Jump to content




DJD

Recommended Posts

Γιατί στον δεύτερο βγάζει 0; Έχει να κάνει με την προτεραιότητα των πράξεων; Και να έχει, δεν πολλαπλασιάζω με 0 :...:

1/3 κανει μηδεν. 1.0/3 κανει 0.33333

Επισης χρησιμοποίησε το math.pi κάνοντας import math πρωτα.

Στην python όταν διαιρείς ακέραιο με ακέραιο το αποτέλεσμα είναι ακέραιος. Αν ένας από τους δυο αριθμούς είναι float τότε επιστρέφει float.

Έγινε επεξεργασία από defiant
Link to comment
Share on other sites

1/3 κανει μηδεν. 1.0/3 κανει 0.33333

Επισης χρησιμοποίησε το math.pi κάνοντας import math πρωτα.

Στην python 2.7 όταν διαιρείς ακέραιο με ακέραιο το αποτέλεσμα είναι ακέραιος. Αν ένας από τους δυο αριθμούς είναι float τότε επιστρέφει float.

Fixed :p

*Έτσι έπρεπε να γίνεται και στην 3, αλλά λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... Μόνο αν έπαιρνε τις αρχικές τιμές, αν είναι ορισμένα στην 1η- 2η γραμμή του κώδικα πράγματα, είμαι newbie ακόμα... Αλλά δεν τις παίρνει, παίρνει ότι του πληκτρολογείς, δηλαδή 10 και 20 στην συγκεκριμένη περίπτωση...

Η προτεραιότητα το ίδιο σου βγάζει, γιατί παντού προτεραιότητα έχουν οι παρενθέσεις.

Καμία σχέση, στην αρχή δηλώνω 0 και 1 αντίστοιχα για να έχουν αρχικές τιμές και να μην πάρουν ότι βρουν. Μετά θέλω να πάρουν τις τιμές που θα τους δώσω που στην προκειμένη περίπτωση ήταν 10 και 20.

Γιατί στον δεύτερο, διαιρείς το 1 δια (3 επί το αποτέλεσμα της παρένθεσης), το οποίο κάνει ένα αρκετά μικρό νούμερο που το πρόγραμμα στρογγυλοποιεί στο 0,0

Περαστικά...

Έχεις δίκιο, τώρα κατάλαβα...

Απλά θεώρησα ότι πρώτα κάνει την παρένθεση, και μετά από αριστερά προς τα δεξιά αφού έχουν την ίδια προτεραιότητα. Άρα θα έκανε πρώτα το 1/3 και μετά ότι βρει επί την παρένθεση.

1/3 κανει μηδεν. 1.0/3 κανει 0.33333

Επισης χρησιμοποίησε το math.pi κάνοντας import math πρωτα.

Στην python όταν διαιρείς ακέραιο με ακέραιο το αποτέλεσμα είναι ακέραιος. Αν ένας από τους δυο αριθμούς είναι float τότε επιστρέφει float.

Δε νομίζω ότι είναι εκεί το πρόβλημα. Κατάλαβα τι εννοείς πάντως ;)

Τελικά δούλεψε με 1.0 χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο. Κοίτα να δεις πόσο βρόμικα παίζουν οι compilers :D

- Γιατί όμως στην πρώτη περίπτωση που είναι πάλι 1/3 αλλά στο τέλος δεν συμβαίνει αυτό; Απάντηση σε PM για να μην πέσει παντόφλα ^_^

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφφ γυρισα απο Βάλια Κίρνα και είναι Δευτέρα... και μου κάνανε και έξωση απ την εστία...

Με τα μουτρα στην ισχνή πραγματικότητα... :hang3:

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

α)γιατί δεν είμαι σε παράταξη

β)γιατί δεν είμαι σε παράταξη

Λεπτομέρειες δε γράφω γιατί εμπλέκονται προσωπικά δεδομένα...:rolleyes:

Δυστυχώς είναι ένα από τα πράγματα που με ξενέρωσαν άσχημα με τα Υλληνικά πανεπιστήμια.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.