Jump to content



Ηλεκτρονικο τσιγαρο thread


ison

Recommended Posts

On 5/21/2016 at 7:13 PM, knight_77 said:

 

Πολύ καλή ερώτηση!

 

Έχουν περάσει όλοι οι Kayfun από τα χέρια μου και λέω να μην χαλάσω τη παράδοση :hehe:
Τον έχω δουλέψει αρκετά και μάλιστα τον έχω στήσει κιόλας, οπότε μερικές παρατηρήσεις:

 

Θετικά

 

- Άψογη ποιότητα κατασκευής, σπειρώματα βούτυρο και όλα κουμπώνουν όπως πρέπει.

 

- Τελείως αθόρυβη τζούρα, πιο smooth δεν γίνεται.

 

- Πολύ καλό drip tip

 

- To πιο εύκολο deck που έχω δει, τον στήνει και άνθρωπος με parkinson.

 

- Πολύ καλή, άμεση και εύκολη ρύθμιση του αέρα σε 4 θέσεις.

 

- Συνοδευτικά o-rings και βίδες που στον 4αρη τα πλήρωνες έξτρα και μάλιστα 10€.

 

 

Αρνητικά

 

- Μεγάλο μέγεθος αν και οι Steam Tuners σίγουρα θα βγάλουν κάτι μικρότερο με το ανάλογο κόστος.

 

- Γεύση κλασσική Kayfun, δλδ καλή αλλά χωρίς να απογειώνει τα αρώματα όπως Phenomenon - Eviva - Calix 

 

- H μικρότερη ρύθμιση αέρα aka KFL+, είναι σχετικά αεράτη και όχι τελείως σφιχτή τσιγαρίσια. O Svoemesto έχει ανακοινώσει ειδικό εξάρτημα για να γίνει και αυτό αν

και θα το ήθελα μέσα στο πακέτο. 

 

Είμαι σε φάση που ζυγίζω τα + και - και ανάλογα θα πράξω αν και δύσκολα βλέπω να αφήνω τους  2 Phenomenon Lite και τον Εviva  για πάρτη του. 

 

 

Συμφωνούμε σε όλα!
Αλλά αυτό με ανησυχεί λίγο... 
Δλδ πόση διαφορά στη γεύση έχει αυτός ο Phenomenon γμτ!?!?!?
Θα με κάνεις να πάω να αγοράσω έναν για να δω:p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε σε όλα!

Αλλά αυτό με ανησυχεί λίγο... 

Δλδ πόση διαφορά στη γεύση έχει αυτός ο Phenomenon γμτ!?!?!?

Θα με κάνεις να πάω να αγοράσω έναν για να δω:p

Όποτε κατέβεις Αθήνα, κανονίζουμε να τον δοκιμάσεις [emoji6]

Ότι έχει διαφορά, έχει πάντως.

Sent from Icecrown Citadel

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τον "χαμό" που γίνεται για τον Φαινόμενον. Όλα τα πολύπλοκα υγρά τα ισοπεδώνει. Οι απλές γεύσεις το δέχομαι παίζουν ωραία αλλά οτιδήποτε άλλο γίνεται ίσιωμα. 

 

Να πουμε για τον Eviva, ok το δέχομαι. Πολύ γεύση χωρίς να τα κάνει όλα αχταρμά. 

 

btw παράγγειλα έναν κλώνο Le Zephyr και περιμένω. Ψάχνω να βρώ και original αλλά πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

@TifoziF1 και @Lazy Dog ευχαριστώ για την προθυμία σας για τις βιδούλες, ευτυχώς άκρη βρέθηκε απο το μαγαζι που τον αγορασα. Ειχαν με τον κλώνο αυτον πολλοι θεμα με σκουριασμένες βίδες, και έφερε το κατάστημα για να έχει αποθεμα και με εξυπηρέτησε ευτυχώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scientists Shocked After Testing Ecig Vapor in the Lab

 

Quote

The researchers specifically looked for 8 toxins in this study: carbon monoxide, carbonyls, phenolics, volatiles, metals, tobacco-specific nitrosamines, polyaromatic amines, and polyaromatic hydrocarbons. It was no surprise that tobacco cigarette smoke was full of poisonous chemicals. But researchers were shocked to see that the toxins in ecigarette vapor were quite similar to the normal toxins found in regular room air. In fact, there was no major increase in toxins between normal air and ecig vapor.

 

Instead of deadly toxins, the ecig vapor only contained propylene glycol, water, and small traces of flavoring and nicotine additives. In order to register any degree of toxicity, the scientists had to use 99 puffs of an ecig to get even the tiniest measurement of 0.18 milligrams of HPHC’s. To put that in perspective, a single puff of a Marlboro Gold cigarette measured 30.6 milligrams. In a puff-to-puff comparison, the cigarettes had 2000 times more toxins than the e-cigs.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω εχω τον παλιο subtank εδω κ μερικους μηνες και εχει ξεβαψει το μαυρο χρωμα στο εσωτερικο του τανκ...εξωτερικα ειναι μια χαρα.

 

Φιλος μου εχει τον toptank εδω και 2 μηνες χωρις κανενα προβλημα . Και οι 2 απο fastech.

 

Βεβαια αρκετοι αναφερουν οτι εχει ενα θεμα με το χρωμα.

Έγινε επεξεργασία από platonas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Περί o-rings που αναφέρατε στις προηγούμενες σελίδες, έχω διαβάσει πολλά posts από έξω

να προτείνουν πως  τα καλύτερα μπορείτε να τα βρείτε εδώ: https://lelebeck.de/index.htm

 

*μεταφορικά για Ελλάδα δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μετά από 25 χρόνια μανίωδους κάπνισμα και μετά από πολλές ανεπιτυχής  προσπάθιες  για να το κόψω λεω να δοκιμάσω και το ηλεκτρονικό.
Πήρα λοιπόν ένα mod και άρχισα το άτμισμα μέσα σε λίγες μέρες ένιωσα τι διαφορά (έφυγε ο τσιγαρόβηχας και τα φλέματα)είμαι τόσο χαρούμενος για την επιτυχία να το κόψω χωρίς νευρικότητα και χωρίς να τρώω όλη την ώρα που λέω κακός που δεν το δοκίμασα στην πρώτη προσπάθεια.
Το αρνητικό τώρα είναι όλοι έχουνε βαλθεί να μου κόψουνε τι χαρά το τι κουβέντες μου λένε είναι απίστευτοι,
θα γεμίσουνε οι πνεύμονες υγρό (δηλαδή όταν παλιά κάνανε εισπνοές πάνω από την κατσαρόλα τους ατμούς ήτανε άλλο?)καπνίζεις μπαταρία σκέτος καρκίνος (δηλαδή όταν σταματήσαμε να μαγειρεύουμε στη φωτιά από τα ξυλα και βάλαμε ηλεκτρική κουζίνα τρόγαμε ρεύμα?)και αλλα πολλά.
sorry αλλα έπρεπε κάπου να τα πω να ξεθυμάνω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 22 ώρες, το μέλος stathisp έγραψε:

Μετά από 25 χρόνια μανίωδους κάπνισμα και μετά από πολλές ανεπιτυχής  προσπάθιες  για να το κόψω λεω να δοκιμάσω και το ηλεκτρονικό.
Πήρα λοιπόν ένα mod και άρχισα το άτμισμα μέσα σε λίγες μέρες ένιωσα τι διαφορά.............

....

Για αρχή καλά έκανες, όταν μπορέσεις αφαίρεσε και την συνήθεια να έχεις και το ηλ. τσιγάρο. Όλα είναι μέσα στο μυαλό

και στις συνήθειες  με τις οποίες είχες συνδυάσει το κάπνισμα.

Είτε είναι κανονικό είτε ηλ. τσιγάρο απ'την στιγμή που βάζεις κάτι μέσα στον οργανισμό σου είναι κι αυτό επιβλαβές,

οπότε εν μέρη έχουν ένα δίκιο (δεν αναφέρομαι στις χοντράδες που θα έχεις ακούσει).

Spoiler

 

Από κάποια χρόνια και μετά παράδειγμα 10,15,25 κτλ. το κάπνισμα είναι μια αυτόματη κίνηση που έχουμε συνδυάσει οι καπνιστές,

μετά το φαΐ, το ποτό, το στρεσάρισμα, το φραπόγαλο με το χέ...μο κτλ. θέλουμε το τσιγάρο μας.

Άρχισα με χρυσή κασετίνα Καρέλια και μετά τα 5 χρόνια το γύρισα στον καπνό, τον τελευταίο χρόνο με "έπιασα" να καπνίζω πολύ,

μου κρατούσε ο καπνός 1 με μιάμιση μέρα ανάλογα αν ήταν 15-20gr (που συνήθως μου κρατούσε 2-3 μέρες), πρόλαβα και

τους 30ρηδες καπνούς που τους έκαναν και έχουν γίνει όλοι.

 

Αρχές του χρόνου είχα κρυώσει και για 3 μέρες δεν είχα καπνίσει και είπα να κάνω μια προσπάθεια να δω πόσο θα κρατήσω χωρίς το τσιγάρο.

Πέρασε μια βδομάδα και προς το τέλος της να θέλω να κάνω τσιγάρο, να έχω νεύρα (και να σκέφτομαι έστω μια τζούρα) άντεξα και δεν έκανα, 

αλλά την πλήρωσαν οι οδοντογλυφίδες. 2η βδομάδα ήμουν καλύτερα, καλύτερες ανάσες και να βλέπω αλλαγές, κι εδώ πιστεύω ότι ήταν το κλειδί απέφυγα να βγω για καφέδες και ποτό, είναι αυτό που γράφω παραπάνω ότι έχουμε συνδυάσει το τσιγάρο με διάφορες δραστηριότητες, για εμένα ήταν ο καφές/ποτό και όταν φτιάχνω Η/Υ  (και το πρωινό με την καλλιόπη. Από την 3η βδομάδα και μετά ήμουν πιο ήρεμος και η θέληση μου για τσιγάρο είχε μειωθεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό.

 

Μετά από 15 χρόνια καπνίσματος είμαι χωρίς τσιγάρο κοντά στους 6 μήνες, έκανα μόνο 2-3 τζούρες το Πάσχα (2μήνες αφότου το είχα κόψει)

το σιχάθηκα και το πέταξα. Πλέον ανάσες, αντοχές έχουν βελτιωθεί αρκετά, βήχας δεν ξέρω τι είναι αυτός, τον έχω ξεχάσει.

 

 

Ήμουν περίπου στην ίδια θέση με σένα, σκεφτόμουν να κόψω το τσιγάρο και να αρχίσω το ηλ. τσιγάρο επειδή το είχα παρακάνει αλλά είτε κανονικό 

είτε όχι το ίδιο πράγμα είναι, ή το κόβεις μαχαίρι ή συνεχίζεις και φουμάρεις (τουλάχιστον για μένα, άποψη μου).

Από τότε που το έχω κόψει έχω γίνει μεγάλος αντικαπνιστής :bleh:, αυτά με το mini  story μου και όταν μπορέσεις αφαίρεσε και το άτμισμα 

από την συνήθεια σου, δεν είναι δύσκολο, όλα είναι μέσα στο μυαλό.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω ηλεκτρονικο απο τοτε που αν σε εβλεπαν στο δρομο σε κοιτουσαν με το βλεμμα της χαμενης αγελαδας στο λιβαδι :hehe:

 

Πρεπει να ειμαι στον 6ο χρονο τωρα ατσιγαρος(μετα απο 20κ κατι χρονια με τουλαχιστον 2 πακετα την ημερα)

 

Μην ακους κ μην πιστευεις ΤΙΠΟΤΑ αν δεν συνοδευεται απο μελετη φορεα σχετικου με το αντικειμενο

 

Αυτο με το υγρο στον πνευμονα ειναι παλιο...

 

Αν δεν μπορεις να κοψεις το τσιγαρο, τοτε το ηλεκτρονικο ναι ειναι ενα μεσο διακοπης

 

Προσωπικα δεν θελω να το κοψω το ηλεκτρονικο. Εχω ριξει τη νικοτινη στο ελαχιστο δυνατο κ οσον αφορα την υγεια μου οι διαφορες ειναι τεραστιες μετα απο τοσα χρονια διακοπης

 

Εχω χασει περι τα 20 κιλα

 

Δεν κουραζομαι πια οπως καποτε κ μπορω να περπαταω κ γενικα να -αω πολυ περισσοτερο απο οτι πριν :bleh:

 

Φτιαχνει η γευση σου, η οσφρηση σου....η λιστα ειναι μεγαλη

 

Τωρα αν με ρωτησεις για καποιο αρνητικο, θα σου απαντησω οτι στον δικο μου οργανισμο δεν ειχε κ δεν εχει καμια επιπτωση το ηλεκτρονικο μετα απο ~6 χρονια

 

Αρκει βεβεια να χρησιμοποιεις καλο εξοπλισμο κ τα υγρα σου να ειναι πιστοποιημενα(αν κ πια ολα ειναι)

 

Κ να μην ξεχναμε οτι παν μετρον, αριστον ;)

 

Αυτα :)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aπό το giveaway του gearbest.
Θα με συνοδεύει με καπνικό υγρό στο πρωινό καφέ και για την υπόλοιπη μέρα θα παίζω με τον παλιό nautilus 5ml με τα diy φρούτο μπισκότα.
Αργότερα ίσος περάσω και σε κανένα επισκευάσιμο προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το άτμισμα.

Ελπίζω τον άλλο μηνα να καταφέρω να κατεβάσω και τι νικοτίνη.

WP_20170725_20_02_02_Pro.thumb.jpg.8ff5e9082a242d04727abac1108cbc20.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από stathisp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.