Jump to content



Αποκωδικοποιητής mpeg-4 για ψηφιακό σήμα


Recommended Posts

Να ρωτησω κατι εγω, που παρατηρησα (δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει) και αν το εχετε προσεξει και εσεις αλλα υπαρχει μεγαλη καθυστερηση στο ηχο σε σχεση με την εικονα τωρα με το ψηφιακο σημα.

Τι κανουμε σ αυτην την περιπτωση;

Εχω δυο και συμβαινει και στα δυο γι αυτο και η απορια μου.

Το ενα ειναι Crystal Audio CMS-SD και το αλλο Opticum Decoder stb

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ στο δικό μας δέκτη. Ασυγχρόνιστος ήχος με την εικόνα. Έχει χαθεί το ταμπελάκι της μάρκας, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήταν Crystal Audio.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εχεις βρει τετοια συσκευη καπου;

Έχω προμηθευτεί τον παρακάτω

MINI-TRITON MPEG4 SD ΔΕΚΤΕΣ

για μια παμπάλαια τηλεόραση 14" (κουζίνας) που έχει μόνο είσοδο [ANT IN], ούτε καν SCART !

Link to comment
Share on other sites

BNC λέγεται και δεν είναι κατάλληλο για αυτή τη δουλειά.

ξέρω πως λέγεται και τελικά όντως συνέδεσα τον αποκωδικοποιητή σε αυτό....

γιατί λες πως δεν είναι κατάλληλο?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξαναδιάβασα το ποστ σου και κατάλαβα ότι θα συνδέσεις το σήμα VIDEO στην τηλεόραση που έχει τέτοιο βύσμα στην είσοδο και όχι το σήμα RF, που συζητούσαν οι άλλοι.

Για σήμα VIDEO κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά για να μην ανατρέχω στα προηγούμενα, οποιος μπορει ας προτείνει ενα καλό mpeg4 decoder με HDMI που να τα παιζει όλα από USB (. Υπάρχει μήπως και decoder Που να παίρνει εσωτερικό δίσκο;;;; )

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Παλιό το θέμα αλλά τώρα έρχεται το ψηφιακό σήμα στην περιοχή μου και επίσης τώρα θα υπάρχει μεγαλύτερη εμπειρία από φίλους που ήδη χρησιμοποιούν αποκωδικοποιητές εδώ και καιρό.

1) Εχω μια λαμπάτη loewe aventos 32" ( [ame]http://www.amazon.co.uk/Loewe-Aventos-3981-Platinum-Television/dp/B0000C6YN0[/ame] ) εξαιρετική συσκευή συνδεδεμένη και με ενα HTPC στο οποίο έχω μια κάρτα τηλεόρασης αλλά χωρίς mpeg4. Προφανώς η κάρτα αυτή αχρηστεύεται πλέον ή μπορώ να κάνω αποκωδικοποίηση με λογισμικό στον υπολογιστή αυτόν;

Το HTPC το είχα για να γράφω (σπανίως) κάποια τηλεοπτική εκπομπή που με ενδιέφερε. Αν τώρα μπορώ να κάνω το ίδιο με κάποιον αποκωδικοποιητή (εγγραφή σε usb) μήπως δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ καθόλου με το HTPC και να το αξιοποιήσω καλύτερα σε άλλη χρήση;

Η τηλεόρασή μου είχε διπλό δέκτη και μπορούσα να βλέπω σε παράθυρο δεύτερο κανάλι. Τώρα θα χρειαστώ κάποιον ακριβό αποκωδικοποιητή γι αυτή τη δυνατότητα; (Δεν καίγομαι κι όλας... )

Προτείνετε ένα καλό μηχάνημα γι αυτή την τηλεόραση.

2) για μια philips 42" fullHD (pfl7403 νομίζω) ποιον αποκωδικοποιητή να πάρω; Δεν χρειάζομαι δυνατότητα εγγραφής εδώ. Για ηλικιωμένους είναι.

3) για μια lg 20" lcd 4:3 τι να πάρω;

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

DVB-T Αποκωδικοποιητές High Definition

δες το μοντελο που σε ενδιαφερει και ψαξε το στο skroutz

θα ήθελα μια άποψη για συγκεκριμένα μοντέλα διότι διαβάζω σε διάφορα μηνύματα για κολλήματα, σπασίματα κλπ

Να βρω κάποιο αξιόπιστο...

Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμενη εταιρια ασχολειται με τους δεκτες της αρκετα.

Κατα καιρους αναβαθμισεις στο λογισμικο και εξαιρετο service.

Εχω δοκιμασει τον prime hd.

Γραφει σε usb, εξωτερικο δισκο(αν εχει δικια του τροφοδοσια) .Δεν εχει διπλο δεκτη ,θα πρεπει να πας σε ακριβα μοντελα.

Αν σε βολευει to ηδμι και το scart παρτον χ3.Στα 35Ε δε βρισκεις ευκολα κατι αλλο.

(υπαρχει και ο lifeview LV6TBOXHD σαν επιλογη..)

Eφοσον αναφερεις ηλικιωμενους να πω οτι εχει μικρο τηλεκοντρολ.

Aν δε βολευτουν με το "οκ" ή τα βελακια που ειναι στο κεντρο του r/c και πιο πρακτικο...με ενα τετοιο θα εισαι οκ.

Tele USB-300 | Skroutz.gr

Θα πρεπει να το προγραμματισεις βεβαια..:p

Link to comment
Share on other sites

OK. Ευχαριστώ!

Αν κάποιος αποκωδικοποιητής έχει διπλό δέκτη μπορεί να στείλει διπλό σήμα στην tv ώστε να δω σε παράθυρο (PIP) όπως βλέπω τώρα ή μήπως το μόνο που προσφέρει είναι εγγραφή ενός καναλιού ενώ παρακολουθώ κάποιο άλλο; Βρίσκω στα 30 ευρώ τον Bitmore DTV250 Twin Tuner αλλά δεν μπορώ να βρω κριτικές.

Link to comment
Share on other sites

Μακρια από crystal audio,ειναι πολυ κακοι δεκτες με ολη τη σημασία.

Καμια σχέση με αλλα πράγματα που βγάζει αυτή η εταιρεία,χαλασε το όνομά της με αυτούς τους αποκωδικοποιητές.

Μονο ο edition βγάζει rf σημα και ειναι καλής ποιότητας και με καλο αλλα και μεγαλο κοντρόλ,εκεί που χωλαίνουν οι crypto.

Για διπλό tuner χλωμοτατο,είπαμε θέλεις να βγάζει rf,αποκωδικοποιητή με διπλό rf σημα δεν έχω δει ποτε.

Επίσης μην πάρεις από εξωτερικό,δεν εξιζει τον κόπο,πιθανότατα να μην παιζει Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπερδευεις crystal audio με crypto?

Και αποκωδικοποιητης με διπλο rf σημα??Mετα βιας βρισκεις rf.

Τεσπα...

Διπλα διπλα prime hd και edition mini triton sd (ηθελα το rf για παλια τηλεοραση-ant ιν only)..σε τρεις διαφορετικες τηλεορασεις σε τρεις διαφορετικες κεραιες

ο edision με διαφορα χειροτερο δεκτη απο θεμα σηματος ..αλλα και εικονας.

(ακομα και οταν εβαζα τον prime hd 720).

Σε crt οκ δε σε ενδιαφερει μιας και οι διαφορες εκμηδενιζονται ..αλλα αν εχει lcd που εχει 1366χ768 προτιμησε καποιον hd..για να βλεπεις και το hd καναλι.Με sd δεκτη δε προκειτε.

Αλλα εχει modulator και βολευει οταν η τηλεοραση εχει τη κεραια για μοναδικη εισοδο.(εκει που στηθηκε βεβαια δε πιανω ολα τα καναλια ελεω δεκτη.Αν ειναι να δωσω αλλα λεφτα για ενισχυτες κλπ καλυτερα να παρω αλλη tv μεταχειρισμενη)

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε μενα,φυσικα δε μπερδεύω τίποτα.

Όταν λεω δέκτης εννοώ ολη τη συσκευή,οχι το τσιπάκια,το δέκτη,δενντο διατύπωσα σωστά.

Έχω βάλει μεσα σε τρεις μήνες πιο πολλά από οσα έχεις δει μαζεμένα στον κωτσοβολο.

Οι crystal audio και οι doop ότι χειρότερό υπάρχει.

Οι funai (f&u) σχεδόν καρμπόν με crypto,αξιοπρεπέστατοι.

Οι crypto οι πιο vfm με παρακαλώ ουτε μια βλάβη σε 150 κομμάτια και άριστο after market support.,οι edition παρα πολυ καλοι,με αρίστη ποιότητα κατασκευής αλλα λίγο πιο τσιμπημενοι.

Ότι υπάρχει διπλό rf δεν το ειπα ,μπερδευτηκες μάλλον,το αντίθετοι ειπα.

Edit

Το καλύτερο τηλεκοντρόλ με διαφορά οι edition,funai και κρυπτό έχουν τα σκατουλακια που δεν πιάνουν ,εκτός από τους crypto hd που κάπως βλέπεται το κοντρόλ.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι παρερμηνευσα λαθος το

"Για διπλό tuner χλωμοτατο,είπαμε θέλεις να βγάζει rf,αποκωδικοποιητή με διπλό rf σημα δεν έχω δει ποτε."

Δεν ειδα τι tv εχει(περα απο την αναφορα του δλδ)..αλλα 100hz και να εχει μονο ant-in μου κανει καπως..

Εχω δει και crt με hdmi..που οκ δεν ειναι συνηθες ..αλλα ενα composite ,component, στη χειροτερη scart θα το εχει..

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω στο HTPC μια κάρτα τβ για ψηφιακά μήπως είναι καλή λύση; ή το να λειτουργεί ολόκληρος υπολογιστής με μεγάλο τροφοδοτικό συνεχώς είναι ασύμφορο σε σχέση με ένα εξωτερικό δέκτη των 30 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.