Jump to content



Αποκωδικοποιητής mpeg-4 για ψηφιακό σήμα


Recommended Posts

ενας δεκτης καιει σε λειτουργια 6-9watt.

Τωρα το pc αναλογα και τι ειναι ..παιζει να σου φτανει και 80watt.(φανταζομαι δεν θα εχεις bloomfield για τετοια δουλεια).

Η διαφορα μοιαζει μεγαλη αλλα στο χρονο θα εχεις κερδισει κανενα 20ευρω αν το δουλευεις 8ωρες/ημερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ερώτηση κουλή μα είπα να τη ρωτήσω εδώ...

Θέλω να πάρω μια οθόνη pc και να της κολλήσω πάνω έναν αποδ/τη! Έτσι θα την κάνω κ τηλεόραση!!! Αν όμως τη στείλω επαρχία στους δικούς μου, για tv δωματίου.. κ δεν έχει ακόμα κάλυψη digea, θα βλέπουν απλό σήμα ή όχι;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελική επιλογή μεταξύ των:

1) Crypto ReDi 211D

2) DigiView DV-127

δεν με ενδιαφέρουν οι λειτουργίες του media player. Μόνο ο δέκτης να είναι καλός και αθόρυβος. Ποιόν να προτιμήσω;

*Δεν την παλεύω με θόρυβο/βουητό που λένε πολλοί ότι παρουσιάζεται όταν συνδέονται μέσω scart παλιές τηλεοράσεις με τον δέκτη mpeg4. Αν ξέρετε κάποιον δέκτη που δεν κάνει τέτοιο θόρυβο σίγουρα, πείτε το!

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και απο εμένα.

Έχω το εξής πρόβλημα, έχω έναν αποκωδικοποιητή F&U τον πιο φτεινό, νομίζω έκανε 25ευρώ, (απο το καλάθι τον πήρα), τον οποίω, όταν τον συνέδεσα στην παλιά 21" CRT, στην αρχή δεν έπιανε τίποτα γιατί ήθελε καινούργια κεραία, πέρνω καινούργια κεραία, τον συνδέω, πίανει ολα τα κανάλια ΑΛΛΑ, τα κανάλια (Mega, Star......) όταν παω να τα παρακολουθήσω, η τηλεόραση κάνει νερά, δοκιμάζω τον αποκωδικοποιητή σε άλλη τηλεόραση 21" CRT και αυτή τα ίδια, ψάχνω στον αποκωδικοποιητή και βλέπω οτι τα (Mega, Star......) παίζουν στα 9Mhz, μάλλον ο αποκωδικοποιητής πάει για πέταμα.

Ύστατη προσπάθεια σε μια τηλεόραση στο Χωριό, που είναι κάπιος πιο καινούργια 29" CRT, εκεί παίζουν ολα καμπάνα.

Οπότε, οι μικρές τηλεοράσεις, 21 CRT, θέλουν πέταμα ή με έναν HD αποκωδικοποιητή θα λυθεί το πρόβλημα;;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Για κοιτα στο menu, ποσο δυνατο σημα έχει?

Υπαρχει ενισχυτής? Σε ποια περιοχη εισαι και απο ποιο κεντρο πιανεις?

Σε κάποιες περιοχές, θέλει και ενισχυτή για να δεις τα κανάλια

Η ποιότητα σήματος είναι 65 και η ένταση σήματος ειναι 80.

Είμαι Μπραχάμες και πιάνω απο Υμηττό.

Σε μια μικρή τηλεόραση (14" F&U Model: FLED 16891MP4) που την δοκίμασα, παίζει ολα τα κανάλια καμπάνα.

Δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια μικρή τηλεόραση (14" F&U Model: FLED 16891MP4) που την δοκίμασα, παίζει ολα τα κανάλια καμπάνα.

Δεν ξέρω τι γίνεται.

Με τι ποιοτητα σηματος?

Μπορεις να μεταφερεις την αλλη τηλεοραση σε αυτη την κεραια?

Κανε δοκιμες

Link to comment
Share on other sites

H μικρη τηλεοραση που δοκιμασες ειναι στην ιδια κεραια με την δικια σου που δεν παιζει??
Με τι ποιοτητα σηματος?

Μπορεις να μεταφερεις την αλλη τηλεοραση σε αυτη την κεραια?

Κανε δοκιμες

Ναι, τη μικρή τηλεόραση την δοκιμάζω στην ίδια κεραία, το θέμα είναι οτι ο αποκωδικοποιητής πιάνει ολα τα κανάλια αλλά, όταν βάζω να παρακολουθήσω MEGA ή STAR..... (που εκπέμπουν στα 9Mhz), στιγμιαία δείχνει το κανάλι καμπάνα και μετά αρχίζει να ανεβοτατεβάζει την εικόνα, χωρίς σταματημώ.

Μήπως η τηλεόραση δεν υποστηρίζει τα 9Mhz που εκπέμπουν αυτά τα κανάλια και μου κάνει τα νερά;;

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβοκατεβαίνει η εικόνα,παιζει πολυ να φταίει ρυθμιση για 4/3 -16/9 η η ανάλυση που ειναι ρυθμισμένος ο αποκ/της.

Παίξει με τη ρυθμιση και σε tv και σε αποκ/τη.

Βάλε και την ανάλυση στο φουλ (άσχετα τι σηκώνει η τηλεόρασή σου,και πες μας αν έγινε τπτ.

Επίσης δεν εχει σημασία ποια κανάλια "υποστηρίζει" η tv, έτσι κι αλλιώς hdmi/RCA σημα δέχεται ,οχι rf σημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβοκατεβαίνει η εικόνα,παιζει πολυ να φταίει ρυθμιση για 4/3 -16/9 η η ανάλυση που ειναι ρυθμισμένος ο αποκ/της.

Παίξει με τη ρυθμιση και σε tv και σε αποκ/τη.

Βάλε και την ανάλυση στο φουλ (άσχετα τι σηκώνει η τηλεόρασή σου,και πες μας αν έγινε τπτ.

Επίσης δεν εχει σημασία ποια κανάλια "υποστηρίζει" η tv, έτσι κι αλλιώς hdmi/RCA σημα δέχεται ,οχι rf σημα.

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί, θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η συμπίεση αυτών τον καναλιών είναι στα 9Mhz.

δεν υπαρχει αυτο που λες,καπου τα εχεις μπερδεψει

εκτος αν εννοεις τιποτα frequency steps...

και να ειχες δικιο σε πληροφορω οτι δεν θα εβλεπες καναλια (εκτος του οτι δεν εχεις τετοια κεραια) , στα HF δε μπορεις να φανταστεις τι θορυβος υπαρχει και ποσο "αδυναμο" ειναι το κύμα

Link to comment
Share on other sites

Αν ανεβοκατεβαίνει η εικόνα,παιζει πολυ να φταίει ρυθμιση για 4/3 -16/9 η η ανάλυση που ειναι ρυθμισμένος ο αποκ/της.

Παίξει με τη ρυθμιση και σε tv και σε αποκ/τη.

Βάλε και την ανάλυση στο φουλ (άσχετα τι σηκώνει η τηλεόρασή σου,και πες μας αν έγινε τπτ.

Επίσης δεν εχει σημασία ποια κανάλια "υποστηρίζει" η tv, έτσι κι αλλιώς hdmi/RCA σημα δέχεται ,οχι rf σημα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή, κατέβασα λίγο τη ρύθμιση του αποκωδικοποιητή, ανέβασα την ρύθμιση στην τηλεόραση και την γύρισα σε 16:9 και βουαλά, έπεξε το μπου.....λο.

Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :T::victory::clap:

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αυτο που λες,καπου τα εχεις μπερδεψει

εκτος αν εννοεις τιποτα frequency steps...

και να ειχες δικιο σε πληροφορω οτι δεν θα εβλεπες καναλια (εκτος του οτι δεν εχεις τετοια κεραια) , στα HF δε μπορεις να φανταστεις τι θορυβος υπαρχει και ποσο "αδυναμο" ειναι το κύμα

Τελικά έχεις δίκιο, άλλα έβλεπα, άλλα καταλάβαινα πάνω στη βαβούρα, θα παίξει ο αποκωδικοιητής ή παω για καινούργια τηλεόραση... το 9 που έβλεπα, είναι το κανάλι του αποκωδικοποιητή.:slap:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βάζω το καλώδιο της κεραίας στον αποκωδικοποιητή και ανάβει αχνά το φωτάκι της αναμονής :boxed:

Στη συνέχεια τον βάζω και στο ρεύμα, ανάβει περισσότερο αλλά ο αποκωδικοποιητής δεν ανοίγει.

Σημ. ο προηγούμενος κάηκε...

Έχω θέμα ε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.