Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Steam Community :: Group :: Steam In-Home Streaming

Οπότε μπαίνεις στο group και ελπίζεις :)

Ήμουν, τρομάρα μου, αλλά ο ψωριάρης χώρια :D.

Τσάμπα έβαλα και τον beta client! Ευχαριστώ για την παράθεση, γιατί μου είχε διαφύγει εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έφηβος, ξέχασε κωδικό steam, ξέχασε κωδικό μαιλ - στο οποίο έχει και ό,τι να ναι στοιχεία υπόλοιπα δηλωμένα.

Υπάρχει κανένας τρόπος να βγάλει άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Ο άτιμος εν τω μεταξύ, προτού ... κάνει Logout έκανε εγγραφή serial γνωστού παιχνιδιού και αρκετά ... ποθητού που έλαβε ως δώρο.

Και φυσικά τώρα δεν μπορεί να παίξει !

Θα το κοιτάξω προς τα εκεί που λες μιας και αυτός δεν θα μπλεχτεί πολύ, το θεωρεί τελειωμένο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειάζεται SteamOS. Αρκούν 2 PC ή PC/laptop κάτω από το ίδιο δίκτυο.

Μόλις το δοκίμασα με ένα laptop over wifi. Απίστευτα εύκολη διαδικασία και ανέλπιστα καλό!

Καταλάβαινες ότι υπάρχει διαφορά, αλλά η απόκριση ήταν πολύ καλή για σύνδεση μέσω wifi. Χαίρομαι πολύ βασικά γιατί φαίνεται πως έχει γίνει καλή δουλειά!

Εννούσα ότι δεν έχω πια εύκαιρο το "HTPC" για δοκιμή. Για πιο γρήγορα ξαναέστησα απλά linux client και ήδη βρήκα τα πρώτα bugs. Το pc της τηλεόρασης βλέπει μια χαρά το λάπτοπ για streaming, αλλά στο σταθερό με εμφανίζει "logged in as different user", παρότι έκαναν όλοι την ενημέρωση κανονικά.

Δεν πειράζει, αποσφαλμάτωση και γνώμη από αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορείς να σαμποτάρεις την εξέλιξη ενός open source λειτουργικού συστήματος?

Εύκολο: Δίνεις σε όλους τους developers πρόσβαση σε όλα τα παιχνίδια της Valve! Άντε να δω ποιος θα κάτσει να γράψει κώδικα :D

Debian Developers Get All Past and Future Valve Games, Including Half-Life 3

??? :blink: απο που κι ως που αυτο ειναι κακο?

Η ισως δεν γνωριζεις πως λειτουργουν οι open source κοινοτητες (οι οποιες ειναι ιδιεταιρα επιτυχημενες) ή προσπαθεις να πεις κατι που δε μπορω να καταλαβω ( τι? ).

Ο κωδικας φυσικα και ανεκαθεν ηταν ελευθερος μεχρι τις βλακειες του bill gates με το dos που υποτειθεται οτι του κλεψαν, και αν η valve δεν τη δει patent troll (που μεχρι τωρα δεν εχει δειξει τετοια στοιχεια, μαλλον το αντιθετο) θα εχουμε τεραστια αναπτυξη στο χωρο του gaming...

Αυτο που καταστρεφεται ειναι η κοσμοκρατορια της m$ (καιρος δεν ηταν?)

EDΙT: ΑΚΥΡΟ... ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟΙΑΣΑ χαχαχα

.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειάζεται SteamOS. Αρκούν 2 PC ή PC/laptop κάτω από το ίδιο δίκτυο.

Μόλις το δοκίμασα με ένα laptop over wifi. Απίστευτα εύκολη διαδικασία και ανέλπιστα καλό!

Καταλάβαινες ότι υπάρχει διαφορά, αλλά η απόκριση ήταν πολύ καλή για σύνδεση μέσω wifi. Χαίρομαι πολύ βασικά γιατί φαίνεται πως έχει γίνει καλή δουλειά!

έτσι λειτουργεί?

Εγώ νόμιζα πχ και την tv μου που την εχω στο δικτυο θα μπορουσα να streamαρω σε αυτην, οπότε τώρα βασικά ποιος ο λογος υπαρξης?

Link to comment
Share on other sites

έτσι λειτουργεί?

Εγώ νόμιζα πχ και την tv μου που την εχω στο δικτυο θα μπορουσα να streamαρω σε αυτην, οπότε τώρα βασικά ποιος ο λογος υπαρξης?

Αν εννοείς να κάνεις stream καμιά ταινία, το SteamOS θα το κάνει εύκολα. Αυτό που συζητάμε είναι interactive streaming: έχεις ένα αδύναμο μηχανάκι κοντά στην τηλεόραση το οποίο σου δείχνει την εικόνα από τα παιχνίδια που στέλνει το "καλό" PC και στέλνει πίσω τις εντολές για να αλληλεπιδράς με το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειάζεται SteamOS. Αρκούν 2 PC ή PC/laptop κάτω από το ίδιο δίκτυο.

:T:

Μόλις το δοκίμασα με ένα laptop over wifi. Απίστευτα εύκολη διαδικασία και ανέλπιστα καλό!

Είσαι πολύ τυχερός. Έχει πέσει πολύ δάκρυ με την πόρτα 27060 και το θέμα παραμένει ανοικτό.

Καταλάβαινες ότι υπάρχει διαφορά, αλλά η απόκριση ήταν πολύ καλή για σύνδεση μέσω wifi.

Χαίρομαι πολύ βασικά γιατί φαίνεται πως έχει γίνει καλή δουλειά!

Εκείνο που με ενοχλεί σε αυτή την πρώτη φάση, είναι ότι στέλνουν τα πάντα στο 2ο PC.

Φαντάσου ότι ένας χρήστης κάθεται σε ένα γραφείο σου και μιλά στο chat,

και ένας δεύτερος παίζει στο σαλόνι.

Όλοι οι ήχοι πλέον πηγαίνουν στο σαλόνι, ενώ οι ειδοποιήσεις πηγαίνουν και στα δύο PC :o

Και φυσικά δεν μπορείς να παίξεις διαφορετικό παιγνίδι στα δύο PC. :(

Link to comment
Share on other sites

λογικό δεν είναι να δεσμεύονται και τα 2 pc?

Εγώ θα ήλπιζα να μπορούσε να streamαρει απευθείας σε smart TV (am I asking too much????)

yeap !!!

εκτός και αν η TV σου έχει τεχνικά χαρακτηριστικά pc (που να μπορείς να βάλεις λειτουργικό κλπ)

Link to comment
Share on other sites

yeap !!!

εκτός και αν η TV σου έχει τεχνικά χαρακτηριστικά pc (που να μπορείς να βάλεις λειτουργικό κλπ)

Αυτό είναι σχετικό. Ούτως ή άλλως το κουτί της τηλεόρασης αυτή τη στιγμή αρκεί να είναι ένας απλός thin client που μπορεί να τρέξει Steam for linux και να σηκώνει απλά steam overlay. Υπάρχουν αρκετές τηλεοράσεις με ένα ελαφρύ linux ως λειτουργικό, αλλά σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές πάνε και κλειδώνουν τις εφαρμογές που μπορούν να τρέξουν.

Τεχνικά δεν είναι πολύ δύσκολο να βγει Steam for SmartTV και να υποστηρίζει το ίδιο πράγμα. Το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο περισσότερη μνήμη στην τηλεόραση και η συνειδητοποίηση ότι τους συμφέρει.

Κατά τ' άλλα, πριν 5' ασχολήθηκα και διόρθωσα το πρόβλημα που δε μου επέτρεπε να στρημάρω μεταξύ των 2 από τους 3 ΗΥ. Αναμενόμενα, έφταιγε ο linux client, που και την πρώτη φορά είχε χρειαστεί να του κάνω μερικές ρυθμίσεις χειροκίνητα. Το παράδοξο είναι ότι ο ίδιος linux client έβλεπε κανονικά το φορητό.

Τέλος πάντων, πάω να τρέξω τίποτα βαρύ και τα λέμε αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

απο καρτα γραφικων τι βαζουμε σε αυτο που θα ειναι στην tv?

Αν θα ειναι καμια αρχαιολογια θα κοψει αποδοση η ολα οκ αφου το ουσιαστικο κοματι το αναλαμβανει το gaming pc?

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι μετράω αυτή τη στιγμή, με πολύ μεγάλη διαφορά το βάρος πέφτει στο host pc, αλλά θέλει πάρα πολύ δουλειά ακόμη η υλοποίηση. Προς το παρόν δε μου προσφέρει τίποτα. Τρέχοντας τοπικά στο ασθενές pc το παιχνίδι έχω την ίδια ή καλύτερη απόδοση από ό,τι στρημάροντας.

Σε linux client, και πάλι η απόδοση είναι αβυσσαλέα χαμηλότερη από ό,τι σε windows, με το latency να φτάνει και στα ~300 ms, φαντάζομαι κυρίως εξαιτίας του κακού display driver.

Link to comment
Share on other sites

Ενα κουλο.

Ενω εχω κανονικα αγορασμενα portal 1 & 2 στο store tab μου βγαζει οτι το εχω

[ATTACH]60300[/ATTACH]

αμα κανω search στο Library μου βγαζει μονο το 2.

[ATTACH]60301[/ATTACH]

Μου έκανε και εμένα κουλά αλλά με το l4d2 και το TF2 που εμφανιζόταν 2 φορές το tf2 και άφαντο το l4d2

Η λύση είναι εδώ: Steam Users' Forums - View Single Post - Weird issue with games being fused/swapped in Steam

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.