Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

ναι πρεπει !! σκρινακι απο μενα με 15.4!!

attachicon.gifjjygyj.JPG

Δεν θα πρεπε ομως να σου λεει οτι υπαρχει νεοτερη εκδοση οταν πατας check?

Ειμαι με τους omega και δεν μου λεει οτι εχουν βγει οι 15.x.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αναγκαστικα με omega παιζω, ουσιαστικα ειναι και ο τελευταιος stable driver απο πλευρας amd.

Αλλα ειναι αστειο να αναγκαζεσαι να παιζεις με driver που βγηκε τον Δεκεμβριο του 2014, επειδη η amd δεν εχει βγαλει αλλο WHQL  driver εδω και 4μιση μηνες(!), αυτο δειχνει ερασιτεχνισμο και μηδενικο user support.

Προσωπικα δεν προκυτε να ακουμπησω ξανα κοκκινη καρτα, πληρης απογοητευση.

 

1) Ναι είναι όντως ανέκδοτο όταν η απέναντι πλευρά κάθε τόσο βγάζει updates με την μορφή WHQL και όχι beta (βγάζει και beta), με τα όποια προβλήματα ενδεχομένως να έχει και αυτή. Βλέπω όμως να πέφτει δουλειά εκεί! Όχι WHQL stable driver κάθε 4+ μήνες... αυτά είναι τραγικά πράγματα. Και μην βγεί κανένας να πεί οτι ετοιμάζει νέο WHQL σαν τον OMEGA το καλοκαίρι με συγκεντρωμένα bug fixes/performance enhancements και νέα features πακέτο με το launch της σειράς R9 300 Series γιατί θα με πιάσουν τα γέλια για κανά μήνα! :hehe:

 

2) Προσωπικά εάν δεν δώ φώς μέχρι την επόμενη αγορά μου, θα πάω σε πράσινη καθαρά για το σωστότερο software support. Δεν είμαι πλέον να κάνω beta testing... όυτε formats για να περνάει η ώρα!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αν έχει κάποιος crossfire με τι profiles παίζει τα νέα games που έχουν βγει απο το τελευταίο official release των AMD drivers? Δεν γίνεται να μην κάνει κάποιο optimize στους drivers ιδιαίτερα σε crossfire configurations όταν βγαίνει κάποια νέα κυκλοφορία απο game. Με μια κάρτα παίζεις ή τα κατεβάζεις ξεχωριστά για το κάθε game ?

Link to comment
Share on other sites

Dj_Alex για το φορμάτ ευθύνεται το λογισμικό atiman uninstaller και όχι το λογισμικό της AMD, αρα δε σου φταίει η Ati αν εσύ χρησιμοποιείς λογισμικό απο 3ους.

 

Το κατάλαβα να είσαι σίγουρος! Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι και οι 2 τελευταίοι beta είναι προβληματικοί ειδικά ο 15.4.

Εξάλου για το uninstallation το σωστό/φυσιολογικό + οτι το συστήνει και η ίδια η AMD εδώ, είναι να το κάνουμε κανονικά απο control panel!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

........Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός οτι και οι 2 τελευταίοι beta είναι προβληματικοί ειδικά ο 15.4.

 

 

Απο προχθες που βγηκαν σε διαβαζω που παραπονιεσαι...και εγω τους εβαλα αμεσα και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ουτε κατα την εγκατασταση ουτε μεχρι σημερα, μπηκαν με την πρωτη και σ ολα τα παιχνιδια μου παιζουν απροβληματιστα. Λειτουργικο Win 8.1 Ισως να ψαχνεις δικαιολογια για να αλλαξεις καρτα γραφικων!!  :p

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο προχθες που βγηκαν σε διαβαζω που παραπονιεσαι...και εγω τους εβαλα αμεσα και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ουτε κατα την εγκατασταση ουτε μεχρι σημερα, μπηκαν με την πρωτη και σ ολα τα παιχνιδια μου παιζουν απροβληματιστα. Λειτουργικο Win 8.1 Ισως να ψαχνεις δικαιολογια για να αλλαξεις καρτα γραφικων!!  :p

 

Αυτό είναι το πέτυχες...  :suicide: (Καλά θα αλλάξω ούτως ή άλλως)

Απο κεί και πέρα ποιό είναι το πρόβλημα σου για το feedback που εξέλαβα εγώ απο την κακή μου εμπειρία χρήσης του εν λόγω οδηγού? Δεν σε καταλαβαίνω φίλτατε! Με έχεις δεί να "παραπονιέμαι" συχνά??

 

Και εγω δεν εχω κανενα προβλημα με τους 15.4... μεχρι στιγμης τουλαχιστον.

2015 εχουμε... ελεος πλεον με προγραμματα τυπου ddu και ατιμαν uninstaller.

 

Προσωπικά τα εν λόγω προγράμματα είπαν αντίο!

Πάντως για να γνωρίζουν μερικοί, οι 15.4 μου παρουσίασαν τα παραπάνω προβλήματα στην 270Χ και όχι στην 290Χ και 2όν και σημαντικότερο το σύστημα ήταν καθαρό απο format! Οι OMEGA μετά απο format και δεν είχαν το παραμικρό θεματάκι!

 

EDIT:

Τον @9000+rpm και τα προβλήματα που αντιμετώπισε εκείνος τα διαβάσατε??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Απο προχθες που βγηκαν σε διαβαζω που παραπονιεσαι...και εγω τους εβαλα αμεσα και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ουτε κατα την εγκατασταση ουτε μεχρι σημερα, μπηκαν με την πρωτη και σ ολα τα παιχνιδια μου παιζουν απροβληματιστα. Λειτουργικο Win 8.1 Ισως να ψαχνεις δικαιολογια για να αλλαξεις καρτα γραφικων!!  :p

 

Δηλαδη εσυ τους εβαλες και παιζουν απροβληματιστα?

Εγω τους εβαλα, ανοιξα να παιξω ενα farcry4, ε τετοιο stutter σε game δεν εχω ξαναδει, εμμετικο, μιλαμε το παιχνιδι ητανε unplayble για τετοιο πραμα μιλαμε.

Ασε που τα ρολογια της καρτας κανανε οτι να ναι δεν μενανε σταθερα, μια στα 900mhz, μια στα 1000mhz μια στα 1050mhz, ανεβοκατεβαινανε συνεχως.

 

Με το που εκανα roll back στους 14,12, μπαινω farcry4, το ρολοι συνεχως καρφωτο στα 1050mhz-οπως πρπει δηλαδη- και η ροη του παιχνιδιυ μια χαρα, καμια σχεση με την εμμετικη ροη των 15,4.

 

Βεβαια δεν εχω win8,1 που εχεις εσυ, εγω ειμαι σε win7.

 

 

 

2015 εχουμε... ελεος πλεον με προγραμματα τυπου ddu και ατιμαν uninstaller.

 

 

Το ddu Χρηστο, προσωπικα το χρησιμοποιω εδω και παρα πολυ καιρο και σε nvidia καρτες και σε amd καρτες και ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα με δαυτο.

Επεγκατασταση του driver απο control panel->ρεσταρτ->ddu->ρεσταρτ-> εγκατασταση νεου driver->restart-->  ολα δουλευουν ρολοι.

 

Τελευταια φορα που χρησιμοποισα το αλλο unistaller που λες, αναγκαστικα να κανω φορματ, δεν ξερω τι ακριβω ξυλωσε απο μεσα αλλα μου κατεστρεψε την εγκατασταση των windows στην ουσια, απο τοτε και περα δεν ξαναμπηκε ποτε στο pc μου.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ τους εβαλες και παιζουν απροβληματιστα?

Εγω τους εβαλα, ανοιξα να παιξω ενα farcry4, ε τετοιο stutter σε game δεν εχω ξαναδει, εμμετικο, μιλαμε το παιχνιδι ητανε unplayble για τετοιο πραμα μιλαμε.

Ασε που τα ρολογια της καρτας κανανε οτι να ναι δεν μενανε σταθερα, μια στα 900mhz, μια στα 1000mhz μια στα 1050mhz, ανεβοκατεβαινανε συνεχως.

 

Με το που εκανα roll back στους 14,12, μπαινω farcry4, το ρολοι συνεχως καρφωτο στα 1050mhz-οπως πρπει δηλαδη- και η ροη του παιχνιδιυ μια χαρα, καμια σχεση με την εμμετικη ροη των 15,4.

 

Βεβαια δεν εχω win8,1 που εχεις εσυ, εγω ειμαι σε win7.

 

 

 

 

Το ddu Χρηστο, προσωπικα το χρησιμοποιω εδω και παρα πολυ καιρο και σε nvidia καρτες και σε amd καρτες και ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα με δαυτο.

Επεγκατασταση του driver απο control panel->ρεσταρτ->ddu->ρεσταρτ-> εγκατασταση νεου driver->restart-->  ολα δουλευουν ρολοι.

 

Τελευταια φορα που χρησιμοποισα το αλλο unistaller που λες, αναγκαστικα να κανω φορματ, δεν ξερω τι ακριβω ξυλωσε απο μεσα αλλα μου κατεστρεψε την εγκατασταση των windows στην ουσια, απο τοτε και περα δεν ξαναμπηκε ποτε στο pc μου.

 

Για αυτά που σου boldάρισα παραθέτω και μία μου απάντηση σε ένα άλλο thread στο οποίο εντόπισα οτι και άλλο γνωστό μέλος του φόρουμ μας είχε παρόμοια προβλήματα. Για να ξέρουμε και τι λέμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτά που σου boldάρισα παραθέτω και μία μου απάντηση σε ένα άλλο thread στο οποίο εντόπισα οτι και άλλο γνωστό μέλος του φόρουμ μας είχε παρόμοια προβλήματα. Για να ξέρουμε και τι λέμε.

 

Για το πρωτο bold το θεμα με τα ρολογια δηλαδη, εχει να κανει καθαρα με τους 15,4 που ειναι για κλωτσιες, με το που εβαλα 14,12 ολα ρολοι.

 

Για τον unistaller απο τοτε που κατεστρεψε την εγκατασταση των win και αναγκαστικα να κανω αρον-αρον φορματ απο το πουθενα τον πεταξα με τις κλωτσιες και ουτε προκυτε να ξανα μπει στο pc μου.Τελευταια φορα που τον χρησιμοποιησα παει κανενα χρονος τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα σας γράψω και γω λίγο feedback για τους 15.4 beta μιας και πήρα την απόφαση οτι σήμερα είναι μέρα format. Αν και το ίντερνετ σέρνεται και θα έχω πολύ πράγμα να κατεβάσω, λογικά ως το βράδυ θα έχω επιστρέψει.

Θα στηθούν πάνω σε Windows 8.1 64-bit April2015 Asus Z77a MB και R9 270X

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά σε 8.1 64bit, Z77 motherboard και R9 270x

Τα ρολόγια μένουν σταθερά σε 3D χωρίς throttling ή κάποιο άλλο bug.

Αυτά μετά από κάνα 2ωρο gaming σε CS-GO, Drive, Heroes of the Storm.

Κατά πάσα πιθανότητα όσοι είχατε θέματα με stuttering και ανεβοκατεβάσματα σε ρολόγια να φταίει η εγκατάσταση σας που δε την πολυπαλεύει πια με ράβε  ξύλωνε drivers, είτε με atiman είτε με DDU είτε με απλό uninstall.

Όλα καθαρά εδώ και όλα κομπλέ.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

 

Κατά πάσα πιθανότητα όσοι είχατε θέματα με stuttering και ανεβοκατεβάσματα σε ρολόγια να φταίει η εγκατάσταση σας που δε την πολυπαλεύει πια με ράβε  ξύλωνε drivers, είτε με atiman είτε με DDU είτε με απλό uninstall.

Όλα καθαρά εδώ και όλα κομπλέ.

 

To pc το ειχα κανει  φορματ πριν δυο μηνες περιπου και εβαλα τοτε τους 14.12, στην συνεχεια δοκιμασα 15,3->15.4 και ξανα roll back στους 14.12.

Αν μετα απο 2-3 απεγκαταστασεις-εγκαταστασεις των οδηγων τις ati, τα win δεν την παλευουν, τοτε η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα, με Nvidia το pc "χρονιζε" χωρις φορματ και μηνιαιως γινατανε update στους οδηγους της καρτας και τετοια θεματα δεν ειχα.

Ασε που αν δεν την παλευε η εγκατασταση, με το που εβαλα ξανα τους 14,12 δεν θα εξαφανιζοτανε το προβλημα.

 

Υ,Γ Το μοναδικο game που δοκιμασα με τους 15,4 και τους εκανα κατευθειαν unistall με τα χαλια που ειδα ητανε το farcry4, πιθανον στα games που αναφερεις οτι τεσταρες εσυ να μην αντιμετωπιζα ουτε εγω θεμα, δεν εγραψα οτι δεν τρεχουν κανενα game σωστα οι 15,4, αλλα στο farcry4 που ειδα παρουσιαζανε κακιστη συμπεριφορα.

Ασε που εχουμε και διαφορετικη καρτα....

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

@

9000+rpm  συνυπολόγισε ότι η gpu σου είναι αρκετά μυστήρια. η δικιά μου ήθελε lapping για

να καταφέρει να παίζει χωρίς artifacts και τρελλές θερμοκρασίες στα 1050/1350.

μήπως και η δική σου ανεβάζει πολλή θερμοκρασία;

Έγινε επεξεργασία από juno12
Link to comment
Share on other sites

@

9000+rpm  συνυπολόγισε ότι η gpu σου είναι αρκετά μυστήρια. η δικιά μου ήθελε lapping για

να καταφέρει να παίζει χωρίς artifacts και τρελλές θερμοκρασίες στα 1050/1350.

μήπως και η δική σου ανεβάζει πολλή θερμοκρασία;

Ti lapping ηθελε? :confused:

Αφου ειχες τετοια προβλημα γιατι δεν την εστειλες rma και εκανες πειραματα?

Μια καρτα αν εχει προβλημα εχει προβλημα, δεν παιζει κομπλε με 14,12 και με 15,4 οχι., αυτο ειναι καραμπινατο θεμα οδηγων.

Εκτος αυτου, το οτι παρουσιαζε αυτη την συμπεριφορα που περιεγραψα στο farcry4 με τους 15.4 (throttle, stutter κτλ) μονο hardware προβλημα δεν υποδηλωνει.

 

Απο και και περα οι θερμοκρασιες της καρτες μου ειναι πολυ καλες, ειδικα αν συνυπολογισεις οτι αναφερομαστε σε hawaii chip που ειναι φουρνος.

Με auto fan εννοειτε,  μετα απο καμποση ωρα gaming, οι μαξ θερμοκρασιες που φτανει οι καρτα ειναι γυρω στους ~80 βαθμους, παραπανω δεν παει.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ti lapping ηθελε? :confused:

Αφου ειχες τετοια προβλημα γιατι δεν την εστειλες rma και εκανες πειραματα?

 

Ήταν μεταχειρισμένη και ο προηγούμενος  (υποπτεύομαι ότι υπήρξε και προ-προηγούμενος)

την είχε ανοίξει για να της βάλει υδρόψυξη. Οπότε δεν είχε εγγύηση να τη στείλω στην asus.

Έγινε επεξεργασία από juno12
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.