Jump to content



Οδηγός για ψείρες


ΣτοΠαραΠεντε

Recommended Posts

Άκυρο. Βρήκα πώς λέγεται: splitter ακουστικών ή διακλαδωτής. Η χρήση τους αλλοιώνει την ποιότητα ήχου, όπως γίνεται με τα αντίστοιχα εξαρτήματα για το τηλέφωνο και το διαδίκτυο; Βρήκα και splitter για 5 ζεύγη ακουστικών; Αξίζει να το πάρω ή ο ήχος θα ακούγεται σαν να έρχεται από το υπερπέραν;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Εχω την εντύπωση ότι όταν διπλασιαζεις την αντισταση στην έξοδο της κάρτας/player μειώνεται η ισχύς στο μισό!

Ετσι χάνεις σίγουρα σε ένταση,αλλά το ποσο δυνατα/ικανοποιητικά θα παιζουν τα ακουστικά σου εξαρτάται και από την ευαισθησία τους!

Μιλάω για ίδια ακουστικά,ταυτόχρονα συνδεδεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι όταν διπλασιαζεις την αντισταση στην έξοδο της κάρτας/player μειώνεται η ισχύς στο μισό!

Ετσι χάνεις σίγουρα σε ένταση,αλλά το ποσο δυνατα/ικανοποιητικά θα παιζουν τα ακουστικά σου εξαρτάται και από την ευαισθησία τους!

Μιλάω για ίδια ακουστικά,ταυτόχρονα συνδεδεμένα.

Υποθέτω ότι τα ακουστικά καλής και υψηλής ποιότητας δε θα έχουν ιδιαίτερη μείωση στην ποιότητα του ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι τα ακουστικά καλής και υψηλής ποιότητας δε θα έχουν ιδιαίτερη μείωση στην ποιότητα του ήχου.

Δεν μίλησα για ποιότητα,αλλά για ένταση!

Την ποιότητα την καθορίζει η απόκριση συχνότητας!Αν μειώσουμε την ισχύ στο μισό,το εύρος της συχνότητας μεγαλώνει!

Πχ. αν το εύρος της συχνότητας είναι 20Hz~20kHz,μπορεί να πάει και 15Hz~21kHz που είναι ακόμα καλύτερο!

Αλλά,θα έχεις πολύ χαμηλότερη στάθμη στον ήχο!Όχι 1,2,3db,αλλά 20 και 30db!

Ένας ειδικός επί του θέματος θα στο εξηγούσε και καλύτερα! :)

Link to comment
Share on other sites

μια κ έχετε αυτό το θέμα, χάλασαν τα ακούστηκα από το κινητό μου κ θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια, οικονομικά βέβαια ! θα έπαιρνα ότι να νε, αλλά είδα στο ebay παρά πολλά σε τιμές 5-20 euro, κ έχασα τον μπούσουλα! :confused:

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρόσφατα αγόρασα τα Creative EP-650, αλλά δε με ενθουσίασαν. Η ποιότητα ήχου είναι χαμηλότερη σε σχέση με τα AKG K330, δεν έχουν καν υφασμάτινη θήκη, όπως το 330, παρά μόνο τη χάρτινη συσκευασία τους, μπαίνουν στο αυτί μου λες και θέλουν να το βουλώσουν εντελώς - πράγμα πολύ ενοχλητικό, και δεν αξίζουν τα 32 ευρώπουλα που έσκασα. Βέβαια τα δοκίμασα μερικές ώρες, αλλά ακόμη κι αν στρώσει ο ήχος, αμφιβάλλω αν θα στρώσουν τα ακουστικά στα αυτιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήμουν στο τσακ να πάρω τα Koss iSpark, έχει κανείς άποψη; Τα φοβήθηκα λόγω σχήματος.. Θέλω οπωσδήποτε να έχουν μικρόφωνο και κουμπί για έλεγχο, υπάρχει κάτι αξιόλογο μέχρι 50-60€; Τα ακουστικά της Samsung πάντως ΔΕΝ έλεγαν να κάτσουν στο αυτί μου, ό,τι πιο άβολο έχω δοκιμάσει. Είναι για Galaxy Nexus.

Link to comment
Share on other sites

Στα 60€ είχα πάρει τα δικά μου.Ελπίζω να μην σε φοβίσει και σε αυτά το σχήμα! :p

Με μικρόφωνο και κουμπί όπως τα θες.Υπάρχει και έκδοση με τρία κουμπιά για αυξομειώσει του ήχου!Έχουν απίστευτη ποιότητα κατασκευής!

Μετά από τόσο καιρό που τα έχω τα μόνα αρνητικά που τους βρίσκω είναι ότι δεν έχουν θήκη μεταφοράς και θα ήθελα να έχουν λίγο καλύτερο noise cancellation.

Link to comment
Share on other sites

Εχει να προτεινει καποια για τρεξιμο; Θελω να παρω στην γυναικα για το ipod της.

Κάνε αναζήτηση για ακουστικά για jogging ή γυμναστική, πχ αυτά εδώ:

Best Headphones For Running and Exercise- 2011 Gear Guide | HeadRoom Audio

Sports Headphones & Earphones for running, jogging, cycling, gym, snowboarding &

Best Headphones for Running | Ranking Updated on Aprril 5th, 2012 | Earphone Solutions

The Best Earphones For Jogging | LIVESTRONG.COM

http://www.amazon.co.uk/tag/running%20headphones/products

Best Headphones For Running

Δυστυχώς τα καλά κομμάτια πληρώνονται και ακριβά, αλλά εν μέσω κρίσης...

Δες και στο φόρουμε σχετικών αθλητών:

http://www.runnersworld.com/community/forums/shoes-stuff/gear-electronics/headphones-5

Link to comment
Share on other sites

παντως για οποιον ψαχνεται για κατι καλο και φθηνο τα καρφουρ εχουν ακομα αποθεμα!!:p

ειναι πολυ καλα!!!το μπασο αρκετα καλο σε σημειο που σαρεσει πολυ!!!:p

αυριο θα παω να παρω αλλο ενα σετακι ροζ για την "κουνιαδα"!!εχουν και δερματινο παουτς μεταφορας!;)

Link to comment
Share on other sites

παντως για οποιον ψαχνεται για κατι καλο και φθηνο τα καρφουρ εχουν ακομα αποθεμα!!:p

ειναι πολυ καλα!!!το μπασο αρκετα καλο σε σημειο που σαρεσει πολυ!!!:p

αυριο θα παω να παρω αλλο ενα σετακι ροζ για την "κουνιαδα"!!εχουν και δερματινο παουτς μεταφορας!;)

Οικονομική η "κουνιάδα"! Ποιας μάρκας είναι τα ακουστικά;

Link to comment
Share on other sites

Οικονομική η "κουνιάδα"! Ποιας μάρκας είναι τα ακουστικά;

sennheiser cx 300 2 αυτα που ειχα παρει για εμενα και την κοπελα μου!:)

παιζουν παρα πολυ καλα!:p ειδικα για 15ευρω..!!!:beer:

Link to comment
Share on other sites

τα καρφουρ εχουν ακομα αποθεμα!!:p

Δουλεύεις αποθηκάριος στο συγκεκριμένο κατάστημα;:p Μόνο σε αυτό φέρνουν τέτοιες ευκαιρίες; Κανονικά όλα τα μεγάλα Carrefour δεν έχουν τα ίδια προϊόντα και προσφορές για την ίδια χρονική περίοδο; Εσύ πηγαίνεις σε μεγάλο Carrefour ή στα Carrefour-Μαρινόπουλος; Πάντως στο δεύτερο δεν έχουν μεγάλη ποικιλία. Ευτυχώς που και τα αστικά δουλεύουν για τα ξένα σούπερ μάρκετ.:o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.