Jump to content



Αποκωδικοποιητής mpeg-4 για ψηφιακό σήμα


Recommended Posts

  • Replies 213
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα σε όλους! :)

Σχετικά με το θέμα του ενοχλητικού θορύβου στο μοντέλο Micro-HD - αν και οι αναφορές που έχουμε είναι πάρα πολύ λίγες σχετικά με μερικές δεκάδες χιλιάδες κομμάτια που έχουμε διαθέσει στη αγορά - θα θέλαμε πάρα πολύ κάποιος από τους άτυχους κατόχους ενός τέτοιου δείγματος, να κάνει την παλικαριά να μας το φέρει από τα γραφεία της εταιρίας μας στα Βριλήσσια, Αίαντος 3Α (Δευτ. - Παρ. | 9:00 - 19:00).

Η αλήθεια είναι πως από όσα δείγματα ανοίξαμε εδώ στα γραφεία μας, δεν έχουμε συναντήσει κανένα κομμάτι που να παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα... :hm: Όποιος μας φέρει τον "φασαριόζο" δέκτη του, θα μας βοηθήσει ανεκτίμητα στο να προσδιορίσουμε το τι μπορεί να έχει πάει στραβά, σε έναν μικρό αριθμό αποκωδικοποιητών μας.

Αναμένουμε τη συμβολή σας! :T:

P.S.: Το παρόν έχει αναρτηθεί και στο AVCLUB, όπου ενδεχομένως το παρατηρήσετε και όσοι από εσάς είστε μέλη και εκεί. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εκτός από τον άκρως ενοχλητικό θόρυβο, αντιμετώπισα και ένα άλλο πρόβλημα με την ποιότητα της εικόνας (ανεξάρτητα από το ποιό κανάλι έβλεπα), όπως διακρίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Και όχι κύριε [MENTION=1798]Johnnymous[/MENTION], δεν νομίζω το πρόβλημα να οφείλεται στην γκαντεμιά μου... :p

IMAG0023.jpg

Όπου υπήρχε έντονο χρώμα, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση στην πορτοκαλί μπλούζα, εμφανιζόταν κάτι "χιόνια".

Ο αποκωδικοποιητής δοκιμάστηκε σε δύο τηλεοράσεις, με δύο διαφορετικά scart καλώδια, αλλά το πρόβλημα με την χαμηλή ποιότητα εικόνας παρέμεινε.

Όταν πάντως συνέδεσα έναν Edision (SD και όχι HD όπως ο Crystal Audio) στην τηλεόραση, δεν παρουσιαζόταν.

Αύριο λογικά θα επιστραφεί στο ElectroWorld.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! :)

Σχετικά με το θέμα του ενοχλητικού θορύβου στο μοντέλο Micro-HD - αν και οι αναφορές που έχουμε είναι πάρα πολύ λίγες σχετικά με μερικές δεκάδες χιλιάδες κομμάτια που έχουμε διαθέσει στη αγορά - θα θέλαμε πάρα πολύ κάποιος από τους άτυχους κατόχους ενός τέτοιου δείγματος, να κάνει την παλικαριά να μας το φέρει από τα γραφεία της εταιρίας μας στα Βριλήσσια, Αίαντος 3Α (Δευτ. - Παρ. | 9:00 - 19:00).

Η αλήθεια είναι πως από όσα δείγματα ανοίξαμε εδώ στα γραφεία μας, δεν έχουμε συναντήσει κανένα κομμάτι που να παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα... :hm: Όποιος μας φέρει τον "φασαριόζο" δέκτη του, θα μας βοηθήσει ανεκτίμητα στο να προσδιορίσουμε το τι μπορεί να έχει πάει στραβά, σε έναν μικρό αριθμό αποκωδικοποιητών μας.

Αναμένουμε τη συμβολή σας! :T:

P.S.: Το παρόν έχει αναρτηθεί και στο AVCLUB, όπου ενδεχομένως το παρατηρήσετε και όσοι από εσάς είστε μέλη και εκεί. :hi:

Μίλησα με την crystal audio (μετά απο ~45 λεπτά αναμονής :S ) και όπως είπαν είναι κάποιο θέμα με το τροφοδοτικό του αλλά τον θεωρούν φυσιολογικό το θόρυβο που κάνει. Διαβάζοντας εδώ ρώτησα αν μπορώ να περάσω από εκεί σε καποιον τεχνικό τους για να το φτιάξουν αλλα η απαντηση ήταν αρνητική...:TD:
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας αγοράσει και έναν lifeview από το e-shop αλλά και έναν crystal audio micro-hd μπορώ να πω ότι δεν έχω κανένα παράπονο από κανέναν με βάση τα όσο μύρια έχω διαβάσει για διάφορους.

Εντάξει μπορεί να χρειάζεται το τηλεκοντρόλ να βλέπει τον αποκωδικοποιητή και στις δύο περιπτώσεις αλλά αυτό δε μου λέει και πολλά.Δεν τρελαίνομαι και αν μπορούσα και υπό γωνία!

Το θέμα που έχω και με τους δύο είναι ότι κάποια mkv αρχεία δεν τα παίζουν αλλά κάποια άλλα τα παίζουν!!!Δλδ και ίδιο τύπο αρχείο αλλά και ίδιας ανάλυσης αλλά λένε ότι δεν υποστηρίζονται!!!Τι παίζει???

Να πω επίσης ότι το μενού τους και βασικά όλο το interface τους είναι σχεδόν ολόιδιο!!!Σαν να είναι το ίδιο chip σε διαφορετικά κουτιά!!!Το μενού ίδιο, ο τρόπος που διαβάζουν ίδιος, τα μηνύματα που εμφανίζουν και γράμματα ίδια!

Θόρυβο δεν κάνει κανένας από τους δύο.Ακόμα και να κοιμηθείς μπορείς και με τον crystal audio ανοιχτό.Δεν ακούγεται τίποτα.Από θέμα θερμοκρασιών...???Σαν ένα ρούτερ.Ψιλοζεστένεται αλλά νορμάλ.

Ο crystal audio για να ακούσεις τον ήχο dts παρόλλο που λέει ότι τον υποστηρίζει, θα πρέπει να τον συνδέσεις με coaxial σε 5.1 γιατί δεν κάνει downstream σε stereo.

Ο lifeview δε λέει ότι υποστηρίζει καν dts.

Εν ολίγοις όλα καλά και βλέπουμε.

Καλές αγορές!

Link to comment
Share on other sites

+1 στα λεγόμενα του [MENTION=9875]venom7[/MENTION].....ο CA-HD δεν υποστηρίζει AC3 και DTS.....εκτός και αν συνδεθεί με ενισχυτή.Καπου είχα διαβάσει ότι αν η τηλεόραση σου έχει ενσωματωμένο ψηφιακό δεκτη(τον παλιό όμως που υποστηρίζει mpeg-2) πιθανότατα να μπορεί να παίζει τα εν λόγω αρχεία!Δεν ξέρω κατά πόσο θα ισχύει αλλά όποιος μπορεί το δοκιμάζει!

για τον θόρυβο του που αναφέρεται, φίλος τον αγόρασε από γνωστή "βολική" αλυσίδα(κατάστημα στη Π.Ράλλη) και δεν υπάρχει κανένα παράπονο....μπορεί να έχουν εκεί "αθόρυβη" παρτίδα!

Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος πάντως παραπληροφορείται. Στο εξοχικό στην Αίγινα όλη η γειτονιά τα είχε βάψει μαύρα αφού έχασε μερικά κανάλια και απορούσαν πως τα έπιανα εγώ χωρίς αποκωδικοποιητή. Στο τέλος βέβαια υπέκυψα στην γκρίνια των πιτσιρικιών να βλέπουν Nickelodeon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κύριοι

Γράφω για 2 λόγους: Α) Τη δικιά μου εμπειρία από έναν CA MicroHD που κατέχω εδώ κ 2 περίπου εβδομάδες (κ τον οποίο επέλεξα γιατί έχει timeshift κ γιατί διάβασα αρκετά θετικά σχόλια).

-- Δεν είχα κανένα πρόβλημα ήχου-...σκνίπας ... -- ούτε κ έχει χαθεί η σειρά των καναλιών που έθεσα εξάρχής. --Οι εναλλαγές καναλιών είναι ελαφρά αργές (σε σχέση με τις αλλαγές των αναλογικών πριν) αλλά όχι εκνευριστικά αργές. --Η ποιότητα εικόνας είναι μια χαρά σε όλα τα ψηφιακά (η σύνδεση είναι με scart κ δεν θα μπορούσα να περιμένω καλύτερη ποιότητα, η λήψη γίνεται με εξωτερική κεραία -από Μέγαρα). --το τηλεχειριστήριο πρέπει να είναι μπροστά στον δέκτη για να "πιάσει" (αλλά όχι απαραίτητα πολύ κοντά ούτε απολύτως κάθετα, οι 30 μοίρες που λέει το συνοδευτικό βιβλιαράκι ισχύουν). Το μόνο που δυσκολεύει τους γονείς μου -κ κύριους χρήστες της TV είναι ότι χρειάζεται να χρησιμοποιούν κ της τηλεόρασης το τηλεχειριστήριο για τη αυξηση έντασης κ το κλείσιμο της τηλεόρασης όσο κ η σειρά που θα ανοίξουν την TV πρώτα κ μετά τον αποκωδικοποιητή, ειδάλλως δεν στέλνει σήμα στην TV ο αποκοδικοποιητής.

Πληροφοριακά:, το firmware δεν είναι το τελευταίο κ το προϊόν αγοράστηκε από Κωτσόβολο. Να υποθέσω λοιπόν ότι πρόκειται για τυχερή αγορά ή τα παραπάνω προβλήματα των άλλων παιδιών ήταν μεμονομένα.

Β) Χρειάζομαι έναν ακόμα αποκωδικοποιητή κ παρόλο που είχα σκοπό να πάρω έναν ακόμα ίδιο (θεωρώντας τον πολύ αξιόπιστο κ περιμένοντας να πέσει κ λίγο η τιμή του...40Ε) αλλά μετά απ'ότι διάβασα φοβάμαι ότι χρειάζεται να΄χω την ίδια τύχη ..... οπότε κάθε άλλη πρόταση (ή μαρτυρία για τον ίδιο αποκωδικοποιητή) με βάση την αξιοπιστία από οποιονδήποτε χρήστη θα ήταν ευπρόσδεκτη .....

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24710]Alex752[/MENTION]

Μιας και έχω 3 δικούς μου και έναν που αγόρασα για γνωστό (τελευταίο FW και οι 4), μπορείς να μου πείς τί έχεις καταχωρήσει στον τρόπο ταξινόμησης ? Οι διαθέσιμες επιλογές είναι:

a)Με LCN

B)Με ONID

c)Με Service ID

d)Με Service Name

Εμένα μέχρι στιγμής μου χάνει τη σειρά των καναλιών σε random φάση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Alex752

Μιας και έχω 3 δικούς μου και έναν που αγόρασα για γνωστό (τελευταίο FW και οι 4), μπορείς να μου πείς τί έχεις καταχωρήσει στον τρόπο ταξινόμησης ? Οι διαθέσιμες επιλογές είναι:

a)Με LCN

B)Με ONID

c)Με Service ID

d)Με Service Name

Εμένα μέχρι στιγμής μου χάνει τη σειρά των καναλιών σε random φάση.

Ευχαριστώ

Επειδή δεν έχω το τελευταίο FW προφανώς τέτοιες επιλογές δεν είδα, απλώς απενεργοποίησα το LCN κ μετά ταξινόμησα τα κανάλια με το γνωστό τρόπο (το κόκκινο κουμπάκι κ τα βελάκια...). Θα το ξανακοιτάξω όμως κ αν δώ κάποια από τις επιλογές που λες θα στο πω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, για να βοηθηθουν οι υπόλοιποι που θα θελήσουν να πάρουν τον microHD, αναφέρω πως έκανα downgrade στο προηγούμενο fw (21412) τη μέρα του προηγούμενου ποστ και δεν έχει ξαναχαθεί η σειρά μέχρι σήμερα.

Αν βρώ χρόνο, θα τσεκάρω μήπως με καινούριο πέρασμα του τελευταίου fw (11612) και τις παραπάνω ρυθμίσεις ισχύει το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=24710]Alex752[/MENTION]

a)Με LCN

Στον lifeview προκειμενου να δουλεψει σωστα και οπως ηθελα, εθεσα lcn αλλα στην επομενη επιλογη που λει "lcn type" (ή καπως ετσι) εθεσα "ανενεργο".

Δες αν εχει και το δικο σου κατι παρομοιο και μηπως στο τελευταιο fw το εχει default σε lcn "ενεργο".

Link to comment
Share on other sites

LCN το είχα και πριν και τώρα εκτός, στο καινούριο FW έχω δοκιμάσει και όποιον άλλο τρόπο ταξινόμησης έχει, και πάντα η επιλογή για το LCN ήταν "εκτός"...

Κάτι άλλο παίζει guys...ή εκανα εγώ λάθος την εγκατάσταση τοu FW και τις 2 φορές που δοκίμασα, ή κάτι άλλο παίζει με το τελευταίο FW....

Link to comment
Share on other sites

Παιδεύομαι με τον lifeview, αν και ταξινόμησα τα κανάλια με τη σειρά που θέλω (π.χ. ΕΤ1-ΝΕΤ-MEGA-STAR κ.λ.π.), δεν μπορώ να βάλω τα κανάλια αυτά έτσι ώστε όταν πατώ το 1 να βγαίνει ΕΤ1, 2-ΝΕΤ, 3-MEGA, 4-STAR.

Πως το κάνουν αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.