Jump to content



Ποιον SSD ?


adpanos

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Δεν θυμάμαι το thread πάντως αν παρατηρήσεις καλά, θα δεις πως:

1ον) δεν έχουν κανέναν διαθέσιμο

2ον) βέβαια τα λεφτά θα τα τραβήξουν με την μία από κάρτα ασχέτως διαθεσιμότητας

3ον) συνήθως κάνουν πολύ παραπάνω απ' όσο γράφουν στο site.

Αν και έχω προσωπική εμπειρία*, τα παραπάνω τα αναφέρω από περιστατικά που αναφέρθηκαν από κόσμο εδώ μέσα.

* Παρήγγειλα ένα NZXT Phantom για φίλο και έκανε πάνω από 20 μέρες να έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 220€ παίζουν οι Vertex 3 MAX IOPS, Corsair Performance Pro, Samsung 830.

O Samsung 830 128Gb έχει 197 ευρώ στο Amazon.co.uk και 178 στο Amazon.de

[ame=http://www.amazon.co.uk/Samsung-inch-6GBps-128GB-Notebook/dp/B005OK6VJU/]Samsung 830 2.5 inch SATA 6GBps 128GB SSD Notebook Kit: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

[ame=http://www.amazon.de/Samsung-MZ-7PC128D-EU-interne-Magician/dp/B005OK6VTA/]Samsung MZ-7PC128D/EU 128GB interne Solid State Drive: Amazon.de: Computer & Zubeh[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικά καταστήματα με διαθεσιμότητα μιλάω.

Από έξω κι εγώ 184€ τον αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

για αυτό εδω τι λέτε?? [ame=http://www.amazon.de/OCZ-Technology-VTX3-25SAT3-120G-interne-SSD-Festplatte/dp/B004Q81CKY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1328524482&sr=8-1]OCZ Technology VTX3-25SAT3-120G Vertex 3 interne 120 GB: Amazon.de: Computer & Zubeh[/ame]

πρεπει να ειναι και +6 τα μεταφορικά... δλδ με 160 ευρω vertex 3...

[ame=http://www.amazon.de/OCZ-Technology-VTX3-25SAT3-120G-interne-SSD-Festplatte/dp/B004Q81CKY/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1328524482&sr=8-1][/ame]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω γνώμες για ssd.Καταρχήν σκεφτόμουν κάποιον στα 60gb, πρώτον λόγο χρημάτων και δεύτερον πιστεύω πως μου φτάνουν για τη χρήση που κάνω (λειτουργικό και προγράμματα μόνο)

Ποιον μου προτείνετε?Διαθέσιμο ποσό τα 100-150max euro.Να αναφέρω και οτι με ενδιαφέρει και το plug n forget που ανέφερε ο φίλος πιο πριν για τον samsung.(Benchmarks δεν με ενδιαφέρουν χωρίς να σημαίνει ότι κάνω εκπτώσεις στις επιδόσεις)

Κάτι ακόμα.Από την εμπειρία σας πιστεύετε οτι τα 60gb φτάνουν η είναι καλύτερα να ανέβω λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι εντός των ορίων σου, γιατί δεν τσιμπάς έναν OCZ Agility 3 120Gb (από 144 ευρώ στο skroutz.gr) για να μην έχεις και αμφιβολίες για τον χώρο; Σαν SSD είναι μια χαρά, αυτό που θέλεις θα στο δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν περιοριζεις το μπατζετ στα 100€ τοτε αναγκαστικα πας για 60GB ssd. Με 150€ υπαρχουν αρκετες επιλογες για 120GB οι οποιοι προσφερουν και μεγαλυτερες ταχυτητες. Ο Agility 3 που αναφερει ο Chosen ειναι πολυ καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.Όσο αναφορά τον χώρο, το έγραψα λόγο του ότι δεν έχω δουλέψει με ssd ποτέ, θέλω να πω ότι δεν γνωρίζω αν τα 60gb θα είναι 60gb(μήπως ισχύει το ίδιο με τους μηχανικούς δίσκους)

η μήπως μετά το 80% πληρότητας του πέφτει η απόδοση πχ.Τα απαραίτητα δεν νομίζω να ξεπερνούν τα 30gb

The One μιας και ανέφερες θέμα χωρητικότητας απόδοσης πχ ο samsung 830 64gb έχει διαφορά στην ταχύτητα από τον 830 128gb?

Για να μην γίνω κουραστικός αν μπορείτε προτείνετε μου 2-3 (60 και 120) και ας ξεφεύγει λίγο από το budget και αποφασίζω τι θα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι 120αρηδες ειναι πιο γρηγοροι απο τους αντιστοιχους 60αρηδες επειδη αξιοποιουν περισσοτερα καναλια στον ελεγκτη.

Οποιον απο τους OCZ Agility 3, OCZ Vertex 3, Corsair Force 3, Corsair Force 3 GT, Crucial M4, Samsung 830 και να διαλεξεις το ιδιο γρηγορο θα γινει το συστημα σου. Σε καθημερινη χρηση δεν υπαρχουν ορατες διαφορες. Μονο σε benchmarks φαινονται διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Μάλλον με βλέπω να παίρνω έναν από τους samsung 830 64gb η Crucial M4 64gb και αργότερα βάζω αυτόν στο λαπτοπ και βλέπω για κάποιον μεγαλύτερο για τον σταθερό

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που μπαίνω σφήνα στο θέμα αλλά για να μην ανοίγω νέο.

ενδιαφέρομαι για 1 60άρη ssd για το σύστημα της υπογραφής (q6600 - ep35c-ds3-r).

η μητρική έχει sata 2 και τώρα έχει ένα 640άρη wd aaks (τον μπλε).

έλεγα για τον ocz agility 3 ή τον vertex που είναι στα 109 (αν τον πετύχω).

θα δώ όμως διαφορά από αυτόν

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/OCZ-OCZ-Vertex-Plus-Series-60GB-SSD-2-5inches-Sata-3Gb-s-OCZSSD2-1VTXPL60G.htm

που είναι sata 2??? και είναι 20 ευρώ πιο φτηνός.

μιλάω για καθημερινή χρήση εφαρμογών γραφείου και οχι για benches κλπ.

καταλαβαίνω ότι είναι πιο future proof λύση ο sata III αλλά θέλω το ελάχιστο δυνατό κόστος και επίσης ο σκοπός είναι να μείνει στον q6600 όσο αντέξει ο γερόλυκος.

επίσης με ενδιαφέρει και η αξιοπιστία τους. αν οι sata 3 είναι πιο αξιόπιστοι (bsod κλπ) να πάω εκεί.

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πάντα πολύτιμες συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.