Jump to content



Sapphire HD7970 πρώτες εντυπώσεις-μετρήσεις


PasxosC

Recommended Posts

  • Replies 3,1k
  • Created
  • Last Reply
1ον)Με τι τάση έφτασες εκεί?

2ον)Τι θερμοκρασίες έπιασες?

Ταση 1.25v θερμοκρασιες με το φανακι στο 50% μεχρι 60c.

[MENTION=2962]zpaf[/MENTION] γυρισες στους 8.93.2 drivers?παιζουν καλύτερα?

Δεν εχω δοκιμασει αν παιζουν καλυτερα απλα παιζω με το asus tweak και τσεκαρω οδηγους.

Link to comment
Share on other sites

από 1.15-> 1170, 1.25->1203 μόνο?????

επειδή μου φαίνεται πολύ περίεργο, δεν μετράς με το πολύμετρο, μην τυχόν και έχει όριο το soft volt mod, και θέλει κολλητήρι για πραγματικά παραπάνω? ;)

Link to comment
Share on other sites

από 1.15-> 1170, 1.25->1203 μόνο?????

επειδή μου φαίνεται πολύ περίεργο, δεν μετράς με το πολύμετρο, μην τυχόν και έχει όριο το soft volt mod, και θέλει κολλητήρι για πραγματικά παραπάνω? ;)

To default core ειναι 1.17 για τον πυρηνα και 1.6 για τις μνημες.

Εδω ενα unigine στα μαμα ρολογια με τις ελαχιστες τασεις απο το asus tweak.

uniginemama.jpg

Πολυμετρο εχω αλλα δεν σκαμπαζει καρδια μου απο αυτα. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

1.10 -> 935

1.17 -> 1170

1.25 -> 1200????

αν τα 2 πρώτα ζευγάρια είναι το "ίδιο" σταθερά, τότε το 1.25 στο τέλος μου μοιάζε ποιο πολύ για 1.2 :s, εκτός αν βρήκε τόσο απότομο τοίχο!!! που με αυτό το ρυθμό για τα 1250 πρέπει να θέλει κτηνοβόλτ :/

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε γιατί λες ότι δεν πέι παραπάνω και ότι θέλει νερό για παραπάνω αφού οι θερμοκρασίες δε σε κόβούν???Αλλά και να σε κόβουν,γιατί δεν ανεβάζεις το φαν στο 100% να δεις αν πάει και πόσο παραπάνω???!!!

Link to comment
Share on other sites

1.10 -> 935

1.17 -> 1170

1.25 -> 1200????

αν τα 2 πρώτα ζευγάρια είναι το "ίδιο" σταθερά, τότε το 1.25 στο τέλος μου μοιάζε ποιο πολύ για 1.2 :s, εκτός αν βρήκε τόσο απότομο τοίχο!!! που με αυτό το ρυθμό για τα 1250 πρέπει να θέλει κτηνοβόλτ :/

Με 1.25v ο Phil την πηγε 1310MHz αλλα με cascade στους -100 ( HWBOX ) O/C on first boot - Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος - 7970 mini Overclocking review/Thread

Που να παει η δικια μου η μαυρη ; :D

Συνονόματε γιατί λες ότι δεν πέι παραπάνω και ότι θέλει νερό για παραπάνω αφού οι θερμοκρασίες δε σε κόβούν???Αλλά και να σε κόβουν,γιατί δεν ανεβάζεις το φαν στο 100% να δεις αν πάει και πόσο παραπάνω???!!!

Παραπανω παει αλλα βλεπω artifacts.

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε γιατί λες ότι δεν πέι παραπάνω και ότι θέλει νερό για παραπάνω αφού οι θερμοκρασίες δε σε κόβούν???Αλλά και να σε κόβουν,γιατί δεν ανεβάζεις το φαν στο 100% να δεις αν πάει και πόσο παραπάνω???!!!

Δεν ειναι η αρχη και το τελος του κλοκαρισματος οι θερμοκρασίες ΜΟΝΟ. Παιζουν μεγάλο ρολο αλλα οχι τον μοναδικο :)

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τους δοκίμασα,πες μου πάντως τις εντυπώσεις σου με το Asus tool γιατι σε μένα δεν παίζει και τοσο καλά, τα frames εχουν γενικα κατι περίεργα σκαμπανεβάσματα με την χρηση του εργαλείου.

Κλεισε το monitoring παραθυρο με τις θερμοκρασιες. Αυτο ειναι που σου δημιουργει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παραπανω παει αλλα βλεπω artifacts.

Αυτό δε σημαίνει ότι με νερό θα πηγαίνει απαραίτητα παραπάνω!Αφού βλέπεις artifacts συνήθως σημαίνει ότι εκεί φτάνει η κάρτα με τέτοια ψύξη αλλά και νερό άντε να ανέβει 10-20mhz παραπάνω.

Το άλλο ψιλο παράξενο είναι ότι και πάλι συνήθως τα artifacts δημιουργούνται από τη μνήμη!Άρα...!!!Τι παίζει???

Παραπάνω τάση δε μπορείς να δώσεις???Μήπως και φύγουν τα artifacts!

Επίσης,με ποιο πρόγραμμα\πως ανεβάζεις την τάση?Και με ποιο τα ρολόγια?

Δεν ειναι η αρχη και το τελος του κλοκαρισματος οι θερμοκρασίες ΜΟΝΟ. Παιζουν μεγάλο ρολο αλλα οχι τον μοναδικο :)

Το ξέρω αυτό!Αλλά που το πας εσύ στγκεκριμένα man?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχετε καποιο δικο σας συγκεντρωτικο σε σχεση με τις παλαιοτερες καρτες ? (και 58ΧΧ και 69ΧΧ).

Τι ακριβώς ψάχνεις???Έχω από 58χ0 αλλά και από 69χ0 αλλά και με cf και με τις δύο.

Αλλα τι θέλεις ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχετε καποιο δικο σας συγκεντρωτικο σε σχεση με τις παλαιοτερες καρτες ? (και 58ΧΧ και 69ΧΧ).

Τί ακριβώς εννοείς συγκεντρωτικό;

Τελικά δεν άντεξα την καταναλωτική μανία - τα scores που βλέπω και παραλαμβάνω Σαββατο πρωί στο χώρο μου 2 * 7970...

Θα σας στείλω μέχρι το απογευματάκι τα πρώτα benches (αν δεν με προλάβει κάποιος άλλος) από crossfire 7970 overclockαρισμένο...

Πείτε ποιά προγράμμαtα χρησιμοποιείται να τα έχω έτοιμα για αλλαγή συχνοτήτων και voltages...

Το afterburner δεν παίζει; Αυτό τις ASUS παίζει καλά στις Sapphire;

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς εννοείς συγκεντρωτικό;

Τελικά δεν άντεξα την καταναλωτική μανία - τα scores που βλέπω και παραλαμβάνω Σαββατο πρωί στο χώρο μου 2 * 7970...

Θα σας στείλω μέχρι το απογευματάκι τα πρώτα benches (αν δεν με προλάβει κάποιος άλλος) από crossfire 7970 overclockαρισμένο...

Πείτε ποιά προγράμμαtα χρησιμοποιείται να τα έχω έτοιμα για αλλαγή συχνοτήτων και voltages...

Το afterburner δεν παίζει; Αυτό τις ASUS παίζει καλά στις Sapphire;

απο πλαισιο?δεν βλεπω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.