Jump to content



Case Δίλημμα κ.α (Discuss)


Predator_Crack

Recommended Posts

Σπέρες. Μιάς και είμαι με ένα δανεικό Thermaltake armor black 1.5 μήνα και τώρα θέλω και κοιτάω να πάρω ένα case επιτέλους να στεγάσω και γω κομματάκια μου. Απ' οταν ξεκίνησα να ασχολούμε με PC και cases, πάντα η Thermaltake ήταν η επιλογή μου αλλά ειλικρινά άργησα να καταλάβω ότι δέν πάει άλλο πια. Τα περισσότερα μοντέλα είναι υπερτιμημένα και πολύ πλαστικούρα. Θέλω να χαλάσω μέχρι 180 άντε 200 το πολύ να πάρω ένα mid or full case το οποίο θα το κρατήσω και χρόνια.

Αυτή την στιγμή δέν έχω extreme hardware μιάς και το χρήμα δέν παίζει αυτές τις μέρες εύκολα αλλά σκοπέυω σε γενική αναβάθμιση κομμάτι κομμάτι. To παρόν σύστημα έχει στην ουσία i5 2500k, 8gb μνήμη 1333 (corsair) μιά 6850 της sapphire, ένα απλό 550 ΤΡ2 PSU και κάτι άλλα. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι επειδή δέν παίζει φράγκο για να πάω σε καποιο μαγαζάκι και να πάρω ακριβώς ότι θελω με την μία...θα πάρουμε μέχρι τον άλλο μήνα σταδιακά καρτούλα (6950/70 κ πάνω) με PSU και ασφαλώς κάποια ζ68 μητρικούλα καλή. Θέλω απλά να τελιώνω απο τώρα με το Case και να πάρω κάτι που θα το κρατήσω χρόνια ( τα προσέχω τα πραγματάκια μου οπότε θα μείνει καινούργιο).

Κοιτάω αυτά:

- CM HAF X

- Corsair 650D

- Corsair 600T λευκό.

Στην ουσία και τα 3 πάνωκάτω ίδια τιμή παίζουν. Καταλαβαίνω ότι το χάφ είναι FULL αλλά άν λάβουμε υπόψην ότι με τρελή υδρόψυξη δέν θα ασχοληθώ ποτέ (κοιτάω κυρίως για αέρα και ελάχιστο OC) και άν κάνω sli/cf θα είναι μόνο για 2 καρτούλες νομίζω μου φθάνουν και μου περισσεύουν. Επίσης δίσκους πάντα μέχρι 5 θα έχω. Παραπάνω δέν.

Στην ουσία:

Είμαι ουσιαστικά σε δίλημμα μεταξύ HAF και 650D. To 600άρι απόσο γνωρίζω είναι ίδιο εσωτερικά στην ουσία απλά το έχω ώς τρίτη επιλογή αν μου βαρέσει και το 650D φένεται ποιό σοβαρό.

- Απο φασαρία τί παίζει σε αυτά τα 3 κουτάκια με STOCK fans (θα αλλαχθούν πολύ αργοτερα άν χρειαστεί μαζί με πρόσθετους fans)

- 650D: Ισχύει ότι τον ανεμιστήρα μπροστά δέν μπορείς να τον αλλάξεις με οτιδήποτε λόγω πάχους των 200άρηδων ΕΚΤΟΣ και άν κόψεις το GRILL μπροστά ? ( θέλω να το αποφύγω )

- Από cable management είναι όλα καλά άν και το HAF θα μπορούσε να είχε και περισσότερες τρύπες. Επίσης όσον αφορά φίλτρα σκόνης και για τα 3 από τι έχω δεί έχουν στις προβλεπέ θέσεις. Διορθώστε με εδώ άν κάνω λάθος οπότε και στα 2 θέματα είμαστε ΟΚ.

- Κάντε με να διαλέξω. Έχω διαβάσει αρκετα Reviews αλλά δέν...Μέχρι την άλλη βδομάδα που θα το παραγγείλω θέλω να κλείσω κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω για το HAF-X και για το 650D.

Το HAF το εχω εγω ειναι τερας μερικοι αμφιβαλουν για την εμφανιση και για την ποιοτητα λογω πλαστικης προσοψης ΟΚ εμενα μου αρεσε παρα πολυ!!!Εχει αρκετο χωρο για καλωδια οι τρυπες που εχει ειναι επαρκεις δεν χρειαζεται παραπανω κατα την γνωμη μου.Οι ανεμηστηρες του κανουν λιγη βαβουρα σχετικα αλλα τρακτερ δεν τους λες!

Επειδη εχω μονταρει το πλαινο εχω βαλει αυτον που ειχε πανω και παιζει μια χαρα αν μπορεις να στριμωξεις και ενα fan controler στην αγορα σου θα εισαι αρχοντας.Σκονες δεν πιανει τα φιλτρα του ειναι αρκετα καλα οποτε ησυχαζεις και με το καθαρισμα φυσημα απο airflow δεν μπορω να σου πω πολλα γιατι εβαλα υδροψυξη σχεδον αμεσως μολις το πηρα οποτε δεν μπορω να σου πω αν ειχε.

Το 650D το πηρα για το pc ενος φιλου η γνωμη μου ειναι οτι το αδικουν που ειναι στα midi εχει απιστευτους χωρους.Χωρεσε ανετα η 6990 που βαλάμε και δεν θα χρειαζοταν να βγουν καν τα cages των σκληρων. Με δυσκολεψε λιγο το cable managment στην πισω μερια αλλα ειχα πολλα extensions οποτε ηταν λογικο.Για τον μπροστινο ανεμιστηρα δεν ισχυει κατι τετοιο το μονο που θα χρειαστεις ειναι πιο μακρυες βιδες.

Οι δικοι του ανεμηστηρες κανουν λιγο φασαρια αλλα το κουτι εχει απο μονο του fan controler οποτε δεν εχεις πολυ προβλημα απο αυτο το θεμα.

Απο airflow θεωρω οτι ειναι αρκετα καλο και για χωρο για γομαροψυκτρα εχει οποτε παιζεις και εκει αφοβα!

Δες τι χωρο εχεις στο γραφειο σου και παρε αποφαση!!!!

εδω ειναι το HAF μου ImageShack Album - 12 images

και εδω ειναι το 650d

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/650d-x79-107109.html

Link to comment
Share on other sites

και οι τρεις επιλογές μου φαίνονται πολύ καλές. Μία ένσταση που έχω είναι το Haf-x το οποίο στα μάτια μου φαίνεται γερασμένο. Στη ίδια λογική και με ακομα περισσότερη ευέλιξία, καλύτερη εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής είναι το storm trooper της coolermaster.

storm trooper - Κουτιά | Skroutz.gr

Τα corsair είναι εξαιρετικά και στο μέγεθός τους για μένα δεν έχουν αντίπαλο, τόσο σε χώρους όσο και σε ποιότητα / εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω για το HAF-X και για το 650D.

Το HAF το εχω εγω ειναι τερας μερικοι αμφιβαλουν για την εμφανιση και για την ποιοτητα λογω πλαστικης προσοψης ΟΚ εμενα μου αρεσε παρα πολυ!!!Εχει αρκετο χωρο για καλωδια οι τρυπες που εχει ειναι επαρκεις δεν χρειαζεται παραπανω κατα την γνωμη μου.Οι ανεμηστηρες του κανουν λιγη βαβουρα σχετικα αλλα τρακτερ δεν τους λες!

Επειδη εχω μονταρει το πλαινο εχω βαλει αυτον που ειχε πανω και παιζει μια χαρα αν μπορεις να στριμωξεις και ενα fan controler στην αγορα σου θα εισαι αρχοντας.Σκονες δεν πιανει τα φιλτρα του ειναι αρκετα καλα οποτε ησυχαζεις και με το καθαρισμα φυσημα απο airflow δεν μπορω να σου πω πολλα γιατι εβαλα υδροψυξη σχεδον αμεσως μολις το πηρα οποτε δεν μπορω να σου πω αν ειχε.

Το 650D το πηρα για το pc ενος φιλου η γνωμη μου ειναι οτι το αδικουν που ειναι στα midi εχει απιστευτους χωρους.Χωρεσε ανετα η 6990 που βαλάμε και δεν θα χρειαζοταν να βγουν καν τα cages των σκληρων. Με δυσκολεψε λιγο το cable managment στην πισω μερια αλλα ειχα πολλα extensions οποτε ηταν λογικο.Για τον μπροστινο ανεμιστηρα δεν ισχυει κατι τετοιο το μονο που θα χρειαστεις ειναι πιο μακρυες βιδες.

Οι δικοι του ανεμηστηρες κανουν λιγο φασαρια αλλα το κουτι εχει απο μονο του fan controler οποτε δεν εχεις πολυ προβλημα απο αυτο το θεμα.

Απο airflow θεωρω οτι ειναι αρκετα καλο και για χωρο για γομαροψυκτρα εχει οποτε παιζεις και εκει αφοβα!

Δες τι χωρο εχεις στο γραφειο σου και παρε αποφαση!!!!

εδω ειναι το HAF μου ImageShack Album - 12 images

και εδω ειναι το 650d

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/650d-x79-107109.html

Ευχαριστώ για το πόστ σου και τις λεπτομέρειες. Δίλημμα.

Έχω ενα 600Τ και κάθετε μιας και είναι άδειο αλλά είσαι Αθήνα να το δεις απο κοντά?

To κακό είναι ότι είμαι Κέρκυρα και εδώ δέν παίζουν μαγαζιά του τύπου πλαίσιο, κλεφτοράμα και άλλα που έχεουν αποθήκες/απόθεμα να τα δώ απο κοντά. Δυστυχώς δέν μπορώ φίλος. Το άσπρο φένεται όμορφο και εφόσον έχει πάνω κάτω την ίδια βάση με 650d το σκέφτομαι.

Αυτο το κοιταξες καθολου?ειναι και αρκετα κατω απο το budget σου.

Silverstone SST-RV03B-W Raven Τιμή web: 122,99 €

Silverstone είναι ποιότητα αλλά την συγκεκριμένα σειρά των κουτιών δέν την πολυσυμπαθώ (παραξενιές:):) )

και οι τρεις επιλογές μου φαίνονται πολύ καλές. Μία ένσταση που έχω είναι το Haf-x το οποίο στα μάτια μου φαίνεται γερασμένο. Στη ίδια λογική και με ακομα περισσότερη ευέλιξία, καλύτερη εμφάνιση και ποιότητα κατασκευής είναι το storm trooper της coolermaster.

storm trooper - Κουτιά | Skroutz.gr

Τα corsair είναι εξαιρετικά και στο μέγεθός τους για μένα δεν έχουν αντίπαλο, τόσο σε χώρους όσο και σε ποιότητα / εμφάνιση.

Κακό δέν είναι για FULL tower. Έχει σχεδόν ότι θέλω και φένεται καλό σε ψύξη απότι είδα. Θα θελα να είχαμε και δυνατότητα για κάποιο side panel χωρίς μόντα αλλά είναι μάλλον το λιγότερο΄Το θέμα είναι ότι με ένα 20άρι παραπάνω μπορώ να πάω σε HAF-x που μάλλον έχει κάποια +.

~~~ Ευχαριστώ για τα Post. Την άλλη βδομάδα θα κάνω παραγγελία. Ήθελα απλά κάποιες πρώτες απόψεις και ειδικά απο άτομα που τα έχουν δεί χρησιμοποιήσει αυτά που ανέφερα. Ασφαλώς και μπορώ να κάνω την δουλεία μου και με ποιό φθηνές λύσεις αλλά αφού μπορώ μέχρι 180~200 αυτός είναι και ο λόγος που κοιτάω και ποιό πάνω επιλογές. Όποιος άλλος θέλει να προσθέσει κάτι ελεύθερος.

Link to comment
Share on other sites

Χθές άλλαξα κουτί ,μου ήρθε ενα haf 932 adv και δεν το λέω γιατι είναι το νέο μου κουτί αλλά για τα λεφτά του είναι top έχω δει το Χ αλλά δεν νομίζω ότι έχουν τόσες διαφορές ώστε να δώσεις 40 ευρώ παραπάνω ,εκτος και αν έχεις σκοπό να βάλεις XL-ATX νομίζω ότι για το πιο φτηνό full tower με ότι χαρακτ θα χρειαστείς για τα επόμενα χρόνια , είναι ότι καλύτερο κράτα την διαφορά για το υπόλοιπο σύστημα, φυσικά έχει ένα μεγάλο ελάτωμα δεν έχει φίλτρα , αν και με 2 ευρώ του βάζεις παντού :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Η ταπεινή μου γνώμη.

Είχα για κανέναν χρόνο το 600Τ,3 μήνες το HAF και αυτή τη στιγμή το βασικό μου pc είναι στημένο επάνω σε 650D.

Άρα κάτι πιστεύω να έχω καταλάβει.Και φαντάζομαι πως για να κοιτάς τα 3 αυτά κουτιά τα γούστα μας είναι πανω κάτω τα ίδια.

Σε γενικές γραμμές το Graphite είναι ίσως το καλύτερο κουτί που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στην κατηγορία των 200 ευρώ.

Αυτό αν δεν είσαι "ψείρας" και με αέρα τουλάχιστον δε σε ενδιαφέρουν οι +5 βαθμοί γενικώς.

ΟΧΙ οτι έχει πρόβλημα,απλά για τόσα χρήματα κάποιοι και καλά κάνουν θέλουν όσο δυνατόν περισσότερα σύν.

Εγώ το έκανα το λάθος να αλλάξω το κουτί με το 650D και έχασα αλλού.Γενικώς ίσως και να μετανιωσα και θα σου πώ γιατί.

Χώροι,ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση είναι στο άριστα κατα τη γνώμη μου.Απόλυτα όμως.

Ακόμα και οι ανεμιστήρες του είναι ενα στάδιο καλύτεροι απο το 650.Αθόρυβο περισσότερο απο όλα.

Απλά το μειονέκτημα του,αν μπορούμε να το πούμε είναι οτι επειδή είναι μακρύ και φαρδύ σε σχέση με τα υπόλοιπα έχει το θεματάκι με τους +5 βαθμούς λόγω airflow.

Έτσι το ίδια εγώ και για να είμαι ειλικρινής δεν είναι τίποτα σπουδαίο.

To 650D που δουλεύω τώρα μου δίναι την αίσθηση του προηγούμενου μοντέλου

Ο 200αρης ο ανεμιστήρας επάνω είναι λίγο ¨φτεροτή απο ψυγείο" κι εγω προσωπικά τον άλλαξα λόγω θορύβο.Απο θερμοκρασία Σιβηρία,αλλα καμία σχέση η ποιότητα κατασκευης με το προηγούμενο.

Έχει δηλαδή και 5 λεπίδες μέσα που μπορεί να σφαχτείς.Ακόμα και το start button το ψάχνω.Και έχει και το αβολο καπάκι για όλο το front panel.Επίσης ρουφάει τη σκόνη σαν σκούπα ηλεκτρική.

Μαζί με την ψύκτρα πάρε και ενα αντιστατικό πανάκι.

Το θέμα σχεδιασμού το αφήνω επάνω σου μιας και είναι υποκειμενικό.

Σε γενικές γραμμές αν βαθμολογούσα αυτά τα δύο αν το 600Τ έπαιρνε πχ 9/10,στο 650D θα έβαζα 8/10.Αν δηλαδή αγόραζα πάλι κουτί θα έπαιρνα το πρώτο.

Αλλά είναι προσωπική μου γνώμη.

Το HAF είναι κορυφή αλλά όταν το έχεις δίπλα σου νιώθεις σαν να χρειάζεται καθε 20 χιλιόμετρα να το τσεκάρεις για βενζίνη.Τελειως εύστοχος ο χαρακτηρισμός "γερασμένο".Είναι λίγο φορτηγό.

Θερμοκρασία στο μηδέν,σχετικά ησυχο,τεραστιο άνετο να δουλέψεις μέσα,αλλα...Ίσως κορυφαίο και χωρίς να λάβω υπόψη το θέμα look 9/10.Δεν θα το έπαιρνα. :p

Λέω πάντα τη γνώμη μου και ελπίζω να βοήθησα.:T:

Link to comment
Share on other sites

να βάλω και εγώ έναν πόντο ακόμα στο 600αρι μιας και είχα τα ιδία θέματα με τον πατριώτη

τα έχουν πει όλα τα προηγούμενα παιδιά εγώ να πω για το πλαϊνό που κάνει το κουτί κούκλα

6001q.jpg

Link to comment
Share on other sites

να βάλω και εγώ έναν πόντο ακόμα στο 600αρι μιας και είχα τα ιδία θέματα με τον πατριώτη

τα έχουν πει όλα τα προηγούμενα παιδιά εγώ να πω για το πλαϊνό που κάνει το κουτί κούκλα

το μονο που με χαλαει ειναι το front panel/controler

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα περιμένω λίγο (έλεγα για δευτέρα παραγγελία τις προάλλες) για να δώ τί θα κάνω με το παρόν hardware μου. Απότι φένεται δέν αλλάζω επιλογές 600/650d/hafsex. Ευχαριστώ για τα posts σας μέχρι τώρα. Είμαι άτομο που δύσκολα αποφασίζει. Είδωμεν στο τέλος....πάντως σχετικά με το hafx όντως το έχουν 8/10 άτομα και θα ήθελα κάτι διαφορετικό. Σκοπεύω να αλλάξω ανεμιστήρες άν πάρω ένα εκ των 600 ή 650d για να έρθω κάπως στο επίπεδο του hafx από airflow. Σκεφτόμουν π.χ να ρίξω αθόρυβους noctua ή noiseblocker on top και κάτι καλό για μπροστά αλλά ένα ΄'ενα για την ώρα.

@Sotos 1) Πόσο σου πήγε αυτό το custom (άν δέν κάνω λάθος είναι custom)

2) Άν γνωρίζεις το white edition σου δίνει και το mesh panel σάν έξτρα δώράκι για το σπίτι σε σχέσι με το black που έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα περιμένω λίγο (έλεγα για δευτέρα παραγγελία τις προάλλες) για να δώ τί θα κάνω με το παρόν hardware μου. Απότι φένεται δέν αλλάζω επιλογές 600/650d/hafsex. Ευχαριστώ για τα posts σας μέχρι τώρα. Είμαι άτομο που δύσκολα αποφασίζει. Είδωμεν στο τέλος....πάντως σχετικά με το hafx όντως το έχουν 8/10 άτομα και θα ήθελα κάτι διαφορετικό. Σκοπεύω να αλλάξω ανεμιστήρες άν πάρω ένα εκ των 600 ή 650d για να έρθω κάπως στο επίπεδο του hafx από airflow. Σκεφτόμουν π.χ να ρίξω αθόρυβους noctua ή noiseblocker on top και κάτι καλό για μπροστά αλλά ένα ΄'ενα για την ώρα.

@Sotos 1) Πόσο σου πήγε αυτό το custom (άν δέν κάνω λάθος είναι custom)

2) Άν γνωρίζεις το white edition σου δίνει και το mesh panel σάν έξτρα δώράκι για το σπίτι σε σχέσι με το black που έχεις ?

1)50e πήγε το πλαϊνό φτιαγμένο εδώ-Ελλάδα 1 πόντο πάχος :)

2)ναι το λευκό δίνει ένα panel που περνη και τέσσερα fan

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος ενός 600τ έχω να προσθέσω ότι μόλις ζεσταθεί λίγο το μηχάνημα κάνουν κάποιο στιγμιαιο θορυβο τα πλαστικα του λόγω συστολη/διαστολης που μου φανηκε παράξενος. Κατα τα άλλα go for it.

Link to comment
Share on other sites

το 600Τ δεν το έχω δεί απο κοντά αλλα μόλις το είδα σε photos πραγματικά ειναι πολύ όμορφο κουτάκι και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το αγοράσω.

Το λευκό χρώμα πως σας φαίνεται και απο που προτείνετε για αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.