Jump to content




Nephiλiμ

Recommended Posts

Έχει και ξεκλείδωτους, αλλά το game είναι περισσοτερο για pro racing. Αυτό σημαίνει πρέπει να βρεις league και να κατεβαίνεις στους αγώνες.

Έχει και μερικούς από την ίδια την Studio-397 αλλά όπως είπα το sim είναι καθαρά για αγώνες.

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2017 at 11:37 PM, mad_dog said:

Έχει και ξεκλείδωτους, αλλά το game είναι περισσοτερο για pro racing. Αυτό σημαίνει πρέπει να βρεις league και να κατεβαίνεις στους αγώνες.

Έχει και μερικούς από την ίδια την Studio-397 αλλά όπως είπα το sim είναι καθαρά για αγώνες.

μα έτρεχα κ γω που δεν ήμαν ΠΡΟ :lol:

 

πως γκένεν τούτ :amen:

Link to comment
Share on other sites

Ακουστηκε,μαλλον γραφτηκε,και αυτο....

μερικοι δεν γουσταρουν ρουφου γιατι αργει να φορτωσει τις πιστες!!!:hehe:

Αβυσσος.....

Της κοντης ...... τις φταιν οι τριχες!

Και μαλλον πιο σωστο,no pain no gain!

grab_023berukj.jpg

grab_022b58utk.jpg

oultonpark7.jpg

oultonpark6.jpg

rfactor2-2015-09-04-22-3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σ αυτούς που φτιάξανε το πακέτο APEX GT3 πάρα πολύ ωραία. Μόνο οι πίστες με χαλάνε γιατί οι περισσότερες είναι ports από rF1 και σε γενικές γραμμές αρκετά χαμηλής ανάλυσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, konnos said:

Μπράβο σ αυτούς που φτιάξανε το πακέτο APEX GT3 πάρα πολύ ωραία. Μόνο οι πίστες με χαλάνε γιατί οι περισσότερες είναι ports από rF1 και σε γενικές γραμμές αρκετά χαμηλής ανάλυσης.

 

Μην κοιτάς τα γραφικά, αλλά  το meshing το οπόιο μαζί με το καλύτερο FFB που υπάρχει σήμερα σε racing sim σε κάνει να αισθάνεσαι ότι οδηγάς πραγματικά.

Άλλο το laser scanned  το οποίο απλά σου χαράζει την πίστα και άλλο το meshing. Aν έχεις ανύπαρκτο meshing ή όχι τόσο καλό, το laser scanned  είναι άχρηστο.

Ναι μεν χάραξη πιστή (το AC  έχει laser scanned , αλλά τους δίνουνε δεδομένα πίστας που έχει γίνει laser scanned , δηλαδή δεν έχει βγει το φαλακρό αυγό και έχει κάνει laser scanned την πίστα ...αυτά σαν πληροφορίες).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το λέω πιο πολύ ως ανακολουθία γραφικών αυτοκινήτου και πίστας. Τρέχεις μια ISI ή ένα καλό mod ή scratch και όλα κυριλέ. Πέτυχα και κάποια "κακά"? conversions από rF1 ΄και ήταν μεγάλη η αντίθεση. Ωραία πράγματα πάντως. Ναι mad_dog τα γνωρίζω αυτά που ανέφερες και είναι συνήθως αυτό που χαλάει ένα κακό mod, το κακό mesh ή ανύπαρκτο σε κάποιες περιπτώσεις. Αλλά δεν έχω χρόνο για ατελείωτα laps και ενασχόληση με leagues. Οπότε απολαμβάνω ότι μπορώ.

Και συμπληρώνω, δε με χαλάνε τα γραφικά του rF2, μια χαρούλα είναι, σε λογικά πλαίσια για την ηλικία της τεχνολογίας. Μια παρατήρηση κάνω. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος mad_dog έγραψε:

(το AC  έχει laser scanned , αλλά τους δίνουνε δεδομένα πίστας που έχει γίνει laser scanned , δηλαδή δεν έχει βγει το φαλακρό αυγό και έχει κάνει laser scanned την πίστα ...αυτά σαν πληροφορίες).

Εχω ταξει στον εαυτο μου να μην ξαναποσταρω με σχολιο στα racing threads, παρα μονο κανα βιντεακι κλπ, αλλα την παραπληροφορηση (δεν γινεται εσκεμμενα το ξερω, απλη ασχετοσυνη ειναι και ημιμαθεια) ωφειλω να την διορθωσω.
Ειναι λογικο ο "φαλακρος" (Stefano) να μη βγει να σκαναρει, δεν ειναι αυτη η δουλεια του. Ενα το κρατουμενο...

Παμε το 2ο....

Οι φωτογραφιες ειναι απο το βανακι της Kunos που κανει αυτη τη δουλεια. Δηλ δεν τους δινουν τιποτα. Μονοι τους την κανουν αυτη τη δουλεια. Τωρα αν δε γινεται σωστα, δεν το ξερω. Αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

Spoiler

 

11262007_1182707935088856_7544107944952229032_n.jpg

 

11755790_1182827628410220_1434608087988864842_n.jpg

 

11742895_1182707928422190_5574870930060725925_n.jpg

 

1077781_691881970838124_1066781449_o.jpg

 

980372_692523824107272_411007184_o.jpg

 

977981_691874304172224_291115514_o.jpg

 

10471382_914430231916629_8527830978738241717_o.jpg

 

 

Στα περι meshing δεν εχω ιδεα τι παιζει....

Και εγω με την ταπεινη dfgt, ειναι η αληθεια, αισθανομουν πιο "ζωντανο" το οδοστρωμα στo rf2. Στις ISI πιστες κυριως.

Αυτα τα ολιγα και επιστρεφω στην μουγγα μου... :rip:

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το meshing βασίζεται στο cloud point του laserscan.
Στο rf2 αυτό είναι ένα και είναι για γραφικά και για physics. Μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να το κάνεις πολύ πυκνό γιατί θα έχεις πρόβλημα με τα frames.
Στο AC είναι 2 ξεχωριστά. Ένα για γραφικά και ένα για physics . Πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς το 2ο να το κάνεις πολύ πιο πυκνό μιας και οι υπολογισμοί τους κάνει ο επεξεργαστής μόνο για τα physics.
Υπάρχουν οδηγοί στο ίντερνετ για όλα αυτά.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, liakjim said:

Στο rf2 αυτό είναι ένα και είναι για γραφικά και για physics. Μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να το κάνεις πολύ πυκνό γιατί θα έχεις πρόβλημα με τα frames.

 

Το θέμα είναι όπως πολλοί που έχουν τρέξει και στα δύο, ότι ο δρόμος στο rF2 είναι πιο ζωντανός, λόγο καλύτερου meshing φυσικά (αλλά και του πολύ ανώτερου FFB που έχει σε σχέση με του AC).

 

Kαι ξανά μια φορά για αυτούς που δεν γωρίζουν, δεν σου δίνει το laserscan το meshing !!! To laserscan σου δίνει την χάραξη, την αποτύπωση της πίστας !!!

Έγινε επεξεργασία από acct
Τους χαρακτηρισμούς κατά μέρος
Link to comment
Share on other sites

mad_dog to laserscanning δίνει και ανάγλυφο στο δρόμο εκεί που μπορεί να υπάρχει μια λακούβα ή διαφορετική άσφαλτος, την κλίση εδάφους κτλ. Δε λέω οτι το mesh βγαίνει ατόφιο απ το laserscan, αλλά δίνει πολλή πληροφορία και το καλό scan θα κάνει τη διαφορά. Μιλάω γενικά, δε ξέρω στο rF πώς το εντάσσουν στο σχεδιασμό τους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.