Jump to content



Recommended Posts

liakjim κάτι κάνεις λάθος στο στήσιμο του FFB, δεν μπορώ να σε πιστέψω. Τί settings χρησιμοποιείς; Δοκίμασε settings από bManic στο επίσημο φορουμ μήπως και σε βολέψει καλύτερα, για μένα τα grip levels είναι πολύ καλά και γενικώς ως αίσθηση, πάντα σε σχέση με AC. Για AMS δε ξέρω, δεν έχω παίξει, οι φήμες μιλάνε για πολύ καλό FFB.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει αυτό το πράγμα στο demo? Του θείου έχει σβηστεί καιρό τώρα.

Από ρυθμίσεις είναι default για G27 εκτός από το gain που το έβαλα στο 1 ( αναρωτιέμαι ποιος ηλίθιος θεωρούσε ότι στο 3.0 του default είναι καλά. Είχα clipping παντού ).

Έτσι το ffb δεν είναι πάντως χάλια, τα γραφικά πολύ καλά ( λίγο cartoon ), καλοί ήχοι αλλά τα physics μου φαίνονται πολύ απλοϊκά.
Στο AC η Hyuara είναι θηρίο που δεν το κάνεις καλά, εδώ σε πιάνει νύστα. Φυσικά όλα τα βοηθήματα εκτός ( χειροκίνητα αλλιώς δεν βγαίνουν ).

Ένα ωραίο simcade. Για άλλο κοινό.


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά έπρεπε να καθίσουν να δώσουν safe defaults για όλα τα τιμόνια, κάποιος που δεν έχει όρεξη ν ασχοληθεί απλώς δεν πρόκειται να παίξει σωστά. Click image for larger version.   Name: pCars FFB Calibration Settings.jpg  Views: 3  Size: 91.8 KB  ID: 236218Click image for larger version.   Name: RUF Rgt-8 GT3 FFB pCars.jpg  Views: 4  Size: 48.7 KB  ID: 236219

Για δοκίμασε αυτά. Είναι απ το thread tou bManic και είναι για το Τ300. 'Αλλαξε τα scoop knee και reduction και βάλε αυτά του G27. Αλλά κάτι ακόμη. Τα δικά μου Scoops είναι SK 0.80 k SR 0.44 Όμως με τις ρυθμίσεις του bManic βάζω SK 0.70 SR 0.18  Έτσι θα μειώσεις και τα δικά σου scoops γιατί χρησιμοποιεί περίεργη μέθοδο ο τύπος. Δοκίμασε και χωρίς καθόλου Scoops (0.00) και DRR κ DRF το αντίστοιχο του τιμονιού σου προφανώς. FFB στο profile έχω 75%

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

http://forum.projectcarsgame.com/showthread.php?35147-Baseline-FFB-values-Linear-FFB-Google-sheet-Universal&p=1110835&viewfull=1#post1110835

 

Τρέχεις το FCM. Θα σου δείξει την καμπύλη του τιμονιού σου. Εϊναι το linear test του Wheelcheck αλλά έχουν αυτοματοποιήσει τη διόρθωση γραμμικότητας. Πατάς Wheel -> Force Test

Τελειώνει και πατάς Calculate best R². Αυτές είναι οι θεωρητικές ρυθμίσεις του τιμονιού σου για είναι linear. Λέω θεωρητικές γιατί δεν είναι αυτομάτως και οι καλύτερες, αναλόγως με ποιές δυνάμεις θέλεις να νιώσεις περισσότερο. Σε τιμόνια Τ300 και κάτω γενικώς θέλεις να boostάρεις μεσαίες και χαμηλές δυνάμεις και να μην πειράξεις τις ψηλές. Πάτα το calculate αλλά στο παιχνίδι θα βάλεις πιο χαμηλές τιμές (ιδίως στο Scoop Reduction) αλλιώς οι δυνάμεις σε χαμηλές ταχύτητες είναι κάπως πιο δυνατές απ όσο θα έπρεπε. Τουλάχιστον στο τιμόνι μου. Δοκίμασε μια με τις τιμές που θα σου βγάλει και μια με μειωμένες για να δεις τί εννοώ. DRR και DRF γενικώς βάζεις αυτό που σου λέει το FCM. π.χ. DRR 0.16 k DRF 0.017

Επίσης το ατού του FFB του PCars δεν είναι η προσομοίωση των δυνάμεων ενός αληθινού τιμονιού, αλλά κυρίως grip levels και κάπως το wheel weight. Και τα δύο δύσκολα τα συνδυάζει και θέλει πολύ ψάξιμο για τη χρυσή τομή, δεν έχω όρεξη να το ψάξω παραπάνω, αυτό που έχω είναι αρκετό. Η αδυναμία του PCARS είναι το progressive feel στη στροφή, είναι πιο απόλυτες οι δυνάμεις που δίνει και εστιάζει στη διαφοροποίηση των δυνάμεων στο όριο. Μη ρωτάς πώς τα ξέρω όλ αυτά και πολλά ακόμη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς tweak files του Jack Spade μήπως; Αν ναι, οι in-game ρυθμίσεις για το FFB του αυτοκινήτου που πειράζεις δε λειτουργεί. Λειτουργούν μόνο οι γενικές ρυθμίσεις FFB.

 

Anyhow... κάνε μια απέλπιδα προσπάθεια με τα tweaks του Spade, αν κι αυτό δε σου αρέσει δεν μπορώ να βοηθήσω, τα τιμόνια μας είναι πολύ διαφορετικά και δεν είμαι κοντά να ρθω να σου το στήσω.

 

Δηλαδή με τις ρυθμίσεις του poirqc που είχα δώσει στο Χρήστο πιο πάνω δε σου κάθεται καλά; Εννοείται με τα tweak files και πιθανώς με ελαφρώς ανεβασμένο Steering Gain. Αν όχι, απλώς το FFB του PCars δεν είναι για τη δική σου υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα μεγάλη διαφορα παντως στο FFB...εάν θελει του στελνω φωτο με τις ρυθμησεις


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ναι Χρήστο. Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

https://pretendracecars.net/2017/01/15/oval-racing-confirmed-to-arrive-in-project-cars-2/

 

Ovals επιτέλους (αν και δεν το χω στο rf2 με τα ovals) και απ τα screenshots έχουμε και nissan gt-r και πορσίδια. Άντε κανα οχταμηνάκι ακόμη, είμαι πολύ περίεργος τί έχουν κάνει αυτήν τη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Μικρο καλαθι κρατα.
Ανεβηκε πολυ ο πηχης.
Χωρις modders ειναι καταδικασμενο.
Πιστευω θελει καθε σιμ ειδικευση.Τερμα το λιγο απ'ολα.
Γουσταρεις οβαλ?

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε με τρελαίνει αλλά ήθελα να το δοκιμάσω, δοκίμασα στο rf2 αλλά όλο λάθη κάνω στα pits δεν καταλαβαίνω το Χριστό μου τί πρέπει να κάνω π.χ. σε drive-through, όλο DQ με βγάζει, τρέχω λιγάκι έτσι για τη φάση. Δεν έχει χάρτη και δε ξέρω το layout των πιστών του και μπερδεύομαι πού να στρίψω, θέλει λίγο μελέτη πριν αποφασίσεις να σοβαρευτείς.

 

Απλώς PCARS όλο λέγανε έρχεται κι έρχεται και τελικά πούλο τα Ovals, πούλο και τα pitcrew, ψιλοχλωμές και οι ποινές/σημαίες. Δεν κρατάω μικρό καλάθι, αν κρίνω από τη δουλειά που έγινε με το νο1 περιμένω πολλά απ το νο2. Πάντα αισιόδοξος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα καλοπροαίρετα: πρέπει να είσαι από τους ελάχιστους που σε ικανοποίησε το τελικό αποτέλεσμα.
Προσωπικά πάντα, απογοητεύτηκα, τα αρχικά builds ήταν πολύ καλύτερα σε handling.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.θυμαμαι ειχα τρελαθει με αυτο!

Βεβαια τα λεφτα τα πηραμε πισω αλλα ο Ian Bell εχασε ιστορικη ευκαιρια να γραψει ιστορια για το πιο 

ρεαλιστικο σιμ...

 

031.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι ικανοποιημένος, αλλά καταλαβαίνω και αυτούς που δεν είναι, απλώς δεν είμαι τόσο αυστηρός γιατί πρώτα θέλω να περνάω καλά και μετά κοιτάω αν το εν λόγω παιχνίδι προσομοιώνει τα έντομα που χτυπάνε στο παρμπρίζ μου. Όλα είναι σημαντικά, αλλά ως εμπειρία με τραβάει περισσότερο το PCARS, το νιώθω λιγότερο αποστειρωμένο από τα υπόλοιπα. Κατέληξε να έχει αρκετές ελλείψεις και κυρίως στον τομέα υποστήριξης και ποιότητας εμπειρίας για racing leagues, και με το δίκιο τους είναι δυσαρεστημένοι κάποιοι. Ίσως και επειδή ήταν το πρώτο σοβαρό driving sim που έπαιξα με τιμόνι (είχα παίξει παλιά το GTR 1 k 2 με mouse keyboard...) είχα την όρεξη και την υπομονή και αφιέρωσα πολύ χρόνο να καταλάβω πώς δουλεύει αυτό το FFB και να μπορώ να το ρυθμίσω στο γούστο μου, οπότε έχω και λιγότερα προβλήματα από άτομα που έχουν συνηθίσει σε plug and play καταστάσεις. Και η κοινότητα έκανε απίστευτη δουλειά να αξαλύσει αυτό το λαβύρινθο ρυθμίσεων, χωρίς αυτούς θα είχα ασχοληθεί λιγότερο. Τεράστιο φάουλ που δεν έβγαλαν σωστές ρυθμίσεις για τα αυτοκίνητα (per-car FFB settings), τουλάχιστον οι αρχικές ρυθμίσεις θα έπρεπε να είναι πολύυυ πιο δουλεμένες, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το έκαναν αυτό. Τελός πάντων, θα αρχίσω να γράφω review χεχεχε, άλλη φορά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Το παιχνιδι τι λεει οσον αφορα τη χρηση με gamepad (xbox one s controller); Αξιζει να το παρω στα 9,5 ευρω που το εχει βαλει το steam summer sales η τσαμπα θα τα δωσω;

Δεν με καιει η τελεια προσομοιωση. Απλα να ευχαριστηθω το παιχνιδι θελω και να μην παω απο τοιχο σε τοιχο επειδη δεν παιζω με τιμονι. Επισης η διαφορα με το game of the year edition ειναι τεραστια; Επειδη αυτη τη βρισκω στα 14,5 ευρω... Το online κομματι του ειναι ενδιαφερον απο θεμα κοσμου η μονος μου θα μαι; Σορρυ αν οι ερωτησεις μου ειναι βλαμμενες αλλα πραγματικα δεν εχω ασχοληθει καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τί άλλο racing έχεις παίξει με gamepad, αλλά ο χειρισμός στο PCARS δεν είναι απ τα καλά στοιχεία του, κατά γενική ομολογία. Θα ψαχτείς αρκετά με ρυθμίσεις ώστε να κάνει αυτό που περιμένεις ή έχεις συνηθίσει. Το θετικό είναι οτι στο forum υπάρχουν αρκετοί που μπορούν να σε βοηθήσουν με τις δικές τους ρυθμίσεις, καθώς αυτό έχεις απασχολήσει πολύ την κοινότητα του παιχνιδιού. Για να μην αποθαρρύνεσαι, υπάρχουν αρκετοί που έχουν κάνει ταχύτατους χρόνους με gamepad στο time trial και φαίνεται και στα leaderboards. Στο steam υπάρχουν server που τρέχουν διάφορες κλάσεις. Συνήθως είναι οι κλασικοί 24hr Nordschleife, Spa, Monza, Silverstone, Le Mans κτλ. και η τεράστια πλειοψηφία είναι GT3 και μετά road cars, clio, megane, Formula Rookie, FA, FB κ.α. Μην περιμένεις πολύ καλό επίπεδο αγωνιστικής συμπεριφοράς. Παίζω και αγώνες με φοβερούς οδηγούς, παίζω και με wreckfest, υπομονή! Αν έχεις όρεξη υπάρχουν leagues όπου μπορείς να μπεις για casual αγώνες ή και για πιο σοβαρά πράγματα, είναι χαλαροί σε γενικές γραμμές και καλά παιδιά, απλώς δεν έχω το χρόνο για τέτοιες φάσεις τον τελευταίο χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok... Ευχαριστω για την απαντηση! Μονο dirt rally εχω παιξει με το χειριστηριο και μπορω να πω οτι το παω τοσο καλα ωστε να το ευχαριστιεμαι. Και αυτο ακριβως ψαχνω και απο ενα παιχνιδι πιστας! 

Τωρα για την απλη εκδοση vs goty εκσδοση; Αξιζει να την παρω με περιπου ενα ταληρο περισσοτερο η δεν εχει καποια σημαντικη διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.