Jump to content



επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο


Recommended Posts

λίγο άσχετο με την θεματολογία του φόρουμ, αλλά μιας και εδώ μέσα υπάρχουν αρκετά "μαστόρια" που πιάνουν τα χέρια τους,θα ήθελα τη βοήθεια για αγορά ενός μικρού επαναφορτιζόμενου δραπανοκατσάβιδου. προορίζεται για βίδωμα βιδών , καμιά τρύπα στο σπίτι και γενικά απλές δουλειές..τρυπάνια μεγάλα με καλώδιο υπάρχουν,απλά θα ήθελα κάτι πιο ευέλικτο και μικρό για μικροδουλειές..

ενδεικτικά σκέφτομαι κάτι τέτοιο

[ame=http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000RW025E/ref=s9_simh_gw_p60_d1_i1?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=1PMGGFDYZXDPZY5FV50K&pf_rd_t=101&pf_rd_p=317828027&pf_rd_i=468294]bosch[/ame]

αρκούν τα 14.4 ή να ανέβω στα 18V να έχει περισσότερη δύναμη..?από μάρκες και καταστήματα έχετε να προτείνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

14.4V από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Μπορείς να πάρεις 24V και ένα καλό 6V να το διαβολοστέλνει...

Αν θέλεις κυρίως για βιδολόγο και που και που καμία τρύπα τότε δες την μπλε σειρά της Bosch, στα 10.8V. Δεν είναι φτηνό μα θα σου κρατήσει μία ζωή. Το έχω 5 χρόνια, 2 εκ των οποίων με καθημερινή επαγγελματική χρήση και δεν έχει πάθει το παραμικρό, ούτε καν οι μπαταρίες του. Δεν έχει νόημα να πας σε μεγαλύτερο αφού αν τύχει κάτι βαρύ, δηλαδή τρύπα σε οικοδομικά υλικά μεγαλύτερη των 8mm, υπάρχει τρυπάνι ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

14.4V από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Μπορείς να πάρεις 24V και ένα καλό 6V να το διαβολοστέλνει...

Αν θέλεις κυρίως για βιδολόγο και που και που καμία τρύπα τότε δες την μπλε σειρά της Bosch, στα 10.8V. Δεν είναι φτηνό μα θα σου κρατήσει μία ζωή. Το έχω 5 χρόνια, 2 εκ των οποίων με καθημερινή επαγγελματική χρήση και δεν έχει πάθει το παραμικρό, ούτε καν οι μπαταρίες του. Δεν έχει νόημα να πας σε μεγαλύτερο αφού αν τύχει κάτι βαρύ, δηλαδή τρύπα σε οικοδομικά υλικά μεγαλύτερη των 8mm, υπάρχει τρυπάνι ρεύματος.

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Θα προτιμήσω κάτι της σειράς GSR (η μπλε που αναφέρθηκε) κι ας το πληρώσω κάτι παραπάνω. Στο εργοστάσιο έχουμε μερικά και λιώνουν κάθε μέρα.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο κατάστημα online με καλές τιμές για εργαλεία και free shipping for Greece?

βλέπω ότι η σειρά GSR(μπλε) πάει χαλαρά πάνω από 150+ ευρω,τα οποία τα θεωρώ πολλά για ένα απλό ερασιτεχνικό δραπανοκατσαβιδο..έλεγα να δώσω κάτι στο 50αρικο..

ουσιαστικά το θέλω κυρίως για βίδες και να είναι μικρό,να χώνεται σε περίεργα σημεία..για χοντρές δουλειές υπάρχουν τα μεγάλα..

Έγινε επεξεργασία από sofix
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιο κατάστημα online με καλές τιμές για εργαλεία και free shipping for Greece?

βλέπω ότι η σειρά GSR(μπλε) πάει χαλαρά πάνω από 150+ ευρω,τα οποία τα θεωρώ πολλά για ένα απλό ερασιτεχνικό δραπανοκατσαβιδο..έλεγα να δώσω κάτι στο 50αρικο..

ουσιαστικά το θέλω κυρίως για βίδες και να είναι μικρό,να χώνεται σε περίεργα σημεία..για χοντρές δουλειές υπάρχουν τα μεγάλα..

Μικρό μόνο αυτό κοιτάς και το Makita, στα 120+ δυστυχώς. Υπάρχουν βέβαια και από την B&D και Einhell, αλλά φεύγεις από τα ποιότητας και πας στα Κινέζικα, με 50-90€.

Link to comment
Share on other sites

Α κομπλε τοτε.

Εγω ηθελα κατι πολυ φθηνο και εχω παρει ενα einhell απο eshop μαζι με καμια 30αρια μυτες καπου 15€. Για βιδωματα καλο ειναι κ κραταει κ μπαταρια.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση βέβαια με τα προαναφερόμενα. Σε σύγκριση με αυτά δεν είναι κάτι παραπάνω από παιχνίδι. Καμία ρύθμιση ροπής, κανένας έλεγχος στροφών και, με 4nm ονομαστική ροπή, ακόμα και ξύλο να προσπαθήσεις να τρυπήσεις θα ζοριστεί. Αν είναι να το κοπανάς από πίσω για να κάνεις μία τρυπούλα...

Αν είναι να δώσεις 50€ για ένα κατσαβιδάκι και μάλιστα με Ni-Mh μπαταρία, παίρνεις το κατσαβίδι της dremel. Έτη φωτός μπροστά από αυτό.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

εχω κάνει και σε πλάκακι και τοίχο

Μάστορα μου αυτό είναι ηλεκτρικό κατσαβίδι,πως έχεις κάνει τρύπες;

Εγώ έχω αυτό BLACK & DECKER 10MM 14.4V EPC14CA - - - E-SHOP.GR αλλά με βαλίτσα και δεύτερη μπαταριά στα ίδια λεφτά από carrefour.Δεν εχει την τρελή δύναμη να πεις θα κάνω τρύπες σε μπετό κλπ αλλά ξύλο,λεπτό μέταλλο και ελαφριά υλικά τα σφάζει, + ότι κρατάνε και αρκετά οι μπαταρίες

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα δυνατό και κάνει αυτό που λέω... ο καθένας αποφασίζει τι θέλει....

Βρε δεν αντιλέγω ότι είναι δυνατό και ότι θέλει ο καθένας παίρνει απλά δεν καταλαβαίνω πως κάνεις τρύπες από την στιγμή πού δεν παίρνει τρυπάνι:hmm:.

Link to comment
Share on other sites

λίγο άσχετο με την θεματολογία του φόρουμ, αλλά μιας και εδώ μέσα υπάρχουν αρκετά "μαστόρια" που πιάνουν τα χέρια τους,θα ήθελα τη βοήθεια για αγορά ενός μικρού επαναφορτιζόμενου δραπανοκατσάβιδου. προορίζεται για βίδωμα βιδών , καμιά τρύπα στο σπίτι και γενικά απλές δουλειές..τρυπάνια μεγάλα με καλώδιο υπάρχουν,απλά θα ήθελα κάτι πιο ευέλικτο και μικρό για μικροδουλειές..

ενδεικτικά σκέφτομαι κάτι τέτοιο

bosch

αρκούν τα 14.4 ή να ανέβω στα 18V να έχει περισσότερη δύναμη..?από μάρκες και καταστήματα έχετε να προτείνετε κάτι?

το bosch που αναφερεις δεν ειναι ανηκει στα "μικρα"

ειναι απο τα μεσαιου ογκου φορητα δραπανοκατσαβιδα

εαν θες κατι μικρο δυνατο και βολικο πας σε κατηγορια 1kg

προσωπικα εδω και πολλα χρονια δουλευω καθημερινα με αυτα εδω

metabo powermax I (4.8v αλλα πoλυ μικρο και δυνατο για τα κυβικα του)

metabo powermaxx II (απιστευτο πολυεργαλειο)

bosch GSR 10.8V (κατσαβιδιαζει απροβληματιστα ταπανταολα εδω και μια τετραετια)

τωρα εαν θες μια τιμια all in one λυση βιδωμα διατρηση (οχι κρουση φυσικα)

θα σου προτεινα να δεις και τα Bulle

σε κατηγορια μικρου δες εδω

και σε αντιστοιχο ογκο με του bosch δες κι αυτο (με διπλη μπαταρια κιολας)

επισης τιμιες και δυνατες λυσεις ειναι και τα ryobi

συμφερουν ειδικα εαν σκοπευεις να προσθεσεις κι αλλα εργαλεια στη συλλογη

γιατι αγοραζεις μια μπαταρια με φορτιστη ξεχωριστα

και κανει για ολα τα εργαλεια της σειρας

ενα καλο και δυνατο μοντελο ειναι αυτο πχ

γενικα η διπλη μπαταρια βολευει πολυ για να μην ξεμενεις σχεδον ποτε

επισης πολυ βολικη ειναι κι η διπλη ταχυτητα (επιλογη ροπης ή μεγιστου ρυθμου περιστροφης)

καθως φυσικα πολυ σημαντικη ειναι κι η ελαχιστη και μεγιστη ροπη στρεψης του εργαλειου που θα επιλεξεις

ολα αυτα αναλογα με το πως σκοπευεις να το χρησιμοποιησεις φυσικα,

Link to comment
Share on other sites

Εγω μιας και εχω μαγαζι (bosch-skill-makita-dolmar-kapriol) , στα 50 ευρω που ζητας , θεωρω οτι μονοδρομος ειναι το skill 14.4v.

Απο κανενα πελατη δεν ακουσα παραπονο , και εχω δωσει πανω απο 20 κομματια τα τελευταια 2 χρονια.

Tωρα αν ανεβεις στην τιμη , αυτα που προτεινε ο κοπριτης ειναι top value for money.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπηρώσω κι εγώ το αγαπημένο μου εργαλείο το οποίο και σου προτείνω ανεπιφύλακτα, που όμως ανεβάζει αρκετά το κόστος...

Είναι αυτό και κοστίζει αρκετα αλλά δε μου έχει πει ποτέ όχι σε απολύτως τίποτα και όσοι με ξέρουν καταλαβαίνουν ότι έχει χρησιμοποιηθεί σε πάρα πολλές και ποικίλες εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρεις το Bosch PSR 14.4 να σου πω την εμπειρία μου με το PSR 12 το οποίο και έχω.

Οι μπαταρίες μια χαρά κρατάνε

Εχει 2 απο δαύτες πράγμα Must για τέτοια εργαλεία. Δε θα σταματήσω τη δουλειά μου να περιμένω πότε θα φορτίσει η μπαταρία.

Θες τρύπα σε τοίχο; Κάνει

Θες να βάλεις κουκουνάρα πάνω; Κάνει

Θες να βάλεις ποτήρι επάνω; Κάνει

Θες να βιδώσεις σε μασίφ ξύλα; Κάνει

Θες γλυκό καφέ; Δε κάνει παρά μονάχα σκέτο. Το έχω εκπαιδεύσει :p

Ισως το πιο τίμιο εργαλείο που έχω στα χέρια μου. Απο την ημέρα που το αγόρασα, το ηλεκτρικό δράπανο σκουριάζει στην αποθήκη μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.