Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

On 10/16/2021 at 12:54 AM, l2phile said:

Δυνατό το Dune Γενικά είχα καιρό να δω τόσο καλή ταινία

Ατμόσφαιρα, σκηνικά, κοστούμια, μουσική.

Λίγο αργός ρυθμός, αλλά και αυτό μου άρεσε.

Το μόνο κακό είναι ότι αυτό ήταν το Part 1 :(

 

EDIT: Μαμιούνται τα Village Ρέντη. Αίθουσα 13 είχε έναν συνεχόμενο ήχο πίσω από τον προβολέα(?), ήταν σαν κινέζικο βασανιστήριο.

Επίσης η εικόνα ήταν σαν να βλέπεις καλό HD. Hellooooo...2021 φτάσαμε.

 

Πάλι καλά που διάβασα αυτό γιατί ετοιμαζόμασταν να πάμε...ψάχνοντας κατάλαβα πως η ταινία, όπως σωστά αναφέρεις, δεν καλύπτει ούτε το 50% της ιστορίας (στο 1ο μέρος) και το 2ο μέρος δεν έχει ξεκινήσει καν τα γυρίσματα. Ευτυχώς υπάρχει η λύση της πρώτης (αν και την έχω δει καμια 10ρια φορές) μιας και παίζει να είμαι μέσα στους 10 παγκοσμίως που άρεσε η παραγωγή του Lynch ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος raven_g20 έγραψε:

 

Πάλι καλά που διάβασα αυτό γιατί ετοιμαζόμασταν να πάμε...ψάχνοντας κατάλαβα πως η ταινία, όπως σωστά αναφέρεις, δεν καλύπτει ούτε το 50% της ιστορίας (στο 1ο μέρος) και το 2ο μέρος δεν έχει ξεκινήσει καν τα γυρίσματα. Ευτυχώς υπάρχει η λύση της πρώτης (αν και την έχω δει καμια 10ρια φορές) μιας και παίζει να είμαι μέσα στους 10 παγκοσμίως που άρεσε η παραγωγή του Lynch ?

10 είμαστε μόνο εδώ μέσα ;)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

We are dozens! DOZENS!

 

EndingWitt-760x380.png
ARSTECHNICA.COM

The pursuit of greatness must embrace the ridiculous.

 

btw την είχα δει πολλά χρόνια πριν και δεν θυμάμαι καν αν μου άρεσε...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, raven_g20 said:

Πάλι καλά που διάβασα αυτό γιατί ετοιμαζόμασταν να πάμε...ψάχνοντας κατάλαβα πως η ταινία, όπως σωστά αναφέρεις, δεν καλύπτει ούτε το 50% της ιστορίας (στο 1ο μέρος) και το 2ο μέρος δεν έχει ξεκινήσει καν τα γυρίσματα. Ευτυχώς υπάρχει η λύση της πρώτης (αν και την έχω δει καμια 10ρια φορές) μιας και παίζει να είμαι μέσα στους 10 παγκοσμίως που άρεσε η παραγωγή του Lynch ?

 

Καταλαβαίνω να περιμένεις μερικούς μήνες μέχρι να βγει ολόκληρη η σεζόν μιας σειράς που θες να δεις, αλλά να περιμένεις χρόνια για να δεις μαζεμένη μια κινηματογραφικη διλογία ή τριλογία είναι υπερβολή. Χώρια ότι χάνεις την εμπειρία του κινηματογράφου για όσα μέρη έχουν προηγηθεί.

 

Αν και φανατικός stay-at-homer όσον αφορά στις ταινίες, αν βγει κάτι που θέλω να το δω στο σινεμά, θα το δω στη μεγαλύτερη και καλύτερη αίθουσα που είναι διαθέσιμη.

 

Θες μια γνώμη; Δες την πρώτη ταινία τώρα στον κινηματογράφο και ξαναδές τη σπίτι σου πριν πας να δεις την επόμενη.

 

Άσε δε ότι, μ' αυτά που έχω δει τα τελευταία χρόνια, η αισιοδοξία μου έχει αναλωθεί. Σε 2-3 χρόνια ποιος ζει και ποιος πεθαίνει. Ιδίως μεταφορικά, αλλά...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ειδα κι εγω το Dune και ηταν καταπληκτικό. Οπως ειπε και ο @l2phile μουσικη, κουστουμια, ηθοποιοι καταπληκτικα όλα.

 

Το μονο κακό οτι ηταν το part one και την ψηλιαστικα οταν το ειδα στην αρχη. Παρολαυτα δε το μετανιωσα που την ειδα, πριν βγει η δευτερη θα την ξαναδω οπωσδηποτε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

The Trip (2021)

 

MV5BMDIzNDE3YzktYWY4NS00ZGJhLTlhYWEtNWVi

 

Είδος: Κωμωδία τρόμου

Υπόθεση:  Ένα ζευγάρι (Noomi Rapace & Aksel Hennie) κατευθύνεται σε μια απομακρυσμένη καμπίνα στην Νορβηγική ύπαιθρο, για να προσπαθήσει να φτιάξει ξανά τη σχέση του, αλλά με πραγματική πρόθεση να θέλουν να σκοτώσουν ο ένας τον άλλο.  Όμως πριν μπορέσουν να υλοποιήσουν τα σχέδιά τους, έρχονται αντιμέτωποι με κάποιους απρόσμενους επισκέπτες και έναν μεγαλύτερο κίνδυνο. 

 

Αρκετά καλή για το είδος της με ωραία χημεία μεταξύ των δύο πρωταγωνιστών εναντίον τριών κακών τύπου "Καρτούν". Αρκετές κωμικές σκηνές για το είδος της ως "blood comedy". Ψιλοαξιζει για βράδυ αν δεν έχετε κάτι άλλο να δείτε.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, acct said:

 

Καταλαβαίνω να περιμένεις μερικούς μήνες μέχρι να βγει ολόκληρη η σεζόν μιας σειράς που θες να δεις, αλλά να περιμένεις χρόνια για να δεις μαζεμένη μια κινηματογραφικη διλογία ή τριλογία είναι υπερβολή. Χώρια ότι χάνεις την εμπειρία του κινηματογράφου για όσα μέρη έχουν προηγηθεί.

 

Αν και φανατικός stay-at-homer όσον αφορά στις ταινίες, αν βγει κάτι που θέλω να το δω στο σινεμά, θα το δω στη μεγαλύτερη και καλύτερη αίθουσα που είναι διαθέσιμη.

 

Θες μια γνώμη; Δες την πρώτη ταινία τώρα στον κινηματογράφο και ξαναδές τη σπίτι σου πριν πας να δεις την επόμενη.

 

Άσε δε ότι, μ' αυτά που έχω δει τα τελευταία χρόνια, η αισιοδοξία μου έχει αναλωθεί. Σε 2-3 χρόνια ποιος ζει και ποιος πεθαίνει. Ιδίως μεταφορικά, αλλά...

 Φα τη γλώσσα σου, χτύπα ξύλο και όλα τα σχετικά ?

Το πρόβλημα είναι ότι ξέρω την πλοκή της ταινίας και για αυτό δεν θέλω να τη δω γιατί ξέρω θα ξενερώσω. Ας πούμε με LOTR η τα τελευταία μαρβελ δεν είχα πρόβλημα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

James Bond - No time to die

6.5/10

  • Αρκετή δράση, όχι κάτι εντελώς καινούριο (ίσως μία-δύο σκηνές που νιώθεις ότι είναι φρέσκες)
  • Πολύ κυνηγητό με αυτοκίνητα
  • Μεγάλες σκηνές μερικές φορές ένιωθά χωρίς ιδιαίτερο λόγο (απλά για να φτάσει τα 160 λεπτά)
  • Χωρίς σοβαρά plot twists (ούτως η άλλως τα Bond δεν φημίζονται για αυτό)
  • Ένας άκακος κακός που δεν κατάλαβα γιατί τον φοβόντουσαν τόσο
  • Μία διαφορετική ταινία Bond σε σύγκριση με τις προηγούμενες, πιθανολογώ γιατί ήταν η τελευταία του Craig (στο τέλος γράφει πάντως "James bond will return")
  • Βλέπετε αλλά προσωπικά δεν κατάλαβα τους διθυράμβους
  • Με εκνευρίζουν τα "5 years later, 10 years later" - Έφτασε ο Bond "κάνοντας τη σούμα" να είναι 70 χρονών σεναριακά
  • Ρώσος επιστήμονας που θύμιζε Boris από Goldeneye

Σε γενικές γραμμές μία καλή ταινία δράσης που αν ο James λέγονταν Alex, δεν θα είχε ιδιαίτερη διαφορά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να επενδύσει το βράδυ του κάποιος που δεν έχει ιδέα ούτε από τα βιβλία ούτε από παρελθοντικές μεταφορές αυτών να τη δει ή θα χαθεί ή δε θα την εκτιμήσει όσο θα έπρεπε σαν ταινία;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, SpirosKGR said:

Να επενδύσει το βράδυ του κάποιος που δεν έχει ιδέα ούτε από τα βιβλία ούτε από παρελθοντικές μεταφορές αυτών να τη δει ή θα χαθεί ή δε θα την εκτιμήσει όσο θα έπρεπε σαν ταινία;

 

Ναι, είναι κλασική, εύπεπτη δράση σε υπόβαθρο επιστημονικής φαντασίας. Υποψιάζομαι ότι είναι μέχρι και καλύτερα να τη δεις χωρίς παλιές εικόνες στο μυαλό ή εδραιωμένες προσδοκίες. Είναι πιο αργή από άλλες και αναγκαστικά σταματά εκεί που αρχίζει να κλιμακώνεται η πλοκή, αλλά δεν είναι ανιαρή.

 

Και στο σπίτι (θα) βλέπεται ευχάριστα, αλλά είναι από τις λίγες περιπτώσεις που πιστεύω ότι δεν πάει χαμένη η βόλτα στο σινεμά. Με την προϋπόθεση να έχεις βολικά κοντά καλούτσικο και ασφαλή κινηματογράφο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια σενάρια το The Trip και Till Death,το πρώτο έχει πραγματικούς ηθοποιούς που δεν τους ξέρει κανείς,η δεύτερη έχει τη Megan Fox που την ξέρουν όλοι και δεν είναι ηθοποιός.:whistling:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

καλούτσικο

Ε, ναι, είναι αλήθεια ότι καλό δεν τον λες εδώ Κέρκυρα. Έναν και μοναδικό οπότε συγκριτικά με των μεγαλουπόλεων είναι μέτριος με μεγγααααλη επιείκεια. 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος edward έγραψε:

Σε παρόμοια σενάρια το The Trip και Till Death,το πρώτο έχει πραγματικούς ηθοποιούς που δεν τους ξέρει κανείς,η δεύτερη έχει τη Megan Fox που την ξέρουν όλοι και δεν είναι ηθοποιός.:whistling:

Κι αυτό το είδα πριν από μερικές εβδομάδες.. Καλό ήταν. Η Megan Fox όντως αν δε βοηθούσε το σενάριο θα ήταν πιο χαμηλή και η βαθμολογία, δυστυχώς δεν υπάρχει και κάτι να πεις οκ.ξεχωρισε σε αυτή την ταινία για το ρόλο αυτόν. Η τελευταία ταινία της που είχα δει ήταν αυτή με τα Χελωνονιντζάκια του 2015.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
MV5BN2FjNmEyNWMtYzM0ZS00NjIyLTg5YzYtYThl
WWW.IMDB.COM

Dune: Directed by Denis Villeneuve. With Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Jason Momoa. Feature adaptation of Frank Herbert's science fiction novel, about the son of a noble...

 

Το σενάριο λίγο meh αλλά γενικά είναι καλή. Μουσική Hans Zimmer οπότε σε αυτό το κομμάτι είναι εγγύηση.

 

7,5

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδαμε χθες το Dune.

 

* ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ SPOILERS *

 

Spoiler

Πρώτα απ' όλα, άρεσε στη γυναίκα μου τόσο πολύ (την εντυπωσίασε), που μου ζήτησε τα βιβλία, για να τα διαβάσει. Της διάβασα τα δύο πρώτα κεφάλαια του βιβλίου, με σκοπό να γνωρίσει τον τρόπο γραφής του Herbert. Α, εννοείται πως της εξηγούσα συνέχεια ποιος είναι ο ένας, τι κάνει ο άλλος, τι συμβαίνει στην Αυτοκρατορία κτλ κτλ.

Να πω, επίσης, πως ο Herbert έγραψε μια ιστορία για τον άνθρωπο και την εξέλιξή του, επομένως δεν τον ενδιέφεραν ιδιαίτερα οι σκηνές δράσης. Όσοι έχουν διαβάσει το βιβλίο, γνωρίζουν πως στο δεύτερο κιόλας κεφάλαιό του ο αναγνώστης έχει μάθει από τον ίδιο τον Βαρόνο ποιο είναι το σχέδιο που έχει εκπονηθεί για την πτώση του Οίκου των Ατρειδών, ποιος είναι ο προδότης, τι θα συμβεί μετά, πώς θα καλυφθούν τα ίχνη των συνωμοτών. Ο Herbert προσπερνά την περιγραφή των μαχών, γιατί μας προσφέρει επικές σκηνές μέσα από τη χαρακτηρολογία των ηρώων του (πώς φέρονται/πώς τα κίνητρά τους κατευθύνουν τις πράξεις τους). Θα πρέπει, τέλος, να επισημάνω ότι ο Herbert δεν έγραψε μια ιστορία για τον απόλυτο ήρωα, ο οποίος, μέσα από μυριάδες αντιξοότητες, καταφέρνει να πάρει και την Αυτοκρατορία και το κορίτσι. Έγραψε μια τραγική ιστορία για τη μοναξιά και τις επιπτώσεις των πράξεων ενός golden boy (με την καλή έννοια), ενός ανθρώπου ευγενικής καταγωγής, ο οποίος, όμως, δημιούργησε γύρω του μια δομή εξουσίας καταπιεστική, μετατρέποντας υπερήφανους μαχητές σε πειθήνια και άβουλα όντα. Έγραψε μια ιστορία για το πώς τα λάθη του απόλυτου ηγέτη (παρά τις υπερφυσικές ικανότητές του, νοητικές-ψυχοσωματικές-προφητικές) μεγεθύνονται από τον αριθμό όσων τον ακολουθούν χωρίς αντιρρήσεις. Για το πώς η εξουσία προσελκύει τους διεφθαρμένους. Και τέλος, για το πώς αυτά τα άβουλα όντα καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι ο ηγέτης τους θα ήταν χρησιμότερος αν πέθαινε ως μάρτυρας. Η ιστορία του Paul καλύπτει τα τρία πρώτα βιβλία (Dune/Dune Messiah/Children of Dune), αλλά τα Dune και Dune Messiah είναι ένα, ουσιαστικά, βιβλίο. Το αναφέρω αυτό διότι, αν μείνει κανείς στο πρώτο μόνο βιβλίο, δεν θα γίνει αντιληπτό ότι η ιστορία και το μήνυμά της ολοκληρώνουν τον κύκλο τους μόνο μετά την ανάγνωση και του Dune Messiah, το οποίο εκδόθηκε ως ξεχωριστό βιβλίο, επειδή ο επίλογός του ήταν σοκαριστικός και μη αναμενόμενος, καταστρέφοντας την εικόνα του καλού παιδιού-σούπερ ήρωα-όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω.

Πάμε στα της ταινίας: Θετικά: εντυπωσιακά τα σκηνικά, τα διάφορα σκάφη (πολύ πετυχημένα τα ορνιθόπτερα), ωραίες οι αρχαιοελληνικές πινελιές στο παλάτι των Ατρειδών στον Κάλανταν, στιβαρή η απεικόνιση του Βαρόνου, ωραία μουσική, πετυχημένες, ως επί το πλείστον, οι επιλογές των ηθοποιών, ο ρυθμός αργός αλλά όχι κουραστικός.

Αρνητικά: 1) Γιατί ο Λιετ Κάινς έγινε η Λιετ; Γιατί; Ο αρχηγός των Φρέμεν (εκπληκτικά τα subtle messages στο βιβλίο ως προς το ποιος είναι στην πραγματικότητα ο Λιετ) υποβιβάστηκε σε απλή αναφορά στο φύλλο αγώνος. Επίσης, στην ταινία του Lynch η σκηνή της συλλογής του μπαχαρικού και η διάσωση του πληρώματος από τον Δούκα Λίτο περνά με εξαιρετικό τρόπο το μήνυμα ότι ο Δούκας διαφέρει από τον Βαρόνο, καθώς νοιάζεται για τους άντρες του και όχι για το μελάνζ, γεγονός που προκαλεί τον σεβασμό, έστω και απρόθυμο, του Λιετ. Στην ταινία του Villeneuve το μήνυμα χάνεται μέσα στην εντυπωσιακή -ομολογουμένως- και γεμάτη ένταση στιγμή της προσέγγισης του σκουληκιού, αφήστε που άφησαν εκτός τη φράση του Λιετ στο τέλος του κεφαλαίου "I like this Duke". Κακώς άφησαν εκτός τον τρόπο με τον οποίο αντιδρά ο Λιετ όταν βλέπει πως ο Paul έχει φορέσει σωστά την αποστακτική του στολή (επαναλαμβάνει στο μυαλό του, έκπληκτος, τις προφητείες για τον Λιζάν Αλ Γκαϊμπ, τη Φωνή από τον έξω Κόσμο), γεγονός που δείχνει ότι ο Λιετ είναι Φρέμεν ως το μεδούλι, αν και ο πατέρας του, ο Πάρντοτ Κάινς, ο πρώτος Αυτοκρατορικός Οικολόγος, ήταν ξενογέννητος.

2) Η σκηνή του δείπνου στο μέγαρο της Αρρακήν, στην οποία ο Herbert περιγράφει με αριστοτεχνικό τρόπο τους παίκτες και τα κίνητρά τους, γιατί έμεινε εκτός; Γιατί δεν είδαμε τον Hawat να υποψιάζεται τη Λαίδη Τζέσικα; Γιατί άφησαν εκτός το σχέδιο του Δούκα να καμώνεται ότι έχει τεταμένες σχέσεις με την παλλακίδα του, ώστε να ξετρυπώσουν τον προδότη; Γιατί δεν είδαμε τις υπέροχες πινελιές του βιβλίου που σκιαγραφούν την αγάπη μεταξύ του Δούκα και της Τζέσικα, παρά τις φαινομενικά διαταραγμένες σχέσεις τους; Γιατί διάλεξαν έναν χοντρούλη για να παίξει τον Θούφιρ Χάουατ (εντελώς διαφορετική η περιγραφή του στο βιβλίο);

3) Γιατί ο Chalamet είχε μονίμως το ύφος του κακομαθημένου πλουσιόπαιδου και η Zendaya της wannabe γκομενάρας;

4) Γιατί ο Στίλγκαρ μιλούσε αγγλικά με χωριάτικη προφορά; Ήμαρτον, ρε παιδιά.

5) Γιατί όλοι νομίζουν  πως, για να προκληθεί τρόμος στους θεατές στη θέα του Βαρόνου, πρέπει αυτός να "επιπλέει" 5 μέτρα πάνω από το έδαφος/είναι φαλακρός/έχει κάποια μυστηριώδη αρρώστια; Γιατί οι Χαρκόννεν, γενικά, πρέπει να μοιάζουν με απόβλητα της φύσης; Ο Βαρόνος ήταν παχύσαρκος και παιδόφιλος, ηδονιζόταν με το σοκ που προκαλούσε η παχυσαρκία του, αλλά, την ίδια στιγμή, ο τρόμος που προξενούσε στους άλλους προερχόταν από τις πράξεις του και το στρατηγικό μυαλό του. Οι Χαρκόννεν τρομάζουν λόγω των πράξεών τους, όχι γιατί ντύνονται περίεργα. Επίσης, ο Βαρόνος είχε χαρακτηριστικά πυρόξανθα μαλλιά.

6) Η γελοιότητα των στολών. Οι στολές μάχης των Ατρειδών, των Χαρκόννεν και των Σάρντωκαρ περιγράφονται στο βιβλίο. Δεν τις είδα στην ταινία, δυστυχώς.

7) Οι Φρέμεν ποτέ, μα ποτέ, δεν έβγαζαν τη μάσκα ή/και τα φίλτρα της στολής τους στην ανοικτή έρημο, διότι αυτό ισοδυναμούσε με θάνατο. Στην ταινία, οι Φρέμεν έβγαζαν για πλάκα τις μάσκες και τα φίλτρα, λες και πήγαιναν εκδρομή.

? Γιατί, το στανιό μου μέσα, έκρυψαν τις Μπένε Τζέζεριτ πίσω από κελεμπίες; Γιατί έκρυψαν την εξαιρετική Σαρλότ Ράμπλινγκ (Γάιους Έλεν Μοχάιαμ) πίσω από μια κελεμπία; Πού διάολο γράφει ο Herbert ότι οι Μπένε Τζέζεριτ φορούσαν ηλίθιες στολές/ξύριζαν τα κεφάλια τους/πέρδονταν από τη μύτη;

Σταματώ εδώ. Θα δω και το δεύτερο μέρος, δεν ξέρω αν σκοπεύει ο Villeneuve να γυρίσει και το Dune Messiah (πολύ θα το ήθελα), πέρασα ευχάριστα, απλά με ενόχλησαν κάποια πράγματα, τα οποία, για όποιον έχει διαβάσει τα βιβλία, βγάζουν μάτι.

 

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.