Jump to content



Samsung Galaxy Nexus


papajim

Recommended Posts

[MENTION=38]Vadergr[/MENTION]

Θα ρίξω μια ματιά μήπως έχω κρατήσει τη δικιά μου. Δεν υπόσχομαι, γιατί είχα βάλει τον SSD από τότε και μπορεί να έχει καταλήξει στο "βαθύ μπάκαπ" ;)

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION]

Από το λίγο που έχω χρησιμοποιήσει το flip cover του S3 μου φάνηκε πολύ πρακτικό, αλλά όχι απαραίτητο για το μέγεθος του GN. Στα Note είναι πιο χρήσιμη τέτοια θήκη. Ίσως θα το επέλεγα, αλλά κι εγώ δεν έχω δει κανένα για το τηλέφωνό μας - χωρίς να έχω ψάξει βέβαια.

Η προσωπική μου πρόταση για προστασία του τηλεφώνου είναι η φτηνότερη θήκη που μπορείς να ανεχτείς αισθητικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

Κάταλαβα!!

Άρα θα πάω για μια από τις 2 και με μια καινούρια ζελατίνα.. θα πάω μια πάλι αύριο Vodafone να πάρω άλλη μια ζελατινα από S3 να την βάλω σωστά..

Επίσης τώρα έχω κανα 2 ερωτήσεις..

Στο Google Play Store δεν μπορώ να δηλώσω μια ρουμάνικη κάρτα που έχω..

Και δεν ξέρω τον λόγο.. εμφανίζει το μύνημα "άκυρη κάρτα"

Επίσης..

Στο Gallery..

Τα Profile Photos και το Instant Upload Δεν μπορώ να τις κάνω Delete!

Και επίσης όταν βάζω Photo Στο Facebook τις Photo τις πάει στο φάκελο του Facebook και όχι στα Gallery πως γίνεται να το αλλάξουμε αυτό?

Και άλλο ένα στο Widgets TAB πως τα βγάζω? γιατί έχω Widgets για κάθε εφαρμογή που έχω κατεβάσει μέσα στο κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες για να μην κάνω κάποιο λάθος πήγα κοσμοτέ και ενεργοποίησα 3G με 1006MB

(LoL 1GB)

Τώρα βλέπω αυτό..

Επίσης 200 το έβαλα εγώ κανονικά ήταν στο 2Giga

7pJE6.png

Για να κλείσω το 3G απλά το πάω στο OFF..

Για να το ανοίξω όταν θέλω ON

Τώρα εκεί που ορίζει της ημερομηνιες κτλπ και τα MB τι να τα κάνω πως να το αφήσω?

Επίσης πως γινεται να ειμαι πάντα με 3G αλλά να μην το "χαλάω" (Νταξ αμα μπαίνω Google Chrome το χαλάω χαιρω πολύ..)

Επίσης πάνω στο Status του σήματος βγάζει δίπλα 1 Η αυτό είναι 3G? γιατί στα Iphone είχε 3G για αυτό λέω..

Και επίσης κάτι ακόμα.. είμαι σε 3G μπαίνω σε WIFI το 3G τι γίνεται ακύρονετε αυτόματα και τρώει μόνο από WIFI?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για custom firmware η μαμά?? Μπορείς στα toggles του συστήματος να βάλεις τα data on/off και το 3g on/off. Με ένα swipe απλά τα ανοιγοκλείνεις χωρίς να χάνεσαι στο βάθος των μενού. Βάλε το warning στα 800mb και για ημέρα την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού σου(πάντα η ημέρα είναι σταθερή). Το Η συμβολίζει μια εξελιγμένη γενιά στα δίκτυα από αυτή του 3 G. Ανάλογα την περιοχή και το σήμα θα σου εμφανίζει Η+,Η,3G,E(από το καλύτερο στο χειρότερο).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22342]minast[/MENTION] δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να το έχουν στις λίστες τους έστω και με "αναμονή παραλαβής"; Δεν το βρίσκω καθόλου σε ΠΛΑΙΣΙΟ, public, germanos, multirama κτλ... :...:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για custom firmware η μαμά?? Μπορείς στα toggles του συστήματος να βάλεις τα data on/off και το 3g on/off. Με ένα swipe απλά τα ανοιγοκλείνεις χωρίς να χάνεσαι στο βάθος των μενού. Βάλε το warning στα 800mb και για ημέρα την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού σου(πάντα η ημέρα είναι σταθερή). Το Η συμβολίζει μια εξελιγμένη γενιά στα δίκτυα από αυτή του 3 G. Ανάλογα την περιοχή και το σήμα θα σου εμφανίζει Η+,Η,3G,E(από το καλύτερο στο χειρότερο).

Ναι μαμα είμαι.. με λίγα λόγια το μόνο που κάνω είναι να βάλω την μπαρα στα 800 εβαλα και 850 μια κόκκινη μπάρα δεν θυμάμαι πως λέγετε και τίποτα άλλο..

Τώρα με ανυσηχεί κάτι άλλο έβαλα αυτό το πράγμα

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lookout&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5sb29rb3V0Il0

Πιο πολύ για Find My Phone που το είδα σε 1 βίντεο και πολύ κόσμος το έχει..

τώρα από τα Comments στην σελιδα τα 1 αστέρια λένε ότι τρώει μπαταρία..

εγώ στα Settings μια επιλογή είδα που είναι OFF και λέει άμα την ενεργοποιησετε έχετε λιγότερο Battary Life..

Tώρα είμαι από 98% στα 57% μετά από 8 ώρες και 59 λεπτά..

έχω παίξει κάτι παιχνίδια.. FB TWITER YOUTUBE κτλπ είμαι και με 3G On τώρα 2 μέρες έχω που το ενεργοποιησα

και λέω άμα είναι οκ...

Επίσης στο Youtube app κάποτε τα βίντεο μου τα εβγαζε HD ενώ τώρα είναι HQ και χειρότερη ποιότητα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί

(όλα τα παραπάνω με το 3G)

Γιατί σίγουρα είμαι 100% σίγουρος ότι με 3G Off και χωρίς το Antivirus.. / Find My Phone ήταν καλύτερα.. στο Battery Life δεν βλέπω να κάνει καθόλου Usage σαν APP και δεν ξέρω άμα είναι το 3G που την τρώει τόσο γρήγορα...

Και επίσης το κινήτο έχει κρατίσει και 3ις μέρες ανοιχτο και η μπαταρια στα 40 αλλά με πολύ ελάχιστη χρήση χωρις 3G και αποδοχή μονο κλείσεων η παίρνω εγώ/ λιγο κάμερα και μουσική..

Και κάτι ακόμα.. με την μπαταρια τι γίνεται έχοντας το συνδεδεμενο συνεχεια χαλαει και τέτοια Φιλος μου είπε όχι έχουν αλλάξει πλεον κάντο όπως θες ας το συνδεδεμενο παιξε παιχνίδια, ξεσυνδεσετο ξαναβαλτο ότι θες..

μόνο μην αφήσεις τελείως να κλείσει στα 20 με 10% βάλτο πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Την πιο πολύ μπαταρία σου γενικά την καταναλώνει η οθόνη. Δες στα settings πόσες περίπου ώρες σπαταλάς στην οθόνη. Εάν το πλακώσεις στο gaming, browsing κτλ χωρίς να κάνεις κάτι άλλο θα πρέπει να σου βγάζει κάπου στις 3-3μιση ώρες. Εάν είσαι και πάνω από τις 3μιση είσαι super. Ένα πολύ ωραίο προγραμματάκι που σου δείχνει ακριβώς ποιες διεργασίες απασχολούν το κινητό και καταναλώνουν μπαταρία είναι το better battery stats. Το πρώτο πρόγραμμα που αγόρασα στο αντροιντ

Link to comment
Share on other sites

Την πιο πολύ μπαταρία σου γενικά την καταναλώνει η οθόνη. Δες στα settings πόσες περίπου ώρες σπαταλάς στην οθόνη. Εάν το πλακώσεις στο gaming, browsing κτλ χωρίς να κάνεις κάτι άλλο θα πρέπει να σου βγάζει κάπου στις 3-3μιση ώρες. Εάν είσαι και πάνω από τις 3μιση είσαι super. Ένα πολύ ωραίο προγραμματάκι που σου δείχνει ακριβώς ποιες διεργασίες απασχολούν το κινητό και καταναλώνουν μπαταρία είναι το better battery stats. Το πρώτο πρόγραμμα που αγόρασα στο αντροιντ

Να στα γράψω μια γιατί δεν θέλω να το βάλω στο USB και να χαλάσω τα Stats.

1. Screen 46%

2. Phone Idle 10%

3. Voice Calls 9%

4. Media Server 6%

5. Cell StandBy 5%

Και μετά είναι κάτι Android os κανα 2 Games κτλπ

αλλά πως τρώει τόσο πολύ αφού την έχω στο Auto? η γενικά είναι έτσι?

Θα το ψάξω το προγραμμά δηλαδή με το 3G και το lookout και τα σχετικά που έλεγα, εμένα μου φαίνεται δηλαδή?

Όσο για τις φορτήσεις και αυτά? όπως είπε ό φίλος μου No problem κάντο ότι θες?

Το προγραμματακι θα το ψάξω επίσης το κακό είναι ότι δεν μπορώ να δηλώσω μια ρουμανικη καρτα που εχω και δεν ξέρω τι παίζει.. γιατί λεει άκυρη κάρτα στο Play και στο τηλ μου βγάζει error..

edit: Link άμα παίζει.. γιατί ότι βρίσκω είναι Free.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτή τη λίστα εάν πατήσεις πχ. πάνω στο screen σου βγάζει πόση ώρα είναι σε λειτουργία η οθόνη. Με τα toggles μπορείς να ανοιγοκλείνεις το 3g για να σου εξοικονομεί μπαταρία. Όταν θέλεις να σερφάρεις, να δεις βίντεο στο youtube κτλ απλά το ανοίγεις. Οι ειδοποιήσεις για τα e-mail και τα push μια χαρά δουλεύουν και με το 2g.

Τώρα για την μπαταρία δεν ξέρω να σου απαντήσω. Όταν είναι στο 19-18% το φορτίζω. Όταν φορτίσει πλήρως το αποσυνδέω.

Εάν πάντως θέλεις τα μέγιστα ξεκίνησε διάβασμα

Galaxy Nexus General - xda-developers

Galaxy Nexus Android Development - xda-developers

οι επιλογές μου

custom roms: cm,aokp,blackbean,xylon

kernels: franco & trinity

O [MENTION=14120]narta[/MENTION] που μας άφησε για το νέο νέξους βέβαια θα σου πει περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Επιλογες για custom ROM

CM10.1 base + franco για μπαταρια και trinity για επιλογες χρωματος οθονης. Αν η οθονη σου φαινεται ok πηγαινε franco. Αλλα και ο μαμα της CyanogenMod ειναι μια χαρα, δεν τραβαει ζορι το κινητο εκτος σε συγκεκριμενες καταστασεις και πολυ φόρτωμα.

Πριν το δώσω το δουλευα με CM10 μαμα τιποτα αλλο. Αν πας σε CM κατεβασε και το CyanDelta (playstore) για να μην κατεβαζεις καθε nightly ολοκληρο αλλα μονο τις αλλαγες. Φορα και ενα TWPR recovery ωστε να γινεται αυτοματοποιημενη η διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Επιλογες για custom ROM

CM10.1 base + franco για μπαταρια και trinity για επιλογες χρωματος οθονης. Αν η οθονη σου φαινεται ok πηγαινε franco. Αλλα και ο μαμα της CyanogenMod ειναι μια χαρα, δεν τραβαει ζορι το κινητο εκτος σε συγκεκριμενες καταστασεις και πολυ φόρτωμα.

Πριν το δώσω το δουλευα με CM10 μαμα τιποτα αλλο. Αν πας σε CM κατεβασε και το CyanDelta (playstore) για να μην κατεβαζεις καθε nightly ολοκληρο αλλα μονο τις αλλαγες. Φορα και ενα TWPR recovery ωστε να γινεται αυτοματοποιημενη η διαδικασια

救命

警小偷

我要去医院

我听不懂

懂吗

你会英文吗

有没有会英文的?

中文

可以把它写下来吗?

厕所

男/女

卫生纸

洗手间

Είμαι μαμα ROM και δεν θέλω προσωπικά να αλλάξω με βολεύει και έτσι όπως είναι απλώς τώρα με αυτό το Lookout και το 3G έφαγα κόλλημα.. όταν ήμουν ελλάδα μόνο όταν έπαιζες την επινε.. οκ..

αλλά μου φαίνεται ότι τραβάει πιο πολύ τώρα και απλώς ήθελα να ξέρω άμα είναι λόγο του 3G που παίζει ρόλο..

η άμα τραβαει αυτην η π@@ρια το Lookout γιατί διαβαζα Comments ότι και καλά τραβάει το 60% τις μπαταρίας αλλά πρέπει πάντα ή οταν τουλάχιστον βγαίνεις έξω και τα 2 ανοιχτά στην περίπτωση που "μπας και!" αλλά άμα είναι να κάνεις αυτην την δουλεία χαίρω πολύ!

[MENTION=7634]cddaraa[/MENTION] το 2G πως το ενεργοποιηείς στο τηλέφωνό..

όσο για τα Toggles ναι έτσι κάνω απλώς ήθελα να δώ πόσο θα αντέξει η μπαταρια με το 3G συνεχεια ON

τώρα είμαι ήδη στις 16 ώρες στην μπαταρια και 26% Left περιμένω να βγάλει το μηνυματάκι για να το βάλω και να ποσταρω και Screens

[MENTION=14120]narta[/MENTION] πιστεύω κατάλαβες τι έγραψα εκεί πάνω..

δεν έχω ιδέα από αυτά και για την ώρα δεν θέλω να τα δοκιμάσω..

Link to comment
Share on other sites

απενεργοποιείς το 3g αλλά όχι τα data... και δουλεύει σε 2g mode

αφού είσαι μαμά

settings/more/mobile networks/use only 2g

Δεν θυμάμαι αν στα toggles μαμά έχει αυτή την επιλογή. Ψάξε στο μάρκετ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάμε αλλη μια παίδες..

Στην μπαταρία που υποσχεθικα πρώτα..

hzpXT.png

uZ2Mn.png

SQMxm.png

Έτσι απλή χρήση Τηλεφωνα/sms/Internet τα παιχνίδια ούτε που θα τα έπαιζα απλώς λέω ας βάλω και καμια ώρα Gaming.

Full κλήσεις κτλπ.. τώρα από αυριο που θα έχω Router Wifi θα δω τι θα κάνει και εκει πέρα..

[MENTION=7634]cddaraa[/MENTION] Ωραιος Mate και το ξετικάρω το 2G / Mobile data Always On Και μπαίνω 3G. Τελεια!

2G

rFPRO.png

3G

RV4yF.png

Ετσι το έχω διαμορφώσει το Plan

66TPo.png

Επίσης κάτι άλλο που δεν μπορώ να καταλάβω στο Youtube όταν ήμουν ελλάδα και σε Wifi τα Video τα επαιζε HD είχε επιλογή HD ON/OFF

Τώρα εδώ πάνω στο Youtube είμαι όμως μόνο με το 3G δεν ξέρω άμα παίζει ρόλο έχει μόνο επιλογή HQ

[MENTION=14120]narta[/MENTION]

Θα το ψάξω..

Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει Links και Videos για το πως περνας Firmware (εγώ από ότι είδα Phone έχω Kernel) επίσης πως περνάς ROMS κτλπ? κάτι διάβαζα εκεί στο Myphone άμα μπορείτε τίποτα αναλύτικο και βήμα βήμα για το Nexus Toolkit θα ήταν οκευ.. όχι ότι θα το προσδοκισω για την ώρα αλλά να έχουμε μια ιδέα..!

Και δεν μου περνει την ρουμανικη κάρτα που έχω που να απευθηνθώ...!! Γιατί την βγάζει άκυρη???

(Είναι άδεια δεν νομίζω να είναι αυτό ο λόγος όμως! άντε γιατι αυριο θα πάω να βάλω λεφτά να αγοράσω κανα APP!)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει Links και Videos για το πως περνας Firmware (εγώ από ότι είδα Phone έχω Kernel) επίσης πως περνάς ROMS κτλπ? κάτι διάβαζα εκεί στο Myphone άμα μπορείτε τίποτα αναλύτικο και βήμα βήμα για το Nexus Toolkit θα ήταν οκευ.. όχι ότι θα το προσδοκισω για την ώρα αλλά να έχουμε μια ιδέα..!

Και δεν μου περνει την ρουμανικη κάρτα που έχω που να απευθηνθώ...!! Γιατί την βγάζει άκυρη???

(Είναι άδεια δεν νομίζω να είναι αυτό ο λόγος όμως! άντε γιατι αυριο θα πάω να βάλω λεφτά να αγοράσω κανα APP!)

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι και στο myphone και στο xda-developers (από όπου θα το κατεβάσεις λογικά) έχει κάποιο step-by-step για το toolkit. Ρίξε μια ματιά στις οδηγίες και τα βίντεο εδώ πχ: [GNex TOOLKIT V10.1] Drivers, Backup, Unlock, Root, CWM, Flash, Mods + MORE [GSM] - xda-developers.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι γινεται με το nexus? εχω φαει τον κοσμο να το βρω στα 300 ευρω και δεν υπαρχει πουθενα!!! κανα αξιοπιστο μαγαζι να το παρω ξερετε?

Δυστυχώς τελείωσε όλο το στοκ της αντιπροσωπείας ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.