Jump to content


Γραφικος... Αλλα τι να κανουμε!


lifO

Recommended Posts

Θα γινω λιγο γραφικος οπως πολλοι ακομα αλλα ειμαι λιγο χαμενος και θα εκτιμουσα ενα χερι βοηθειας..

Δε μπορω να αποφασισω τι GPU να παρω, θα ηθελα να κανω καμια "μοντα" με 3 οθονες και 3D στο μελλον (μιλαω παντα για gaming χρηση) αλλα προς το παρον τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν στον λαο. Γι αυτο αποφασισα να γραψω εδω μηπως και βγαλω καμια ακρη. Προς το παρον θελω μια πολυ καλη GPU ή 2 σε sli που να κανουν αναλογη δουλεια και καλυτερη...

Eπισης θα ηθελα να ακουσω γνωμες για τις PALIT και τις Inno3D γιατι βλεπω οτι στις τιμες ειναι αρκετα πιο "κοντα στην πραγματικοτητα".

Ειμαι αναμεσα σε GTX560-570 και 580 αλλα δεν ξερω τι δουλεια θα κανουν σε sli και αν αξιζουν τα λεφτα τους ή οχι.

Το μηχανημα μου:

Asus Striker II Extreme

Intel Core i7 CPU 920 @ 2.67GHz

6144MB RAM

Monitor -> Philips 32" LCD TV

Λειτουργικο -> Windows 7 Home Premium 64bit

700W PSU (το οποιο λογικα πρεπει να αλλαχτει αν γινει sli)

budget -> μεχρι 400 με πολυ δυσκολια :(

Link to comment
Share on other sites

Θα γινω λιγο γραφικος οπως πολλοι ακομα αλλα ειμαι λιγο χαμενος και θα εκτιμουσα ενα χερι βοηθειας..

Δε μπορω να αποφασισω τι GPU να παρω, θα ηθελα να κανω καμια "μοντα" με 3 οθονες και 3D στο μελλον (μιλαω παντα για gaming χρηση) αλλα προς το παρον τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν στον λαο. Γι αυτο αποφασισα να γραψω εδω μηπως και βγαλω καμια ακρη. Προς το παρον θελω μια πολυ καλη GPU ή 2 σε sli που να κανουν αναλογη δουλεια και καλυτερη...

Eπισης θα ηθελα να ακουσω γνωμες για τις PALIT και τις Inno3D γιατι βλεπω οτι στις τιμες ειναι αρκετα πιο "κοντα στην πραγματικοτητα".

Ειμαι αναμεσα σε GTX560-570 και 580 αλλα δεν ξερω τι δουλεια θα κανουν σε sli και αν αξιζουν τα λεφτα τους ή οχι.

Το μηχανημα μου:

Asus Striker II Extreme

Intel Core i7 CPU 920 @ 2.67GHz

6144MB RAM

Monitor -> Philips 32" LCD TV

Λειτουργικο -> Windows 7 Home Premium 64bit

700W PSU (το οποιο λογικα πρεπει να αλλαχτει αν γινει sli)

budget -> μεχρι 400 με πολυ δυσκολια :(

Kαποιο λαθος εχεις κανει με τη μητρικη σου παντος η μητρικη που δειχνεις ειναι socket 775 kai oxi 1366 στα λεφτα που κοιτας με λιγο παραπανω εφοσον τωρα πας σε μια καρτα θα κοιτουσα την 580 ομως το 3d surround απο οσο ξερω θελει sli για να δουλεψει αρα οταν βρεις τα λεφτα για οθονη θα πρεπει να βαλεις και 2η καρτα αρα πρεπει να σκεφτεις και αυτο

Οσο για τις ετεριες οταν μιλαμε για reference καρτες δεν νομιζω να εχουν καποια μεγαλη διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να πας σε 2xGTX560 σε SLI ή σε 2xGTX560Ti σε SLI (αν μπορεις να διαθεσεις κατι παραπανω) γιατι στα 400 περιπου € εχεις επιδοσεις καλυτερες απο single GTX 580. Διευκρινισε μας το μοντελο της μητρικης για να δουμε αν θα υπαρξει προβλημα. Το τροφοδοτικο τι μαρκα ειναι? Αν ειναι της πλακας, δε μας κανει και θα πρεπει να αλλαχτει, αν ειναι επωνυμο 700W ειμαστε ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Με το υπάρχων budget των 400€ και με την προϋπόθεση ότι θέλεις να κάνεις Eyefinity (3 οθόνες κτλπ) θα πρότεινα να πας σε AMD λόγω της παραπάνω μνήμης που διαθέτουν.

Από καινούριες GPU μπορείς να αγοράσεις την 6870Χ2 και

από μεταχειρισμένες μπορείς αν βρεις την 6990 ή 2 Χ 6950 .

Αν παρ'ολ'αυτά θές οπωσδήποτε Nvidia τότε για το budget σου είναι μονόδρομος 2 Χ 560Ti

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι να πας σε 2xGTX560 σε SLI ή σε 2xGTX560Ti σε SLI (αν μπορεις να διαθεσεις κατι παραπανω) γιατι στα 400 περιπου € εχεις επιδοσεις καλυτερες απο single GTX 580. Διευκρινισε μας το μοντελο της μητρικης για να δουμε αν θα υπαρξει προβλημα. Το τροφοδοτικο τι μαρκα ειναι? Αν ειναι της πλακας, δε μας κανει και θα πρεπει να αλλαχτει, αν ειναι επωνυμο 700W ειμαστε ΟΚ.
Με το υπάρχων budget των 400€ και με την προϋπόθεση ότι θέλεις να κάνεις Eyefinity (3 οθόνες κτλπ) θα πρότεινα να πας σε AMD λόγω της παραπάνω μνήμης που διαθέτουν.

Από καινούριες GPU μπορείς να αγοράσεις την 6870Χ2 και

από μεταχειρισμένες μπορείς αν βρεις την 6990 ή 2 Χ 6950 .

Αν παρ'ολ'αυτά θές οπωσδήποτε Nvidia τότε για το budget σου είναι μονόδρομος 2 Χ 560Ti

Ati δεν μας κανει μιας και θελει 3d surround

Tωρα για τις 560/560ΤΙ δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσουν να τον καλυψουν σε 3 μονιτορ στα games

Link to comment
Share on other sites

Με το υπάρχων budget των 400€ και με την προϋπόθεση ότι θέλεις να κάνεις Eyefinity (3 οθόνες κτλπ) θα πρότεινα να πας σε AMD λόγω της παραπάνω μνήμης που διαθέτουν.

Από καινούριες GPU μπορείς να αγοράσεις την 6870Χ2 και

από μεταχειρισμένες μπορείς αν βρεις την 6990 ή 2 Χ 6950 .

Αν παρ'ολ'αυτά θές οπωσδήποτε Nvidia τότε για το budget σου είναι μονόδρομος 2 Χ 560Ti

δεν ειμαι και πολυ fan των ati για αυτο το ψαχνω ακομα αλλιως ξερω οτι παιζουν πολυ καλες τιμες και καλα μηχανιματα

Link to comment
Share on other sites

επιδη δεν εχω δοκιμασει καθολου sli σε τιποτα γι αυτο ρωταω δηλαδη 2x GTX560ti = 1x GTX570 και αντιστοιχα με τις 580 και 590 παει?.

αυτη εδω Inno 3D GeForce GTX580 1.5GΒ | Skroutz.gr την ξερει κανεις σαν εταιρια?

Link to comment
Share on other sites

επιδη δεν εχω δοκιμασει καθολου sli σε τιποτα γι αυτο ρωταω δηλαδη 2x GTX560ti = 1x GTX570 και αντιστοιχα με τις 580 και 590 παει?

Όχι βέβαια, δεν πάει έτσι όπως τα λες. Το GTX560Ti SLi είναι καλύτερο ακόμα και από GTX580, απλά έχει τα θετικά και τα αρνητικά του SLi.

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, δεν πάει έτσι όπως τα λες. Το GTX560Ti SLi είναι καλύτερο ακόμα και από GTX580, απλά έχει τα θετικά και τα αρνητικά του SLi.

τα οποια ετσι συγκεντρωτικα και με λιγα λογια ειναι??

Link to comment
Share on other sites

To SLi είναι μια τεχνολογία που σου επιτρέπει να συνδέσεις 2 ή και περισσότερες ίδιες Νvidia κάρτες μεταξύ τους ώστε να αυξήσεις τις επιδόσεις. Η απόδοση θεωρητικά διπλασιάζεται, αλλά πλέον με τους καινούριους drivers η θεωρία γίνεται και πράξη (όχι σε απόλυτο αλλά σε μεγάλο βαθμό). Το 3D vision surround απαιτεί SLi ή διπύρηνες κάρτες π.χ GTX295, GTX590 (αν δεν κάνω λάθος) για να λειτουργήσει. Αν τα δύο παραπάνω στοιχεία είναι θετικά το κρίνεις εσύ.

Τα αρνητικά είναι υψηλές θερμοκρασίες, θόρυβος, ασυμβατότητα με κάποια games, stuttering, ανάγκη για μητρική με αρκετά lanes (τουλάχιστον 2 x 8 PCI-E) κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

τι να προτιμησω δηλαδη, 2xGTX560ti ή μια GTX580?νομιζω το mobo μου χωραει κανονικα 2 GPU's. Και τι εταιριες αν παιζει ρολο γιατι μεχρι τωρα επαιρνα ολο asus και asus και βλεπω οτι παιζουν διαφορα με πιο νορμαλ τιμες.

Link to comment
Share on other sites

τι να προτιμησω δηλαδη, 2xGTX560ti ή μια GTX580?νομιζω το mobo μου χωραει κανονικα 2 GPU's. Και τι εταιριες αν παιζει ρολο γιατι μεχρι τωρα επαιρνα ολο asus και asus και βλεπω οτι παιζουν διαφορα με πιο νορμαλ τιμες.

Αν θες να κάνεις 3D vision surround, σου ξαναλέω ότι πρέπει να αγοράσεις 2 κάρτες αναγκαστικά και να κάνεις SLi. Από εκεί και πέρα διάβασε τα μειονεκτήματα που παρέθεσα πιο πάνω, ψάξε και λίγο στο νετ αν τα παιχνίδια που παίζεις έχουν πρόβληματα με το SLi και με ποιους drivers και αποφάσισε. Πάντως, αν άλλαξες γνώμη για τo 3D vision surround, και η μονή GTX580 είναι πολύ δυνατή κάρτα και θα έχεις σίγουρα το κεφάλι σου ήσυχο από θέματα συμβατότητας, ως single GPU.

Όσον αναφορά τις εταιρίες, η απόδοση είναι πάντα ίδια. Το μόνο που αλλάζει είναι το σύστημα ψύξης (και αυτό όχι πάντα) και το αυτοκόλλητο. Εξαιρούνται βέβαια οι εργοστασιακές overclocked υλοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.