Jump to content



Recommended Posts

Για FFB σε PCars θα σε βοηθήσω εγώ, παιδεύτηκα ένα χρόνο για να καταλάβω τί έχουν κάνει τα παλικάρια στην SMS... Τί τιμόνι έχεις; Αν έχεις Τ300 είσαι τυχερός σου δίνω κατευθείαν ρυθμίσεις, αν έχεις G25-27-29 ή άλλο "καλό" σου δίνω ρυθμίσεις άλλων που ξέρω και που το κατέχουν το άθλημα.

 

LUT δε χρησιμοποιεί το ProjectCars, παρόμοια δουλειά στο τελικό σήμα της δύναμης στο τιμόνι σου κάνουν οι ρυθμίσεις στο controller FFB settings.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

Ποοοο φιλε μου δώσε μου τα φώτα σου!!χαχαεχω δοκιμάσει τα απίστευτα για το project cars αλλα παντα κατι με χαλαει πολυ..εχω την g27..περιμενω..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το μοτέρ του G27 έχει πολύ μεγάλο deadzone κι έτσι αναγκαστικά χάνεις ένα ποσοστό ανάλυσης των δυνάμεων (οι δυνάμεις έχουν μικρότερο φάσμα να δουλέψουν σε σχέση με ένα τιμόνι με μικρό deadzone). Αυτό δεν είναι θέμα παιχνιδιού αλλά καθαρά κατασκευαστικό. Πάμε!

 

Logitech Profiler strength 100%

Spring Effect 0

Damper 0

Centering Spring 0

tick sto Use Special Steering Wheel Settings και βάζεις 900 degrees of rotation

tick και στο Allow Game to...

 

Μέσα στο παιχνίδι στο μενού του controller FFB

 

Tire Force 75

Per Wheel Movement -0.02
Per Wheel Movement Squared 0.01
Wheel Smoothing 0.02  Αν κλωτσάει πολύ το τιμόνι / γρατζουνάνε τα γρανάζια, βάλε κι άλλο, 0.04+ συνήθως βοηθάει

Deadzone Removal Range 0.15
Deadzone Removal Falloff 0.008

Linkage Scale 0.0
Linkage Stiffness 0.0 Οι default τιμές είναι άλλες, αλλά δεν έχει σημασία, το scale είναι 0 και άρα δεν έχει καμία σημασία.
Linkage Damping 0.0

Relative Adjust Gain 1.40 Αν θες πιο δυνατό FFB ανεβάζεις Gain. Το RAG δεν ελέγχει την ισχύ όλης δύναμης του τιμονιού (αυτό το κάνει το Steering Gain), αλλά μόνο τις απότομες διακυμάνσεις (curbs, απότομη ανάκτηση πρόσφυσης σε ανώμαλες επιφάνειες κ.α. τέτοια)
Relative Adjust Bleed 0.10
Relative Adjust Clamp 0.85

Scoop Knee 0.50
Scoop Reduction 0.49

Soft Clipping (half input)0.0
Soft Clipping (full input)0.0

Menu Spring Strength 0.15
Low Speed Spring Coeficient 0.20
Low Speed Spring Saturation 0.20


Steering Gain 1.05 Αν θέλεις γενικώς πιο δυνατό τιμόνι ανεβάζεις αυτό, με μικρά βήματα γιατί έχει μεγάλη διαφορά.

 

Γενικώς πρέπει να έχεις κατά νου οτι το FFB δεν αντικατοπτρίζει ακριβώς το πώς συμπεριφέρεται ένα τιμόνι. Προσπαθεί να σου περάσει δυνάμεις τις οποίες στην πραγματικότητα τις νιώθεις στο σώμα σου και όχι στο τιμόνι. Στο PCars η προσπάθεια έχει γίνει στο να έχεις μια δυνατή απεικόνιση της διαθέσιμης πρόσφυσης και τα ανεβοκατεβάσματα στις δυνάμεις καθώς πλησιάζεις στο μέγιστο της. Είναι πολύ καλό για να καταλαβαίνεις όταν πιέζεις ένα αυτοκίνητο στη διάρκεια μια στροφής πόσο ακόμη μπορείς να δώσεις. Βέβαια αν πας να πάρεις στροφή με 160 ενώ κανονικά πρέπει με 120 μην περιμένεις να νιώσεις το "όριο", θα το ξεπεράσεις πριν το καταλάβεις. Το λέω όλο αυτό γιατί η προσέγγιση που έχουν αυτές οι ρυθμίσεις είναι να μεγιστοποιήσουν τις μεσαίες προς δυνατές δυνάμεις ώστε στο όριο να έχεις πιο μεγάλη ανάλυση, θυσιάζοντας κάπως την προοδευτική αντίσταση του τιμονιού στις χαμηλότερες ταχύτητες.

 

Ελπίζω να σου κάνουν οι ρυθμίσεις αυτές. ΚΑΙ πρέπει να κατεβάσεις tweaker files του JackSpade. Είναι σε μορφή txt, τα πετάς σε ένα folder και αντικαθιστούν τα per-car FFB settings (κάθε αυτοκίνητο δύναται να έχει τις δικιές του ρυθμίσεις - μέσα απ το free practice, η SMS ΔΕΝ τα έχει σετάρει καλά, αυτό ήρθε να κάνει ο Jack). Αν ψάξεις jack spade tweak θα σου το βγάλει. Μάλιστα, επειδή έχεις Logitech με γρανάζια, προτείνω το Folder #7. Είναι ίδιο με το Classic Folder #1 αλλά με ρυθμίσεις για λιγότερο κοπάνημα από τις κατακόρυφες δυνάμεις (rumble strips, curbs), τα γρανάζια δεν αντιδρούν καλά σε τέτοιες δυνάμεις. Βέβαια βάλε το #1 πρώτα και κρίνε μόνος σου. Ένα copy είναι και τελείωσες.

 

Το steamID μου είναι konnos

 

Κάνε με άντ, είμαι μπλόκ! <3

Έγινε επεξεργασία από konnos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω παρα πολυ θα τα δοκιμάσω και θα σου πω..αυτο με το jack spade tweak δεν το ηξερα..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχεις το rfactor 2;;δοκίμασα το Demo εχθες και μου αφησε πολυ καλη εντύπωση..σκεφτηκα να το αγοράσω..εχω AC και PCars...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολύ καταλαβα αυτο με τον jack spade..googlaro αυτο το όνομα και μου ανοίγει ενα φόρουμ του project cars..βρίσκω το folder 7 και το κατεβαζω;;και μετα το κανω επικόλληση που;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες είναι απλές, μάλλον δεν το χεις καθόλου με τα PC :p

 

http://forum.projectcarsgame.com/showthread.php?22938-Jack-Spade-FFB-Tweaker-Files από εδώ είναι.

1. Κατεβάζεις την τελευταία έκδοση (v3.01) και ανοίζεις το αρχείο (zip). Μέσα θα βρεις αριθμημένους φακέλους απ το 1-10. Είναι διάφορες εκδόσεις των tweakers με διαφορετική ισορροπία δυνάμεων. Αν έχεις όρεξη διάβασε το thread του Jack (όχι του loser απ'τον Τιτανικό).

2. Extract to: My Documents > Project Cars > ...

3. Μπαίνει σε ένα απ τα folders, ας πούμε το "1. Standard-Classic" και ανοίγεις περιεχόμενο μέχρι να βρεις τα tweaker files για κάθε αυτοκίνητο.

4. Τα επιλέγεις όλα (Ctrl+A) και μετά Copy (Ctrl+C).

5. Πάς στo φάκελο που έχεις τα Folder 1-10, δηλαδή "My Documents > Project Cars >"

6. Δημιουργείς Νέο Φάκελο και τον ονομάζεις FFB

7. Μπαίνεις μέσα στον φάκελο FFB και κάνεις επικόλληση (Ctrl+V)

8. Δεν ξανασχολείσαι με ισορροπίες δυνάμεων των αυτοκινήτων. Αργότερα, αν θέλεις να αλλάξεις κάτι το κάνεις μέσα στα txt, αλλά αυτό θέλει εμπειρία για να καταλάβεις τί setting θέλεις να πειράξεις.

 

Τώρα το PCars χρησιμοποιεί αυτομάτως τα tweaker files για όλα τα αυτοκίνητα και τους δίνει προτεραιότητα έναντι των per car settings που μπορείς να αλλάξεις μεσα στο Free Practice.

step2.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμίσεις που σου έδωσα για το G27 τις πήρα από αυτό το thread:

 

http://forum.projectcarsgame.com/showthread.php?34461-Yet-another-G27-FFB-template

 

Ενίοτε αλλάζει κάποια νούμερα, αναλόγως με τις αλλαγές που μπορεί να γίνονται στα tweaker files του Jack Spade. Σπανίως βέβαια, αλλά αν θες τις πιο πρόσφατες ρυθμίσεις του, δες το παραπάνω thread.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Spoiler
18 minutes ago, liakjim said:

30?

Έχεις ακούσει ποτέ την έκφραση σου δείχνω το φεγγάρι και εσύ κοιτάς το δάχτυλο? :rolleyes:

 

Ξεκίνησα να γράφω μερικά "unbiassed" facts για το combo Huayra - Nords αλλά επειδή όλα περιείχαν σύγκριση με το (ξέρετε τι) θα γράψω απλά πως σκέφτομαι να το αγοράσω. Το immersion είναι φοβερό!!

Έγινε επεξεργασία από djkostas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.