Jump to content



Αποκωδικοποιητής mpeg-4 για ψηφιακό σήμα


Recommended Posts

Καλημέρα :hi:

Έχω μια απορία σχετικά με τους αποκωδικοποιητές που σε λίγο καιρό θα είμαστε όλοι αναγκασμένοι να αγοράσουμε αν θέλουμε να βλέπουμε τηλεόραση.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε τηλεόραση χρειάζεται τον δικό της αποκωδικοποιητή. Γιατί να μην υπάρχει ένας αποκωδικοποιητής με 4 εξόδους για 4 τηλεοράσεις?

Το θέμα είναι καθαρά για να πουλήσουν αποκωδικοποιητές ή έχει πραγματικούς τεχνολογικούς περιορισμούς?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το πιο απλο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι αν παρεις 1 αποκωδικοποιητη με πολλες εξοδους και αρχισεις και τον συνδεεις σε αλλες TV τοτε ολες θα βλεπουν αναγκαστικα το ιδιο καναλι.Δεν θα εχει ο καθενας στην TV του δυνατοτητα αλλαγης καναλιου...

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα πρεπει να εχεις καλωδια σε ολο το σπιτι κ να πηγαινεις σε αλλο δωματιο να αλλαξεις καναλι. Εκτος κ αν τις εχεις ολες στο ιδιο δωματιο.

Αν βεβαια θες μπορεις να παρεις ενα κ να τον πηγαινεις οπου θες να δεις τηλεοραση.

Εγω εχω στο σαλονι 20" crt και 26" monitor. Ειναι κ τα δυο συνδεδεμενα σε ενα αποκωδικοποιητη κ μπορουν κ παιζουν ταυτοχρονα το ιδιο καναλι.

Φαντασου το σαν ενα κλασικο dvd player.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Αν θες απλα να βλεπεις τηλεοραση, ψαξε ποιος δεκτης εχει καλο τηλεκοντρολ κ ποιος αλλαζει γρηγορα καναλια. Γιατι καποιοι θελουν τρελο σημαδι για να πιασει το τηλεκοντρολ κ καποιοι αλλοι 2-3" να αλλαξει το καναλι, που ειναι σπαστικο.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες απλα να βλεπεις τηλεοραση, ψαξε ποιος δεκτης εχει καλο τηλεκοντρολ κ ποιος αλλαζει γρηγορα καναλια. Γιατι καποιοι θελουν τρελο σημαδι για να πιασει το τηλεκοντρολ κ καποιοι αλλοι 2-3" να αλλαξει το καναλι, που ειναι σπαστικο.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Αφου μας το λες που μας το λες.. δε μας αναφερεις και τα ευρηματα σου..?!

Link to comment
Share on other sites

Αφου μας το λες που μας το λες.. δε μας αναφερεις και τα ευρηματα σου..?!

Δεν εχω ψαξει. Αυτος που εχω εγω παντως δεν ειναι ιδιαιτερα καλος σε κανενα απο τα δυο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποκωδικοποιητες του 30ευρου (βλ.Crystal,F&U) τα κανουν αυτα...

Γιατι εχεις βρει κανεναν φιρματο; philips, sony, samsung, panasonic κτλ κτλ ...

Εγω οσους εχω δει σε eshops πρωτη φορα ακουω τις μαρκες και ποια να εμπιστευτεις.

Εχει κανεις καποιον αποκωδικοποιτη που να ειναι 100% ευχαριστημενος να μας τον πει;

Το σημα της digea να πιανει, δεν με νοιαζει να ειναι media player.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=11813]javaneze:[/MENTION] οταν πρωτοξεκινησε η ιστορια με την digea ειχαν βγει και μερικοι δεκτες με περισσοτερες δυνατοτητες (πχ.με ενσωματωμενο σκληρο δισκο για εγγραφη προγραμματων,υποστηριξη ποιοτητας ΗD) γυρω στα 60+ ευρω.

Παντως σπιτι εχω εδω και 3-4 μηνες σε μια TV τον F&U και δουλευει μια χαρα σε SD ποιοτητα αν εξαιρεσεις οτι ειναι σπαστικο να πρεπει να σημαδευω ακριβως στο "ματακι" του δεκτη.:wall:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις καποιον αποκωδικοποιτη που να ειναι 100% ευχαριστημενος να μας τον πει;

Το σημα της digea να πιανει, δεν με νοιαζει να ειναι media player.

+1

Ριξτε καμια ιδέα παιδες...τίποτα fancy, την δουλεια του να κάνει αξιοπρεπώς και χωρίς παρατράγουδα... :T:

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις καποιον αποκωδικοποιτη που να ειναι 100% ευχαριστημενος να μας τον πει;

Το σημα της digea να πιανει, δεν με νοιαζει να ειναι media player.

+1

Ριξτε καμια ιδέα παιδες...τίποτα fancy, την δουλεια του να κάνει αξιοπρεπώς και χωρίς παρατράγουδα... :T:

+1

...και με τηλεκοντρόλ της προκοπής, χωρίς να θέλει ακρίβεια δολοφόνου!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κυριοι, σήμερα παρέλαβα 4 (ναι για μαμαδες, μπαμπάδες και δεν συμμαζευεται, λολ) Lifeview LV6TBOXHD. Απο τους 4 εγκαταστήθηκαν ήδη οι 3 (για τον αλλον θα πρεπει απλα να βρω λύση για να μπει και ενα dvd player, η συγκεκριμένη τηλεόραση εχει μονο ενα μαμημενο scart).

Δεν εχω εμπειρία απο άλλους αποκωδικοποιητές, το ζαπιν φαινεται μια χαρα (προφανώς μεγαλυτερη καθυστέρηση απο οτι σε αναλογικα αλλα τιποτα τραγικο για τα δικά μου κριτήρια), το τηλεκοντρόλ - δεδομένου οτι οι αποκωδικοποιητές χώθηκαν σε "παραξενα" σημεια- ΔΕΝ φαινεται θελει ακριβεια δολοφονου (κοινως, επισης δεν με προβλημάτισε), είκονα μια χαρά, σε 2 απο τις 3 περιπτωσεις βρεθηκαν 20 κανάλια (στην αλλη 16 αλλά ειναι καθαρά θέμα κεραίας), βεβαια 2 απο αυτά ειναι της nova οπότε παντα μάυρα.

Παγώματα εικόνας κλπ κλπ γιόκ, φτου μην τους ματιάσω, so far so good.

Είδομεν, για 29 ευρω μαλλον "φθηνα" την γλιτωσα...

ΥΓ: οχι δεν δοκιμασα να δώ τι κανει σαν media player, δεν με ενδιαφέρει άμεσα.

Έγινε επεξεργασία από Freedom
Link to comment
Share on other sites

Υellow!

Επειδη εχουμε μια αρχαιολογικη τιβι που η μονη εισοδο εικονας ειναι της κεραιας (ουτε καν scart ή rca) και αρα ψαχνουμε μια λυση για να μη την πεταξουμε, αυτο θα κανει δουλεια? Το ρωταω γιατι εχει δυο RF male/female.

Στο manual απλα αναφερει πως εκει μπορει να συνδεθει βιντεο που χρειαζεται τετοια θυρα... αρα να φανταστω το ενα RF δεν χρησιμευει για εξοδο εικονας? Δινει και τον ορο "loop through" αλλα δεν ξερω πως το εννοει.

Υπαρχει καποιος αλλος που να κανει αυτη τη δουλεια (και φθηνα οσο γινεται)?

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.