Jump to content



Αποκωδικοποιητής mpeg-4 για ψηφιακό σήμα


Recommended Posts

Μολις παρελαβα εναν LifeView LV6TBOXHD, 20' αναμονη στο eshop γιατι ειχε μονο εναν υπάλληλο.

Moυ εβγαλε την πιστη μεχρι να βαλω τα καναλια σε μια σειρα.

Το τηλεκοντρολ πιανει σχετικα καλα.

Αλλαγες καναλιων πολυυυυυ αργες.

Αυτα προς το παρον.

Σε σχεση με τον Crypto 250MP που εχω κανα χρονο τωρα, ο crypto εχει καλυτερη κατασκευη (μεταλλικη), εχει κουμπακια για βασικες λειτουργιες (on/off αλλαγες καναλιων), ιδιας εμβελειας τηλεκοντρολ, τα καναλια μπηκαν πανευκολα σε σειρα, αισθητα πιο γρηγορες αλλαγες καναλιων.

Στο θεμα media player δεν εχω δοκιμασει ακομα τον LifeView. Ο Crypto παντως εχει παιξει mkv απο 2.5" δισκο με DTS και σε απλη τηλεοραση με scart. Ενα avi ομως με AC3 δεν εβγαζε ηχο (συνδεοντας τον με coaxial παιζει κανονικα).

edit:

Ο crypto τελικα παιζει και AC3 μεσω scart σε απλη τηλεοραση.

Κατι παιζει ομως με υποτιτλους, γιατι σε ενα συγκεκριμενο αρχειο αρχικα δεν τους επαιξε, στη συνεχεια τους εμφανισε, αλλα μετα οχι παλι. Σε ενα αλλο επαιζε κανονικα ολες τις φορες.

Ο LifeView δεν παιζει DTS σε απλη τηλεοραση μεσω scart. Δεν εχει καθολου ηχο. Παιζει ομως AC3.

Yποτιτλους στο αρχειο που ο crypto ειχε προβλημα τους επαιξε. Στο αλλο ομως εμφανιζε αλαμπουρνεζικα.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

επειδή δεν υπάρχει χρόνος να διαβάζουμε και avclub και 200 ρεβιου και και και...ποιός θεωρείται ο πιο αξιόπιστος/καλός HD DVB-T ; Δεν θέλω media player αλλά αποκωδικοποιητή ....απλά ποιά είναι η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή (για κάτω από 50 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

έλεγα να πάρω τον Crystal Audio Micro-SD με το κουπόνι αλλά λίγο τα έξτρα μεταφορικά...λίγο οι 7 μέρες που θέλει για να ρθει....πήγα και τον πήρα με 30 από κατάστημα....

μόλις τον εγκατέστησα...βρήκε αμέσως τα περισσότερα, αν όχι όλα τα κανάλια, σήμα τέλειο, αλλαγές ταχύτατες, τηλεκοντρόλ βλέπει με μια λογική νοητή ευθυγράμμισή του προς το δέκτη....καλή αγορά, συστήνεται! ;)

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα updates για τον Micro-SD? για τον HD τα βρήκα στη σελίδα της CA...

Link to comment
Share on other sites

Κατι παιζει ομως με υποτιτλους, γιατι σε ενα συγκεκριμενο αρχειο αρχικα δεν τους επαιξε, στη συνεχεια τους εμφανισε, αλλα μετα οχι παλι. Σε ενα αλλο επαιζε κανονικα ολες τις φορες.

Aυτο εχει μαλλον να κανει με την κωδικοποιηση του υποτιτλου.

Αν ειναι ΑΝSI καντον unicode, ή το αντιστροφο και λογικα θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο εχει μαλλον να κανει με την κωδικοποιηση του υποτιτλου.

Αν ειναι ΑΝSI καντον unicode, ή το αντιστροφο και λογικα θα δουλεψει.

Εννοω οτι δεν τους φορτωσε στην αρχη, μετα κατα τυχη τους φορτωσε και τους εδειξε κανονικα και μετα παλι τπτ.

Τεσπα, απλα εκανα δοκιμες για να βοηθησω καποιον που ψαχνει. Δεν τον χρησιμοποιω ως media player αφου στον ιδιο χωρο και ιδια οθονη ειναι το pc...

Link to comment
Share on other sites

μόνο για την πιθανή μελλοντική αναβάθμιση τηλεόρασης ή προσφέρει και κάτι άλλο σε SD?

α) Αν δεν κάνω λάθος, ο Crystal SD δεν παίζει 1080 Mkv,

β) με τον Crystal HD και ενα καλώδιο hdmi σε dvi μετατρέπεις όποιο μόνιτορ υπολογιστή (dvi θύρα) σε τηλεόραση

γ) Αυτό που έγραψες εσύ ...

θα σε κουρασω κιαλλο :p

αλλα αν ενα σπιτι εχει 4 τηλεορασεις τα 6 παραπανω ευρω , ειναι ενας παραπανω αποκωδικοποιητης στο τελος :)

Αγοράζεις 3 απλούς και 1 HD έτσι για μπαλαντέρ :upside::upside:

Στο LifeView οι υπότιτλοι πρέπει να μην έχουν κωδικοποίηση UTF - 8 (όταν δεν εμφανίζονται σωστά ...)

Έγινε επεξεργασία από leros2004
Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις εγκατεστησα εναν F&U MPF2828S SD DVB-T SCART - SET TOP BOX - E-SHOP.GR σε συγκενικο προσωπο.Δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα κι'ολας αλλα ουτε και χαλια.Καλουτσικη κατασκευη,μπαινει πισω απο την τηλεοραση και δεν φαινεται τιποτα,εχει εναν δεκτη υπερυθρων (για το τηλεκοντρολ) το οποιο το βαζει καπου μπροστα να πιανει.Το τηλεκοντρολ δεν πιανει και απο χιλιομετρα αλλα παλευεται.Πολυ ευκολο στην εγκατασταση και ευχρηστο μενου.Αντιμετωπισα βεβαια ενα προβλημμα αλλα δεν νομιζω να ευθυνεται ο αποκωδικοποιητης για αυτο.Η τηλεοραση παιζει με μια αισχρη κεραια Υ πανω στην tv,πριν επαιζε με χιονια τωρα παιζει καμπανα αλλα δεν παιζει ολα τα καναλια.Πιανει αψογα τα star,alpha,ant1,mega,m,skai κτλ. και δεν πιανει καθολου ert1,net,ert3.. Δεν εχω συνδεσει την κεραια για τα αναλογικα καναλια αλλα η ερτ εκπαιμπει ψηφιακα οποτε θα επρεπε να την πιανει.Φταιει η κεραια μαλλον ε?Λογικα με το ψηφιακο σημα αν "πιανει με χιονια" δεν αποθηκευει καν τον σταθμο.

Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεόραση που έχω για τους γονείς μου, ξαφνικά χάθηκαν ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, ΕΡΤ HD κι έπρεπε να τα ξαναψάξω για να τα βάλω. Λες να παίζει κάτι άλλο και να μην είναι ο αποκωδικοποιητής/ κεραία; Δεν το έψαξα παραπάνω.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω συνδεσει την κεραια για τα αναλογικα καναλια αλλα η ερτ εκπαιμπει ψηφιακα οποτε θα επρεπε να την πιανει.Φταιει η κεραια μαλλον ε?Λογικα με το ψηφιακο σημα αν "πιανει με χιονια" δεν αποθηκευει καν τον σταθμο.

Δεν υπάρχουν χιόνια στο ψηφιακό.Σπασίματα γίνονται κυρίως όταν δεν υπάρχει καλό σήμα.Και για τα κανάλια της ερτ ευθύνεται ότι εκπέμπει μόνο μία κεραία (πάρνηθα ή αίγινα,δεν θυμάμαι πια) και για αυτό σε μερικές περιοχές πρέπει να είναι σε πολύ καλή θέση και οπωσδήποτε σε ταράτσα για να τα πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Και για τα κανάλια της ερτ ευθύνεται ότι εκπέμπει μόνο μία κεραία (πάρνηθα ή αίγινα,δεν θυμάμαι πια) και για αυτό σε μερικές περιοχές πρέπει να είναι σε πολύ καλή θέση και οπωσδήποτε σε ταράτσα για να τα πιάσει.

Αυτο θα αλλαξει μολις σταματησει να εκπεμπει αναλογικο σημα ο Υμηττος ή πρεπει να βαλει κεραια στην ταρατσα? Υποψιν ειναι αρκετα κοντα στον Υμηττο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, έκανα κι εγώ αναζήτηση και βρήκα αυτό από άρθρο του in.gr

Σε τι ενέργειες μπορούν να προβούν οι τηλεθεατές πριν τις 20 Ιουλίου ώστε να προετοιμαστούν;

Οι τηλεθεατές μπορούν ήδη να εξετάσουν προς τα πού «κοιτάει» η κεραία τους. Αν λαμβάνουν σήμα από την Αίγινα, βλέπουν ήδη ψηφιακά. Αν λαμβάνουν σήμα από την Πάρνηθα, δεν χρειάζεται να κάνουν κάτι, γιατί η Πάρνηθα θα εξακολουθεί να εκπέμπει αναλογικά.

http://tech.in.gr/ajax.aspx?m=Common.Pdf&Name=Article&la=1&aid=1231203855

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις δικια σου κεραια την γυρνας παρνηθα κ εισαι κομπλε.

Αν εχεις κεντρικη κ δεν ξερεις που κοιταει, τοτε ή περιμενεις να παει 20 του μηνα να δεις τι γινεται ή παρατηρεις αν περναει στο πανω μερος της οθονης μηνυμα που σου λεει για τη μεταβαση. Το μηνυμα περναει ανα μια ωρα περιπου κ δηλωνει οτι κοιτας υμηττο.

Να ενημερωσω επισης οτι τα κρατικα λογω ολυμπιαδας θα συνεχισουν να εκπεμπουν αναλογικα κ απο τον υμηττο μεχρι τελος αυγουστου.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικια μου κοιταει υμηττο. (ειμαι στην δαφνη που ειναι στους προποδες)

Αν φερουμε εναν τεχνικο να την γυρισει να κοιταει παρνηθα λες να στρωσει και να βλεπουμε αναλογικα ή θα μαμησει ολα και δεν θα εχουμε ουτε καν ψηφιακα :D

Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικια μου κοιταει υμηττο. (ειμαι στην δαφνη που ειναι στους προποδες)

Αν φερουμε εναν τεχνικο να την γυρισει να κοιταει παρνηθα λες να στρωσει και να βλεπουμε αναλογικα ή θα μαμησει ολα και δεν θα εχουμε ουτε καν ψηφιακα :D

Α ρε Γειτονιά! :worship:

Link to comment
Share on other sites

Btw o lifeview επανεμφανιστηκε στο eshop ως ετοιμοπαραδοτος και εχει την ιδια τιμή.

Χθες το δοκιμασα και ως PVR, μια χαρα. Η δοκιμη εγινε και με το "αργο" Kingston traveller 16Gb και με το γρήγορο Kingston R500 16Gb. Και τα 2 FAT32.

Τα αρχεία ειναι mts, γραφει 720χ576 25 frames, audio στα 192Kbps. Τα 5 λεπτά 200ΜΒ πάνω κάτω οπότε κάντε τον λογαριασμό (2,5Gb/ωρα more or less). Δεν βρήκα πουθενα ρυθμιση για αλλες διαστάσεις εικονας ή περαιτερω παραμετροποιηση πλην του οτι μπορεις να ορίσεις καθε ποτε θα "κοβεται" το video αρχειο, εχει επιλογες ανα 0.5Gb με μαξιμουμ τα 4Gb (προφανως λογω Fat32).

attachment.php?attachmentid=51366&d=1342624642

Παράπονα απο τους γονεις (=οι πιο σκληροι testers σε αυτο το αντικειμενο, λιώνουν οι τηλεοράσεις σχεδον 24/7) δεν εχω μεχρι στιγμής, καλό σημάδι... :whistle2:

post-58-1416076422,3905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.