Jump to content




DJD

Recommended Posts

Έχω συγχυστεί απίστευτα!

Μένουμε σε ένα δυάρι διαμέρισμα 60τμ με κεντρική θέρμανση εδώ και 2,5 χρόνια ξεκινώντας στα 500€ και τώρα στα 450€. Βρήκαμε λοιπόν ένα 3άρι 80τμ, αυτόνομη θέρμανση στην απέναντι ακριβώς πολυκατοικία συν πάρκινγ πυλωτής στα 400€. Το συμβόλαιο μας λήγει τέλος Φλεβάρη και η να-μην-την-πω ιδιοκτήτρια μας μας απάντησε με ύφος ότι δεν μπορούμε να φύγουμε γιατί έχουμε ακόμα το συμβόλαιο! Την σκοτώνεις ή όχι; (συν του ότι είχα δώσει τότε 2 νοίκια εγγύηση)

50275_156523251033408_6042_n.jpg

πες εχω θεμα με τα λεφτα.αφησε το 400 για να μεινω.

πλεον τετοιου ειδους θεματα εχουν αλλαξει με την κριση..εγω θα φευγα χωρις δευτερη σκεψη και ας τα λεγα μαζι της δικαστικα.δεν κανει το σταυρο της που δεν εχει φαει κανα φεσι..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=27]RootX[/MENTION] προφανώς και είναι νομότυπη δεν είπα το αντίθετο. Απλά η εμπειρία μου ως τώρα μου λέει ότι όσοι ιδιοκτήτες νοικιάζουν είναι κάπως πιο ελαστικοί όταν μιλάμε για τόσο μικρό διάστημα από τη λήξη του συμβολαίου και μετά από τόσο διάστημα ενοικίασης και το λύνουν κοινή συναινέσει. Μάλιστα για τα δεδομένα της εποχής ακόμα περισσότερο. Το ότι η συγκεκριμένη δεν το κάνει έχει να κάνει με το ποιόν του ανθρώπου εξού και οι χαρακτηρισμοί από μέρους μου.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] αν της καθυστερήσω νοίκια τι μπορεί να μου κάνει;

Δεν νομίζω ότι μπορεί να σου κάνει κάτι, χωρίς να είμαι σίγουρος. Η μισή Ελλάδα καθυστερεί ενοίκια. Και έχεις προπληρωμένα τα 2. Το πολύ πολύ να στραβώσει λίγο, αλλά από την στιγμή που αμφιβάλλω να σκοπεύεις να παραμείνεις σε αυτό το σπίτι μετά την λήξη του συμβολαίου, τι μπορεί να σου κάνει;

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION]

Πες καμιά γνώμη μην πάρω στο λαιμό μου τον tragikos βάζοντάς του λάθος ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

btw, εάν δεν με απατά η μνήμη μου, μόνο από την θέρμανση εξαιρούνται τα κλειστά διαμερίσματα(το ποσοστό που πληρώνουν πρέπει να αναφέρεται στον κανονισμό διαχείρισης) και όχι στο σύνολο των κοινοχρήστων.

Ίσως είναι κάτι που μπορείς να "εκμεταλλευτείς" εφόσον το επιβεβαιώσεις.

Αυτό ισχύει μόνο αν δεν αναφέρει κάτι άλλο στο καταστατικό. Στο καταστατικό της πολυκατοικίας λοιπόν η κυρία έχει βάλει ότι εξαιρούνται από κάθε είδους κοινόχρηστα κατά 95%.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιασαμε τα του σπιτιου.

Ετσι για να πουμε και ενα ευχαριστο, αμα σε θελει λιγο η τανα η τυχη.

Ψαχνω για σπιτι το τελευταιο διαστημα, χθες λοιπον απο αγγελια που βρηκα πηρα τηλ.

Δωσαμε ραντεβου με τον ανθρωπο στις 6.30 το απογευμα.

Λογο βροχης εμπλεξα στην εθνικη με το αμαξι και πηρα την κοπελα μου να παει να το δει.

(το σπιτι που βρηκα ειναι 100μ απο το σπιτι της κοπελας μου στον ιδιο δρομο)

Φτανω λοιπον και γω εκει με καθυστερηση και πουθενα κανεις...

Τι διαολο λεω, παιρνω τηλ τον ιδιοκτητη, την κοπελα μου δεν απανταει κανεις.

Μετα απο λιγη ωρα σκαει η κοπελα μου με την μητερα της τυχαια και μου λενε τι κανεις εδω?

Εγω καλα ειμαι δω, εσεις που ΣΚΑΤΑ ησασταν ?

Βλεπαμε το σπιτι λεει, ποιο σπιτι ? εδω ειναι το σπιτι !

Εν τελη ειχαν κανει λαθος στον αριθμο, εκει που πηγαν ΤΥΧΑΙΑ περιμενε αλλος ανθρωπος δυο γυναικες για να δουν το σπιτι που νοικιαζει.

Τοση ωρα δεν ειχε καταλαβει κανεις τους οτι κανουν λαθος.

Στο μεταξυ το σπιτι τελειο μου ειπαν με καινουργια ντουλαπια κλπ.

Εφαγα τον κοσμο ολο στη γειτονια δεν βρηκα ενα τηλ να παρω τον ανθρωπο να του πω τι εγινε.

Εν τελη βρηκα τηλ. σημερα μιλησα και εκλεισα ραντεβου σε μια ωρα να παω να το δω.

ΥΓ επισης σημερα η κοπελα μου εδωσε τελευταιο μαθημα και πλεον μενει μονο ορκομοσια (μετα απο 20.000χλμ που εκανα συνολο για παρτι της )

Ειπα να σας τα πω μην διαβαζουμε μονο δυσαρεστα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] [MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

Θα σας πω τι εχω κανει ΕΓΩ...Δεν μου εδιναν νοικι για καποιο μεγαλο διαστημα (>6 μηνων) με προφαση οτι δεν εχουν χρηματα κ περιμενουν ενα δηθεν μπονους με το οποιο θα με ξεχρεωναν.

Ανακαλυψα απο τριτους οτι δεν εχουν κανενα προβλημα οικονομικο, οποτε κ εβαλα δικηγορο να το ψαξουμε. Απο οικονομικης αποψεως, δεν με συνεφερε να το παω δικαστικα σε σχεση με τα χρηματα που χρωστουσαν. Οποτε το πιο απλο που μπορουσα να κανω ειναι να

'χαρισω' τα νοικια στο κρατος, οποτε και ο νοικαρης τα χρωσταει στο κρατος μεσω εφοριας. Αν δεν τα πληρωσει, δεν εχει ενημερωτητες κλπ!

Φυσικα εφυγε με το που εληξε το συμβολαιο νυχτα, δεν ζητησε το 1 ενοικιο που ειχε δωσει σαν ασφαλεια και αφησε το σπιτι μπουρδελο !

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πιασαμε τα του σπιτιου.

Ετσι για να πουμε και ενα ευχαριστο, αμα σε θελει λιγο η τανα η τυχη.

Ψαχνω για σπιτι το τελευταιο διαστημα, χθες λοιπον απο αγγελια που βρηκα πηρα τηλ.

Δωσαμε ραντεβου με τον ανθρωπο στις 6.30 το απογευμα.

Λογο βροχης εμπλεξα στην εθνικη με το αμαξι και πηρα την κοπελα μου να παει να το δει.

(το σπιτι που βρηκα ειναι 100μ απο το σπιτι της κοπελας μου στον ιδιο δρομο)

Φτανω λοιπον και γω εκει με καθυστερηση και πουθενα κανεις...

Τι διαολο λεω, παιρνω τηλ τον ιδιοκτητη, την κοπελα μου δεν απανταει κανεις.

Μετα απο λιγη ωρα σκαει η κοπελα μου με την μητερα της τυχαια και μου λενε τι κανεις εδω?

Εγω καλα ειμαι δω, εσεις που ΣΚΑΤΑ ησασταν ?

Βλεπαμε το σπιτι λεει, ποιο σπιτι ? εδω ειναι το σπιτι !

Εν τελη ειχαν κανει λαθος στον αριθμο, εκει που πηγαν ΤΥΧΑΙΑ περιμενε αλλος ανθρωπος δυο γυναικες για να δουν το σπιτι που νοικιαζει.

Τοση ωρα δεν ειχε καταλαβει κανεις τους οτι κανουν λαθος.

Στο μεταξυ το σπιτι τελειο μου ειπαν με καινουργια ντουλαπια κλπ.

Εφαγα τον κοσμο ολο στη γειτονια δεν βρηκα ενα τηλ να παρω τον ανθρωπο να του πω τι εγινε.

Εν τελη βρηκα τηλ. σημερα μιλησα και εκλεισα ραντεβου σε μια ωρα να παω να το δω.

ΥΓ επισης σημερα η κοπελα μου εδωσε τελευταιο μαθημα και πλεον μενει μονο ορκομοσια (μετα απο 20.000χλμ που εκανα συνολο για παρτι της )

Ειπα να σας τα πω μην διαβαζουμε μονο δυσαρεστα.

Είσαι σίγουρος ότι τις ομοφυλοφιλικές φωτοκόντρες δίπλα απλώς μια ματιά τους έριξες? : P

Link to comment
Share on other sites

500 ευρώ διάρι; Πού στο καλό μένεις;

500€ πριν 2,5 χρόνια ήταν η φυσιολογική τιμή νομίζω για Νέο Ηράκλειο. Πλέον είναι κοροϊδία ακόμα και τα 450€.

[MENTION=188]yanni[/MENTION] [MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

Θα σας πω τι εχω κανει ΕΓΩ...Δεν μου εδιναν νοικι για καποιο μεγαλο διαστημα (>6 μηνων) με προφαση οτι δεν εχουν χρηματα κ περιμενουν ενα δηθεν μπονους με το οποιο θα με ξεχρεωναν.

Τα χρήματα θα τα δώσω στο τέλος δεν τίθεται θέμα. Απλά μου βγαίνει να μην είμαι πλέον τόσο τυπικός. Ίσως επειδή ακόμα είμαι συγχυσμένος...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν ξέρω τί τιμές παίζουν εκεί, πάντως προς τα δω με 400-450 βρίσκεις τριάρι. Πολλά παλιά 4αρια δίνονται για 450 επίσης. Ο κολλητός με την οικογένειά του νοίκιασαν με 380 τριάρι μόλις πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] [MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

Θα σας πω τι εχω κανει ΕΓΩ...Δεν μου εδιναν νοικι για καποιο μεγαλο διαστημα (>6 μηνων) με προφαση οτι δεν εχουν χρηματα κ περιμενουν ενα δηθεν μπονους με το οποιο θα με ξεχρεωναν.

Ανακαλυψα απο τριτους οτι δεν εχουν κανενα προβλημα οικονομικο, οποτε κ εβαλα δικηγορο να το ψαξουμε. Απο οικονομικης αποψεως, δεν με συνεφερε να το παω δικαστικα σε σχεση με τα χρηματα που χρωστουσαν. Οποτε το πιο απλο που μπορουσα να κανω ειναι να

'χαρισω' τα νοικια στο κρατος, οποτε και ο νοικαρης τα χρωσταει στο κρατος μεσω εφοριας. Αν δεν τα πληρωσει, δεν εχει ενημερωτητες κλπ!

Φυσικα εφυγε με το που εληξε το συμβολαιο νυχτα, δεν ζητησε το 1 ενοικιο που ειχε δωσει σαν ασφαλεια και αφησε το σπιτι μπουρδελο !

Εισαι φωκιν κρεηζε;

Ο γελοιος αυτος νομος λεει "για να γλιτωσεις την φορολογια του ενοικιου χ% ΧΑΡΙΣΕ στο κρατος το 100%";!;,

Link to comment
Share on other sites

ρε Αντώνη, από τη στιγμή που έχει υπογράψει κάποιους όρους και εκείνος, αυτό δε λέει τιποτα;

Τότε γιατί έκαναν συμβόλαιο και δεν του υπέγραψε απλά εκείνη ένα χαρτί με τις υποχρεώσεις ΤΗΣ ;

Νομίζω ο [MENTION=27]RootX[/MENTION] έχει απόλυτο δίκιο σε αυτά που λέει.

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω, το συμβόλαιο είναι για χ χρόνια και ορίζει τους κανόνες στους οποίους θα ακολουθήσεις κατά τη διαμονή σου εκεί. Μόνο στην επαγγελματική στέγη δεν μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.