Jump to content



Αγορά Poweline ή άλλος τρόπος;


tragikos

Recommended Posts

Ήθελα να κάνω πιο συγκεκριμένο τον τίτλο αλλά θα έβγαινε τεράστιος:

Θέλω να βάλω internet σε μια γκαρσονιέρα που βρίσκεται κάτω ακριβώς από ένα διαμέρισμα με τηλέφωνο/internet.

Αυτά που γνωρίζω:

- Έχουν κοινή γραμμή τηλεφώνου, δηλαδή αν συνδέσω σταθερό τηλέφωνο πάνω και κάτω θα χτυπάνε και τα δύο όποτε καλούν.

- Έχουν κοινή παροχή για την ΔΕΗ, δηλαδή έρχεται ένας λογαριασμός και για τα δύο. Μάλλον όμως (χωρίς να ξέρω αν λέω μπούρδες) έχουν διαφορετικά "κυκλώματα", αφού υπάρχει πίνακας και πάνω και κάτω.

- Στο διαμέρισμα κάτω, πιάνει μία γραμμή με το ζόρι το WiFi από πάνω, σε ένα σημείο, που σημαίνει ότι με έναν repeater ίσως να έχει το κάτω διαμέρισμα κάποια ελάχιστη πρόσβαση.

Οι ερωτήσεις:

1. Πως μπορώ να ξέρω αν έχουν ή όχι κοινό κύκλωμα και αν δηλαδή μπορούν να συνδεθούν με power line τα δύο διαμερίσματα;

2. Εφόσον ο router είναι συνδεδεμένος στο πάνω διαμέρισμα και αφού έχουν κοινή γραμμή τηλεφώνου, υπάρχει κάποιος μαγικός τρόπος να συνδεθεί αντίστοιχος router κάτω; (το ξέρω χαζό, αλλά ρωτάω)

3. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος σύνδεσης που μου διαφεύγει;

Αν τελικά καταλήξουμε ότι μας κάνει το powerline τι λύσεις προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εχεις τριφασικο κατω και μια φαση μαλλον την εχεις παει πανω και εχεις βαλει εναν υποπινακα εκει για την γκαρσονιερα. Εχω ακουσει καλα λογια για devolo και tplink σε 3φασικο οτι δεν εχουν προβληματα.

Η αποψη μου ειναι να γινει μεσω wifi το διαμοιρασμα ωστε να γλιτωσεις εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

1. ΔΞ/ΔΑ. Εμπειρικα δανεισου ενα ζευγος κ δες :D

2. Αν κατα την εγκατασταση ο ηλεκτρολογος ηταν μαγκας και εβαλε utp αντι για κλασσικο χαλκινο, ναι μπορεις να φτιαξεις μια γραμμη Ethernet (max 100Mbps) προς τα πανω.

3. Καλωδιο προς τα πανω? Κλασσικα και ομορφα σε ενα καναλακι πχ ?

Link to comment
Share on other sites

αφου υπαρχει κοινο καλωδιο τηλεφωνου , δεν γινεται να μπουνε 2 modem-router στην ιδια γραμμη ? ισως καποιο access point ?

επισης αυτο με τους πινακες , ΚΑΝΟΝΙΚΑ αμα ο ηλεκτρολογος το εχει κανει σωστα , τοτε ο ενας ειναι ο κεντρικος πινακας και ο αλλος ο υποπινακας , ετσι ο πρωτος στελνει ρευμα στον δευτερο . Οποτε ριχνοντας τις ασφαλειες του κεντρικου μπορει να βρεις ποια παει προς τα κατω

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εχεις τριφασικο κατω και μια φαση μαλλον την εχεις παει πανω και εχεις βαλει εναν υποπινακα εκει για την γκαρσονιερα. Εχω ακουσει καλα λογια για devolo και tplink σε 3φασικο οτι δεν εχουν προβληματα.

Η αποψη μου ειναι να γινει μεσω wifi το διαμοιρασμα ωστε να γλιτωσεις εξοδα.

Δεν είναι δικά μου τα διαμερίσματα, οπότε δεν γνωρίζω. Πως μπορώ να επιβεβαιώσω αυτά που λες;

Για το WiFi φοβάμαι ότι το σήμα είναι τόσο χαμηλό που δεν θα γίνεται δουλειά, θα πρέπει να το δοκιμάσω μιας και είναι το πιο εύκολο να το κάνω και αρκεί να κάνω ένα speedtest μέσα από το smartphone μου.

1. ΔΞ/ΔΑ. Εμπειρικα δανεισου ενα ζευγος κ δες :D

2. Αν κατα την εγκατασταση ο ηλεκτρολογος ηταν μαγκας και εβαλε utp αντι για κλασσικο χαλκινο, ναι μπορεις να φτιαξεις μια γραμμη Ethernet (max 100Mbps) προς τα πανω.

3. Καλωδιο προς τα πανω? Κλασσικα και ομορφα σε ενα καναλακι πχ ?

1. Αυτό με το δανεικό το σκέφτηκα και εγώ. Πρέπει να βρω κάποιον από εδώ μέσα μάλλον γιατί κανείς από τους γνωστούς μου δεν έχει επαφή με κάτι τέτοιο.

2. Αν είναι UTP τότε θα πρέπει να έχει και πιο πλατυά υποδοχή σωστά;

3. Δεν θα είναι κάτι μόνιμο οπότε δεν θέλω να κάνω ούτε τρύπες ούτε βολεύει η σύνδεση έτσι αφού πρέπει να κάνει ένα μεγάλο κύκλο μέσα στο πάνω διαμέρισμα για να μη φαίνεται.

επισης αυτο με τους πινακες , ΚΑΝΟΝΙΚΑ αμα ο ηλεκτρολογος το εχει κανει σωστα , τοτε ο ενας ειναι ο κεντρικος πινακας και ο αλλος ο υποπινακας , ετσι ο πρωτος στελνει ρευμα στον δευτερο . Οποτε ριχνοντας τις ασφαλειες του κεντρικου μπορει να βρεις ποια παει προς τα κατω

Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα μέσα στο ΣΚ όσον αφορά το κύκλωμα, αν γνωρίζει δηλαδή και ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχω. Δεν ειμαι 100% σιγουρος. Θα σου πω το βραδυ.

Για την καλωδιωση, ανοιξε ενα μπριζακι. Απο πισω η θα εχει το κλασσικο μπλε/κοκκινο χαλκινο ζευγος, η αν εισαι ποποφαρδος UTP και θα εχει παρει ενα ζευγαρι απο τα 4.

Οποτε powerline η repeater. Δεν υπαρχει κατι αλλο, τουλαχιστον που να ξερω εγω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε με το wifi σιγουρα πιανεις αψογα απο ενα διαμερισμα σε αλλο και τις περισσοτερες φορες και μετα απο 2 διαμερισματα. Οπως ανεφερες ειναι ευκολο να το τσεκαρεις και με το κινητο σου το οποιο βεβαια δεν θα εχει την ισχυ που θα εχει η desktop wifi καρτα αλλα παραμενει ενας καλος τροπος για να δεις γρηγορα τι συμβαινει.

Για desktop usb wifi καρτα εχει η tplink καποιες με 9-10 ευρω που κανουν πολυ καλη δουλεια και παιζουν κανονικα και σε windows 8.1.

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχω. Δεν ειμαι 100% σιγουρος. Θα σου πω το βραδυ.

Για την καλωδιωση, ανοιξε ενα μπριζακι. Απο πισω η θα εχει το κλασσικο μπλε/κοκκινο χαλκινο ζευγος, η αν εισαι ποποφαρδος UTP και θα εχει παρει ενα ζευγαρι απο τα 4.

Αν η πρίζα έχει υποδοχή για το δεξιά, υποθέτω δεν έχει καν νόημα να ανοίξω το πριζάκι σωστά;

ethernet_phone.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι. Υπαρχει περιπτωση το σπιτι να εχει περασμενα utp για την τηλεφωνια. Απο τα 4 ζευγη, να εχει τραβηξει το 1 μονο για αυτο. Τα αλλα 3 ζευγη θα ειναι στον αερα. Λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν προς το παρόν τη βγάζω με ένα τέτοιο:

DIR-505 σε repeater mode. Το θέμα είναι ότι οριακά πιάνει το σήμα. Υπάρχουν άλλα μηχανήματα με "δυνατότερη" κεραία πχ που θα μου έκαναν καλύτερα τη δουλειά μου;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για τα power line? Έχω συνδέσει πάνω στο ρούτερ έναν nas synology και μοιράζω ασύρματα ή με Ethernet στις τηλεοράσεις. Επειδή θέλω μεγαλύτερη ταχύτητα και δεν θέλω να έχω καλώδια δοκίμασα τη λύση power line. Συμβαίνει όμως το εξης πράδοξο, όταν ο media player συνδεθεί με το Ethernet απο το power line δεν βλέπει τον nas και μάλιστα μου δείχνει κάποια άσχετη συσκευή στο δίκτυο. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

Αν δεν σε εκανε δουλεια εντελει το βιφι

εχω ενα ζευγαρι zyxel powerline.

Οπωτε θες στα στελνω.

Ευχαριστώ πολύ! Αναγκάστηκα να βάλω σε άλλη θέση το repeater και να βάλω ένα 10 μετρο UTP καλώδιο για να φτάνει στο σταθερό, αλλά αν είσαι Αθήνα και βολεύει συνάντηση θα ήθελα να τα δανειστώ για δοκιμή. Σου στέλνω pm :)

Ακόμα και χωρίς UTP αν έχεις 2 γραμμές τηλεφώνου δηλαδή 2 ζεύγη χαλκού, μπορείς να αποσυνδέσεις το τηλέφωνο και να περάσεις ethernet 100mbps. Οπότε αξίζει να ανοίξεις το πριζάκι.

Άνοιξα το ένα από τα δύο πριζάκια και βλέπω αρχικά αυτό. Δεν το άνοιξα περισσότερο:

IMG-20140930-WA0001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Αναγκάστηκα να βάλω σε άλλη θέση το repeater και να βάλω ένα 10 μετρο UTP καλώδιο για να φτάνει στο σταθερό, αλλά αν είσαι Αθήνα και βολεύει συνάντηση θα ήθελα να τα δανειστώ για δοκιμή. Σου στέλνω pm :)

Άνοιξα το ένα από τα δύο πριζάκια και βλέπω αρχικά αυτό. Δεν το άνοιξα περισσότερο:

Η υποδοχή RJ-11 έχει 4 καλώδια (2 ζεύγη). Το κρίσιμο είναι αν από τον τοίχο έρχονται 2 ζεύγη από το πρώτο διαμέρισμα (πιθανότατα κόκκινο-μπλε και τα δύο).

Αν έχει 2 ζεύγη, το επόμενο που πρέπει να ελέγξεις είναι ότι είναι ανεξάρτητα. Πάλι από το 1ο διαμέρισμα θα ξεκινήσεις, θα ανοίξεις το πριζάκι και θα πρέπει να πηγαίνουν 2 ζεύγη στο 2ο διαμέρισμα. Υπάρχει περίπτωση να είναι γεφυρωμένα μεταξύ τους και να δίνουν ουσιαστικά την ίδια γραμμή (κάποιοι ηλεκτρολόγοι το κάνουν). Σε αυτή την περίπτωση τα ξεχωρίζεις.

Αν έχεις όντως 4 καλώδια (2 ζεύγη), τότε φτιάχνεις ένα καλώδιο RJ11 σε RJ-45, από το πριζάκι στο PC.

Η συνδεσμολογία (1,2,3,6) φαίνεται στο 3ο πινακάκι εδώ: Ethernet 10 / 100 / 1000 Mbit wiring diagram and cable pinout diagram @ pinouts.ru

Ανάλογα με την ποιότητα της υπάρχουσας καλωδίωσης (μέσα στον τοίχο) θα έχεις 10 έως 100 Mbps. Αν δεν παρεμβληθεί router/hub/switch και συνδέσεις PC με PC θα χρειαστείς καλώδιο cross-over, αλλά καταλαβαίνω ότι δεν έχεις τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν τόσο καιρό είχα ένα laptop που έπιανε καλά το ασύρματο από πάνω και το έκανα bridge ενσύρματα κάτω, αλλά μιας και είχε το ΠΛΑΙΣΙΟ αυτό το Kit με 49€ είπα να το δοκιμάσω και το πολύ πολύ να το χρησιμοποιήσω στο πατρικό αν δεν παίξει.

 

Τελικά έπαιξε μία χαρα! Δοκιμάστηκε σε 4 πρίζες στο κάτω διαμέρισμα στις 3 συγχρόνισε και στην μία εξ αυτών πιάνει 10mbps download και 4mbps upload από την VDSL του πάνω ορόφου. Not bad at all, δεδομένου ότι βγάζει και ασύρματο δίκτυο.

 

Απ' ότι έμαθα ο πάνω όροφος παίζει σε 3φασικό ρεύμα και έχουν τραβήξει την μία φάση για το κάτω διαμέρισμα. Οπότε δύο τα τινά, είτε οι δύο πρίζες πάνω κάτω έχουν την ίδια φάση είτε το kit παίζει σε τριφασικό. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το powerline με τον καιρό να "καθαρίζει" και άρα να δημιουργεί πιο σταθερή σύνδεση;

 

Δείτε αποτελέσματα μετά από 2 μέρες όπου άρχικά ήταν στα 10mbps D/ 4mbps U

 

post-37532-0-84987700-1418759591_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τόσο καιρό είχα ένα laptop που έπιανε καλά το ασύρματο από πάνω και το έκανα bridge ενσύρματα κάτω, αλλά μιας και είχε το ΠΛΑΙΣΙΟ αυτό το Kit με 49€ είπα να το δοκιμάσω και το πολύ πολύ να το χρησιμοποιήσω στο πατρικό αν δεν παίξει.

 

Τελικά έπαιξε μία χαρα! Δοκιμάστηκε σε 4 πρίζες στο κάτω διαμέρισμα στις 3 συγχρόνισε και στην μία εξ αυτών πιάνει 10mbps download και 4mbps upload από την VDSL του πάνω ορόφου. Not bad at all, δεδομένου ότι βγάζει και ασύρματο δίκτυο.

 

Απ' ότι έμαθα ο πάνω όροφος παίζει σε 3φασικό ρεύμα και έχουν τραβήξει την μία φάση για το κάτω διαμέρισμα. Οπότε δύο τα τινά, είτε οι δύο πρίζες πάνω κάτω έχουν την ίδια φάση είτε το kit παίζει σε τριφασικό. :)

@tragikos η προσφορα δεν πρεπει να ισχυει πια ε;

Γιατι δεν το βρισκω πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.