Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

πριν 30 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Army of the dead -   8/10.

 

Καλοφτιαγμενο σπλατερακι απο τον Zack Znyder με ζομπια :hehe: 

 

Εμένα μου φάνηκε χάλια. Απαράδεκτη σκηνοθεσία για Snyder. Μηδενική ανάπτυξη χαρακτήρων. Σενάριο για κλάματα. Απίθανες καταστάσεις και παράλογες αποφάσεις από τους χαρακτήρες. Υπερβολική διάρκεια για τέτοιου είδους ταινία. 3/10 sorry

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
MV5BODJlMzdlYzItMzRkNi00NTE0LTliZjQtMTll
WWW.IMDB.COM

Directed by Kevin Macdonald. With Tahar Rahim, Nouhe Hamady Bari, Saadna Hamoud, Mohamed Yeslem Mousse. Mohamedou Ould Slahi fights for freedom after being detained and imprisoned...

Αληθινη ιστορια για το τι και πως περασε ο Mohamedou Ould Slahi (εχει εκδοσει και βιβλιο "Guantánamo Diary") στις φυλακες του Γκουανταναμο.

Σκηνοθετικα μετριο με το κενο να καλυπτετε απο τις εξαιρετικες ερμηνειες της Jodie Foster και Benedict Cumberbatch, βλεπετε ευχαριστα αλλα

το θεμα της ειναι που τελικα μετραει. Ταινια για να μην ξεχναμε την ντροπη της Ευρωπης στις περιπτωσεις Τζουλιαν Ασανζ και Αλεξέι Ναβαλνι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
MV5BOWI5YTUxOWEtZmRiZS00ZmQxLWE2NzctYTRi
WWW.IMDB.COM

Cruella: Directed by Craig Gillespie. With Emma Stone, Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser. A live-action prequel feature film following a young Cruella de Vil.

Ταινια για πολλα βραβεια με το soundtrack να δινει ρεστα.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2021 at 5:58 PM, Seafalco said:
MV5BNTI2YTI0MWEtNGQ4OS00ODIzLWE1MWEtZGJi
WWW.IMDB.COM

The Tomorrow War: Directed by Chris McKay. With Chris Pratt, Yvonne Strahovski, J.K. Simmons, Betty Gilpin. A family man is drafted to fight in a future war where the fate of humanity relies on...

 

Από που να το πιάσω και που να το αφήσω! 
Αν κλείσεις το διακόπτη της λογικής και των ελάχιστων απαιτήσεων περί αντιστοιχίας των μέτρων με το πρόβλημα, θα περάσεις δυο καλές ώρες χαζεύοντας μια αρκετά καλή κινηματογράφηση  και πολύ τρομαχτικά τέρατα που -έχουμε δει και χειρότερα- ένα 5-6 το παίρνει, αλλά -το είπα και αμαρτίαν ου κ έχω- με προϋποθέσεις!

Αν όμως κάνεις το "λάθος" να ψαχτείς λιγάκι παραπάνω για το τι θα "έπρεπε λογικά" να γίνεται, τότε ειλικρινά το 3 είναι πολύ επιεικές!
Οι σεναριακές οπές είναι πανταχού παρούσες, αν πεις δε για τις "κουλαμάρες" των τεχνικών επιλογών λύσης των προβλημάτων που ανακύπτουν (είτε κάτω από πίεση χρόνου, είτε όχι), είναι πραγματικά προσβολή στη νοημοσύνη ακόμα και του καλόβολου θεατή που σέβεται λίγο τον εαυτό του !

Να ξεκαθαρίσω ότι με τον πυρήνα της ιστορίας , δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά με το πόσο χαμένη πήγε η ευκαιρία να δομηθεί μια ιστορία συνεπής με αυτό που πραγματεύεται, και με τη δέουσα προσοχή στις "λεπτομέρειες",  ε αυτό δεν καταπίνεται με τίποτε ! ! ! 

 

 

 

Θεωρώ ότι την είδες με λάθος mood.

Τέτοιες ταινίες τις βλέπω ξαπλωμένος στραβά στην καρέκλα του γραφείου, με ένα mono bluetooth στο ένα αυτί, πολύ αργά, με το ένα μάτι ήδη να δηλώνει κουρασμένο. Έτσι είναι πάντα ευχάριστες. Ελάχιστες έχω αναγκαστεί να σταματήσω πριν το τέλος με αυτόν τον τρόπο!!!

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2021 at 6:58 ΜΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:
MV5BNTI2YTI0MWEtNGQ4OS00ODIzLWE1MWEtZGJi
WWW.IMDB.COM

The Tomorrow War: Directed by Chris McKay. With Chris Pratt, Yvonne Strahovski, J.K. Simmons, Betty Gilpin. A family man is drafted to fight in a future war where the fate of humanity relies on...

 

Από που να το πιάσω και που να το αφήσω! 
Αν κλείσεις το διακόπτη της λογικής και των ελάχιστων απαιτήσεων περί αντιστοιχίας των μέτρων με το πρόβλημα, θα περάσεις δυο καλές ώρες χαζεύοντας μια αρκετά καλή κινηματογράφηση  και πολύ τρομαχτικά τέρατα που -έχουμε δει και χειρότερα- ένα 5-6 το παίρνει, αλλά -το είπα και αμαρτίαν ου κ έχω- με προϋποθέσεις!

Αν όμως κάνεις το "λάθος" να ψαχτείς λιγάκι παραπάνω για το τι θα "έπρεπε λογικά" να γίνεται, τότε ειλικρινά το 3 είναι πολύ επιεικές!
Οι σεναριακές οπές είναι πανταχού παρούσες, αν πεις δε για τις "κουλαμάρες" των τεχνικών επιλογών λύσης των προβλημάτων που ανακύπτουν (είτε κάτω από πίεση χρόνου, είτε όχι), είναι πραγματικά προσβολή στη νοημοσύνη ακόμα και του καλόβολου θεατή που σέβεται λίγο τον εαυτό του !

Να ξεκαθαρίσω ότι με τον πυρήνα της ιστορίας , δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά με το πόσο χαμένη πήγε η ευκαιρία να δομηθεί μια ιστορία συνεπής με αυτό που πραγματεύεται, και με τη δέουσα προσοχή στις "λεπτομέρειες",  ε αυτό δεν καταπίνεται με τίποτε ! ! ! 

 

 

Κοίτα έχεις ένα point όμως σκέψου τι θα ήταν μια περιπέτεια του είδους της με λογική. Θα βάζαμε 2/10 στον Κυνηγό γιατί δεν είναι δυνατόν ο Predator να κατεβαίνει μόνο όταν έχει καύσωνα στη ζούγκλα  να κάνει συλλογή με ανθρώπινα κρανία και τελικά να επιβιώνει απο ένα αόρατο τέρας αυτός που κάνει 200 κιλά πάγκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edward said:

Κοίτα έχεις ένα point όμως σκέψου τι θα ήταν μια περιπέτεια του είδους της με λογική

Αν τη λέξη λογική εννοείς αυτά που είναι πιθανά και εφικτά, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι έτσι θα έμπαινε ένα πολύ σφιχτό κολάρο στην όλη ιστορία.
Και δεν είναι αυτό που μου έλειψε, αυτό που δε μου άρεσε είναι η έλλειψη συνέπειας απέναντι στο σκηνικό που στήνει.
Να το εξηγήσω αυτό με ένα δυο παραδείγματα και θα αφήσω έξω από αυτά το ότι ένας τεχνικός πολιτισμός που έχει αναπτύξει τα ταξίδια στο χρόνο, θα έχει σημειώσει και ανάλογες προόδους και σε άλλες καίριες τεχνολογίες:

Είσαι ένα πολιτισμός που έχει βρεί ένα εκατομμύριο τρόπους να σκοτώνεις εξ αποστάσεως και στην πέφτει ένα πολύ σκληροτράχηλο , γρήγορο, επιδέξιο και αδυσώπητο τερατάκι και εσύ πας με τα λιαντοντούφεκα να το αντιμετωπίσεις και σε τρώει λάχανο , και μετά δεν επαναξιολογείς, αλλά πας σαν τον ηλίθιο ξανά με τοα λιανοντούφεκα και ξανα και ξανά ! ! !

Χάθηκε ένα "gatling", και αν το θες σε ελαφρύτερο οπλισμό, οι εκρηκτικές και οι διατρητικές σφαίρες τι έγινε εξαφανίστηκαν, μερικά βομβιδοβόλα μας τελείωσαν, οι χειροβομβίδες χάλασαν ?
Και το ακόμα σοβαρότερο !
Έχεις ένα μοναδικό σημείο επικοινωνίας με το παρελθόν, ένα εκ των ων ουκ άνευ στρατηγείο και σε αυτή τη εγκατάσταση πάς και μεταφέρεις την "βασίλισσα" του είδους προκαλώντας την γενική επιδρομή των στρατιωτών του και χωρίς να έχεις την κατάλληλη άμυνά ούτε και την κατάλληλη πρόβλεψη , επιτήρηση καλπ κλπ κλπ ?????

Χάθηκε ένα πλοίο εν κινήσει για να γίνουν με ασφάλεια τα πειράματα ? Ένα πυρηνικό οχυρό βρέ παιδί μου να κάνεις ότι θέλεις με την ησυχία σου και άσε τα τέρατα να βουρλίζονται.

Για πολιτισμός που έχει δαπανήσει τόσο πολύ χρόνο και φαιά ουσία στα μέσα καταστροφής σαν πολύ εύκολα να βρέθηκε στο χείλος της καταστροφής από έναν εξωγήινο οργανισμό που δεν διαθέτει κανένα μέσο πέρα από την φυσική του αντοχή , δύναμη και αγριότητα. Δεν υπήρχε κανένα στρατηγικό και τακτικό σχέδιο αναδίπλωσης και ανασυγκρότησης?

Τέλος πάντων, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.  Η ιστορία ήταν πολύ πρόχειρα δομημένη και χωρίς καμία τεχνολογική συνέπεια και συνέχεια με την εποχή που διαδραματίζεται!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Seafalco said:

Και το ακόμα σοβαρότερο !
Έχεις ένα μοναδικό σημείο επικοινωνίας με το παρελθόν, ένα εκ των ων ουκ άνευ στρατηγείο και σε αυτή τη εγκατάσταση πάς και μεταφέρεις την "βασίλισσα" του είδους προκαλώντας την γενική επιδρομή των στρατιωτών του και χωρίς να έχεις την κατάλληλη άμυνά ούτε και την κατάλληλη πρόβλεψη , επιτήρηση καλπ κλπ κλπ ?????

Χάθηκε ένα πλοίο εν κινήσει για να γίνουν με ασφάλεια τα πειράματα ? Ένα πυρηνικό οχυρό βρέ παιδί μου να κάνεις ότι θέλεις με την ησυχία σου και άσε τα τέρατα να βουρλίζονται.

Εδώ ακριβώς με έχασε εμένα...!!! :wall:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

MV5BOTQxMWNiZmYtOGUzMi00OGU5LTkzMjctYWY4
WWW.IMDB.COM

Fear Street Teil 2: 1978: Directed by Leigh Janiak. With Meghan Packer, Gillian Jacobs, Matthew Zuk, Kiana Madeira. Shadyside, 1978. School's out for summer and the activities at Camp...

 

Ακολουθεί εκτεταμένο review

 

Spoiler

Καλό!

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2021 at 1:21 AM, edward said:
MV5BOTQxMWNiZmYtOGUzMi00OGU5LTkzMjctYWY4
WWW.IMDB.COM

Fear Street Teil 2: 1978: Directed by Leigh Janiak. With Meghan Packer, Gillian Jacobs, Matthew Zuk, Kiana Madeira. Shadyside, 1978. School's out for summer and the activities at Camp...

 

Ακολουθεί εκτεταμένο review

 

  Hide contents

Καλό!

 

Να φανταστώ ότι δεν χρειάζεται να δεις όλη την τριλογία??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2021 at 9:53 ΠΜ, το μέλος schumifer έγραψε:

 

 

Θεωρώ ότι την είδες με λάθος mood.

Τέτοιες ταινίες τις βλέπω ξαπλωμένος στραβά στην καρέκλα του γραφείου, με ένα mono bluetooth στο ένα αυτί, πολύ αργά, με το ένα μάτι ήδη να δηλώνει κουρασμένο. Έτσι είναι πάντα ευχάριστες. Ελάχιστες έχω αναγκαστεί να σταματήσω πριν το τέλος με αυτόν τον τρόπο!!!

 

 

 

Το είδα και γω προχτές και όντως αυτή είναι η καλύτερη προσέγγιση (την οποία ακολούθησα :hehe: ). Ένα όμως που με ξένισε είναι οτι τάχα μου ο τύπος έγινε summon για να βοηθήσει στα πειράματα αλλά δεν έκανε κ πολλά στο κομμάτι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.