Jump to content



Περί Αυστραλίας


Wizard!

Recommended Posts

Εσείς που φύγατε, πιστεύετε ότι η λύση του εξωτερικού προσφέρεται και γι αυτούς που δεν έχουν εμπειρία στο αντικείμενό τους; Για παράδειγμα εγώ που θέλω μετά μανίας να φύγω και ξέρω ότι ψάχνουν άτομα με το πτυχίο που (θα) έχω, έχω βάσιμες ελπίδες να βρω δουλειά στο εξωτερικό, από τη στιγμή που δε θα έχω δουλέψει στο αντικείμενό μου; Μιας και στην Ελλάδα δεν παίζει να βρω δουλειά... Και πόσο επιεικείς θα είναι οι εργοδότες "εκεί"; :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Για εμένα είναι η δεύτερη εναλλακτική, και μάλλον πιό πιθανή, καθότι αρκετά ευκολότερη μετάβαση, αλλά όταν λέω Αμερική, εννοώ Αμερική κι όχι Η.Π. της Αμερικής ;)

:T:

Και ο Καναδάς είναι πολύ ωραίος.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα περισσότερο από εδώ, αλλά όχι τόσο όσο άλλες χώρες. Το Τορόντο είναι αρκετά νότια, υπολόγισε στον ίδιο παράλληλο με τη Σόφια. Απλά λόγω δεκάδων λιμνών έχει πολύ υγρασία. Την υγρασία την αντέχω, το να μην ξέρω τι θα μου ξημερώσει όμως, όχι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=129]Chosen[/MENTION]

Δεν μας λες την ιστορια σου μπας και παρουμε κουραγιο να σηκωθουμε να φυγουμε?

(πως κινηθηκες , που πηγες, τι αντιμετωπισες?)

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν χρήσιμο να περιγράψω πως έφυγα, γιατί αυτό έγινε το 2005, αρκετά χρόνια προ-ύφεσης. Είχε δημιουργηθεί ένα θέμα σχετικά με τις δουλειές στο εξωτερικό, έκανα μερικές αναζητήσεις αλλά δεν το βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα περισσότερο από εδώ, αλλά όχι τόσο όσο άλλες χώρες. Το Τορόντο είναι αρκετά νότια, υπολόγισε στον ίδιο παράλληλο με τη Σόφια. Απλά λόγω δεκάδων λιμνών έχει πολύ υγρασία. Την υγρασία την αντέχω, το να μην ξέρω τι θα μου ξημερώσει όμως, όχι.

Τι εννοείς δεν θα ξέρεις; Με το που ξημερώσει αρχίζεις να postάρεις γάτες.

Αυτό κάνουν οι Labίτες του εξωτερικού και είδες τι Labρή κατάρτιση έχουν.

(άμα ξεμείνεις από γάτες don't worry χώνεσαι 9gag, failblog,

oatmeal κτλ και postάρεις απλά ότι βρεις μπροστά σου) ^^

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν χρήσιμο να περιγράψω πως έφυγα, γιατί αυτό έγινε το 2005, αρκετά χρόνια προ-ύφεσης. Είχε δημιουργηθεί ένα θέμα σχετικά με τις δουλειές στο εξωτερικό, έκανα μερικές αναζητήσεις αλλά δεν το βρήκα...

Αυτό λες;

http://www.thelab.gr/off-topic/na-meinw-i-na-fygw-54928.html

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω μία αρκετά καλή δουλειά, η κρίση πρακτικά δεν με έχει αγγίξει και πάλι το σκέφτομαι να φύγω.

Δεν πιστεύω αν δεν είχα δουλειά ότι θα το σκεφτόμουν καν.

Link to comment
Share on other sites

Η ζωή έχει και τα ρίσκα της. Όσα άτομα ξέρω που κάθονται στην Ελλάδα λόγω της ζεστασιάς και της σιγουριάς του σπιτιού του μπαμπά και της μπουγάδας της μαμάς και περιμένουν να τους προσλάβει κάποιος και να τους "μετακομίσει" με το τηλεκοντρόλ, είναι ακόμα στο σπίτι του μπαμπά τους και περιμένουν.

Όταν έφυγα από την Ελλάδα έφυγα με 1000 ευρώ που τα δανείστηκα από τον πατέρα μου που τα πήρε μέσω καταναλωτικού δανείου με 19% επιτόκιο.

4 χρόνια αργότερα ξεπλήρωσα μετρητοίς δάνειο-βραχνά 55.000 ευρώ που κουβαλούσε ο πατέρας μου από το 1999. Αν είμουν ακόμα στην Θεσσαλονίκη, το χρέος σήμερα θα ήταν €65.000 αντί για €0.

Πέτρο παρανοησες. Δεν λέω ότι δεν χρειάζεται ρίσκο. Λέω ότι δεν πρέπει να τα περιμένεις όλα στρωμενα. Κάποιοι αγνοούν τις δυσκολίες που έχει το εξωτερικό, και το θεωρούν εύκολη λύση. Ακούς απο όλους ε, δεν βρίσκω δουλειά, θα πάω έξω. Δεν είναι έτσι, και έξω θα χρειαστεί ψάξιμο και τρέξιμο, δεν σε περιμένει κανείς με την πένα στο χέρι για να υπογραψεις. Και επιμένω, άλλο να τρεχεις στην Ελλάδα, άλλο στο ξένο περιβάλλον. Και μην κοιτάς μόνο την Αγγλία/Ιρλανδία που είναι αγγλοφωνες, άντε πήγαινε τρεξε π.χ. Τσεχία.

Επίσης δική μου πρόταση είναι το ψαχτο κι απο δω. Δηλαδή εχε στο μυαλό σου τι παίζει, που θα πας κλπ, και μην φεύγεις σαν κυνηγημένος. Προσωπικά πιστεύω αξίζει π.χ. Μια θυσία 3 μηνών έρευνας αγοράς Απο Ελλάδα μέσω Internet, παρα να πεις την κάνω και πάω αμέσως. Μην ξεχνάς ότι πηγές στο Ireland στην εποχή που ζηταγαν πολυ κόσμο, σήμερα έχουν αλλάξει λίγο τα δεδομένα, τουλάχιστον στη δική μου θέση ο προφεσορας μου είπε ότι είχε τυπώσει έναν πακο βιογραφικά (μου τον έδειξε κι ολας), και ότι αυτός ο πακος ήταν οι λίγες αιτήσεις που θεωρούσε υποψήφιες προς αξιολόγηση.

Απο κει κι πέρα, σίγουρα μετράει η προσωπική επαφή / συνέντευξη, ακόμη και για τυπικούς λόγους, και αναλόγως εταιρίας / απόστασης, παίζει να σου πληρώσουν και το ταιδακι της συνέντευξης (εμένα μου το πλήρωσαν π.χ., και πήγε 1000 για 3 μέρες, το γράφω απλά για να υπαρχει μια τάξη μεγέθους των εξόδων).

Link to comment
Share on other sites

Κανένας από Αμερική θα έρθει? Έχουμε ήδη αρχίσει τα career fair με εταιρίες.

May I join you ? :p

Περικλή, εμείς κάνουμε την πονεμένη πάπια παιδί μου.

Όταν ρωτάνε πως είναι στην Αμερική λέμε σκατά, χάλια, πολύ δύσκολα, κλπ.

Παίξτο μίζερος, μην γεμίσει και άλλο η χώρα και αρχίσουνε όντως να δυσκολεύουνε τα πράγματα.

Το να κάτσω να γράψω π.χ. μια σύγκριση Illinois/Florida/California vs Ελλάδα είναι το λιγότερο κωμικό.

Δυστυχώς είναι έτσι αλήθεια, δεν μπορεί να γίνει σύγκριση... εντάξει, εντάξει, ίσως νικάμε οριακά στον τομέα της διασκέδασης ( βλέπε "αν έχεις πάρα πολλά φράγκα στην Ελλάδα είσαι άρχοντας, αν θες άλλωστε ανοίγεις μπίζνα έξω, γλεντάς και μένεις στην Ελλάδα" ).

Μέσο κατα κεφαλήν εισόδημα ? Ποιότητα ζωής ? Εργασιακά (μισθοί/ανεργία/πιθανότητες/προαγωγές/καριέρα) ? Σαν αγορά ( ηλεκτρικά είδη, είδη σπιτιού, ρούχα, τρόφημα, διασκέδαση ) ? Καθαριότητα ? Ομορφιά/χώροι ( βλ. καλή αρχιτεκτ., μια δομή και "τυποποίηση" περιοχών/οικιών, όχι φράχτες, πολλά περιποιημένα τεράστια γεμάτο χορτάρι και δέντρα πάρκα ? πεζοδρόμια μεγάλα και περιποιημένα παρέα με μπόλικο πράσινο στα προάστεια αλλά και μέσα στις πόλεις ? )

Link to comment
Share on other sites

Για ποιά διασκέδαση μιλάς [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] ?

Γιατί εμείς φέτος το καλοκαίρι πήγαμε για ΕΝΑ μπάνιο, ΔΕΝ πήγαμε διακοπές, πήγαμε σε ΕΝΑ πάρτυ και βγήκαμε για καφέ/φαγητό με φίλους 3 φορές. Τέτοια διασκέδαση βρίσκεις και στο Γκουαντάναμο...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιά διασκέδαση μιλάς [MENTION=324]billpeppas[/MENTION] ?

Γιατί εμείς φέτος το καλοκαίρι πήγαμε για ΕΝΑ μπάνιο, ΔΕΝ πήγαμε διακοπές, πήγαμε σε ΕΝΑ πάρτυ και βγήκαμε για καφέ/φαγητό με φίλους 3 φορές. Τέτοια διασκέδαση βρίσκεις και στο Γκουαντάναμο...

Λέω, αν είσαι φραγκάτος.

Αν π.χ. καθαρίζεις 10.000-15.000€ τον μήνα ( στην Ελλάδα, ανάθεμα αν γίνεται αυτό δίχως να κάνεις την παραμικρή "βρωμιά" ) ή έχεις κληρονομήσει καμμιά 5άρα μύρια €, τότε έχεις ότι διασκέδαση γουστάρεις, σε διαφορετική περίπτωση έχεις δίκιο, άστα να πάνε.

Πήγα χτές με τον seba για ένα ποτάκι και σουβλάκια και φύγανε 25€ + 20€ βενζίνα, τσούπ, πάνε 45€ στην στιγμή.

Παρεπιπτόντως, πάλι ανέβηκε ο ΦΠΑ κατά 10%, και η αύξηση στα προϊόντα όλως τυχαίως ήτανε περί τα 30%... Ελληνικά μαθηματικά... :tomato:

Τα περισσότερα μαγαζιά νέκρα επίσης, και οι ταβέρνες στην Σταμάτα από εκεί που πάντα τέτοια εποχή Παρασκευή βράδυ γινότανε της τάνας, χθές @@ μέντολες, 2 παρέες το 1 μαγαζί, 3 παρέες το άλλο, 1 παρέα το άλλο, άδεια 2-3 μαγαζιά, και τα άλλα επίσης βαράγανε μύγες... μάλλον αρχίζει και πιάνει καλά η σφιχτοκωλίαση πλέον και σε λίγο θα δούμε ένα σωρό ακόμα μαγαζιά να κλείνουνε, την ανεργεία στον Θεό, και να 'ναι καλά ο Geoffrey και η συμμορία του...

Link to comment
Share on other sites

Ο φρονιμίτης που του κόστισε τη ζωή - NEWS247

Φοβερή ποιότητα ζωής το να μη σου καλύπτει το κράτος κάποιες βασικές ιατρικές ανάγκες...

Το ότι αν πάει στα επείγοντα ιατρεία οποιουδήποτε νοσοκομείου, είτε είναι άνεργος είτε νόμιμος είτε παράνομος πολίτης των ΗΠΑ υποχρεούνται να τον περιθάλψουνε δεν το ήξερε ούτε αυτός ούτε ο αρθρογράφος του news247 ?

Το ταμείο ανεργείας και τους όρους αυτού ?

Έχεις ζήσει στην Αμερική ? Γνωρίζεις ο ίδιος τι και πως ?

Ή μήπως να αντιπαραθέσουμε την Ελληνική ποιότητα ζωής και την σκυλοφαγία της ομόνοιας ?

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή ποιότητα ζωής το να μη σου καλύπτει το κράτος κάποιες βασικές ιατρικές ανάγκες...

Αν και η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στις ΗΠΑ είναι ότι χειρότερο (δείτε το SICKO - Michael Moore), ισχύει αυτό που είπε ο Βασίλης, υπάρχουν τα επείγοντα.

Εκτός αυτού:

1. Δοκίμασε εσύ να κλείσεις ραντεβού με οδοντίατρο των ΙΚΑ/ΤΕΒΕ/ΟΑΕ, κλπ στην Ελλάδα και μετά τα λέμε.

2. Η οδοντιατρική ΔΕΝ είναι κλάδος της ιατρικής και για αυτό δεν περιλαμβάνεται σε ΙΑΤΡΟφαρμακευτική περίθαλψη στις περισσότερες χώρες του κόσμου

3. Σε Καναδά & Αυστραλία που έχω ψάξει, πολλές εταιρίες στα "plus benefits" σου αναφέρουν "dental", ακριβώς επειδή κι εκεί είναι έξτρα.

4. Με τους μισθούς που έχουν, ακόμα κι αν δε σε καλύπτει η ασφάλεια, δεν είναι μεγάλο το κόστος να το πληρώσεις.

Πριν λίγο μίλαγα με άλλη μια γνωστή που έφυγε για Βανκούβερ (Καναδά).

750$ για μονοκατοικία 110τμ² με όλα πληρωμένα εκτός του τηλεφώνου/adsl

Παίρνει 1800$ το μήνα για να εργάζεται μόνο το ΣΚ σε εστιατόριο, δουλεύοντας 2x6 ώρες

Έχει ήδη κλείσει σύμβαση ως γραμματέας σε εταιρία και περιμένει να ολοκληρωθούν τα χαρτιά της, με μισθό 4200$ το μήνα (12 μισθοί)

Κάντε τις πράξεις...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είναι part time θεωρητικά η εργασία της γνωστής σου, αν ο Καναδάς Αμερικανοφέρνει νομικά, τότε λογικά θα μπορεί να παίρνει και για 1 χρόνο λεφτά κανονικά και από το ταμείο ανεργείας, αν δεν το έχει ψάξει ήδη πες της το Γιώργο ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.