Jump to content



Εγκατάσταση IP Camera παρακολούθησης


virus85xp

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω πάρει από τα κινέζικα στο ebay μία ρομποτική ip camera η οποία παρά τα λίγα λεφτά της την κάνει την δουλειά της μια χαρά, τι θέλω τώρα... να μπορώ να την βλέπω και από αλλού... δηλαδή να την βγάλω στο ίντερνετ και να την βλέπω στο λαπτοπ όπου και να είμαι... επίσεις, αν γίνετε να την βλέπω και στην τηλεόρασή μου... αν ξέρει κάποιος ας μου πεί την διαδικασία πρώτα να την βγάλω στο internet και βλέπουμε για το άλλο,

το ρούτερ μου είναι το ΖΤΕ ZXHN h108N V.2.3 και την κάμερα την συνδέω με wifi...

ευχαριστώ!!!!

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Διόρθωση τίτλου.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, για να μπορείς μέσω διαδικτύου να βρεις οποιαδήποτε συσκευή στο δίκτυο σου θα πρέπει να έχεις μια "διεύθυνση" για το δίκτυο σου. Αυτή είναι η external ip που θα βρεις στο router η αν ψάξεις στο google "my ip". Δυστυχώς όμως ο πάροχος που σου δίνει internet πιθανότατα δεν σου δίνει σταθερή ip, που σημαίνει ότι αλλάζει ανά κάποιο χρονικό διάστημα ή μετά από reboot του router ή κάποια αποσύνδεση. Αν δεν έχεις σταθερή ip θα πρέπει να εγγραφείς σε μια υπηρεσία (είτε δωρεάν είτε επί πληρωμή) η οποία μεταφράζει κάθε φορά την εκάστοτε external ip σου σε κάποιο url,πχ virus.no-ip.net. Αυτό γίνεται είτε εγκαθιστώντας ένα προγραμματάκι στο pc(που όταν είναι ανοιχτό θα κάνει refresh) είτε βάζοντας τις ανάλογες ρυθμίσεις στο router αν το υποστηρίζει. Έπειτα χτυπώντας αυτό το url θεωρητικά σε πάει στο router, πρέπει λοιπόν να μπορείς στο router και να κάνεις port forward στην κάμερα. Δηλαδή όταν χτυπάς το url στην μορφή virus.my-ip.net:554 να σε πηγαίνει στην κάμερα. Επειδή δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις, πες μου που θες καθοδήγηση να το δούμε βήμα βήμα. Στείλε μου το link που βάζεις για να δεις την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ θα το παλέψω αύριο και θα σου πω, σε πρώτη φάση αυτό που θέλω να μου πει κάποιος αν ξέρει καμιά καλή υπηρεσία που να κάνει αυτό με την IP... 

Αν μπει το προγραμματάκι, πρέπει να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής για να στείλει την σωστή διεύθυνση; πως λέγετε η υπηρεσία αυτη να την ψάξω στο router να δω αν την υποστηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιούσα το noip το οποίο το υποστήριζε το router μου αλλά έχει και το πρόγραμμα που κάνει αυτόματα την ανανέωση (όταν το pc είναι ανοιχτό). Το συγκεκριμένο site προσφέρει δωρεάν το dns αρκεί να κάνεις refresh το hostname σου κάθε ένα μήνα. Πριν από ένα χρόνο που το χρησιμοποιούσα είχε πολύ ικανοποιητικές υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το noip είχα δωρεάν με πρόγραμμα στον υπολογιστή. Δεν το δεχόταν το router μου και για αυτό το γύρισα σε dyndns που είναι μόνο επί πληρωμή. Κάνε έναν έλεγχο καμιά βδομάδα και δες αν ο πάροχος σου αλλάζει την ip,πχ παλιά η on telecoms δεν την άλλαζε ακόμα και μετά από reboot του router.

Link to comment
Share on other sites

Αφού εξασφαλίσεις ότι τη βλέπεις από το τοπικό σου δίκτυο, μετά το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι:

1. Να ρυθμίσεις το dynamic DNS από τη σελίδα ρυθμίσεων που μας ανέβασες (διάλεξε μία από τις υπηρεσίες)

2. Να ρυθμίσεις στο ρούτερ σου προώθηση θύρας (port forwarding/virtual server) για τη θύρα που "ακούει" η κάμερα.

 

Αν κολλήσεις κάπου, εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Για το dynamic DNS πιο να προτιμήσω από αυτά που έχει; πόσο πάει περίπου η συνδρομή; τι πρέπει να προσέξω;

 

Αν έχεις οποιοδήποτε προϊόν d-link, τότε είναι δωρεάν το dyndns. ( https://www.dlinkddns.com/ )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις οποιοδήποτε προϊόν d-link, τότε είναι δωρεάν το dyndns. ( https://www.dlinkddns.com/ )

 

Πολυ καλη πληροφορια! δεν το ηξερα, και εχω dlink!

Έγινε επεξεργασία από DJman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.