Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Batman v Superman

 

χμμμμ... πέρασε ευχάριστα η ώρα, αν κι έκανε κοιλιά σε 2-3 σημεία.. 

παρόλο που ήξερα ότι δεν ήταν καλή, πήγα με τη διάθεση να δω κάτι πολύ καλό.. ε μου έσπασε τα νεύρα.. σκηνοθετικά ήταν πολύ κατώτερη των περιστάσεων, του μπάτζετ, των απαιτήσεων.. ήταν απλά μια προσπάθεια έναρξης των αντίστοιχων avengers, μα με το χειρότερο τρόπο... ένα 6 κ με το ζόρι.. ο λούθορ προσπαθούσε με δεν τον υποστήριζε το σενάριο.. κρίμα που έκαψαν έτσι το παλικαράκι.. η θεια η δικαστικός ποιον είχε παππού στη κορώνη; 

για να μην πω πως την παράσταση την έκλεψε η Γκαντώ, θα πω ότι ο χειρότερος σούπερμαν έβερ, έκλεψε τη παράσταση από τον (χειρότερο) μπάτμαν (έβερ).. λολ

Link to comment
Share on other sites

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens 8.5/10 γιατί είμαι λάτρης των παλιών. Αν δεν ήμουν για 7/10 με κόβω. Σε γενικές γραμμές το βρήκα πολύ καλό, απλά δεν είχε αυτό το κάτι περισσότερο που θα ήθελα 15 χρονιά μετά το τελευταίο Star Wars. Εν αναμονή του ep VIII λοιπόν...

 

Steve Jobs 7.5/10. Προσωπικά την παλιότερη την απόλαυσα περισσότερο. Αυτή αντί για βιογραφική του Jobs και της ιστορίας της Apple είχε σαν θέμα την σχέση του Jobs με την κόρη του και με τον Scully. Ο Sorkin για μια ακόμα φορά έγραψε απολαυστικότατους διαλόγους (για μένα αυτό ήταν που έσωσε την ταινία), ο Jeff Daniels ήταν απολαυστικότατος ενώ για την σκηνοθεσία του Boyle και τον Magneto δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Delijohn said:

η Γκαντώ

:wub::wub::wub:

 

1 hour ago, GriGaS said:

Steve Jobs 7.5/10. Προσωπικά την παλιότερη την απόλαυσα περισσότερο. Αυτή αντί για βιογραφική του Jobs και της ιστορίας της Apple είχε σαν θέμα την σχέση του Jobs με την κόρη του και με τον Scully. Ο Sorkin για μια ακόμα φορά έγραψε απολαυστικότατους διαλόγους (για μένα αυτό ήταν που έσωσε την ταινία), ο Jeff Daniels ήταν απολαυστικότατος ενώ για την σκηνοθεσία του Boyle και τον Magneto δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να πω...

 

Εγώ απολαμβάνω αυτή  Pirates of Silicon Valley (1999). Πες ότι είναι ανέμελη, πες ότι μου αρέσουν οι ηθοποιοί, τη βλέπω μια στο τόσο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Batman vs Superman

 

Η ταινία ήταν ένα setup σε fast forward για το justice league. Ελπίζω να μας ξεπληρώσουν εκεί....
Ωραία προσέγγιση στον κόσμο του Batman (Batcave, Affleck, Alfred etc). Ισως εκεί με έναν καλό σκηνοθέτη να βγεί καλό πράμα.

Αναμένω Wonder Woman του χρόνου με μεγάλη ανυπομονησία, το οποίο με αυτή την σκηνοθέτιδα αναμένεται ή νερόβραστη πατάτα ή έπος.
 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt1895587/?ref_=fn_al_tt_1

 

Ωραια ταινια, με ενδιαφερον απο την αρχη ως το τελος, δεν εκανε καποια κοιλια και οταν εφτανε στα τελειωματα περιμενα οτι θα παει ανετα αλλη μια ωρα.

Αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ομως ειναι οτι οι κεντρικοι χαρακτηρες εχουν ο καθενας ξεκαθαρη προσωπικοτητα και ζωη, δεν ειναι ολοι μια κοπια αυτου που εχει ο σκηνοθετης στο μυαλο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, leonidastra86 said:

http://www.imdb.com/title/tt1895587/?ref_=fn_al_tt_1

 

οι κεντρικοι χαρακτηρες εχουν ο καθενας ξεκαθαρη προσωπικοτητα και ζωη, δεν ειναι ολοι μια κοπια αυτου που εχει ο σκηνοθετης στο μυαλο του.

 

Ίσως επειδή βασίζεται σε αληθινή ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, PetrosD said:

 

Ίσως επειδή βασίζεται σε αληθινή ιστορία.

Α μη το λες, δεν ειναι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια ταινια που βασιζεται σε πραγματικη ιστορια. Ολες ομως σχεδον εχουν τους πρωταγονιστες αχρωμους ή συμφωνα με την προσωπικοτητα που θελει να περασει ο σκηνοθετης για να δειξει οτι ειναι ενα εργο δικο του η ταινια και οχι μια απλη μεταφορα της πραγματικοτητας στην οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) - IMDb

 

Σενάριο

http://cache2.asset-cache.net/xt/82382657.jpg?v=1&g=fs1%7C0%7CPC%7C82%7C657&s=1

 

μουσική

http://www.chimpcare.org/assets/images/Rush_Chimps.jpg

 

 

Δυστυχώς πάσχει σε πολλά. Υπάρχουν σκηνές που δεν χρειάζονται, σκηνές που χρειάζονταν περισσότερη επεξήγηση και δεν την είχαν. Οι πρωταγωνιστές όλη την ώρα εμφανίζονταν ως δια μαγείας εκεί ακριβώς που θα έπρεπε να βρίσκονται και μάλιστα ήξεραν από πριν, που να πάνε και τι θα πρέπει να κάνουν. Οι δύο κύριοι ήρωες, για πολλές συνεδρίες με ψυχιάτρους. Ο Λούθορ? Ας του μπογιάτιζαν την φάτσα και ας τον έλεγαν Joker. Πιο πιστευτός θα ήταν.

Τα εφέ στο τέλος ψιλό σώζουν κάπως οπτικά το όλο αυτό μπάχαλο, αλλά σε γενικές γραμμές είναι χειρότερο για παράδειγμα από το Man of Steel. Ένα 6/10.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) - IMDb

 

Σενάριο

http://cache2.asset-cache.net/xt/82382657.jpg?v=1&g=fs1%7C0%7CPC%7C82%7C657&s=1

 

μουσική

http://www.chimpcare.org/assets/images/Rush_Chimps.jpg

 

 

Δυστυχώς πάσχει σε πολλά. Υπάρχουν σκηνές που δεν χρειάζονται, σκηνές που χρειάζονταν περισσότερη επεξήγηση και δεν την είχαν. Οι πρωταγωνιστές όλη την ώρα εμφανίζονταν ως δια μαγείας εκεί ακριβώς που θα έπρεπε να βρίσκονται και μάλιστα ήξεραν από πριν, που να πάνε και τι θα πρέπει να κάνουν. Οι δύο κύριοι ήρωες, για πολλές συνεδρίες με ψυχιάτρους. Ο Λούθορ? Ας του μπογιάτιζαν την φάτσα και ας τον έλεγαν Joker. Πιο πιστευτός θα ήταν.

Τα εφέ στο τέλος ψιλό σώζουν κάπως οπτικά το όλο αυτό μπάχαλο, αλλά σε γενικές γραμμές είναι χειρότερο για παράδειγμα από το Man of Steel. Ένα 6/10.

5/10 ΚΑΙ ΠΟλυ είναι τα νάτσος να είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, kpetros said:

The box

Θελω να πιστευω πως δεν ειμαι ντιπ χαζος , αλλα την εχει δει κανεις αλλος και καταλαβε το νοημα της ταινιας? 

Δεν είναι θέμα χαζομάρας. Η ταινία έχει ένα πολύ μεγάλο ηθικό/φιλοσοφικό ερώτημα από πίσω που βασίζεται στο μυθιστόρημα "Button, Button" του Richard Matheson, που δημοσιεύτηκε πρώτη φορά στις σελίδες του Playboy το 1970. Τα ηθικά/φιλοσοφικά ερωτήματα, δεν έχουν απάντηση, είναι περισσότερο τροφή για σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Bedazzled (2000)

 

Ανάλαφρη και χαζή ταινία για να περάσει η ώρα. Επανέκδοση της παρακάτω:

 

Bedazzled (1967)

 

Επίσης ανάλαφρη, αλλά λιγότερο χαζή, μιας άλλης εποχής και λίγο διαφορετική στο τέλος.

 

Kill Bill: Vol. 1 (2003)

Kill Bill: Vol. 2 (2004)

 

Τόσο καιρό απέφευγα να δω τις παραπάνω ταινίες. Δεν ξέρω γιατί. Μου άρεσαν πολύ, αν και δεν έχω δει ποτέ γιαπωνέζικες ταινίες, από τις οποίες έχουν επιρροές. Ειδικά στην πρώτη ταινία, η σκηνή anime είναι πολύ καλή!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.