Jump to content



Samsung Galaxy Nexus


papajim

Recommended Posts

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

Δε μας έχεις περιγράψει ακριβώς που προσπαθείς να παίξεις το βίντεο. Με καλώδιο απευθείας στην τηλεόραση; Με ασύρματο δίκτυο μέσω ρούτερ; Με ασύρματο adhoc σε ΗΥ/τηλεόραση; Έχει σημασία για να μπορέσουμε να αποκλείσουμε ό,τι δε σχετίζεται με το δικό σου πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ. Με streaming over wifi από τον υπολογιστή, η πρώτη μου σκέψη θα ήταν κορεσμένο ασύρματο δίκτυο. Όμως για να λες ότι έχει πρόβλημα και με τα τοπικά αποθηκευμένα αρχεία, είναι πιθανότατα κάτι άλλο.

Οι πρώτες μου σκέψεις:

1. Υπερβολικά μεγάλο bitrate στα αρχεία που παίζεις;

2. Περίεργο codec; Ασυμβατότητα με τον player;

3. Λίγη ελεύθερη μνήμη στο κινητό (πολλές ενεργές εφαρμογές);

Σαν πρώτη κίνηση, θα έκανα ένα reboot και θα απενεργοποιούσα προσωρινά μερικές εφαρμογές που δε χρειάζονται (Settings > Apps > Running > App > Stop).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αρχείο είναι mkv Video: MPEG4 Video (H264) 1280x720 23.976fps .

Player έχω τον mxplayer με codecs armv7 neon. Όταν προσπαθώ με hw decoder απλά ζαλίζομαι με sw decoder τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα αλλά έχει πάλι μερικά κολήματα στην κίνηση την ώρα που παιζόταν το videaki είχα ελέυθερη μνήμη 170-200 mb

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι το πρόβλημά σου είναι αυτό:

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=59020

και βέβαια και αλλού:

https://groups.google.com/forum/#!topic/mx-videoplayer/AFInspzR5ss

HW video acceleration problem with 4.3 | Galaxy Nexus > XDA

και φαίνεται να οφείλεται στο 4.3.

Δεν είδα να υπάρχει λύση μέχρι στιγμής. Downgrade ή υπομονή... :...:

Link to comment
Share on other sites

Καλά μόνο εγώ το έχω αυτό; Δηλαδή λίγο που είχα ψάξει δεν είχα βρει κάτι αλλά και τώρα μου λες ότι είναι πρόβλημα δικό μου. Δηλαδή εδώ που δεν το έχει αναφέρει κανείς άλλος απλά δεν αναβάθμισε σε 4.3 ή δεν το παρατήρησε κανείς άλλος

.. Δεν μπορώ να καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Ίσα-ίσα, λέω ότι είναι καταγεγραμμένο πρόβλημα με την 4.3 και υπάρχουν αναφορές και στο φόρουμ του mxplayer και στην υποστήριξη του Android, οπότε ελπίζω ότι σύντομα θα αντιμετωπιστεί. Ενδέχεται και σε κάποιους από εμάς να εμφανίζεται, αλλά εγώ προσωπικά δε χρησιμοποιώ το τηλέφωνο μ' αυτόν τον τρόπο, οπότε δεν το έχω παρατηρήσει ποτέ.

Γενικά, πολύ σπάνια χρησιμοποιώ την οθόνη του κινητού για να δω βίντεο και σχεδόν πάντα είναι από youtube ή κάτι αντίστοιχο, επειδή είμαι στο δρόμο. Σε αυτήν την περίπτωση δεν έχω πρόβλημα ούτε σε HD.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ νωρις δεν εκοψε την υποστηριξη στο gnex? Πριν ποσο καιρο κυκλοφορησε? Δεν πρεπει να τα εκλεισε τα 2 χρονια ακομη...

Ακριβώς πριν 2 χρόνια

Announced 2011, October

Status Available. Released 2011, November

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι το πρόβλημά σου είναι αυτό:

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=59020

και βέβαια και αλλού:

https://groups.google.com/forum/#!topic/mx-videoplayer/AFInspzR5ss

HW video acceleration problem with 4.3 | Galaxy Nexus > XDA

και φαίνεται να οφείλεται στο 4.3.

Δεν είδα να υπάρχει λύση μέχρι στιγμής. Downgrade ή υπομονή... :...:

Downgrade ή γύρισμα σε custom ROM δηλαδή, γιατί η κυρία google βαρέθηκε να υποστηρίζει τις παλιατζούρες.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ νωρις δεν εκοψε την υποστηριξη στο gnex? Πριν ποσο καιρο κυκλοφορησε? Δεν πρεπει να τα εκλεισε τα 2 χρονια ακομη...

Εχει ΤΙ OMAP και οχι κατι σε qcom. Δυστυχως η Texas Instruments παρ' οτι ηταν πολυ φιλικη για τους developers απο την στιγμη που εγκατελειψε το mobile segment, πηρε στο λαιμο της και οτι συσκευη κυτκλοφορουσε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το Galaxy Nexus μου, σε λίγο θα ξεκινήσω το σκάλισμα,

όσοι έχουν απομείνει, έχουν να μου προτείνουν κανένα καλό συνδιασμό kernel/rom?

Επίσης πέτυχα αυτό και διάβασα πολύ καλά λόγια...

[MOD] [GNEX] BEATS+XLOUDER! 4.3/4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το Galaxy Nexus μου, σε λίγο θα ξεκινήσω το σκάλισμα,

όσοι έχουν απομείνει, έχουν να μου προτείνουν κανένα καλό συνδιασμό kernel/rom?

Επίσης πέτυχα αυτό και διάβασα πολύ καλά λόγια...

[MOD] [GNEX] BEATS+XLOUDER! 4.3/4.2.2

Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με stock 4.3 με ξεκλείδωτο bootloader και rooted. Αν σου λείψει κάτι, κανονίζεται στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Για υποστήριξη usb otg δε χρειάζεται άλλη rom ή kernel;

Η καλύτερη μέθοδο για root / unlock bootloader σε Nexus που είναι στην 4.3 ποια είναι γιατί έχω βρει διάφορες αλλα υπάρχουν αρκετοί

που έχουν πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.