Jump to content




DJD

Recommended Posts

Δε μπορώ να καταλάβω μερικούς ανθρώπους.

Ζω σε μονοκατοικία. Έχω κουδούνι έξω. Έχω 2m πινακίδα "ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΚΥΛΟΣ". Έρχεται ο courrier και αντί να χτυπήσει το έξω κουδούνι μπαίνει εντός και χτυπάει το μέσα. Έτυχε και είμουν κάτω εκείνη τη στιγμή, πάλι καλά. 20s να αργούσα, ο τύπος θα έφευγε μισός...

Ποιος θα έφταιγε σε αυτή τη περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί βάζουν την πινακίδα χωρίς να υπάρχει σκύλος. Άλλοι τα δένουν την μέρα. Μπορεί πάλι να ήταν μεγέθους γάτας. Ή απλά ήρεμο σκυλί και όχι εκπαιδευμένο να ορμάει σε όποιον δει (που είναι τεράστια Μ@Λ@ΚΙ@ εκ μέρους των κατόχων τους). Ο ταχυδρόμος θα έχει ένα gazzilion letters να παραδώσει και ίσως αν σταμάταγε σε κάθε τέτοια πινακίδα να γύρναγε σπίτι του τα μεσάνυχτα.

Μπορείς απλά να βάλεις ένα γραμματοκιβώτιο στην εξωτερική είσοδο.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς ο άνθρωπος δεν περίμενε να αντιμετωπίσει λιοντάρι :p

Ε, άμα είχα τσιουαυοα δε θα έβαζα πινακίδα ρε :p.

Μου φαίνεται θα πρέπει κρατάω κλειδωμένες τις έξω πόρτες 24/7 μην έχουμε κάνα ατύχημα..Εντωμεταξύ, δεν πήρε και τηλέφωνο πριν, όπως κάνουν συνήθως...

Πολλοί βάζουν την πινακίδα χωρίς να υπάρχει σκύλος. Άλλοι τα δένουν την μέρα. Μπορεί πάλι να ήταν μεγέθους γάτας. Ή απλά ήρεμο σκυλί και όχι εκπαιδευμένο να ορμάει σε όποιον δει (που είναι τεράστια Μ@Λ@ΚΙ@ εκ μέρους των κατόχων τους). Ο ταχυδρόμος θα έχει ένα gazzilion letters να παραδώσει και ίσως αν σταμάταγε σε κάθε τέτοια πινακίδα να γύρναγε σπίτι του τα μεσάνυχτα.

Μπορείς απλά να βάλεις ένα γραμματοκιβώτιο στην εξωτερική είσοδο.

Δεν είναι εκπαιδευμένη. Απλά είναι είναι ο χώρος της. Γραμματοκιβώτιο έχουμε, αλλά ήταν δέμα με αντικαταβολή,

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα πρέπει κρατάω κλειδωμένες τις έξω πόρτες 24/7 μην έχουμε κάνα ατύχημα..

κάντο καλύτερα, μην μπει κανα πιτσιρίκι να πάρει την μπάλα που του έπεσε μέσα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εκπαιδευμένη. Απλά είναι είναι ο χώρος της. Γραμματοκιβώτιο έχουμε, αλλά ήταν δέμα με αντικαταβολή,
Συγνωμη, αλλα αν υπαρχει πινακιδα "ΠΡΟΧΟΣΗ ΣΚΥΛΟΣ" και καποιος/α μπαινει μεσα, ειναι αξιος της μοιρας του.

Μετά αυτός ο κάποιος θα κάνει μήνυση και αν κερδίσει τι θα πάθει το σκυλί; Ή μπορεί να αποκτήσει φοβία απέναντι στα σκυλιά ή ακόμα χειρότερα μπορεί να γίνει ένας από αυτά τα κτήνη του τους ρίχνουν φόλα. Από εκεί και πέρα το σκυλί ζει σε μια πόλη ανθρώπων. Όταν μαθαίνει να είναι επιθετικό απέναντι σε κάποιον εντός του κήπου, θα είναι όλο γλύκες στον δρόμο; Δεν έχω σκύλο ίσως όντως η συμπεριφορά του σκύλου να είναι αλλιώς, αλλά δεν ξέρω. Και στο δρόμο μπορεί να γαβγίζει και να είναι επιθετικό, διότι θα νιώθει ότι προστατεύει το αφεντικό του. Γενικά με εκνευρίζουν τα σκυλιά που σου γαβγίζουν όταν περνάς έξω από ένα σπίτι ή ένα οικόπεδο και αν είναι και ανοιχτή καμιά πόρτα σε αναγκάζουν να αλλάξεις και δρόμο, διότι στο τέλος το σκυλί θα την πληρώσει αν σε δαγκώσει. Άσε που προσωπικά τα λυπάμαι. Λυπάμαι όλα αυτά τα σκυλιά που ζουν μια ζωή σε μια ταράτσα ή ένα μπαλκόνι. Αυτά που είναι σε αυλές είναι ποιο τυχερά, αν δεν είναι δεμένα.

(ποιο πολύ βέβαια λυπάμαι μια γάτα που την αφήνουν στο μπαλκόνι, υποθέτω για να μην τους γδέρνει κάθε έπιπλο και πολλές φορές την ακούω να κλαίει ή σαν να κλαίει)

Link to comment
Share on other sites

Εχασα 20 ευρω χτες στον δρομο και εχω νευριασει τοοοσο πολυ με τον εαυτο μου...

Νομιζω και εγω μια φορα στη ζωη μου πρεπει να εχασα, εκτος αν τα χαλασα και δε το θυμαμαι...σπαστικο παντως

Link to comment
Share on other sites

κάντο καλύτερα, μην μπει κανα πιτσιρίκι να πάρει την μπάλα που του έπεσε μέσα....

Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Τους άγνωστους/ξέμπαρκους είναι πρόβλημα. Και δω, δεν υπάρχουν πιτσιρίκια στο δρόμο ούτως ή άλλως να παίζουν μπάλα, έχει κίνηση.

Μετά αυτός ο κάποιος θα κάνει μήνυση και αν κερδίσει τι θα πάθει το σκυλί; Ή μπορεί να αποκτήσει φοβία απέναντι στα σκυλιά ή ακόμα χειρότερα μπορεί να γίνει ένας από αυτά τα κτήνη του τους ρίχνουν φόλα. Από εκεί και πέρα το σκυλί ζει σε μια πόλη ανθρώπων. Όταν μαθαίνει να είναι επιθετικό απέναντι σε κάποιον εντός του κήπου, θα είναι όλο γλύκες στον δρόμο; Δεν έχω σκύλο ίσως όντως η συμπεριφορά του σκύλου να είναι αλλιώς, αλλά δεν ξέρω. Και στο δρόμο μπορεί να γαβγίζει και να είναι επιθετικό, διότι θα νιώθει ότι προστατεύει το αφεντικό του. Γενικά με εκνευρίζουν τα σκυλιά που σου γαβγίζουν όταν περνάς έξω από ένα σπίτι ή ένα οικόπεδο και αν είναι και ανοιχτή καμιά πόρτα σε αναγκάζουν να αλλάξεις και δρόμο, διότι στο τέλος το σκυλί θα την πληρώσει αν σε δαγκώσει. Άσε που προσωπικά τα λυπάμαι. Λυπάμαι όλα αυτά τα σκυλιά που ζουν μια ζωή σε μια ταράτσα ή ένα μπαλκόνι. Αυτά που είναι σε αυλές είναι ποιο τυχερά, αν δεν είναι δεμένα.

(ποιο πολύ βέβαια λυπάμαι μια γάτα που την αφήνουν στο μπαλκόνι, υποθέτω για να μην τους γδέρνει κάθε έπιπλο και πολλές φορές την ακούω να κλαίει ή σαν να κλαίει)

Έξω από το σπίτι δε πειράζει κουνούπι. Ούτε καν γαυγίζει έξω, ακόμα και άλλο σκυλί να της την πέσει. Αλλάζει τελείως όταν μπει στο χώρο της. Και γω λυπάμαι να την δέσω. Την είχα δεμένη 1 μήνα γιατί είχε αλεργίες και φόραγε ελισαβετιανό κολάρο (για να μη ριμάξει τα αυτοκίνητα) και έκλαιγε όλη την ώρα. Πάντως όταν περιμένω κόσμο είναι πάντα δεμένη.

Και btw η κανονική η πόρτα είναι κλειστή/κλειδωμένη πάντα. Η συρόμενη για το αυτοκίνητο είναι ανοιχτή - μέχρι να φτιάξουμε τη π@π@ριά το μηχανισμό. Και το ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΚΥΛΟΣ είναι στη συρόμενη πάνω, ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί που θα πιάσεις για να ανοίξεις την πόρτα. Δηλαδή βγάζει μάτια...

EDIT:

Εν μέρη εκτός θέματος: Ο Courier μου έφερε 2 τηλέφωνα για δωράκι σε κάτι ανήψια. Τα είδα ένα κατοστάρικο το 1, καλούτσικα σπεκς, και τα παράγγειλα. Και έφαγα μεγάλη νίλα...LG (GD880 mini) Τοuch με ~800x480 και δεν είναι android... Τέσπα είναι πιτσιρίκια (13 κ 10) και δε πιστευω να κάνει διαφορά, αλλά πάλι...

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Δέν ήθελα να κάνω νέο θέμα και μιάς και κοιτάω αυτές τις μέρεςγια prts για νέο pc aπό γερμανία....είδα hardwareversand.de, hoh.de και mindfactory.de. Ειδικά το τρίτο έχει απλά τις καλύτερεςτιμές που υπάρχουν για να έρθουν εδώ...αλλά πρώτη φορά στα χρονικά βλέπω συμπεριφορά ελληνικών μαγαζιών στις τιμές.

Συγκεκριμένα όταν ένας 4770κ κοστίζει 297 ευρώ σε σχέση με τα 329-332 εδώ ...και τον κοιτάς συνέχεια όλο με μιάς βλέπης τιμή του στύλ ..329 και ΤΩΡΑ μόλις που γράφω έχει 342 !!! Eιλικρινά έχω διαβάσει άπειρα πόστς για το μαγαζάκι με εμπειρίες πολλών αλλά δέν περίμενα ότι θα φτάναμε στο σημείο να ψάχνουν και αυτοί για κορόιδα και κυρίως να αναεβοκατεβάζουν την τιμή συνέχεια. Παρατηρώ ίδιο σκηνικό με άλλα προιόντα που είχε σε προσφορά αλλά εδώ ξεπεράσανε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ τιμή....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.