Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

το μόνο σίγουρο είναι ότι το freesync το βρίσκεις πιο εύκολα και σε πιο φθηνά monitor.. όσο για το gsync δεν έχω δει πολλά για να μπορώ να κρίνω.. η nvidia επιμένει ότι το δικό της είναι καλύτερο, αλλά και πιο ακριβό στις οθόνες (+100$)

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα release notes απο τον νέο 15.4Beta.

 

Highlights of AMD Catalyst™ 15.4 Beta Windows Driver

New Crossfire Profiles for:

    • Grand Theft Auto V
    • Dying Light*
    • Galactic Civilizations III
    • Metal Gear Solid V: Ground Zeroes
    • Mortal Combat X**
    • Sleeping Dogs : Definitive Edition

Crossfire Profiles updates for:

    • Battlefield Hardline
    • Far Cry 4
    • Middle Earth: Shadow of Mordor
    • Sniper Elite 3 (Παιχνιδάρα)

Fixed Issues:

    • [416712] Battlefield 4: A memory leak may be experienced on certain AMD Radeon GPU's
    • [416302] Battlefield Hardline: The game may crash on first launch when in High Performance Mode
    • [416363] Battlefield Hardline: The game may crash on launch on certain AMD graphics products
    • [416667] Far Cry 4: Stuttering may be experienced with custom settings when run in AMD Crossfire mode
    • [416320] Far Cry 4: Screen tearing may be experienced even after enabling vsync

Known Issues:

    • [417392] Far Cry 4 : A game crash may be experienced when switching between windowed and full screen mode
    • [417237] Far Cry 4 : Flickering may be experienced in the in-game cinematics when launched in landscape SLS mode
    • [417374] Youtube : Random block corruption may be experience with simultaneous 1080p video streams
    • [417386] Youtube : Microsoft Internet Explorer may crash if exited while Youtube sessions are ongoing
    • [416109] Battlefield Hardline: Corruption / stutter may be experienced while changing resolution with vsync enabled
    • [417312] Battlefield Hardline: Broken glass may flicker during gameplay
    • [417247] Monitors may switch off when changing orientation from portrait SLS to landscape SLS
    • [417239] Metal Gear Solid V - Ground Zeroes : The game may crash when run at lower resolutions in windowed mode
    • [417242] Sleeping Dogs - Definitive Edition : The game may not run on certain Kaveri platforms when High Performance mode is enabled
    • [414152] A manual installation (via inf) may fail on certain R9 295X2 configurations

*AMD is currently working with Techland to resolve the following issue:

    • [417173] Distant objects may flicker in Dying Light when AA is enabled in AMD Crossfire mode. As a workaround, users may disable AMD Crossfire mode if this issue is impacting their game experience.

** AMD is currently working with NetherRealm Studios  to resolve the following issue:

    •  [417323] Flickering is sometimes observed on a small number of surfaces in Mortal Combat X when using AMD Crossfire. As a work around, users may disable AMD Crossfire mode if this issue is impacting their game experience.
Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά δηλαδή που δεν έκατσα να φορμάρω με 15.3 beta χθες...άμα δε σε θέλει το άτιμο το timing ρε φούστη μέρφυ! :hehe:

 

τη βλέπω τη δουλειά.

περνάω 15.4 beta και θα μανηθεί ο Δίας

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Αναφέρω σχετικά με τους νέους 15.4 Beta για Windows 8.1 Pro X64 OS σοβαρότατα προβλήματα αστάθειας, πολύ συχνά errors απο το CCC οτι σταμάτησε να λειτουργεί ο driver και ξαναξεκίνησε. Επίσης προβλήματα και αστάθεια στην αναπαραγωγή HD video στο youtube με την χρήση HTML5 και τέλος RSOD και κρασαρίσματα υπολογιστή σε δοκιμή που έκανα παίζοντας Crysis 3 πλήρως ενημερωμένο με τα latest patches/fixes original. Με αυτά και πολλά άλλα προβλήματα που αντιμετώπισα και με τους 15.3 beta στην 270Χ μου ξανά γύρισα στους WHQL 14.12 OMEGA drivers και ξανά βρήκα την ηρεμία μου! Επειδή πλέον ΔΕΝ την παλεύω με τέτοιες ανακατωσούρες και φασαρίες ΤΕΛΟΣ για μένα οι Beta drivers! WHQL μονάχα! Όποτε βγούν οι επόμενοι. AMD την επόμενη φορά πές αντίο... 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Αναφέρω σχετικά με τους νέους 15.4 Beta για Windows 8.1 Pro X64 OS σοβαρότατα προβλήματα αστάθειας, πολύ συχνά errors απο το CCC οτι σταμάτησε να λειτουργεί ο driver και ξαναξεκίνησε. Επίσης προβλήματα και αστάθεια στην αναπαραγωγή HD video στο youtube με την χρήση HTML5 και τέλος RSOD και κρασαρίσματα υπολογιστή σε δοκιμή που έκανα παίζοντας Crysis 3 πλήρως ενημερωμένο με τα latest patches/fixes original. Με αυτά και πολλά άλλα προβλήματα που αντιμετώπισα και με τους 15.3 beta στην 270Χ μου ξανά γύρισα στους WHQL 14.12 OMEGA drivers και ξανά βρήκα την ηρεμία μου! Επειδή πλέον ΔΕΝ την παλεύω με τέτοιες ανακατωσούρες και φασαρίες ΤΕΛΟΣ για μένα οι Beta drivers! WHQL μονάχα! Όποτε βγούν οι επόμενοι. AMD την επόμενη φορά πές αντίο... 

 

Προς το παρον κανενα προβλημα εδω απο το μεσημερι που τους περασα..

Link to comment
Share on other sites

Mε τους 15.4 Beta (σε win7x64), τους εβαλα και πηγα να παιξω far cry4, και εκτος του οτι τα ρολογια της καρτας ανεβοκατεβαινανε συνεχεια, εκανε συνεχως Throttle η καρτα στα στοκ ρολογια της δηλαδη χωρις προφανη λογο, το παιχνιδι παρουσιαζε τετοιο stutter που ουσιαστικα ητανε unplayble..

Απευθειας απεγκατασταση  και roll back στους 14.12 εκανα, ενα 5λεπτο τους κρατησα στο συστημα μου.

 

Μαλλον το τμημα της amd που ασχολειτε με τους drivers αποτελειτε απο ερασιτεχνες.

Εκτος του οτι ο 15,4 ειναι τιγκα στα bug, εχουν να βγαλουνε WHQL  driver πανω απο 4 μηνες τωρα, αστεια πραγματα..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το memory leak δεν το βλέπω διορθωμένο. Το ίδιο είναι. Επίσης είχα βελτιώσει κατά λάθος το cpu usage με κάποια από τις πολλές πιθανές αιτίες που δοκίμασα και τώρα επανήλθε κοντά στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι...

 

Οταν πηγαινεις στο CCC/information/software update δεν θα πρεπει οταν παταω check να μου βγαζει την τελευταια εκδοση??να

ναι πρεπει !! σκρινακι απο μενα με 15.4!!

 

post-31491-0-49555400-1429198369_thumb.j

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά το συγκεκριμένο function δεν λειτουργεί και πολύ καλά!

Εδώ έχω OMEGA και πατάω για check και λέει οτι δεν υπάρχει νεότερος... ούτε ΚΑΝ beta... οτι να ναι δλδ!

Ελπίζω να κάτσει και να στρωθεί στην δουλειά η AMD στο κομμάτι του software support γιατί εάν είναι να βλέπουμε WHQL driver της προκοπής κάθε 4+ μήνες (ακόμα δεν έχει βγεί νεότερος) να μας το πεί να πάμε να πάρουμε τπτ άλλο... δεν είναι δυνατόν να συμβαίνει τέτοιο πράγμα και να παίζουμε με αστάθειες, κρασαρίσματα και πολύχρωμες οθόνες... εάν δεν δώ φώς σύντομα η επόμενη κάρτα θα είναι πρασινόμαυρη και άντε γειά! Πρός το παρόν omega driver για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

σε γενικές γραμμές για εμένα είναι μια χαρά.

το μεγάλο cpu usage και το memory leak μοιάζει να έχει σχέση με το πως διαχειρίζεται το Bf 4 τη μνήμη,

το οποίο για κάποιο λόγο προτιμά να τρώει σχεδόν 2πλάσιο page file απ'ότι ram.

Link to comment
Share on other sites

Πρός το παρόν omega driver για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Και εγω αναγκαστικα με omega παιζω, ουσιαστικα ειναι και ο τελευταιος stable driver απο πλευρας amd.

Αλλα ειναι αστειο να αναγκαζεσαι να παιζεις με driver που βγηκε τον Δεκεμβριο του 2014, επειδη η amd δεν εχει βγαλει αλλο WHQL  driver εδω και 4μιση μηνες(!), αυτο δειχνει ερασιτεχνισμο και μηδενικο user support.

Προσωπικα δεν προκυτε να ακουμπησω ξανα κοκκινη καρτα, πληρης απογοητευση.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.