Jump to content



Windows 8 Thread


Recommended Posts

τα πράγματα φαίνεται να μην είναι τόσο απλά...

Πήρα τηλέφωνο στη microsoft και ρώτησα.

Μου είπαν ότι όταν γίνονται σημαντικές αλλαγές στη σύνθεση του υπολογιστή παυει να ισχύει η άδεια upgrade γιατί τα αρχικά windows ήταν Licensed για κάποιον συγκεκριμένο υπολογιστή.

Ακόμα και να χρησιμοποιήσω τον ίδιο δίσκο χωρίς format μετά απο λίγο θα μου ζητήσει επανενεργοποίηση μου είπαν γιατί η μητρική άλλαξε.

Δε ξέρω αν ιαχύουν αλλα αυτά μου είπαν ... :shutup:

Το ίδιο πράγμα δεν γράφω ένα ποστ παραπάνω? :)

Πάντως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε ένα backup το activation με την ειδική εφαρμογή, ώστε αν κάτσει η στραβή να μπορείς να επιστρέψεις στην ενεργοποιημένη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα δεν γράφω ένα ποστ παραπάνω? :)

Πάντως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε ένα backup το activation με την ειδική εφαρμογή, ώστε αν κάτσει η στραβή να μπορείς να επιστρέψεις στην ενεργοποιημένη κατάσταση.

πώς γίνεται αυτό το backup? :victory:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα θέμα με τα win8 τελευταία.

Δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ με τα 7 αλλά δεν δείχνει κ να διορθώνεται. Όλο κ πιο συχνά έχω πρόβλημα με τα rights των αρχείων, που για κάποιο λόγο τα κάνει read only. Σήμερα, το τελευταίο πρόβλημα που είχα λόγω αυτού, είναι να μη μπορώ να κάνω save σε ένα παιχνίδι. Χθες προσπαθούσα να αλλάξω κάτι αρχεία στα program files κ πάλι μου ζητούσε άδεια διαχειριστή για να κάνω copy ή cut κάποια αρχεία και να τα κάνω paste.. ενώ είμαι διαχειριστής σαν χρήστης... τι στο καλό; Πώς λύνεται όλο αυτό; :rubik:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ στον σταθερό υπολογιστή μου ένα αγορασμένο ηλεκτρονικά απ' τη MS upgrade license key των win8. (απ' την προσφορά των 30euro).

H ερώτησή μου είναι τί γίνεται σε περίπτωση που αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου αλλάζοντας motherboard/επεξεργαστή και μνήμες.

Θα θεωρείται άλλος υπολογιστής πλέον και μπορεί να μου βγαλει μήνυμα ότι δεν ισχύει ?

Όντως θεωρείται άλλος υπολογιστής & θα σου βγει μήνυμα ότι το κλειδί χρησιμοποιείται.

Το είχα πάθει θέλοντας να δοκιμάσω την εγκατάσταση των 8 και έτσι τα έβαλα μέσα σε Virtual Machine.

Όταν μετά πήγα να κάνω κανονική εγκατάσταση (αναβάθμιση) μου έβγαλε το μήνυμα.

Απλά πήρα το τηλεφωνικό support για εγκατάσταση και αφού με ρώτησε τα σχετικά με ρώτησε σε πόσους υπολογιστές το έχω εγκατεστημένο. Απάντησα σε ένα και μου έδωσε κωδικούς ενεργοποίησης κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα θέμα με τα win8 τελευταία.

Δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ με τα 7 αλλά δεν δείχνει κ να διορθώνεται. Όλο κ πιο συχνά έχω πρόβλημα με τα rights των αρχείων, που για κάποιο λόγο τα κάνει read only. Σήμερα, το τελευταίο πρόβλημα που είχα λόγω αυτού, είναι να μη μπορώ να κάνω save σε ένα παιχνίδι. Χθες προσπαθούσα να αλλάξω κάτι αρχεία στα program files κ πάλι μου ζητούσε άδεια διαχειριστή για να κάνω copy ή cut κάποια αρχεία και να τα κάνω paste.. ενώ είμαι διαχειριστής σαν χρήστης... τι στο καλό; Πώς λύνεται όλο αυτό; :rubik:

Εχει ειπωθει και παλιοτερα ,αλλο ο χρηστης με διακαιωματα διαχειριστη στα 8 και αλλο ο διαχειριστης!

Το εχω δει σε εκτελεση προγραμματος που επρεπε να επιλεγει "run as administrator" ,διαφορετικα δεν λειτυργουσε σωστα, ενω ο χρηστης ειχε διακαιωματα admin.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ειπωθει και παλιοτερα ,αλλο ο χρηστης με διακαιωματα διαχειριστη στα 8 και αλλο ο διαχειριστης!

Το εχω δει σε εκτελεση προγραμματος που επρεπε να επιλεγει "run as administrator" ,διαφορετικα δεν λειτυργουσε σωστα, ενω ο χρηστης ειχε διακαιωματα admin.

Άλλο αυτό με το Run as Administrator. Από τα win7 υπάρχει αυτό το κακό. Από τα vista βασικά..

Το θέμα μου είναι πως μου δίνω για ένα folder full rights και στα καπάκια είναι πάλι read only. Έχω και "τοπικό" χρήστη που είναι admin στο pc και πάλι τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα εδώ ότι τα windows 8 είναι πιο ελαφριά από τα 7άρια; Εγώ βλέπω περισσότερους πόρους να χρησιμοποιούν σε σχέση με τα win7 ultimate x64 (χρήση επεξεργαστή και μνήμης)...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα εδώ ότι τα windows 8 είναι πιο ελαφριά από τα 7άρια; Εγώ βλέπω περισσότερους πόρους να χρησιμοποιούν σε σχέση με τα win7 ultimate x64 (χρήση επεξεργαστή και μνήμης)...

Μην ξεχνάς ότι παίζει ρόλο και η διαχείριση, αυτός είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας εξίσου και ο λόγος γιατι παλαιότερο hardware δουλέυει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι παίζει ρόλο και η διαχείριση, αυτός είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας εξίσου και ο λόγος γιατι παλαιότερο hardware δουλέυει καλύτερα.

δηλαδή;

το αναλύεις λίγο παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Το καλό που παρατήρησα πάντως είναι πως τα 8άρια φαίνεται να κατανέμουν καλύτερα τον όποιο φόρτο εργασίας (εφαρμογές, διαδικασίες κοκ) στους δύο πυρήνες.

Στον φορητό μου παρατηρούσα μεγάλη και αρκετά σταθερή διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των δύο πυρήνων...σπάνια θα προσέγγιζαν και ακομη πιο σπάνια ή σχεδόν ποτέ δεν θα συνέπιπταν...

Τώρα αν και η χαμηλότερη και υψηλότερη τιμή που καταγράφει ο καθένας επιβεβαιώνουν τη προηγούμενη θερμική τους συμπεριφορά, εντούτοις, ο μέσος όρος της διαφοράς τους έχει μειωθεί σε ενεργεί χρήση και το χρονικό διάστημα κατά το οποίο η θερμοκρασία τους συμπίπτει ή μάλλον προσσεγγίζει αρκετά, έχει αυξηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γινεται και να μην το εχω παρει χαμπαρι ακομα...

Θελω στο ios like switch bar αριστερά να μπαινουν και desktop programs (οχι μονο τα win apps, τα οποια μου ειναι καπως... αδιάφορα να το πω?...)

Συνηθως, εχω hide task bar και αλλαζω μεταξυ τους τα desktop programs με alt tab, οταν θελω να πιανουν ολη την οθόνη. Αλλα θα ηταν ωραιο να μπορουσα να τ αλλαζω μεσω switch bar

γινεται ?

να κατεβασω κανα tweak απο cydia?

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσω τα Win8 σε ένα υπάρχον σύστημα και μετά μεταφέρω την εγκατάσταση ή κάνω καθαρή επανεγκατάσταση σε νέο σκληρό δίσκο του ίδιου συστήματος, υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με την ενεργοποίηση, ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσω τα Win8 σε ένα υπάρχον σύστημα και μετά μεταφέρω την εγκατάσταση ή κάνω καθαρή επανεγκατάσταση σε νέο σκληρό δίσκο του ίδιου συστήματος, υπάρχει περίπτωση να υπάρξει πρόβλημα με την ενεργοποίηση, ξέρετε;

Εάν τη μεταφέρεις σε άλλο δίσκο στο ίδιο σύστημα, σχεδόν σίγουρα θα μείνει ενεργοποιημένο (εξαρτάται από τι άλλες αλλαγές έχεις κάνει).

Με επανεγκατάσταση θέλεις επανενεργοποίηση - στην περίπτωση που δε γίνει από δίκτυο, θα πρέπει τηλεφωνικά να εξηγήσεις την κατάστασή σου ώστε να σου το επιτρέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα που εχει σπασει τα νευρα...Πρην λιγες μερες ειχα ενα θεμα με τους εσωτερικους μου σκληρους...Το εφτιαξα αυτο και περασα τα windows 8 στο pc μου και λειτουργουσε κανονικα...την Πέμπτη ειχα ενα προβλημα παλι ανοιξα το pc μου και μου εβγαλε μια ειδοποιηση οτι πρεπει να βαλω μεσα το cd των windows και να κανω επαναφορα η κατι τετοι δεν θυμαμαι καλα....Τεσπα το εκανα αλλα μου ελεγε οτι ειναι κλειδωμενος ο δισκος....και μετα που πηγα να μπω στο pc δεν εμπαινε και ειπα να ξαναπερασω τα windows 8 αλλα δεν τα περνουσε...μου ευγαζε σφαλμα αρχειου και ειχε το ονομα του αρχειου με κατι νουμερα...Και μετα ειπα να βαλω τα 7 και τα περασε κανονικα....Τι παιζει ρε παιδεια???

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα που εχει σπασει τα νευρα...θεμα με τους σκληρους...να κανω επαναφορα η κατι τετοι ...κλειδωμενος ο δισκος....ευγαζε σφαλμα αρχειου Τι παιζει ρε παιδεια???

Με τα μισά που γράφεις, το πρόβλημά σου από ότι διαβάζω εξακολουθεί να υπάρχει. Μπορεί να είναι δίσκοι ή πιο πιθανό για μένα, μνήμη.

Και κάνα πρόγραμμα για έλεγχο των ελληνικών να πάρεις... βγάζεις μάτια έτσι όπως τα γράφεις.

Έγινε επεξεργασία από mpapad
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.