Jump to content



Εργασία και διαβίωση στη Τσεχία!


cyberdyne

Recommended Posts

Και κάτι τελευταίο (και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας):

Ξέρετε για πόσο καιρό γίνονται οι συμβάσεις, σε περίπτωση που σε δεχτούν.

Για παράδειγμα άμα θέλω να πάω για ένα εξάμηνο μόνο μπορώ.?

Θα σου απαντήσω με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα...

Τους πρώτους 3 μήνες είναι η δοκιμαστική περίοδος κατά την οποία είτε εσύ διακόψεις την απασχόληση σου, είτε η εταιρία, δεν υπάρχει κανένα κόστος. Μετά τους 3 μήνες, ο μεν εργαζόμενος υποχρεούται να ενημερώσει 2 ή 3 μήνες νωρίτερα πριν φύγει και ο δε εργοδότης οφείλει να αποζημιώσει τον εργαζόμενο σε περίπτωση που τον απολύσει.

Αν κάπου κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιο από τα παιδιά.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθοί πόσο κυμαίνονται

Εδώ δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά...το μόνο σίγουρο είναι πως πρόκειται για έναν μισθό με τον οποίο ζεις καλά! Υποθέτω όμως ότι έχει να κάνει με την προϋπηρεσία, την θέση για την οποία σε προσλαμβάνουν και την ίδια την εταιρία. Κάποιος φίλος νομίζω είχε γράψει, πώς αν θέλεις μπορείς να διαπραγματευτείς τον μισθό (αναλόγως την θέση βέβαια).

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ok, άμα είναι θα αρχίσω να στέλνω Βιογραφικά.

Άλλα θέλω το Noέμβρη να είμαι πίσω Αθήνα για να συνεχίσω το μεταπτυχιακό.

Άμα περάσω την φάση της συνέντευξης, πρέπει να τους το πώ απο τώρα οτι θέλω να φύγω το Νοέμβρη..?

?

Link to comment
Share on other sites

ok, άμα είναι θα αρχίσω να στέλνω Βιογραφικά.

Άλλα θέλω το Noέμβρη να είμαι πίσω Αθήνα για να συνεχίσω το μεταπτυχιακό.

Άμα περάσω την φάση της συνέντευξης, πρέπει να τους το πώ απο τώρα οτι θέλω να φύγω το Νοέμβρη..?

?

Δεν τον κόβω, αλλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να σε πάρουν για 6 μήνες.

Όσο για την παραίτηση υπάρχουν 2 επιλογές.

α) Δηλώνεις παραίτηση και μπορείς να φύγεις 2 μήνες από την 1η του επόμενου μήνα (αν δηλώσεις σήμερα, οι 2 μήνες ξεκινούν από την 1η Ιούλη)

β) Αν συμφωνεί ο μάνατζερ, υπογράφει ένα χαρτί και σε απαλλάσσει νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, διάβασα όλο το θέμα και μου φάνηκε εξαιρετικά κατατοπιστικό και χρήσιμο!

Ονομάζομαι Χρήστος και έχω πάρει το CCNP. Πρόσφατα μίλησα με έναν recruiter από την NSCGlobal. Μου πρότεινε δουλειά στο T2 της εταιρίας με αποδοχές 35.000 το μήνα (δεν διευκρίνισε αν ειναι καθαρά ή οχι και εγώ δεν ρώτησα) χώρια τα όποια bonus. Για συνέντευξη μου πρότεινε να πάω στο Event που γίνεται στην Αθήνα στις 16 Μαίου.

Έχω κάποια θεματάκια όμως. Καταρχήν σχετικά με τη συνεντευξη, αν πήγε κάποιος στο event τι ακριβώς ρωτάνε, επικεντρώνονται κάπου συγκεκριμένα; Έπειτα, βλέπω και εδώ αλλά και σε site πολλους να θαύουν την NSCGlobal, έχει δουλέψει κανεις εκεί ή έχει γνωστό να μας πει μια πιο προσωπική άποψη; Φυσικά διαβάζοντας το θέμα είδα ότι κάποιο μέλος θεωρούσε υπερβολές αυτά που λέγονται, μου φαίνεται λογικό αλλά από την άλλη μου κάνει εντύπωση να βλέπω συνεχώς αγγελίες για Networking IT στο Brno.

Τελειώνοντας, αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι στο ποια ακριβώς είναι τα καθήκοντα ενός T2. Έχοντας δουλέψει σε τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη μπορώ να πω ότι δεν θέλω να ξανακάνω παρόμοια δουλειά, με ενδιαφέρει περισσότερο μια θέση που να μπορώ να επεκτείνω, όσο το δυνατόν, περισσότερο τις γνώσεις μου πάνω στον τομέα των δικτύων και ειδικά πάνω στη cisco. Μπορεί κάποιος να περιγράψει πως ειναι μια τυπική μερα και με τι ασχολείται κυρίως; Τι ειδους προβλήματα και βλαβες δέχονται; Δουλευει σε ομάδα;

* Έχετε κάποια γνώμη για την IBM στο Brno? Εχω κάνει και εκεί αίτηση; Να δοκιμάσω και Natek?

** Αξίζει να πάω στο event στην Αθήνα, δεδομένου ότι θα πρέπει να πάω αυθημερόν απο Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Χθες είδα στο παρακάτω Link https://www.ciscopartnertalentnetwork.com/Jobs/ViewJob/4260 το event και αποφάσισα να στείλω mail.Πηρα το ccna στο τέλος του μήνα και θα ήθελα να δουλέψω σε μια εταιρία σαν την AT&T 1-2 χρόνια καθαρά να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου πάνω στα δίκτυα.Αυτή τη στιγμή δουλεύω σε πάροχο αλλα δεν είμαι ευχαριστημένος ούτε με τη θέση ούτε με τα χρήματα.

Σήμερα με καλέσαν και μ ενημέρωσαν για κάποια πράγματα .Για τι δουλειά προκειται ,μου ανέφερε οτι ο μισθός είναι 1250 ευρώ (μαλλον μικτά) ,οτι προσφέρονται κι αλλα benefits,meal vouchers,5 weeks of vacation κτλ.οτι ενδιαφέρονται να προσλάβουν ατομα που θα κάτσουν και με ρώτησαν πόσο έτοιμος είμαι να μετακομίσω στη τσεχία.και αλλα πολλά κ επιβεβαίωσα τη συμμετοχή μου στο event.

Μου πε οτι θα μου στείλει mail για τις οδηγίες του event.

Μου φαίνεται αρκετά δελεαστικό αφου σε μια μικρή έρευνα τα λεφτά αυτα σου φτάνουν να ζησεις αξιοπρεπώς στην Τσεχία.

Εχω να κάνω δυο ερωτήσεις σ αυτους που πήγαν .Η πρώτη ειναι το event του Απριλίου είναι το ίδιο με αυτό?Υπήρχε αντίστοιχο για ccnp hiring event?

Επίσης απο ενα παιδί διάβασα οτι το lab ήταν ccnp Level αφου είχε hsrp k glbp μέσα.Απο οσους πήγαν μπορούν να με διαφωτήσουν με τη διαδικασία της συνεντευξης?Μου παν οτι θα ναι απο τις 10:00-15:00. και οτι θα υπάρχει assessment και εργασία σε group.

Έγινε επεξεργασία από kkalog
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.

Είχα παει στο event που είχε γίνει τον Απρίλιο. Το τεστ ήταν Multiple Choice, σε κάποιες ερωτήσεις είχε μόνο μία σωστή απάντηση και σε άλλες είχες περισσότερες σωστές απαντήσεις αλλά δεν σου έλεγε πόσες είναι οι σωστές επιλογές, τσέκαρες εσύ όσες νόμιζες σωστές (check all that apply). Είχε διάφορα ερωτήματα που κάλυπταν την ύλη. Τα τελευταία ερωτήματα ήταν για ύλη απο CCNP. Εγώ εχω το CCNA οπότε και δεν τα γνώριζα.

Στο lab είμασταν σε γκρουπ 4-5 ατόμων. Είχαν μια τοπολογία 3 router και ο σκοπος ήταν να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ τους. Αυτός που έκανε τη συνέντευξη έγραφε τις εντολες που του λέγαμε στον υπολογιστή. Αυτό που μετράει κυρίως και ήθελαν να δούνε είναι οτι μπορούμε να συνεργαστούμε μεταξύ μας σαν ομάδα και δευτερευόντος αν θα βρείς το πρόβλημα, καλό είναι βέβαια να λυθεί ή να προχωρήσεις αρκετά με το troubleshooting.

Μόλις τελειώσαμε και με αυτό ύστερα απο λίγο μας χώρισαν σε δυο γκρουπ. Το πρώτο γκρουπ ήταν αυτό που τους κάνανε προσφορά για τη θέση άμεσα. Στο 2ο γκρουπ τους ξαναέκαναν ατομικά κάποιες έξτρα ερωτήσεις/διευκρινήσεις και θα τους ανακοίνωναν μετά αν γίνονταν δεκτοί ή όχι για τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.

Είχα παει στο event που είχε γίνει τον Απρίλιο. Το τεστ ήταν Multiple Choice, σε κάποιες ερωτήσεις είχε μόνο μία σωστή απάντηση και σε άλλες είχες περισσότερες σωστές απαντήσεις αλλά δεν σου έλεγε πόσες είναι οι σωστές επιλογές, τσέκαρες εσύ όσες νόμιζες σωστές (check all that apply). Είχε διάφορα ερωτήματα που κάλυπταν την ύλη. Τα τελευταία ερωτήματα ήταν για ύλη απο CCNP. Εγώ εχω το CCNA οπότε και δεν τα γνώριζα.

Στο lab είμασταν σε γκρουπ 4-5 ατόμων. Είχαν μια τοπολογία 3 router και ο σκοπος ήταν να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ τους. Αυτός που έκανε τη συνέντευξη έγραφε τις εντολες που του λέγαμε στον υπολογιστή. Αυτό που μετράει κυρίως και ήθελαν να δούνε είναι οτι μπορούμε να συνεργαστούμε μεταξύ μας σαν ομάδα και δευτερευόντος αν θα βρείς το πρόβλημα, καλό είναι βέβαια να λυθεί ή να προχωρήσεις αρκετά με το troubleshooting.

Μόλις τελειώσαμε και με αυτό ύστερα απο λίγο μας χώρισαν σε δυο γκρουπ. Το πρώτο γκρουπ ήταν αυτό που τους κάνανε προσφορά για τη θέση άμεσα. Στο 2ο γκρουπ τους ξαναέκαναν ατομικά κάποιες έξτρα ερωτήσεις/διευκρινήσεις και θα τους ανακοίνωναν μετά αν γίνονταν δεκτοί ή όχι για τη θέση.

ειχα παει κ εγω τον απριλιο.τελικα θα φυγεις?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=32383]denlinux[/MENTION] φυσικά μπορείς να τους πεις οτι θα μείνεις μέχρι τα γεράματα εδώ, αλλά να φύγεις στους έξι μήνες, όπως έκανε γνωστός μου στην IBM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.