Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Για μενα ηταν καλη αλλα ως εκει.
Ειχε καλη ροη, μπορουσε να ηταν πιο συντομη βεβαια, ο ηχος θα μπορουσε να ηταν καλυτερος.
Δεν μπορω να πω οτι κουρασε, αλλα οχι ομως να πω wow. Υπερβολικο το hype που εχει γινει.
Μαχες δεν ειχε, πιο πολυ ηταν story telling φαση.
Αγωνια δεν ειχα καθολου οπως και το comeback του superman ηταν πολυ αδυναμο σε σχεση με το ποσο σημαντικο το παρουσιαζαν.

Θα την ξανα δω το πιο πιθανον, αλλα οχι δεν ειναι η φοβερη ταινια.
 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η cinematic έκδοση του J.Wheldon βασίστηκε σε κάποιες χειρόγραφες σημειώσεις του Snyder τις οποίες λέει εν τέλει δεν είχε σκοπό να τις χρησιμοποιήσει όλες ούτε ήταν ολοκληρωμένες κάποιες ούτε σίγουρο ότι ας πούμε αυτή η σκηνή θα βγει έτσι ή αν καταλήξει στο τελικό κατ. Οπότε του έδωσαν ότι προσχέδιο υπήρχε " παρε αυτά " , " κάνε και ότι νομίζεις να βγει γιατί έχουνε ρίξει χρήματα οι επενδυτές και το release date είναι τότε" . Εν ολίγοις και που βγήκε όπως βγήκε, θαύμα ήταν τότε ?

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελικά κατάφερα και τελείωσα κι εγώ το Snyder cut και δεν άλλαξε η αρχική μου εντύπωση. Είναι απλώς μια καλή ταινία. Μπορεί (δίκαια) να φαίνεται αριστούργημα σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες απόπειρες στο DCEU, αλλά εξακολουθώ να μη συμμερίζομαι τους διθυράμβους.

 

Καταρχάς, ακούω βερεσέ τις δικαιολογίες για το aspect (ΙΜΑΧ και τρίχες κατσαρές). Αφού έσκασαν άλλα >70 εκατομμύρια για μια ταινία που είναι προορισμένη να κυκλοφορήσει αποκλειστικά σε streaming και Blu-ray, όφειλαν να τη βγάλουν σε ένα κάδρο που να την κολακεύει λίγο περισσότερο. Ο αντίλογος θα είχε νόημα αν υπήρχε περίπτωση να δούμε και κινηματογραφική εκδοχή.

 

Πέρα από τα τεχνικά, η ταινία είναι φλύαρη. Φοβούμενοι μη βγει ασύνδετη και χαοτική (όπως η πρώτη), έχουν συμπεριλάβει αρκετές σκηνές που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στο σενάριο ή τη ροή (ακόμη ζαλίζομαι από την κάμερα να περιστρέφεται άσκοπα 2' μέσα σε ένα δωμάτιο). Και, ενώ γενικά συμπαθώ πολύ τον Snyder, τελικά ούτε η αφήγηση ούτε η δράση της ταινίας αξίζουν 4 μαζεμένες ώρες μπροστά από μια οθόνη.

 

Πάμε λίγο και στη σύγκριση με την πρώτη ταινία της Warner Bros (κι όχι τόσο του Whedon, όπως λέγεται). Μπορεί ο Whedon να είναι απεχθής ως άνθρωπος, αλλά δεν είναι ερασιτέχνης. Αν είχε την επιλογή να κυκλοφορήσει μια τετράωρη ταινία και είχε τη σκηνοθετική ελευθερία να κινηματογραφήσει εξαρχής ό,τι ήθελε, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα ήταν εφάμιλλο με αυτό του Snyder, αν και με διαφορετικό ύφος. Στην πραγματικότητα η WB επέλεξε κάποιον στοιχειωδώς ικανό στο post-production, από τον οποίο μπορούσε να απαιτήσει χωρίς να του δώσει καν καν director credit η ταινία να:

• είναι 2 ώρες, ακόμη κι αν το αρχικό υλικό αρκούσε για 2 ταινίες

• κυκλοφορήσει πριν τα Χριστούγεννα του '17, για να εξαφαλίσουν κάποιοι τα μπόνους τους πριν την συγχώνευση με την AT&T

• είναι λιγότερο σκοτεινή από τις προηγούμενες, μπας και τραβήξει λίγη από την αίγλη των Marvel

 

Κι αν τελικά το πρόβλημα της πρώτης ήταν ο "σκηνοθέτης" (σε εισαγωγικά γιατί και στην κινηματογραφική εκδοχή ο Snyder πιστώνεται τη σκηνοθεσία), τι δικαιολογία έχουν τα σπίρτα του στούντιο που 3 χρόνια μετά κατόρθωσαν να κυκλοφορήσουν την αχνιστή kuˈɾa.ða που βάφτισαν "Wonder Woman 1984", με σκηνοθέτη, συγγραφέα και παραγωγό την κατά τ' άλλα επιτυχημένη Patty Jenkins;

  • Like 7
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι παντως ασχετος με το θεμα την ειδα σε 3 απογευματα (που χρονος για ολοκληρη σε ενα) και ενω μου αφησε αρκετα ερωτηματικα, συνολικα μου αρεσε σαν ταινια.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

justiceleague.jpg?itok=OX6YjxWz
WWW.LIFO.GR

Μετά από έντονη απαίτηση του κοινού ο Ζακ Σνάιντερ επεξεργάστηκε εκ νέου την ταινία, προσθέτοντας σκηνές και κυκλοφορώντας ένα εντελώς νέο cut.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Διορθώνω τη βαθμολογία μου σε 8.0

 

Αν το δούμε ψυχρά, χωρίς φανμποϊσμο, 8.0 είναι μια δίκαιη βαθμολογία. Πολύ καλύτερη από την ορίτζιναλ αλλά και πάλι δεν είναι αριστούργημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, η ταινία θα έπαιρνε μικρότερο βαθμό, αν δεν ήμασταν πεινασμένοι για τέτοιες ταινίες αυτή την περίοδο. Για φανταστείτε να έβγαινε παράλληλα με το infinity war π.χ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, yanni said:

Βασικά, η ταινία θα έπαιρνε μικρότερο βαθμό, αν δεν ήμασταν πεινασμένοι για τέτοιες ταινίες αυτή την περίοδο. Για φανταστείτε να έβγαινε παράλληλα με το infinity war π.χ.

Περιεργο που δεν ανέφερες το Endgame. Μήπως γιατι ηταν φολα και απλά εκανε τις εισπραξεις και μαζεψε κοσμο για να δει ο κοσμος πως τελειώνει η φαση και έφαγε την απογοητευση;  λεω εγω τωρα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Περιεργο που δεν ανέφερες το Endgame. Μήπως γιατι ηταν φολα και απλά εκανε τις εισπραξεις και μαζεψε κοσμο για να δει ο κοσμος πως τελειώνει η φαση και έφαγε την απογοητευση;  λεω εγω τωρα...

Καθόλου περίεργο. Προφανώς αυτό. Το είχα γράψει νομίζω και τότε ότι οποιαδήποτε λύση "time travel" θα ήταν  fail. Και ήταν fail γενικότερα η όλη ιδέα της επαναφοράς και καλά αυτών που χάθηκαν. Γενικά το End Game ήταν βλακεία. Είχε καλά στοιχεία σε πολλά σημεία και καλές σκηνές, αλλά ήταν όλο στημένο πάνω σε λάθος βάση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.