Jump to content




DJD

Recommended Posts

Χωρίς πλάκα τώρα... Κάτι τέτοιους δεν τους λυπάμαι καθόλου! Δέχονται να γίνουν κλεπταποδόχοι για ένα κωλοκινητό, που στην τελική, κάποιος άλλος θα το έκλαιγε.

Συμφωνώ αν και σε κάποιες περιπτώσεις το πουλάνε για λαθραίο, μεταχείρω, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το mouf-iphone είχε την τιμητική του σήμερα στη δουλειά. Το έχουμε στο πάτωμα και το παίζουμε μπάλα και μπαίνει μέσα ένας συνάδελφος που έχει το ίδιο και το βλέπει να σέρνεται και να χτυπάει στα γραφεία με το δαγκωμένο μήλο να τον κοιτάει στα μάτια. Και μόνο η φάτσα του για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να πέσουμε κάτω από τα γέλια, κόστιζε γύρω στα 100-150 ευρώ :hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τι νομίζεις... ο μόλυβδος έχει πάρει τα πάνω του. :p

Χωρίς πλάκα τώρα... Κάτι τέτοιους δεν τους λυπάμαι καθόλου! Δέχονται να γίνουν κλεπταποδόχοι για ένα κωλοκινητό, που στην τελική, κάποιος άλλος θα το έκλαιγε.

Όχι και κωλοκινητό το iphone 5!

Παρέσυρες και τον [MENTION=173]Wizard![/MENTION] πονηρέ... : P

Link to comment
Share on other sites

Γαιτί αν καταλάβατε δεν είναι καν τηλέφωνο.

Τα αποτελέσματα της έλλειψης καφεΐνης το πρωί. Now I see it, my bad :hehe:

[MENTION=6133]honda22[/MENTION]

33974744.jpg:hehe::hehe:

Έγινε επεξεργασία από Jerry007
Link to comment
Share on other sites

Γκρινιαζουνε οτι δεν εχουν δουλεις.

Φωναζει η μανα μου εναν που κανει πλακακια να τον ρωτησει τι θελει για ενα μικρο κομματι ταρατσας 12 τμ.

Τον ρωταει,ποσο παιρνεις το τετραγωνικο,12Ε λεει.

Μετα συνεχιζει,αλλα επειδη ειναι μικρο παμε συνηθως με μεροκαματο.

ποσο ειναι το μεροκαματο?

70(!!!)Ε λεει.ε αυτο θα παει δυο μεροκαματα αρα υπολογισε καμια 200(!!!)Ε

Και ως δικαιολογια λεει οτι επειδη ειναι Ελληνας!

Και μετα γκρινιαζουν οτι τους τρωνε τις δουλειες και δεν εχουν.

Μα οταν ο αλλος θα μου την κανει σε μια μερα και με τα μισα λεφτα??

Link to comment
Share on other sites

Τα ψηφιδωτά της Πομπηίας θα σας φτιάξει ή πλακάκια θα περάσει και θέλει 2 μέρες για 12 τμ; Δηλαδή αν πάρει πλακάκια 33cm προλαβαίνει να κολλήσει 54 πλακάκια την ημέρα; Έχουμε τρελαθεί τελείως;

Link to comment
Share on other sites

πανε αλλου. αρπαχτη θελει να κανει. δεν εχει νοημα ουτε το παζαρι σε τετοιους. γιατι παιζει να σου κανει και χαλια δουλεια.

να φανταστουμε και χωρις αποδειξη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κάνει κανένας σας/δει αυτή την δουλειά?

Υπάρχουν και τεχνικά θέματα που ούτε καν σας περνάνε απο το μυαλό..

1)Υγρασία λόγο καιρού. Και 2 μέρες που σου είπε λίγο είναι. Δεν γίνεται να τα βάλλει όλα κ να πατήσει απάνω για να βγει. Βεβαία εξαρτάται κ από τον χώρο

2)Στοκάρισμα. Προφανώς και δεν γίνονται όλα την ίδια μέρα έτσι? Οπότε άκυρο το 54πλακακια την μέρα.

3)Σοβατεπιά? Άλλη μια μέρα..

4)Δεν θα έχει κάποιον να τον βοηθάει?(κόβει κουβαλάει φτιάχνει κόλλα κτλ?). Αυτός δεν θα πληρωθεί?

κ.ο.κ

Μόνωση δεν θα βαλει?Τσιμεντοκονία? Κατευθείαν πλακάκι σε πλάκα? Λάθος..

Πλακακια σε κουζινα να βαλεις που ειναι τα μισα τετραγωνικα ο οποιοδήποτε μαστορας χρεωνει 150 το λιγοτερο.

Μια χαρα σας τα είπε..Πάρτε κανένα άλλο να σας κάνει καλντεριμι..ή ψαξτε στο σκρουτζ να βρειτε αυτον που θα σας τα κανει με 121.93€.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι μαζι με τα υλικα?

Αν εσένα σου πει κάποιος ακριβώς αυτό

"70 το μεροκάματο, θα χρειαστούν δύο μεροκάματα άρα κάπου 200"

δεν θα προβληματιστείς για την ποιότητα της δουλειάς του?

Link to comment
Share on other sites

Αν εσένα σου πει κάποιος ακριβώς αυτό

"70 το μεροκάματο, θα χρειαστούν δύο μεροκάματα άρα κάπου 200"

δεν θα προβληματιστείς για την ποιότητα της δουλειάς του?

Παιδιά μην το παίρνετε ότι σας κάνω επίθεση αυτή την στιγμή. Στον "χώρο" είμαι τα τελευταία 15 χρόνια και δυστυχώς ή ευτυχώς ακολούθησα το "μηχανιλίκι". Αυτό που ακούω/βλέπω μου φαίνονται εν μέρη λογικά με τους υπολογισμούς που γίνονται μέσα στο κεφάλι μου μιας και έχω βοηθήσει να περαστούν πολλά "μέτρα" πλακάκια. Ειδικά δεν μπορώ να αποφανθώ γιατί:

1)Δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται.

2)Δεν ξέρω τι δουλειά πρέπει να καλύψει.

3)Δεν ξέρω αν θα κόψει απόδειξη.

4)Δεν ξέρω τι έχει στο μυαλό του.

Ενδεικτικά:

1)12τμ*12ε=145*ΦΠΑ=?

2)12τμ*12ε=145+ ~16μ περίμετρος*(πόσο παίρνει το τρέχων μέτρο για σοβατεπιά γιατί χρεώνετε διαφορετικά) =?

3)2-3 μέρες μεροκάματο* 50 (μάστορας) + 40 ευρώ βοηθός= ?

4)Υλικά/εξοπλισμός που τυχόν χρειάζεται(πχ πινέλα για μόνωση κτλ)?

Για βάλτα κάτω να δεις.

Η επιλογή του μάστορα είναι άλλο θέμα.

Για την ποιότητα της δουλειάς του..συνήθως βλέπεις τι έχει κάνει σε άλλες δουλείες από γνωστούς κτλ. Στον χρυσό οδηγό τον βρήκατε?

Τώρα αν εσύ θες να γλυτώσεις τα 20 ευρώ παίρνοντας κάποιον "που ξέρει" (ξέρεις τι εννοώ γιατί δεν θέλω να φανώ κ ρατσιστής)..σκέψου οτι μπορεί να τα πληρώσεις διπλά για να χαλάσεις αυτά που έκανε. Επίσης σκέψου κ όλα τα τεχνικά προβλήματα που σου είπα παραπάνω.

Αμέσως να κατηγορήσετε όλοι τον ελληνα της αρπαχτής...τόσα χρόνια που σας τα αρπάζουν χοντρά άλλοι δεν λέτε τπτ..σας πείραξε ο μαστοράκος που θα δουλέψει μέσα στο κρύο..

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Μέρος του προβλήματος(και φταίει και ο μάστορας σε αυτό) είναι το ότι δεν εξηγούν στον υποψήφιο πελάτη τι απαιτείται προκειμένου να γίνει σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά.

Εάν δεν γνωρίζω σχετικά και υποθέτω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο λάσπη και 25 πλακάκια, το 200 ευρώ θα μου φανεί κάπως. Εάν μου εξηγήσει ο μάστορας για τι δουλειά μιλάμε, τότε θα το δω με άλλο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=27]RootX[/MENTION] Εν μέρει σωστό αυτο που λές, αλλα τουλάχιστον στο δικό μου επάγγελμα ειναι δίκοπο μαχαίρι.

Υπάρχουν αυτοί που θα εκτιμήσουν την λεπτομερή ανάλυση του τι πρόκειται να κάνεις και αυτοί που πιστεύουν οτι τα δραματοποιείς για να τους δαγκώσεις. Όταν έρθει κάποιος με ενα λαπτοπ το οποίο σηκώνει θερμοκρασία και θέλει καθαρισμό και αλλαγή παστας, αν του πω οτι "κοιταξε να δείς, για να βγάλω την ψυκτρα πρεπει να λυσω κυριολεκτικά ολο το λάπτοπ" βάζει τον άλλον αυτόματα σε διαδικασία να σκεφτεί αν ακούγεται πιθανό ή οχι. Ο μόνος τρόπος να τον πείσεις, ειναι (οπως και γινεται, κατ' εξακολουθησιν), ειναι να κατεβάσω το service manual και να του δειξω την διαδικασία που απαιτείται για να λυθεί στα επιμέρους εξαρτήματα του ενα λαπτοπ.*

Και επειδή και σε αυτό ισχύει ο νόμος του 50-50-90 (αν σε μια κατάσταση υπάρχει 50% πιθανότητα τα πράγματα να πάνε καλά και 50% να πάνε σκατά, τότε κατα 90% θα πάνε σκατά), η προκατάληψη (εν μέρει δικαιολογημένη) δεν επιτρέπει σε σωστούς ανθρώπους να πάνε μπροστά.

* Το οποίο ειναι προφανώς αντιεπαγγελματικό, αλλα το προτιμώ οποιαδήποτε ημέρα της εβδομάδας απο το να με κατηγορήσουν για κλέφτη/απατεώνα κλπ.

Έγινε επεξεργασία από LevelOne
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το εβγαλε το μεροκαματο του ο ανθρωπος ..¨:p ..παιζει να θυμαται κανεις κατι πληροφοριες που ειχε ποσταρει καπου καπως καποτε o samael για λαμπες πληρους φασματος??

Σε προσπαθεις αναζητησης ειδα κατι χαζαμαρες που ελεγα προ 8ετιας και σταματησα :hehe:

just mention..

[MENTION=119]Samael[/MENTION]

θυμαμαι κατι διαγραμματα απο λαμπες....εδω τα ειδα ..αλλου τα ειδα..αγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Μέρος του προβλήματος(και φταίει και ο μάστορας σε αυτό) είναι το ότι δεν εξηγούν στον υποψήφιο πελάτη τι απαιτείται προκειμένου να γίνει σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά.

Εάν δεν γνωρίζω σχετικά και υποθέτω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο λάσπη και 25 πλακάκια, το 200 ευρώ θα μου φανεί κάπως. Εάν μου εξηγήσει ο μάστορας για τι δουλειά μιλάμε, τότε θα το δω με άλλο μάτι.

Γενικά συμφωνώ, αλλά το πρόβλημα δημιουργείται όταν ο "κακός" μάστορας θέλει να τα αρπάξει. Θα σε ζαλίζει με την πολυλογία, θα τον πιστέψεις (γιατί δίκιο θα έχει) και θα του δώσεις 200 ευρώ. Αντί όπως όπως σου είπε να δώσει 100 ευρώ για καλά υλικά, 50 στην τσέπη του και 50 στα διάφορα + που μπορεί να χρειαστεί, θα δώσει 75 σε κακά υλικά, 25 στα διάφορα και 100 στην τσέπη του.

Η όταν ο "καλός" μάστορας, πει όλα τα προηγούμενα και ζητήσει 220 ευρώ. Οπότε ο πελάτης, που δεν θα ξέρει, θα του πει "μπα..." και θα προσλάβει τον προηγούμενο "κακό" μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.