Jump to content



Αποκωδικοποιητής mpeg-4 για ψηφιακό σήμα


Recommended Posts

Επειδή όσο περισσότερα διαβάζω όλο και περισσότερο μπερδεύομαι, έχει να προτείνει κάποιος κάποιον απλό και φθηνό δέκτη SD(για 14αρα crt);

Το κυριότερο, να πιάνει καλά το τηλεκοντρόλ και εάν υπάρχει και usb για καμία ταινιούλα, ευπρόσδεκτη.

Οι doop που έχει το πλαίσιο τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδεύομαι με τον lifeview, αν και ταξινόμησα τα κανάλια με τη σειρά που θέλω (π.χ. ΕΤ1-ΝΕΤ-MEGA-STAR κ.λ.π.), δεν μπορώ να βάλω τα κανάλια αυτά έτσι ώστε όταν πατώ το 1 να βγαίνει ΕΤ1, 2-ΝΕΤ, 3-MEGA, 4-STAR.

Πως το κάνουν αυτό?

2o & 3o post πριν το δικο σου, κρυβεται η απαντηση.
Link to comment
Share on other sites

το τηλεκοντρόλ παίζει να είναι ίδιο με τα άλλα μικρά ..

δεν παρατήρησα κάτι στη μια ώρα που ασχολήθηκα λίγο με το σύστημα.

Θόρυβο ? που ? δεν παρατήρησα κάτι.

ίσως να μην το πρόσεξα κ γω.

Δεν δοκίμασα να δω κάτι στο usb του πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα διότι η συντριπτική πλειοψηφία των τηλεκοντρόλ ζητάνε μικρή απόσταση, και μεγίστη ακρίβεια ώστε να επικοινωνήσουν με τον δέκτη απροβλημάτιστα!

Όσον αφορά το θόρυβο, τσέκαρε μια με κλειστή τηλεόραση και γενικά υπό συνθήκες ησυχίας!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεκοντρόλ τι λέει; Παρατηρείς θόρυβο (Coil Whine);

το τηλεκοντρόλ του πιάνει άνετα στα 3-4 μέτρα με μία σχετική στόχευση της συσκευής

από θόρυβο δεν κάνει καθόλου υπό οποιεσδήποτε συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

το τηλεκοντρόλ του πιάνει άνετα στα 3-4 μέτρα με μία σχετική στόχευση της συσκευής

από θόρυβο δεν κάνει καθόλου υπό οποιεσδήποτε συνθήκες

Και εσύ στον Crystal Audio Micro SD αναφέρεσαι να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

HD.

Η διαφορά είναι μικρή.

Αν πρόκειται να το βάλεις σε 21" crt ..πάρε SD.

Αν έχεις κάμια 32" 3ετίας που δεν έχει mpeg4 πάνω, πάρε HD.

Mega skai alpha νομίζω έχουν κάνει αίτηση για να πάρουν HD κανάλι από digea

Link to comment
Share on other sites

Πήγε η μάνα μου και πήρε μόνη της αυτόν F&U MPFD3467H | Skroutz.gr . Μόλις μου λέει f&u και 40 ευρώ την κοίταγα με ένα ύφος σε φάση μα πόσο.... Τέλοσπαντον.Τον βάζω στην τηλεόραση.Τα κανάλια τα έπιασε όλα μέσα σε 2 λεπτα το πολύ.Να bootαρει θέλει 4-5 δεύτερα.Από στικάκι παίζει ότι δοκίμασα(720p,1080p mkv,avi αρκεί να μην έχει ac3 ήχο δυστηχώς.Θέλει να τον μετατρέψεις σε mp3/4.Υπότιτλοι κομπλέ.)Το χειριστήριο είναι αρκετά καλύτερο από αυτό που περίμενα.Δεν χρειάζεται να ξέρεις σκοποβολή,αρκέι να ψιλοστοχεύεις την συσκευή και στα 4 μέτρα που δοκίμασα έπιανε.Δεν ξέρω αν αξίζει 40 ευρώ αλλά μια χαρά δουλεύει παρόλο που λέει f&u πάνω :p

Link to comment
Share on other sites

HD.

Η διαφορά είναι μικρή.

Αν πρόκειται να το βάλεις σε 21" crt ..πάρε SD.

Αν έχεις κάμια 32" 3ετίας που δεν έχει mpeg4 πάνω, πάρε HD.

Mega skai alpha νομίζω έχουν κάνει αίτηση για να πάρουν HD κανάλι από digea

Μια 27'' crt έχω, αλλά αν αγοράσω SD σε λίγο καιρό δεν θα είναι άχρηστος και τσάμπα λεφτά;;;

Πήγε η μάνα μου και πήρε μόνη της αυτόν F&U MPFD3467H | Skroutz.gr . Μόλις μου λέει f&u και 40 ευρώ την κοίταγα με ένα ύφος σε φάση μα πόσο.... Τέλοσπαντον.Τον βάζω στην τηλεόραση.Τα κανάλια τα έπιασε όλα μέσα σε 2 λεπτα το πολύ.Να bootαρει θέλει 4-5 δεύτερα.Από στικάκι παίζει ότι δοκίμασα(720p,1080p mkv,avi αρκεί να μην έχει ac3 ήχο δυστηχώς.Θέλει να τον μετατρέψεις σε mp3/4.Υπότιτλοι κομπλέ.)Το χειριστήριο είναι αρκετά καλύτερο από αυτό που περίμενα.Δεν χρειάζεται να ξέρεις σκοποβολή,αρκέι να ψιλοστοχεύεις την συσκευή και στα 4 μέτρα που δοκίμασα έπιανε.Δεν ξέρω αν αξίζει 40 ευρώ αλλά μια χαρά δουλεύει παρόλο που λέει f&u πάνω :p

Από Coil Whine πως τα πάει;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ AC3?????!!!!!

Και τότε τι ήχο θα ακούς από το HD ??????

Πολλά κανάλια του εξωτερικού που έχω δει παίζουν σε AC3..

Βασικά δεν νομίζω να φταίει το ac3.Ο ήχος της ταινίας ήταν dts 5.1 αλλά το potplayer στο pc έλεγε ac3.Παίζει να έκανα εγώ λάθως.Dts 5.1 είναι λογικό να μην το κάνει downmixed σε 2.0?

Coil whine δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=19449]mchls[/MENTION]

Θα συνεχίσουν να εκπέμπουν και σε HD.

Απλά κάποια πράγματα θα τα δείχνουν και σε HD.

Δες τι ανάλυση έχει η 27".

Αν βλέπει πέραν του 720χ576 πάρε HD. Αν όχι ...ότι και να πάρεις το ίδιο θα είναι.

BTw, αφού είναι CRT, δεν θα έχει HDMI. Οπότε πως θα μεταφέρεις HD εικόνα ?

Το scart καλώδιο μέχρι 2mbps στέλνει.

Εμείς στο σπίτι μέχρι να πάρουμε το hdmi παίζαμε nova για μερικές ώρες με scart και η ποιότητα ήταν ελάχιστα καλύτερη από SD.σε 42" μεγάλη διαφορά.

Οπότε..πάρε Sd..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4805]paparoach[/MENTION]

Δεν καιγομαι τοσο πολυ να δω HD εικονα, καιγομαι σε 2-3 χρονια να συνεχιζω να εχω σημα με τον SD...

Διοτι ακουσα πως ΟΛΑ τα ιδιωτικα καναλια σε λιγο καιρο, θα εκπεμπουν ΜΟΝΟ HD, και κατ' επεκταση ΟΛΟΙ οι SD αποκωδικοποιητες θα ειναι αχρηστοι μιας και δεν θα μπορουν να υποστηριξουν HD σημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό.

Δες τι κάνουν τα αντίστοιχα του εξωτερικού.

Το θεωρώ απίθανο σενάριο.

Εδώ καλά καλά το 80% της ελλάδας δεν έχει ψηφιακή τηλεόραση ακόμα, αν εξαιρέσεις κάποια αστικά κέντρα. Και όχι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.