Jump to content



Περί OCZ Petrol


NoDsl

Recommended Posts

OCZ PTL1-25SAT3-64G PETROL 64GB SATA III 2.5'' SSD - - E-SHOP.GR

aec7e709.png

Kingston SSDNow V100 SV100S2N/128G - 128 GB - Σκληρός δίσκος | Multirama

Kingston-Crystal.jpg

το ψήνω για καμιά 4άδα petrol, ίσως. [MENTION=129]Chosen[/MENTION] τι λές;

Link to comment
Share on other sites

Τους θέλω για τα review ρε μαν για να έχω έτοιμα λειτουργικά ανάλογα το HW. Έχεις κάποια άλλη πρόταση;

Αν είναι για τέτοια χρήση, τότε προχώρα. Για οτιδήποτε άλλο, υπάρχουν εναλλακτικές με ελάχιστα χρήματα παραπάνω...

OCZ Agility 3 Series 60GB SSD (2.5", Sata 6Gb/s, AGT3-25SAT3-60G) - Solid State Drives (SSD) - plaisio.gr

Αναβάθμιση Υπολογιστή - Περιφερειακά - Δικτυακά - MgManager

Link to comment
Share on other sites

Τους θέλω για τα review ρε μαν για να έχω έτοιμα λειτουργικά ανάλογα το HW. Έχεις κάποια άλλη πρόταση;

Ναι, σωσμένα images και έναν αξιοπρεπή SSD. Υπάρχει λόγος που δεν έκατσε καλά ο Everest 1 όπως επίσης υπάρχει λόγος που τους σκοτώνουν τώρα. Πάρε έναν Agility 3 από Amazon καλύτερα.

Ο Petrol μετά βίας μπορεί να χαρακτηριστεί καλούτσικος (για SATA2) αλλά ο Kingston ούτε με τις πέτρες. Παραλίγο να την κάνω και γω την ματσόλα πριν από κανα μήνα που βρήκα τον 256άρη στις 120 λίρες στον Amazon κι ακύρωσα λίγο πριν το dispatch.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωσμένα images και έναν αξιοπρεπή SSD.

Στα ρέστα συμφωνούμε αλλά τα σωσμένα images και restore είναι αρκετά χρονοβόρο μιας και κάθε restore παίρνει ώρες ακόμα και με acronis. Οπότε έλεγα να καταλήξω στη λύση των 4 SSDs με πιθανούς συνδυασμούς HW άκα Intel+AMD, Intel+nVidia, AMD+AMD, AMD+nVidia κ.ο.κ.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι οι 64άρηδες μικροί είναι. Θα πρέπει να έχω και 5ο για temp και Games Directory. FML...

Link to comment
Share on other sites

Στα ρέστα συμφωνούμε αλλά τα σωσμένα images και restore είναι αρκετά χρονοβόρο μιας και κάθε restore παίρνει ώρες ακόμα και με acronis. Οπότε έλεγα να καταλήξω στη λύση των 4 SSDs με πιθανούς συνδυασμούς HW άκα Intel+AMD, Intel+nVidia, AMD+AMD, AMD+nVidia κ.ο.κ.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι οι 64άρηδες μικροί είναι. Θα πρέπει να έχω και 5ο για temp και Games Directory. FML...

Χρονοβόρο το restore με Acronis; Από δισκέτες κάνεις restore;

Link to comment
Share on other sites

Δύο images Διονύση.

Intel

AMD

Βάζεις τα πάντα όλα ( Chipset drivers, networking drivers, audio drivers, programs, games ) ΕΚΤΟΣ από VGA drivers.

VGA drivers δεν περνάς στο image, τους περνάς αμέσως μόλις κάνεις restore το επιθυμητό review OS image.

Link to comment
Share on other sites

για p4@3.2 με intel 865 υποθέτω φτάνει και περισσεύει ε? (τον έχω παραγγείλει ήδη, αλλά με αντικαταβολή και παραλαβή από το κατάστημα)

Έχεις και ρέστα :p

Για τέτοια συστήματα, και κανά παλιούτσικο PCακι ( π.χ. Pontium Dual-Core E5200, E6600, κλπ ) είναι ότι πρέπει σε αυτή την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

:OT:

1 σκληρός δίσκος = μέχρι 4 primary partitions. 500GB δίσκος = 120GB για κάθε partition.

Αν μιλάμε για το ίδιο λειτουργικό π.χ. Windows 7

Εγκατάσταση στον σκληρό σε 1 partition (δεν το αφήνεις να φτιάξει το partition των 100ΜΒ), αντιγραφή σε image.

Δημιουργία των 4 primary partitions.

Αντιγραφή του image και στα 4 partitions.

Εγκατάσταση boot manager στον δίσκο π.χ. GAG ώστε κάθε φορά να ξεκινάμε αυτό που θέλουμε χωρίς να επηρεάζεται κάποιο... διπλανό του.

Διαμόρφωση της κάθε μίας από τις εγκατεστημένες εκδόσεις κατά το δοκούν. Στο τέλος image και σε κάθε ένα από τα partitions ή ένα μεγάλο που να έχει και τα 4 (αν είναι να γίνονται συχνά αλλαγές σε αυτά που επιθυμούμε να μπορούμε να αναιρούμε).

Για μια περίοδο που έκανα benchmarks με την ATI HD4890 και κάποια Nvidia δίπλα της, είχα φτιάξει 3 κόπιες του ίδιου λειτουργικού (3X40GB και ο υπόλοιπος χώρος ενός 320GB ως data storage). Όρεξη να έχουμε να κάνουμε μακακίες, αλλά γλίτωνα το βάλε βγάλε κάρτα στο κουτί. Στο ένα partition ήταν περασμένοι μόνο drivers για ΑΤΙ, στο άλλο μόνο για Nvidia, στο τρίτο ATI+Nvidia+PhysX patch. Μία εγκατάσταση κοπιαρισμένη στα 3 και ο GAG για να επιλέγεις κάθε φορά σε ποια θα μπεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωσμένα images και έναν αξιοπρεπή SSD. Υπάρχει λόγος που δεν έκατσε καλά ο Everest 1 όπως επίσης υπάρχει λόγος που τους σκοτώνουν τώρα. Πάρε έναν Agility 3 από Amazon καλύτερα.

Ο Petrol μετά βίας μπορεί να χαρακτηριστεί καλούτσικος (για SATA2) αλλά ο Kingston ούτε με τις πέτρες. Παραλίγο να την κάνω και γω την ματσόλα πριν από κανα μήνα που βρήκα τον 256άρη στις 120 λίρες στον Amazon κι ακύρωσα λίγο πριν το dispatch.

Τόσο χάλια ο Kingston? Και έλεγα να τον χτυπήσω... οκ πέφτει άκυρο συνεπώς!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια ο Kingston? Και έλεγα να τον χτυπήσω... οκ πέφτει άκυρο συνεπώς!

Οι απλοί, ναι, πολλές φάπες.

Οι Hyper X σειρά είναι μέτριοι, μαζί με πολλούς ακόμα. Τίποτα το ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.