Jump to content



Οδηγός για ψείρες


ΣτοΠαραΠεντε

Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω ψείρες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ότι, παρόλο που όσο μεγαλύτερο είναι το εύρος συχνότητας τόσο καλύτερη η πιοότητα ήχου, στην πράξη το ανθρώπινο αυτί αντιλαμβάνεται από 20Hz ως 20KHz. Αν ισχύει αυτό, τότε για ποιο λόγο διατίθενται ακουστικά με πολύ μεγάλο εύρος συχνότητας; Αξίζει να πάρω κάποιο ζευγάρι με συχνότητα πχ 5Hz ως 24ΚHz; Συγκεκριμένα βρήκα ένα τέτοιο μοντέλο:

DENON AH-C360 BLACK - - E-SHOP.GR

Αξίζει να δώσω τόσα χρήματα; Στο ίδιο κατάστημα βρήκα κι άλλα μοντέλα στα ίδια περίπου χρήματα, όπως:

THERMALTAKE HT-ISU005E ISURUS WHITE IN EAR GAMING HEADSET - - E-SHOP.GR

YAMAHA EPH-30 EARPHONES BLACK - - E-SHOP.GR

Στο παρελθόν αγόρασα τα AKG, που είναι τέλεια, αλλά δε διατίθενται πλέον:

AKG K330 Earphones - Ακουστικά - plaisio.gr

Κάνοντας μια αναζήτηση βρήκα τις εξής συμβουλές για αγορά ψειρών:

http://www.wikihow.com/Choose-Headphones

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Μην κρίνεις τα ακουστικά σύμφωνα με τα ανακοινώσιμα τεχνικά χαρακτηριστικά. Προτίμησε να τα ακούσεις με τραγούδια που ξέρεις ή αν αυτό δεν είναι δυνατό, προτίμησε να διαβάσεις reviews από "καλά" site του χώρου, όπως head-fi.org

Link to comment
Share on other sites

Thermaltake vs Yamaha σε θέματα ήχου...

Είναι λίγο fa1l να πουλάει η Tt ήχο που τον τελευταίο ήχο που θυμάμαι από αυτή είναι η φασαρία του ανεμιστήρα στις 4500 rpm.

Τεσπα, ψείρα θα σιχαινόμουνα να δοκιμάσω σε μαγαζί, αλλά πιστεύω ότι και εκεί ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Καλύτερα όμως αν περνάς πολλές ώρες να πάρεις εξωτερικά (=μεγάλα) ακουστικά, πιστεύω θα έχεις και καλύτερη ποιότητα ήχου στο ίδιο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα μεγάλα ακουστικά πλέον είναι βαριά, ογκώδη και άβολα, καθώς χρησιμοποιούν ειδικό μονωτικό υλικό που κολλά/εφαρμόζει στο αυτί, αλλά παράλληλα πιέζει το κρανίο. 'Οσες φορές τα δοκίμασα με έπιανε έντονος πόνος στο σημείο επαφής, άσε που επειδή φοράω γυαλιά μυωπίας, τα κλασικά ακουστικά πιέζουν τα αυτιά μου πάνω στο σκελετό των γυαλιών, ο οποίος με τη σειρά του πιέζει το κεφάλι μου. Ουσιαστικά πονάω διπλά. Τα δε αυτιά ιδρώνουν σχετικά γρήγορα εξαιτίας του μονωτικού υλικού - νομίζω ότι είναι δερματίνη ή κάτι παρεμφερές. Επίσης τα μεγάλα ακουστικά δεν είναι εύχρηστα για έξω, ενώ οι ψείρες πάνε και μπαίνουν παντού. Τελικά ποια τεχνικά χαρακτηριστικά παίζουν πρωτεύοντα ρόλο στην επιλογή ακουστικών: το εύρος συχνότητας, η αντίσταση, το βάρος κτλ; Όσα είδα έχουν αντίσταση 16Ohm, οπότε επικεντρωνόμαστε στο εύρος; Όσο για το βάρος, εξυπακούεται ότι καλύτερο είναι να είναι όσο το δυνατόν ελαφρύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στα circumaural ακουστικά(αυτά που κυκλώνουν τα αυτιά σου) η άνεση είναι αντιστρόφως ανάλογη της ηχητικής ποιότητας. Δεν είναι τυχαίο που όλα τα σοβαρά επαγγελματικά σετ έχουν ρηχά earcup και μεγάλη πίεση. Βελτιώνεται πολύ το μπάσο και ο ήχος αποκτά γενικά φυσικότερη χροιά(όχι "μεταλλικά" πρίμα π.χ.).

Αν μπορείς να συμβιβαστείς με ανεμικό μπάσο μπορείς να πας στα audio technica AD 700 ή στα AKG k601 που θεωρούνται άνετα ή και σε κλειστού τύπου όπως τα JVC.

Διαφορετικά παίρνεις πάλι κάτι σε AKG για μέσα στο αυτί, αφού λες ότι σου άρεσαν. Αυτού του τύπου τα ακουστικά έχουν-συνήθως-ανώτερο μπάσο από τα μεγάλα(δεν επιτρέπουν εκτόνωση της πίεσης του αέρα), αλλά ο υπόλοιπος ήχος εξαρτάται από την εμπειρία του κατασκευαστή. Βλέπεις κάτι τρελές διαφορές από σχέδιο σε σχέδιο(σε εργαστηριακές μετρήσεις) και αυτό δείχνει ότι δεν παίζουν όλα αξιοπρεπώς.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με βολεύουν οι ψείρες που κουμπώνουν στο εσωτερικό του αυτιού (νομίζω πως λέγονται in-ear). Οι ημιανοιχτού τύπου που είχα στο παρελθόν έβγαιναν συχνά κι έπρεπε να τις ξαναεφαρμόσω κάθε τόσο στο αυτί μου.

Link to comment
Share on other sites

Στα circumaural ακουστικά(αυτά που κυκλώνουν τα αυτιά σου) η άνεση είναι αντιστρόφως ανάλογη της ηχητικής ποιότητας. Δεν είναι τυχαίο που όλα τα σοβαρά επαγγελματικά σετ έχουν ρηχά earcup και μεγάλη πίεση. Βελτιώνεται πολύ το μπάσο και ο ήχος αποκτά γενικά φυσικότερη χροιά(όχι "μεταλλικά" πρίμα π.χ.).

Αν μπορείς να συμβιβαστείς με ανεμικό μπάσο μπορείς να πας στα audio technica AD 700 ή στα AKG k601 που θεωρούνται άνετα ή και σε κλειστού τύπου όπως τα JVC.

Διαφορετικά παίρνεις πάλι κάτι σε AKG για μέσα στο αυτί, αφού λες ότι σου άρεσαν. Αυτού του τύπου τα ακουστικά έχουν-συνήθως-ανώτερο μπάσο από τα μεγάλα(δεν επιτρέπουν εκτόνωση της πίεσης του αέρα), αλλά ο υπόλοιπος ήχος εξαρτάται από την εμπειρία του κατασκευαστή. Βλέπεις κάτι τρελές διαφορές από σχέδιο σε σχέδιο(σε εργαστηριακές μετρήσεις) και αυτό δείχνει ότι δεν παίζουν όλα αξιοπρεπώς.

Τα δύο μοντέλα που μού προτείνεις κοστίζουν ΤΡΕΛΑ λεφτά. Το ένα ζευγάρι κοστίζει υπερτριπλάσια από τα AKG K330 που αγόρασα πριν μερικά χρόνια έναντι 40 ευρώ. Ακόμη κι αν παραβλέψω το οικονομικό κομμάτι, είναι αντιαισθητικά, ογκώδη και άβολα για μεταφορά. Αντιθέτως οι ψειρούλες μου με συνοδεύουν πάντα και παντού, αφού μπορώ να τις τοποθετήσω με ασφάλεια (και λιγότερα μικρόβια) στην προστατευτική θήκη τους. Δυστυχώς το Κ330 δεν υπάρχει πια στο Plaisio, παρά μόνο ως εκθεσιακό, και εννοείται ότι δεν τρελάθηκα να αγοράσω ένα χρησιμοποιημένο ζευγάρι που μάζεψε τα μικρόβια δεν ξέρω κι εγώ πόσων το δοκίμασαν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με βολεύουν οι ψείρες που κουμπώνουν στο εσωτερικό του αυτιού (νομίζω πως λέγονται in-ear). Οι ημιανοιχτού τύπου που είχα στο παρελθόν έβγαιναν συχνά κι έπρεπε να τις ξαναεφαρμόσω κάθε τόσο στο αυτί μου.

Σε μένα βγαίνουν όλα εκτός από αυτά. Στέκονται ακόμα και σε κατάβαση στο Αιγάλεω και Ποικίλο με ποδήλατο

Δεν στηρίζονται στο αυτί αλλά κρατιόνται από τον σκελετό που περνάει από τον σβέρκο και τα ενώνει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ταλαντεύομαι ανάμεσα στο Κ330, που έχω δοκιμάσει και μ'έχει κατενθουσιάσει, και το Κ340.

AKG K-330 SCARAB ULTRA LIGHTW.HIGH PERF.IN EAR ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ

AKG K-340 FUDGE HIGH PERFORM.EAR CANAL ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ

Το Κ321 είναι καλό για πρόχειρη χρήση; Μ'ενδιαφέρει να δίνει ποιοτικό ήχο κοντά στις προδιαγραφές του Κ330.

AKG K-321 CLOUD WHITE CLOSED BACK STEREO EAR CANAL ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ

Οι διαφορά στο εύρος συχνότητας δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Εξάλλου δεν ξέρω κατά πόσο το αυτί μου αντιλαμβάνεται πλήρως το εύρος που δίνει κάθε μοντέλο ακουστικών της AKG.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα τα K330, οι διαφορές τους με τα K340 δε δικαιολογούν τα 8€ παραπάνω.

Γενικά ότι και να πάρεις σε ψείρες από AKG θα είναι πολύ καλή αγορά, αν θέλεις μια πιο οικονομική λύση τότε πήγαινε σε K321.

Εγώ ας πούμε έχω τα K312P 2-3 χρόνια και με καθημερινή και έντονη χρήση δουλεύουν ακόμη άψογα !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα τα K330, οι διαφορές τους με τα K340 δε δικαιολογούν τα 8€ παραπάνω.

Γενικά ότι και να πάρεις σε ψείρες από AKG θα είναι πολύ καλή αγορά, αν θέλεις μια πιο οικονομική λύση τότε πήγαινε σε K321.

Εγώ ας πούμε έχω τα K312P 2-3 χρόνια και με καθημερινή και έντονη χρήση δουλεύουν ακόμη άψογα !

Το Κ330 έχω σκοπό να το αγοράσω, όπως και να'χει, απλώς θέλω να το'χω για καλή χρήση. Ρώτησα για το Κ321 για να το χρησιμοποιώ στον υπολογιστή. Για τον υπολογιστή έχω ένα ζευγάρι κεφαλής της Bosch, αλλά λόγω χρήσης εμφάνισε πρόβλημα το βύσμα και δεν κάνει επαφή με το ένα ακουστικό. Αν είναι να σκάσω 40 ευρώπουλα (τόσο είχα πάρει το Κ330 πριν δύο χρόνια) και να μού μείνει στο χέρι μετά από ένα χρόνο, καλύτερα να πάρω το Κ321, που'ναι και φθηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

αυτα εδω ειναι καλυτερα απο τα 330 και 340? K 350 - AKG shop

εχουν και το μικροφωνο,ψαχνω και γω ακουστικα ψειρες αυτο τον καιρο.40λιρες τα βρηκα στο αμαζον αγγλιας.

Link to comment
Share on other sites

αυτα εδω ειναι καλυτερα απο τα 330 και 340? K 350 - AKG shop

εχουν και το μικροφωνο,ψαχνω και γω ακουστικα ψειρες αυτο τον καιρο.40λιρες τα βρηκα στο αμαζον αγγλιας.

Το εύρος συχνότητας είναι ίδιο με το Κ330. Κι εγώ το σκεφτόμουν για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά είδα ότι το χειριστήριο έντασης μάλλον θα τα βαραίνει. Είχα ανάλογη εμπειρία με το handfree του Sony Ericsson W800i, δε θέλω άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Το εύρος συχνότητας είναι ίδιο με το Κ330. Κι εγώ το σκεφτόμουν για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά είδα ότι το χειριστήριο έντασης μάλλον θα τα βαραίνει. Είχα ανάλογη εμπειρία με το handfree του Sony Ericsson W800i, δε θέλω άλλη.

το μικροφωνο ειναι αυτο που μου αρεσει..! δεν ειμαι τοσο "απαιτητικος" στο βαρος.

πριν χρονια πιτσιρικας θυμαμαι ειχα παρει ενα creative mp3 zen νομιζω και ακομα μου εχει "μεινει" αυτος ο ηχος που ειχαν τα ακουστικα και χθες ψαχνοντας επεσα σε αυτα μεταξυ αλλων: [ame]http://www.amazon.co.uk/Creative-EP-660-Ear-Stereo-Earphones/dp/tech-data/B0056XMXGA/ref=de_a_smtd[/ame]

και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα γιατι απο σπεκς πανε πολυ καλα,αν ειχαν και μικροφωνο θα τα επαιρνα σιγουρα,τωρα το σκεφτομαι ακομα. ψαχνω ασπρο χρωμα κυριως ωστε να ταιριαζουν με το κινητο μου,το οποιο εχει ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ακουστικα ακομα και για εναν ασχετο οπως εγω. θελω κρυσταλλινο ηχο σε οσο το δυνατον χαμηλοτερη τιμη.θα ειναι η μονιμη "παρηγορια" μου στο στρατο..! :/

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μου,το οποιο εχει ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ακουστικα ακομα και για εναν ασχετο οπως εγω. θελω κρυσταλλινο ηχο σε οσο το δυνατον χαμηλοτερη τιμη.θα ειναι η μονιμη "παρηγορια" μου στο στρατο..! :/

Άσε, το Archos 4.8 tablet και το AKAI 8G MP4-Player που αγόρασα είχαν "δώρο" ακουστικά του κιλού. Πλάκα μας κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Samsung headphones FTW.

AhR3s.jpg

πλακα κανεις ε? ειναι επιεικως της πλακας..!του gs3 670ευρω κινητο και φαινεται σαν να πηρα τα φθηνοτερα απο το ebay.ακομα και του galaxy s που παραθετεις ηταν πολυ μετρια.

μετα απο πολυ διαβασμα θα παρω τα Sennheiser CX 300-II η τα 400. δεν εχουν μικροφωνο αλλα ειναι οτι καλυτερο συμφωνα με τα ακουσματα μου στα λεφτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.