πάρεις 2, φτάνει την τιμή της ίδιας της Η80, και δε μου φαίνεται ιδιαίτερα πρακτικό/λογικό. Όσο καλοί και να είναι, μεγαλύτερη διαφορά από 1-2 C δε πρόκειται να δεις συγκριτικά με 2 άλλα ποιοτικά fans. Άμα δε σε ενδιαφέρει το pwm ρίξε και μία ματιά στους scythe gentle typhoon 1850rpm (AP-15). Δεν έχουν φρου-φρου, αλλά είναι πολύ ικανοί, και έχουν καλό λόγο θορύβου/απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους ξέρω τους συγκεκριμένους, αλλά από μία πρώτη ματιά δε θα έχεις πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι άμα θες τα φρου-φρου (led switching με τον fan controller κτλ) δε θα τους κοτσάρεις πάνω στο block της h80/ή στο cpu fan header της μητρικής, οπότε δε θα έχεις αυτόματο rpm control βάσει των θερμοκρασιών.

Και το πιο βασικό...40$ για έναν ανεμιστήρα;;;Άμα πάρεις 2, φτάνει την τιμή της ίδιας της Η80, και δε μου φαίνεται ιδιαίτερα πρακτικό/λογικό. Όσο καλοί και να είναι, μεγαλύτερη διαφορά από 1-2 C δε πρόκειται να δεις συγκριτικά με 2 άλλα ποιοτικά fans. Άμα δε σε ενδιαφέρει το pwm ρίξε και μία ματιά στους scythe gentle typhoon 1850rpm (AP-15). Δεν έχουν φρου-φρου, αλλά είναι πολύ ικανοί, και έχουν καλό λόγο θορύβου/απόδοσης.

Αυτοματο RPM δεν εχω ουτε με την H80 , δουλευει παντα στις χαμηλοτερες στροφες , δεν μπορω τον θορυβο.(πρωτη σκαλα)

Βασικα δεν με ενδιαφερει η καλυτερη αποδοση για τον λογο του οτι ειναι οπως ειπες και εσυ μηδαμινη , καθαρα για αισθητικους λογους το κανω , τους ερωτευτηκα.

Το θεμα ειναι να ειναι αθορυβη οσο και αυτη της CORSAIR και να ειναι το ιδιο αποδοτικη αν οχι καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ θορυβώδεις οι Appolish...

Πέραν αυτού, όπως σωστά παρατηρεί και ο προλαλήσαντας, 80+ $ για δύο φουρφούρια? Τι είναι? Η Μόνικα Μπελούτσι των fans? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ θορυβώδεις οι Appolish...

Πέραν αυτού, όπως σωστά παρατηρεί και ο προλαλήσαντας, 80+ $ για δύο φουρφούρια? Τι είναι? Η Μόνικα Μπελούτσι των fans? :rolleyes:

Ερνεστο , τους εχεις ακουσει και λες οτι ειναι θορυβωδεις?

Ρωταω γιατι στα specs λεει minimum 16DB που εχω την εντυπωσει οτι ειναι αθορυβο.

Υ.Γ. Το ξερω οτι ειναι παρα πολλα λεφτα για 2 fans αλλα ας επικεντρωθουμε στο λειτουργικο κομματι και οχι στο οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Βρίθουν τα φόρα και το νετ από σοβαρές δοκιμές... Το είχα δει κάπου, αλλά δε μου έκανε καμία εντύπωση για τους συγκεκριμένους: τρακτεράκια οι Apollish. Δεν τους έριξα δεύτερη ματιά.

16dB min. σημαίνει στη γλώσσα των εταιριών "όταν ο ανεμιστήρας δε λειτουργεί!" :hehe: Μη δίνεις καμία βαρύτητα στα τεχνικά των εταιριών (ειδικά ότι έχει να κάνει με νουμεράκια), ούτε καν το min/max στροφών λειτουργίας δεν ευσταθεί.

EDIT: κάτι βρήκα... http://extreme.pcgameshardware.de/luftkuehlung/110082-roundup-das-grosse-pcghx-luefter-roundup-2010-update-58x-120mm-140mm-luefter-im-test.html#a346

Ο 14άρης είναι ο δεύτερος πιο θορυβώδης overall, ο 12άρης πόσο πιο ήσυχος να είναι?

Και αλλού τους είχα πετύχει, ποστάρω το γερμανικό που το είχα πρόχειρο.

Link to comment
Share on other sites

Βρίθουν τα φόρα και το νετ από σοβαρές δοκιμές... Το είχα δει κάπου, αλλά δε μου έκανε καμία εντύπωση για τους συγκεκριμένους: τρακτεράκια οι Apollish. Δεν τους έριξα δεύτερη ματιά.

16dB min. σημαίνει στη γλώσσα των εταιριών "όταν ο ανεμιστήρας δε λειτουργεί!" :hehe: Μη δίνεις καμία βαρύτητα στα τεχνικά των εταιριών (ειδικά ότι έχει να κάνει με νουμεράκια), ούτε καν το min/max στροφών λειτουργίας δεν ευσταθεί.

EDIT: κάτι βρήκα... [Roundup] Das gro

Ο 14άρης είναι ο δεύτερος πιο θορυβώδης overall, ο 12άρης πόσο πιο ήσυχος να είναι?

Και αλλού τους είχα πετύχει, ποστάρω το γερμανικό που το είχα πρόχειρο.

Ρε , δεν ξερω γερμανικα ! !! ! :rolleyes:

Συμφωνω μαζι σου σχετικα με τα 16db ουτος η αλλος δεν ειχα σκοπο να τα δουλεξω τοσο χαμηλα.

Corsair Fan Specs :

Fan airflow: 46 - 92 CFM

Fan dBA: 22 - 39 (Θεωρω οτι τα 22db ειναι η πρωτη απο τις τρεις σκαλες που εχει η H80)

Fan static pressure: 1.6 - 7.7mm/H20

Με αυτην και μονο την λογικη τα 22db σαν θορυβος μου κανουνε , μπορω να τσιμπισω τις στροφες των apollish και λιγο παραπανω.

Δηλαδη οταν τους ακουσες κανανε σαν τρακτερ?..... γιατι αν ειναι ετσι τους ξεχναω στο φτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ξέρεις τη γλώσσα για να διαβάσεις νούμερα: σε 6 (χρωματισμένες) στήλες αναφέρει θερμοκρασίες και τα αντίστοιχα επίπεδα θορύβου αναλόγως στροφών λειτουργίας (100%, 75% και 50%).

42dB είναι πάρα πολλά, ακόμη και 24dB στο 50% μου φαίνονται πολλά...

Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα προιον που κάνει 87€καινούριο

αυτή τη στιγμή στο skroutz

και θέλεις να δώσεις 2χ39€ για να του αλλάξεις ανεμιστήρες?

πάρε με όσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις ένα radiator - Water Cooling | Skroutz.gr

τις προκοπής και δούλεψε το παθητικά.

δεν νομίζω πως το πρόβλημα στο σύστημα σου είναι οι ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα προιον που κάνει 87καινούριο

αυτή τη στιγμή στο skroutz

και θέλεις να δώσεις 2χ39 για να του αλλάξεις ανεμιστήρες?

πάρε με όσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις ένα radiator - Water Cooling | Skroutz.gr

τις προκοπής και δούλεψε το παθητικά.

δεν νομίζω πως το πρόβλημα στο σύστημα σου είναι οι ανεμιστήρες.

Δεν ξερω για πιο προβλημα μιλας.

Η εκτος αν εννοεις το προβλημα που εχω στον εγκεφαλο :bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

έχεις ένα προιον που κάνει 87€καινούριο

αυτή τη στιγμή στο skroutz

και θέλεις να δώσεις 2χ39€ για να του αλλάξεις ανεμιστήρες?

πάρε με όσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις ένα radiator - Water Cooling | Skroutz.gr

τις προκοπής και δούλεψε το παθητικά.

δεν νομίζω πως το πρόβλημα στο σύστημα σου είναι οι ανεμιστήρες.

αυτο με το ψυγειο που λες δεν το επιασα να κανει τι ενα ψυγειο σκετο μεσα στο κουτι ? δεν εχει custom κυκλωμα υδροψυξης για να το προσθεση απλα και για να το βαλει στην h80 πρεπει να παιξει κοψε ραψε με απλα λογια να χασει την εγγυηση αρα δεν νομιζω να υπαρχει τετοια περιπτωση

Eγω καταλαβα οτι ειχε προβλημα με τον θορυβο και θελει να αλλαξει τους ανεμηστηρες

Link to comment
Share on other sites

τον ενδιαφέρει η εγγύηση?

κοστολογικά και μόνο την ακυρώνει πετώντας τόσα λεφτά σε ανεμιστήρες που αγόραζε μια δεύτερη για πλάκα.

με βάση το ασύμφορο της υπόθεσης πρότεινα μια λύση

που θα αποδώσει τα μέγιστα για το φίλο

χωρίς να χρειάζεται καν ανεμιστήρες.

από κει και πέρα είναι θέμα προσωπικής αντίληψης το πόσο κόψε ράψε και πόσο θα "λερωθεί" με μια ενδεχόμενη επέμβαση στο σύστημα.

Η εγγύηση είναι κάτι πολύ φλου, αμα σκας για κάτι after sale όσο κάνει το προιόν που πας να διορθώσεις/βελτιώσεις,τι νόημα έχει η εγγύηση?

Εγγύηση=γλυτώνω λεφτά υπο τη μορφή ασφάλειας σε ενδεχόμενη βλάβη.

εδω ο φίλος έχει λεφτά για πέταμα,έτσι βλέπω την αλλαγή ανεμιστήρων.

Ας ποντάρει σε custom είναι η ώρα του....

@pay(ne)max δεν ξέρω για τον εγκέφαλο σου, καθοδήγηση ή ενημέρωση νομίζω χρειάζεσαι, πειραματίσου ελεύθερα!

Link to comment
Share on other sites

τον ενδιαφέρει η εγγύηση?

κοστολογικά και μόνο την ακυρώνει πετώντας τόσα λεφτά σε ανεμιστήρες που αγόραζε μια δεύτερη για πλάκα.

με βάση το ασύμφορο της υπόθεσης πρότεινα μια λύση

που θα αποδώσει τα μέγιστα για το φίλο

χωρίς να χρειάζεται καν ανεμιστήρες.

από κει και πέρα είναι θέμα προσωπικής αντίληψης το πόσο κόψε ράψε και πόσο θα "λερωθεί" με μια ενδεχόμενη επέμβαση στο σύστημα.

Η εγγύηση είναι κάτι πολύ φλου, αμα σκας για κάτι after sale όσο κάνει το προιόν που πας να διορθώσεις/βελτιώσεις,τι νόημα έχει η εγγύηση?

Εγγύηση=γλυτώνω λεφτά υπο τη μορφή ασφάλειας σε ενδεχόμενη βλάβη.

εδω ο φίλος έχει λεφτά για πέταμα,έτσι βλέπω την αλλαγή ανεμιστήρων.

Ας ποντάρει σε custom είναι η ώρα του....

@pay(ne)max δεν ξέρω για τον εγκέφαλο σου, καθοδήγηση ή ενημέρωση νομίζω χρειάζεσαι, πειραματίσου ελεύθερα!

Nα στο ξεκινησω αλλιως πες οτι δεν τον νιαζει η εγγυηση και αποφασιζει να κανει τη μοντα σκεφτηκες ποσα λεφτα θελει για να κανει την αλλαγη? δεν θα κοψει απλα το σωληνα και θα βαλει ενα ψυγειο (που δεν ξερουμε αν μπορει να το κανει στο κουτι του ) θελει σωληνα ρακορ υγρο και τανκ (μπορει να βαλει και ενα "T" και να το γεμισει απο εκει αλλα ειναι παλουκι στη εξαερωση με απλα λογια χανουμε το νοημα

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, καλύτερα να πληρώσει 60ευρώ τα ανεμιστηράκια. :bad:

Μα δεν ειπα να βαλει τους ανεμηστηρες που λει και γενικοτερα δεν μιλησα καν για τους ανεμηστηρες αλλα αυτο που λες δεν εχει καμια λογικη γιατι μιλαμε για μια μετατροπη κοντα στα 60 ευρω που παιζει να κερδισει 2-3 βαθμους και αμα αλλα θα ζορισει αρκετα την αντλια του συστηματος

Apo ανεμηστηρες θα προτεινα τους Noiceblocker Blacksilent Pro PL2

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , να μαζεψω λιγο το τι εχω πει απο την αρχη του post , γιατι εχω την εντυπωση οτι εχουμε ξεφυγει λιγακι.

α)δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το PC.

β)δεν υπαρχει οικονομικο ζητημα.(ξερω οτι ειναι πολλα αλλα μου αρεσουν)

γ)η αλλαγη γινεται καθαρα και μονο για λογους αισθητικης , τα συγκεκριμενα fans μου αρεσουν περισσοτερο απ΄ οτιδηποτε αλλο εχω δει.

Αυτο που ρωτησα ειναι αν κανουν τα συγκεκριμενα ανεμιστηρακια η θα εχω καποιο προβλημα , μην παρω κατι τοσο ακριβο και στο τελος δεν κανει , καθως επισης και αν κανουν θορυβο; Το ιδανικο θα ηταν να ειναι το ιδιο αθορυβα αλλα και αποτελεσματικα οπως ειναι τα fans της H80.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , να μαζεψω λιγο το τι εχω πει απο την αρχη του post , γιατι εχω την εντυπωση οτι εχουμε ξεφυγει λιγακι.

α)δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το PC.

β)δεν υπαρχει οικονομικο ζητημα.(ξερω οτι ειναι πολλα αλλα μου αρεσουν)

γ)η αλλαγη γινεται καθαρα και μονο για λογους αισθητικης , τα συγκεκριμενα fans μου αρεσουν περισσοτερο απ΄ οτιδηποτε αλλο εχω δει.

Αυτο που ρωτησα ειναι αν κανουν τα συγκεκριμενα ανεμιστηρακια η θα εχω καποιο προβλημα , μην παρω κατι τοσο ακριβο και στο τελος δεν κανει , καθως επισης και αν κανουν θορυβο; Το ιδανικο θα ηταν να ειναι το ιδιο αθορυβα αλλα και αποτελεσματικα οπως ειναι τα fans της H80.

Προβλημα δεν νομιζω να εχεις κανενα τωρα αναλογα τον ανεμηστηρα μπορει να παιζει 1-2 βαθμους πανω κατω και οι ανεμηστηρες δεν ειναι 80 ευρω αλλα πολυ πιο κατω 40 δολαρια ειναι στο aquatuning einai sta 20 ευρω ο ενας Aquatuning - Der Wasserkhlung Vollsortimenter - Enermax UCAPV12A-G Apollish Vegas Green ( 120x120x25mm ) Enermax UCAPV12A-G Apollish Vegas Green ( 120x120x25mm ) 78300

και παλι εμενα πολλα μου φενοντε εμενα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους ,

δευτερα μπηκε η παραγγελια(http://www.awd-it.co.uk/) , παρασκευη παρελαβα , το κουφο ηταν που μου εφεραν το δεμα σπιτι μου(ΕΛΤΑ) , πραγματικα ανελπιστο ! !

Σχετικα με την τοποθετηση......

α)Αν θελει καποιος να βλεπει τα ανεμιστηρια απο την κανονικη τους προσοψη και οχι απο την πλευρα των καλωδιων(photo5) θα πρεπει να αλλαξει το airflow και αντι να βαζει αερα(εξω-μεσα) θα πρεπει να το κανει αναποδα(μεσα-εξω) , μιας που για τα δικα μου γουστα ηταν αντιαισθητικο εκανα την αλλαγη.

Καπου ειχα διαβασει οτι καποιος ειχε προβλημα με τις θερμοκρασιες , ευτυχως εγω δεν συναντησα κατι τετοιο , ισως να με σωνει το οτι ακριβως πανω απο ανεμιστηρια της CPU υπαρχει ο 200mm του κουτιου που ριχνει τον αερα του απευθειας πανω στην ανεμιστηρια του επεξεργαστη.(photo6)

β)Ενα αλλο θεματακι που συναντησα ειναι οτι μεσα στην συσκευασια δεν δινει ανταπτορες για να τα συνδεσεις πανω στο τροφοδοτικο(μ@μ@κια) , ευτυχως ειχα εναν ανταπτορα οποτε το ενα πηγε στην m/b και το αλλο στο psu.

γ)Σχετικα με τον θορυβο , απλα δεν υπαρχει , ακομα στις μεγιστες στροφες να τα βαλεις ακους ελα ελαφρυ εντονο φυσημα , καμια σχεση με της CORSAIR που οταν τα εβαζες στην 3η σκαλα δεν μπορουσες να κατσεις πανω απο ενα λεπτο.

Οι θερμοκρασιες ειναι ακριβως ιδιες οπως ηταν με τα ανεμιστηρακια της CORSAIR ....windows(33-37) και σε 3dmark(48-52) και αυτο με τους ανεμιστηρες να ειναι στο 40-50% τις αποδοσης τους.

υ.γ. Ξερω , τα καλωδια θελουν συμμαζεμα αλλα το αφηνω για αυριο.

57310074.jpg

29945685.jpg

Ωραια μαγκια , ο ανεμιστηρας εινα κουμπωτος , ΑΝΕΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.

49122249.jpg

Eυτυχως τα καλωδια ειναι αρκετα μακρια και στον ανεμιστηρα αλλα και στο εξαρτημα που ρυθμιζει στροφες και φωτισμο και τα 2 μαζι ειναι περιπου 1 μετρο , οποτε δεν συναντησα κανενα προβλημα , μπορω να τα τοποθετησω οπου με βολευει.

75783543.jpg

27226963.jpg

Αποτελεσμα....

30144464.jpg

47361961.jpg

39935981.jpg

58087029.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.