Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

Έπειτα από χρήση των win 8 x64 3 εβδομάδων επέστρεψα σε win 7 x64.

Τα bugs των οδηγών: logitech (έχανε τις ρυθμίσεις το mouse σε κάθε επανεκκίνηση), amd (irq_not_equal_or_less, service exception atikmdag.sys, εκκίνηση με το fan @ 50%, ακόμα και μετά από format και εκ νέου πέρασμα των win8/catalyst 13.3beta3) ή/και intel HD4000 (microsoft basic display driver ενώ ήταν εγκατεστημένος ο τελευταίος intel driver) μου έκαναν τη ζωή δύσκολη. Χρήση CPU 100% σε άκυρες στιγμές.

Επίσης τα win 7 x64 είναι σημαντικά πιο γρήγορα στη matlab (ίδιος κώδικας, ίδια έκδοση matlab: plot 1000 θέσεων σε 5" έναντι 12"...).

Link to comment
Share on other sites

Σκέτη αηδία τα windows 8 σε laptop

Παρότι έβαλα classic shell + skip metro για να περιορίσω τις βλακείες, αν ανοίξω κάποιο ασυνήθιστο αρχείο (πχ .thm) θα το τρέξει με metro/modern π@π@ρια και μετά δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ επιλογή στην οθόνη για να βγεις στο αρχικό μενού ή επιφάνεια εργασίας. Άντε εγώ πατάω alt + tab, αλλά οι γονείς μου που είναι αρχάριοι σε αυτά???

Σήμερα το είδαμε λίγο παραπάνω και ανακάλυψα πως με το touch pad (αν σύρεις λίγο περίεργεια το δάχτυλο πάνω του, κάτι που θα γίνεται συχνά στους δικούς μου) εμφανίζεται από δεξιά το metro/modern menu με ρυθμίσεις (έχοντας εγκαταστήσει το skip metro...) ή ακόμα μας έβγαλε (μέσω του touch pad πάλι) το windows store... Κι όταν λέμε windows store, εννοούμε όλο το UI που πιάνει ΟΛΗ την οθόνη και δεν υπάρχουν καθόλου εικονίδια/κουμπάκια να κλικαρει κάποιος για να βγει (είπαμε, το laptop το χρησιμοποιούν new users που δεν έχουν μάθει ακόμα τα alt-tab/caps lock/shift/ctrl-alt-delete/alt-f4)

Δηλαδή πήραμε ένα απλό laptopάκι για να μπορούμε να μεταφέρουμε αρχεία/εικόνες από ipad/ψηφιακή/usb sticks με κάποια ευκολία μόνοι μας (δηλαδή μόνοι τους) και να χρησιμοποιούμε το facebook χωρίς να crasharei αλλά τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τις metro π@π@ριες. Για να μην μιλήσω πως η μεταφορά φωτογραφιών από/σε ipad μέσω itunes είναι ένα άλλο πονεμένο θέμα.

Θα μου πείτε τι ήθελα τα windows 8 σε λαπτοπ. Το concept ήταν να πάρουμε ένα καλούτσικο λαπτοπ (για τη δουλειά που θέλαμε) στα ~450 ευρώ μαξ από τοπικό κατάστημα γνωστής αλυσίδας. Με αυτές τις προδιαγραφές, καταλήξαμε σε δυο (που είχαν γνήσια windows 8) και αποφασίσαμε προχθες να την κάνουμε την αγορά. Δεν είχα ασχοληθεί με τα windows 8 ιδιαίτερα παρά μόνο όταν τα είδα στα ράφια. Είπα οκ, τι μπορεί να πάει στραβά? ( :hehe: )

Με τα παραπάνω προγραμματάκια (classic shell και skip metro) βγήκε αρκετή από την ενοχλητική σαβούρα και πήγα στον πίνακα ελέγχου να βάλω ως προεπιλογή κάποια βασικά προγράμματα (όπως windows photo preview και media player) για να μην πετάει τη modern π@π@ρια σε κάθε αρχείο. Προς το παρόν είναι καλύτερα με εξαίρεση το touch pad που γίνεται ενοχλητικό αλλά είναι μέχρι να το μάθουν.

Να περάσω windows 7 δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα. Από την μία έχουμε το θέμα της εγγύησης, από την άλλη πρώτη φορά χρησιμοποιούν windows οπότε ούτως ή άλλως δεν τα ξέρουν.

Αν έχετε ιδέες να τα κάνω πιο εύχρηστα, πείτε!

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Σκέτη αηδία τα windows 8 σε laptop

Παρότι έβαλα classic shell + skip metro για να περιορίσω τις βλακείες, αν ανοίξω κάποιο ασυνήθιστο αρχείο (πχ .thf) θα το τρέξει με metro/modern π@π@ρια και μετά δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ επιλογή στην οθόνη για να βγεις στο αρχικό μενού ή επιφάνεια εργασίας. Άντε εγώ πατάω alt + tab, αλλά οι γονείς μου που είναι αρχάριοι σε αυτά???

Δικο σου το σφαλμα, σου βγαζει παραθυρο πανω δεξια αν θελεις να το ανοιγεις με το δικο σου προγραμμα.

Ναι μεν την πρωτη φορα το ανοιγει με τα metro apps, αλλα μια φορα θα επιλεξεις το προγραμμα σου και τελειωσες.

Που το δυσκολο;

Σήμερα το είδαμε λίγο παραπάνω και ανακάλυψα πως με το touch pad (αν σύρεις λίγο περίεργεια το δάχτυλο πάνω του, κάτι που θα γίνεται συχνά στους δικούς μου) εμφανίζεται από δεξιά το metro/modern menu με ρυθμίσεις (έχοντας εγκαταστήσει το skip metro...) ή ακόμα μας έβγαλε (μέσω του touch pad πάλι) το windows store... Κι όταν λέμε windows store, εννοούμε όλο το UI που πιάνει ΟΛΗ την οθόνη και δεν υπάρχουν καθόλου εικονίδια/κουμπάκια να κλικαρει κάποιος για να βγει (είπαμε, το laptop το χρησιμοποιούν new users που δεν έχουν μάθει ακόμα τα alt-tab/caps lock/shift/ctrl-alt-delete/alt-f4)

Απο αυτο όλλλλλοοοοο το UI λοιπον, πας ανετα στο desktop κανοντας ενα και μονο κλικ στο tile που γραφει, μαντεψε τι, DESKTOP!!

Επισης, συγνωμη κιολας, αλλα για να πας απο desktop σε metro, πρεπει να πας κατω δεξια και να κανεις κλικ (ή ταπ) ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ;;;;

Δηλαδή πήραμε ένα απλό laptopάκι για να μπορούμε να μεταφέρουμε αρχεία/εικόνες από ipad/ψηφιακή/usb sticks με κάποια ευκολία μόνοι μας (δηλαδή μόνοι τους) και να χρησιμοποιούμε το facebook χωρίς να crasharei αλλά τώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε τις metro π@π@ριες. Για να μην μιλήσω πως η μεταφορά φωτογραφιών από/σε ipad μέσω itunes είναι ένα άλλο πονεμένο θέμα.

Αντι να χανεις το χρονο σου εδω και να κραζεις αδικα, δεν ριχνεις μια ματια στο Classic Shell;

Kαπου εκει εχει προφανεστατη επιλογη να κανεις disable ολα τα active corners και να μην βγαινεις καταλαθος στο metro

Με τα παραπάνω προγραμματάκια (classic shell και skip metro) βγήκε αρκετή από την ενοχλητική σαβούρα και πήγα στον πίνακα ελέγχου να βάλω ως προεπιλογή κάποια βασικά προγράμματα (όπως windows photo preview και media player) για να μην πετάει τη modern π@π@ρια σε κάθε αρχείο. Προς το παρόν είναι καλύτερα με εξαίρεση το touch pad που γίνεται ενοχλητικό αλλά είναι μέχρι να το μάθουν.

Να περάσω windows 7 δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα. Από την μία έχουμε το θέμα της εγγύησης, από την άλλη πρώτη φορά χρησιμοποιούν windows οπότε ούτως ή άλλως δεν τα ξέρουν.

Αν έχετε ιδέες να τα κάνω πιο εύχρηστα, πείτε!

Αn δεν εχεις την ορεξη να ασχοληθεις στο ελαχιστο, δε σου φταινε τα Windows 8.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7117]nikchris[/MENTION] έχεις καταλάβει ότι το laptop δεν προορίζεται για μένα αλλά για χρήστη/χρήστες που δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με την τεχνολογία?

Βάλε κανένα συγγενή σου μεγαλύτερης ηλικίας να χειριστεί για πρώτη φορά ένα laptop με το touch pad και θα καταλάβεις πως πετάγονται όλα κατά λάθος.

Link to comment
Share on other sites

E τοτε να βρισεις και τα 7, γιατι αν πας τον δεικτη στην γωνια, χαμηλωνει ολα τα προγραμματα.

Δεν μπορεις να βριζεις τα 8, αν φταιει καθαρα και μονο ο χρηστης. Τα Windows δεν φτιαχνονται με τη λογικη οτι θα τα χειριζονται 80χρονοι που δεν εχουν σχεση με την τεχνολογια. Και ουτε πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι πρέπει να ανοίξω τετράδιο, να κάνω brainstorming, planning, analysis και re-evaluation λες και είναι essay, όταν αποφάσισα να κάνω ένα μαμημένο post για να γράψω την γνώμη μου και να ζητήσω έμμεσα κάποια βοήθεια. Μην τυγχόν και παρεξηγηθεί το "σκέτη αηδία τα windows 8 σε laptop" (αντί για "σκέτη αηδία το windows 8 interface σε laptop") ή ερμηνευτούν κυριολεκτικά οι λέξεις "μπούρδες", "π@π@ριες" ή "βλακείες".

Αντιθέτως όπως πολύς κόσμος, αποφάσισα να κάνω ένα διάλειμμα (από κάτι που στη τελική δεν είναι η κύρια δουλειά μου) και να γράψω την mini εμπειρία μου. Τόσο απλά.

Στο τέλος, θα διαβάσω το καταπληκτικό "ένα χρόνο είναι τα 8 στην αγορά. γιατί δεν έκανες έρευνα πριν τα πάρεις??"

(έχω εξίσου καταπληκτική απάντηση btw)

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] Για εύκολο metro-desktop switch σε βοηθάει και το windows button του πληκτρολογίου.

Το θέμα δεν είμαι τόσο εγώ όπως άφησα να εννοηθεί αλλά οι δικοί μου (παρεπιπτόντως, άνω των 50 και κάτω των 80). Χθες το πήραμε (καλό και ομορφούλι για τον σκοπό του) και σε γενικές γραμμές καλά πάει. Όπως και να χει, το iOS είναι super πιο εύχρηστο για new users από ότι το windows λειτουργικό. Σκεφτόμουν μεν ότι το metro UI θα βοηθούσε εξίσου αλλά χωρίς touch screen απλά δεν. Βέβαια είναι αρχή ακόμα, μέχρι να μάθουν τα πλήκτρα αλλά προσπαθώ να περιορίσω τις περιπτώσεις κάτι να πατηθεί καταλάθος ή να εμφανίζεται ως mouse-over σε κάποια γωνία της οθόνης.

Το windows button προς το παρόν το μετέτρεψα στο αντίστοιχο της έναρξης. Θεωρώ προτιμότερο να περιορίσω το metro UI (εφ'όσον γίνεται) μιας και δείχνει να προορίζεται στα touch screens από ότι στα παραδοσιακά εργαλεία. Επίσης ένα θέμα είναι αυτά που πετάγονται "τυχαία" κι εξηγούμαι. Αν πχ το mouse πάει τέρμα αριστερά ή δεξιά γωνία (με το πρόγραμμα skip metro ενεργοποιημένο) και σύρω δάχτυλο/παλάμι (σαν να κάνω scroll προς τα δεξιά/αριστερά) πάνω στις άκρες του touchpad τότε εμφανίζεται windows store ή το metro wall. Με το touchpad κάτι τέτοιο είναι πολύ εύκολο να γίνει από αρχάριο χρήστη και ψάχνω κάποιο configuration (αν υπάρχει) για να μην γίνεται.

Χθες το βράδυ απενεργοποίησα όλα τα active corners στο skip metro. Σήμερα έλειπα όλη μέρα και η μητέρα μου που ήθελε να δει βιντεο/φωτογραφίες, πάτησε να ανοίξει ένα αρχείο .thm (είναι thumbnail από την ψηφιακή. είχα αντιγράψει όλα τα αρχεία σε ένα φάκελο προσωρινά) που το εμφάνισε το metro. Όμως τα active corners δεν υπήρχαν (είπαμε τα είχα κάνει deactivate) και δεν υπήρχε κάποιο εικονίδιο στην οθόνη για να πας στην επιφάνεια εργασίας, ούτε γνώριζε τι πλήκτρα να πατήσει στο keyboard για να βγει (τόσο new users εννοούμε) επειδή απλούστατα ήταν πολύ αρχή. Με αυτά που διαβάζω όμως, κάποιοι ίσως αποκαλέσουν τους γονείς μου "ηλίθιους που θέλουν και τεχνολογία"

[MENTION=22342]minast[/MENTION] λίγο που κοίταξα το metro δεν φάνηκε ιδιαίτερα βολικό για να μεταφέρουμε αρχεία από/σε άλλες συσκευές (με κύρια βάση το καινούριο laptop). Δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύει σε οθόνη αφής αλλά προτίμησα να βάλω το κλασικό, γνωστό windows interface να το μαθαίνουν σιγά σιγά επειδή οι απλές λειτουργίες είναι από τις πιο θεμελειώδης στα software. Αναφέρομαι στη δυνατότητα μετακίνησης αρχείων/φακέλων από το ένα μέρος/συσκευή στο άλλο. Απλά πράγματα και σίγουρα δεδομένα για τον average user αλλά στη δική μας περίπτωση δεν θέλουμε με ένα λάθος κλικ να εμφανιστεί παράθυρο/pop up που να λέει "κάνε εγγραφή τώρα. δήλωσε στοιχεία και την πιστωτική σου" αλλά το βασικότερο να μην υπάρχει τρόπος να φύγεις (ακραίο παράδειγμα).

Μέχρι τώρα όλα καλά (πιστεύω) αλλά χρειάζεται δυο τρια configurations ακόμα για να απλοποιηθεί λίγο παραπάνω, μέχρι να μάθουν τα βασικά των windows μόνοι τους. Η ιδέα είναι να μπορούν να κάνουν τις βασικές χρήσεις (όπως είχα γράψει και σε άλλο thread που σκεφτόμασταν να πάρουμε καινούριο tablet) χωρίς να με παίρνουν κάθε 10 λεπτά τηλέφωνο

Θέματα συμβατότητας πάντως ακόμα δεν έχω αντιμετωπίσει. Έχουν συνδεθεί ipad, ψηφιακή, στικακια, logitech mouse μια χαρά χωρίς να περάσω drivers. Ελπίζω να μην εμφανιστούν προβλήματα ποτέ.

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα ότι πρέπει να ανοίξω τετράδιο, να κάνω brainstorming, planning, analysis και re-evaluation λες και είναι essay, όταν αποφάσισα να κάνω ένα μαμημένο post για να γράψω την γνώμη μου και να ζητήσω έμμεσα κάποια βοήθεια. Μην τυγχόν και παρεξηγηθεί το "σκέτη αηδία τα windows 8 σε laptop" (αντί για "σκέτη αηδία το windows 8 interface σε laptop") ή ερμηνευτούν κυριολεκτικά οι λέξεις "μπούρδες", "π@π@ριες" ή "βλακείες".

Αντιθέτως όπως πολύς κόσμος, αποφάσισα να κάνω ένα διάλειμμα (από κάτι που στη τελική δεν είναι η κύρια δουλειά μου) και να γράψω την mini εμπειρία μου. Τόσο απλά.

Στο τέλος, θα διαβάσω το καταπληκτικό "ένα χρόνο είναι τα 8 στην αγορά. γιατί δεν έκανες έρευνα πριν τα πάρεις??"

(έχω εξίσου καταπληκτική απάντηση btw)

Eγω εχω τα Windows 8 ενα μηνα. Ξερεις γιατι;

Γιατι δεν τα εβαζα πιο πριν γιατι ακουγα αποψεις σαν τη δικια σου και πολλων αλλων, περι αθλιων windows, χαλια interface κλπ

Κακως, πολυ κακως το καθυστερησα, πλεον δεν ξαναγυριζω στα 7.

Το θέμα δεν είμαι τόσο εγώ όπως άφησα να εννοηθεί αλλά οι δικοί μου (παρεπιπτόντως, άνω των 50 και κάτω των 80). Χθες το πήραμε (καλό και ομορφούλι για τον σκοπό του) και σε γενικές γραμμές καλά πάει. Όπως και να χει, το iOS είναι super πιο εύχρηστο για new users από ότι το windows λειτουργικό. Σκεφτόμουν μεν ότι το metro UI θα βοηθούσε εξίσου αλλά χωρίς touch screen απλά δεν. Βέβαια είναι αρχή ακόμα, μέχρι να μάθουν τα πλήκτρα αλλά προσπαθώ να περιορίσω τις περιπτώσεις κάτι να πατηθεί καταλάθος ή να εμφανίζεται ως mouse-over σε κάποια γωνία της οθόνης.

Και τι σου φταιει ρε ανθρωπε το interface αν οι δικοι σου θελουν να πατησουν το 'Computer' και πανω κατω δεξια και κανουν ταπ και βγαινει το metro;

Υπαρχουν 3 τροποι να βγεις απο το metro, κανενας τους δεν ειναι δυσκολος.

Το windows button προς το παρόν το μετέτρεψα στο αντίστοιχο της έναρξης. Θεωρώ προτιμότερο να περιορίσω το metro UI (εφ'όσον γίνεται) μιας και δείχνει να προορίζεται στα touch screens από ότι στα παραδοσιακά εργαλεία. Επίσης ένα θέμα είναι αυτά που πετάγονται "τυχαία" κι εξηγούμαι. Αν πχ το mouse πάει τέρμα αριστερά ή δεξιά γωνία (με το πρόγραμμα skip metro ενεργοποιημένο) και σύρω δάχτυλο/παλάμι (σαν να κάνω scroll προς τα δεξιά/αριστερά) πάνω στις άκρες του touchpad τότε εμφανίζεται windows store ή το metro wall. Με το touchpad κάτι τέτοιο είναι πολύ εύκολο να γίνει από αρχάριο χρήστη και ψάχνω κάποιο configuration (αν υπάρχει) για να μην γίνεται.

Μα εκανες διαλλειμα οπως λες για να κραξεις αλλα με το Classic Shell ποσο ασχοληθηκες; 10 δευτερολεπτα;

DISABLE ACTIVE CORNERS

Χθες το βράδυ απενεργοποίησα όλα τα active corners στο skip metro. Σήμερα έλειπα όλη μέρα και η μητέρα μου που ήθελε να δει βιντεο/φωτογραφίες, πάτησε να ανοίξει ένα αρχείο .thm (είναι thumbnail από την ψηφιακή. είχα αντιγράψει όλα τα αρχεία σε ένα φάκελο προσωρινά) που το εμφάνισε το metro. Όμως τα active corners δεν υπήρχαν (είπαμε τα είχα κάνει deactivate) και δεν υπήρχε κάποιο εικονίδιο στην οθόνη για να πας στην επιφάνεια εργασίας, ούτε γνώριζε τι πλήκτρα να πατήσει στο keyboard για να βγει (τόσο new users εννοούμε) επειδή απλούστατα ήταν πολύ αρχή. Με αυτά που διαβάζω όμως, κάποιοι ίσως αποκαλέσουν τους γονείς μου "ηλίθιους που θέλουν και τεχνολογία"

ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΦΑΛΜΑ

Απο το μετρο φευγεις σε desktop με 3εις τροπους:

1) Ενα tile ΝΑ που λεει desktop

2) Start Key

3) Κατω αριστερα active corner και click.

Αν εσυ εχεις κανει ενα συστημα κολουβαχατα και δεν εχεις ξηγησει 3 πραματα στους γονεις, δεν φταινε καν αυτοι, ΑΛΛΑ ΕΣΥ

Ουτε καν ασχοληθηκες να κανεις uninstall τα metro apps.

Μέχρι τώρα όλα καλά (πιστεύω) αλλά χρειάζεται δυο τρια configurations ακόμα για να απλοποιηθεί λίγο παραπάνω, μέχρι να μάθουν τα βασικά των windows μόνοι τους. Η ιδέα είναι να μπορούν να κάνουν τις βασικές χρήσεις (όπως είχα γράψει και σε άλλο thread που σκεφτόμασταν να πάρουμε καινούριο tablet) χωρίς να με παίρνουν κάθε 10 λεπτά τηλέφωνο

Μαθε ρωτα διαβασε.

Με αυτα που σου εχω προτεινει εδω η ζωη σου εχει γινει πολυ ευκολοτερη.

Δε με χαλασε που δεν ξερεις, με χαλασε που δεν αφιερωσες χρονο για να μαθεις.

Σε 1 μερα ειχα μαθει να χειριστω τα Win8 αριστα και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Εσυ τα εκανες ολα αχταρμα, μπασταρδοποιησες το λειτουργικο και δεν εδειξεις καν στους γονεις σου πως να βγουνε απο metro.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω αύριο γιατί δεν προλαβαίνω

όλα αυτά τα κατεβατά επειδή δεν αντιλήφθηκες πόσο χαβαλετζίδικα έγραφα στην αρχική δημοσίευση αλλά συνεχίζεις το ίδιο τροπάριο και προσπαθείς ανεπιτυχώς να μου πλασάρεις ευθύνες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Εγώ θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει απο που θα κατεβάσω τα 8 pro 64 bit. Έχω αγοράσει το γνήσιο κλειδί αλλά δεν βρίσκω απο πού να τα κατεβάσω. Τα θέλω για φορματ ...

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Εγώ θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει απο που θα κατεβάσω τα 8 pro 64 bit. Έχω αγοράσει το γνήσιο κλειδί αλλά δεν βρίσκω απο πού να τα κατεβάσω. Τα θέλω για φορματ ...

ευχαριστώ...

https://www.mswos.com/

Βάζεις τα στοιχεία της παραγγελίας σου όταν αγόρασες το κλειδί και εκεί σου δίνει την δυνατότητα να κατεβάσεις την άδεια όπως και επίσης να παραγγείλεις το dvd

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οταν μου έστειλε το mail η microsoft θυμάμε που έιχε ένα σημείο που έλεγε αν θέλω να κατεβάσω τα windows , ευτυχώς κράτησα των κωδικό αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να μπώ στο mail μου υπάρχει άλλος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Οταν μου έστειλε το mail η microsoft θυμάμε που έιχε ένα σημείο που έλεγε αν θέλω να κατεβάσω τα windows , ευτυχώς κράτησα των κωδικό αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να μπώ στο mail μου υπάρχει άλλος τρόπος?

Ναι φιλε μου ολα γινονται απλα αν εχεις την καλοσυνη παρε αυριο το πρωι ενα τηλ στο τμημα εξυπηρετησης της ΜΣ 801 500 3000 και τα αλανια εκει θα σε βοηθησουν. Κοιτα τουλαχιστον αποψε μηπως και βρεις το εμαιλ επιβεβαιωσης της αγορας που ειχες κανει. Καληνυχτα :yawn:

Link to comment
Share on other sites

Με απογοήτευσαν τα Windows 8, εκεί που μπορούσα άμεσα να μπώ στο ίντερνετ και εύκολα να κάνω πολλά πράγματα με δυσκολεύουν.

Δεν αξίζουν.. Windows 7 καλύτερα..

Πιο δύσχρηστο είναι το λάπτοπ που πήρα με τα Windows 8.

Έχουν μια σταθερή βάση, την επιφάνεια εργασίας. Τώρα με τα Windows 8 ούτε ξέρεις τι τρέχει ούτε μπορεις να κλείσεις τα προγράμματα εύκολα και γενικότερα είναι ένα χάος.

Ακόμα και τα linux πιο φιλικά είναι σε σχέση με τα Win8.. Τα έχω μάθει αλλά δεν μου αρέσει ο τρόπος χρήσης τους. :X:

Link to comment
Share on other sites

ένα πράγμα που με εκνεύριζε στα w8 ήταν ότι έπρεπε να βάζω κωδικό συνέχεια (ή pin) ψάχνοντας το λίγο βρήκα αυτό εδώ παρακάτω και το πρόβλημα λύθηκε...

How to bypass the Windows 8 log-in screen | Microsoft - CNET News

Ερώτηση άλλη...Ποια είναι τα πλεονεκτήματα να κάνεις boot από UEFI?? Είναι γρηγορότερο; Είναι πιο ασφαλές (λέμε τώρα); Είναι πιο θεαματικό;

Link to comment
Share on other sites

Aυτά δεν τα έχω καταλάβει ούτε εγώ...UEFI boot, Εfi {ΘΩΔΗ} boot καθώς και τι ιδιαιτερότητες εχει το clean install λειτουργικού σε κάθε περίπτωση...αν μπορεί κάποιος συνοπτικά να δώσει/αναφέρει 3-5-10 σημεία-επεξηγήσεις (σε κάποιο άλλο νήμα όμως)

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

εγώ με λίγο ψάξιμο είδα ότι βοηθά στο hibernation που λέει και ο [MENTION=15616]cna[/MENTION] γιατί έχοντας GPT σκληρό δίσκο ενεργοποιείται και το Intel Rapid Start (όχι το Storage προσοχή!!!)..

Τέλος επειδή έκανα 2-3 format αυτό το καιρό λόγο του προβλήματος που είχα, η διαφορά ήταν ότι έβλεπα το logo της μητρικής μου και όχι των windows 8 όταν έκανα reboot... τώρα αυτά εδώ προσωπικά, δεν τα καταλαβαίνω...

Ability to boot from large disks (over 2 TiB) (wtf? νέο σύστημα χωρίς SSD δεν νοείτε)

Faster boot-up (yeah really? πώς; και δεν εννοούμε απο hibernation. Εγώ κάνω shutdown)

CPU-independent architecture ( :hmm: )

CPU-independent drivers (2 :hmm: )

Flexible pre-OS environment, including network capability ( 3 :hmm: )

Modular design (4 :hmm: )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.