Jump to content



ΑΛΛΑΓΗ FANS ΣΕ Η80


paynemax

Recommended Posts

.

γ)Σχετικα με τον θορυβο , απλα δεν υπαρχει , ακομα στις μεγιστες στροφες να τα βαλεις ακους ελα ελαφρυ εντονο φυσημα , καμια σχεση με της CORSAIR που οταν τα εβαζες στην 3η σκαλα δεν μπορουσες να κατσεις πανω απο ενα λεπτο.

Οι θερμοκρασιες ειναι ακριβως ιδιες οπως ηταν με τα ανεμιστηρακια της CORSAIR ....windows(33-37) και σε 3dmark(48-52) και αυτο με τους ανεμιστηρες να ειναι στο 40-50% τις αποδοσης τους.

υ.γ. Ξερω , τα καλωδια θελουν συμμαζεμα αλλα το αφηνω για αυριο.

δεν καταλαβα τι εκανες....εβαλες αυτους τους fans και ποια ακριβως η διαφορα? οταν λες 40-50% της απδοσης τους τι εννοεις ακριβως? αφου τους εβαλες πανω στο τροφοδοτικο απευθειας δεν ειναι στο 100%? οταν λες οι θερμοκρασιες ειναι ακριβως ιδιες οταν ειχε τα νεμιστηρακια της corsiar τι εννοεις?που ηταν τα νεμιστηρακια της corsair σε ποια σκαλα?

Link to comment
Share on other sites

.

γ)Σχετικα με τον θορυβο , απλα δεν υπαρχει , ακομα στις μεγιστες στροφες να τα βαλεις ακους ελα ελαφρυ εντονο φυσημα , καμια σχεση με της CORSAIR που οταν τα εβαζες στην 3η σκαλα δεν μπορουσες να κατσεις πανω απο ενα λεπτο.

Οι θερμοκρασιες ειναι ακριβως ιδιες οπως ηταν με τα ανεμιστηρακια της CORSAIR ....windows(33-37) και σε 3dmark(48-52) και αυτο με τους ανεμιστηρες να ειναι στο 40-50% τις αποδοσης τους.

υ.γ. Ξερω , τα καλωδια θελουν συμμαζεμα αλλα το αφηνω για αυριο.

δεν καταλαβα τι εκανες....εβαλες αυτους τους fans και ποια ακριβως η διαφορα? οταν λες 40-50% της απδοσης τους τι εννοεις ακριβως? αφου τους εβαλες πανω στο τροφοδοτικο απευθειας δεν ειναι στο 100%? οταν λες οι θερμοκρασιες ειναι ακριβως ιδιες οταν ειχε τα νεμιστηρακια της corsiar τι εννοεις?που ηταν τα νεμιστηρακια της corsair σε ποια σκαλα?

Oχι δεν ειναι στο 100% εχουν αλλο ενα εξαρτημα που ρυθμιζει τις στροφες και τα led του ανεμιστηρα.

corsair fans specs :

Fan speeds (+/- 10%): up to 1300 RPM (Low Noise), 2000 RPM (Balanced), and 2500 RPM (High Performance)

εγω τα ειχα παντα στην πρωτη σκαλα διοτι στην δευτερη σκαλα ηταν ενοχλητικο και στην τριτη ηταν "αστα να πανε"

Τα apollish αν τα βαλεις στο maximum των στροφων(2000 rpm) κανουν λιγοτερο θορυβο απ΄οτι κανει η δευτερη σκαλα στα CORSAIR.

Link to comment
Share on other sites

Δύο 120άρηδες στις 2000 σαλ πάνω σε πυκνό radiator και να είναι "ήσυχοι" δύσκολο να το πιστέψω...

Βέβαια, εξαρτάται και από το αφτί του καθενός και τι αντιλαμβάνεται ως θορυβώδες ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

τωρα το πιασα. δεν μας ειπες ομως τι κερδισες σε αποδοση?ποσους βαθμους?

Δεν μπαινω καν στην διαδικασια να αναφερω αν κερδισα η εχασα 1-2C , ουτος η αλλος εξ αρχης δεν ηταν αυτο το ζητουμενο.

Η αποδοση ειναι ακριβος ιδια.

Link to comment
Share on other sites

ηταν θεμα θορυβου...καταλαβα. η ηχορυπανση ειναι ενα τρομερο φαινομενο για την πολη που ζουμε....αν εχουμε και στο δωματιο μας απο τον υπολογιστη... καλοριζικα τοτε!:clap:

Link to comment
Share on other sites

ηταν θεμα θορυβου...καταλαβα. η ηχορυπανση ειναι ενα τρομερο φαινομενο για την πολη που ζουμε....αν εχουμε και στο δωματιο μας απο τον υπολογιστη... καλοριζικα τοτε!:clap:

Καμια σχεση , για λογους αισθητικης και μονο τα αλλαξα:slap: , ηθελα να δωσω λιγο χρωμα στο εσωτερικο του κουτιου με εναν φωτιζομενο ανεμιστηρα και αυτος μου αρεσε περισσοτερο απ΄οτι αλλο ειδα.

Υ.Γ.Εννοειτε οτι ηθελα να ειναι ιδια η πιο αθορυβα απο τις CORSAIR.

Link to comment
Share on other sites

dont know..μου φαινοτναι πολλα τα ευρα για 2 ανεμιστηρια μονο για τα λαμπακια τους. εδω στο φορουμ θα ηθελα να ακουσω λιγοτερο θορυβο..θερμοκρασιες...

Kαλημερα ,

σχετικα με το θορυβο εχω πει ηδη οτι ειναι πολυ πιο αθορυβα σε σχεση με τα ανεμιστηρια τις CORSAIR.

Στις 2000 rpm(enermax) σε σχεση με τις 2000rpm(CORSAIR) ειναι μερα με την νυχτα , η αποδοση στην ψυξη ειναι η ιδια.

Σχετικα με τα λεφτα που λες , δεν θα διαφωνησω μαζι σου , αλλα απ΄οτι την αλλη θετω εναν απλο προβληματισμο , αραγε χρειαζομαστε M/b των 300-400€ , 2-3 way sli/cf , υδροψυξης για να κανουμε O/C σε πανακριβους επεξεργαστες/VGA ????.......η απλα το κανουμε γιατι το γουσταρουμε?(οσο εξυπνο η χαζο ειναι)

Link to comment
Share on other sites

ok αφου θες να το ακουσεις και γουσταρεις...το κουτακι σου ειναι πολυ ωραιο εμφανισιακα και harwarικα...μη με ακους εμενα. συχνα γκρινιαζω...ομορφο κουτι.μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

ok αφου θες να το ακουσεις και γουσταρεις...το κουτακι σου ειναι πολυ ωραιο εμφανισιακα και harwarικα...μη με ακους εμενα. συχνα γκρινιαζω...ομορφο κουτι.μπραβο!

Φιλε μου μαλλον με παρεξηγησες , στα 25 χρονια που εχω αυτο το χομπυ ειναι η πρωτη φορα που ανεβαζω φωτογραφια του PC μου σε FORUM , δεν ειχα την αναγκη να το κανω γιατι ειναι κατι που το κανω για την παρτυ μου και οχι για αλλους.(ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΨΩΝΙΣΕΙ)

Eτυχε να μπω στο FORUM και δω ιδεες modding κτλ αλλα και να βρω ανθρωπους που μοιραζομανται το ιδιο παθος με μενα , και να παρω ιδεες για το δικο μου PC.Οποτε σκεφτηκα αφου εκπεμπουμε λιγο πολυ στο ιδιο μηκος κυμματος γιατι να μην ανεβασω και καμια photo απο το δικο μου , μπορει να δεις καποιος κατι και να του αρεσει για το δικο του PC.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μ αρεσει παντως.ψαξε να δεις στα ποστ μου, σπανια εχω πει οτι μ αρεσει ενα κουτι, γιατι θεωρω την εμφανιση ανευ σημασιας...τελοσπαντων αισθητικο αποτελεσμα οπλυ καλο, ψυξη τα ιδια, θορυβος λιγοτερος ...+1 λοιπον απο μενα για την προσπαθεια και το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Με ενδιαφέρει και έμενα το ίδιο θέμα για το Η80 να αλαλάξω fans με τους Scythe GentleTyphoon 120mm Fan 1850rpm. Έχω το ίδιο κουτί corsair 600T και θέλω να βάλω το ένα fan έξω από το case.... νομίζω ότι θα χάσει σε θέμα απόδοσης και θορύβου ελπίζω όμως να έχει μεγάλη διάφορα σε σχέση με τούς Stock Corsair

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.