Jump to content



Samsung Galaxy Nexus


papajim

Recommended Posts

Εγώ πάλι, με 4.2.1 stock το γεμίζω κάθε 2 μέρες. Με ελαφριά χρήση έχει πάει γύρω στο 35-40%, με μέτρια χρήση λιγότερο. Με βαριά χρήση (wifi always on, 5-6 ώρες browsing, πολλές κλήσεις) το φορτίζω κάθε μέρα. Βέβαια, αν το παρακάνω και στρημάρω συνέχεια ασύρματα ταινίες στην τηλεόραση και παίζω καμιά βαριά μπούρδα, τελειώνει σε <8 ώρες, αλλά γενικά το θεωρώ ικανοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

Ναι αλλά πως περνάω αυτόματα την 4.2.1?

Εκανα αυτό αλλά τίποτα..

Δοκίμασε:

1. Settings > Apps > All > Google Services Framework

2. <Clear Data>

3. Settings > About Phone > System Updates > Check now

(Ανάμεσα στα 2 και 3 μπορείς να μπεις στον dialer και να καλέσεις *#*#2432546#*#* δηλαδή force check-in. Σε κάποιους έχει βοηθήσει.)

Και επειδή είμαι νέος ακόμα ψάχνω το κινητό δεν θέλω να κατεβάσω η οτιδίποτε άλλο..

Link to comment
Share on other sites

προχθες αποχωρηστηκα το galaxy nexus για ενα SIII

να κανω μια παρατηρηση? Η μπαταρια του nexus ειναι οτι χειροτερο υπαρχει σε smartphone :hehe:

Οχι ρε συ..μου κραταγε ανετα δυο μερες με ελαφρια χρηση.ασχετα αν το φορτιζα καθε μερα.ετσι κανω και στο note2:p

Link to comment
Share on other sites

Η 4.2.1 OTA (αυτόματα) μπορεί να σου αργήσει, αφού λογικά πρέπει να έχεις yakjuxw. Κι εγώ θα σου συνιστούσα να κατεβάσεις στο pc σου το Galaxy Nexus Toolkit και να περάσεις yakju, για να παίρνεις και όλες τις μελλοντικές ενημερώσεις στην ώρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "yakju" μπορεί να μου εξηγήσει κι εμένα καποιος τι ακριβώς ειναι ; :p

Είναι η κωδική ονομασία του λογισμικού της google για το GSM Galaxy Nexus. Η έκδοση takju είναι για το Αμερικάνικο (περιέχει μικροαλλαγές όπως google wallet) ενώ όλα τα yakju## (όπου ## συνδυασμός γραμμάτων) είναι "samsung branded" και δεν παίρνουν ενημερώσεις από τη google, αλλά από τη samsung.

Για να δεις εύκολα ποια έκδοση έχεις, άνοιξε google maps, και πήγαινε Settings -> About -> Device.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα ρε παίδες!

Από τότε που έκανα Clear

1. Settings > Apps > All > Google Services Framework

2. <Clear Data>

3. Settings > About Phone > System Updates > Check now

δεν μου εμφανίζει την συσκευη στον λογαριασμό όταν είμαι στο PC πως το επαναφέρουμε αυτό το πράγμα? και δεν μπορω να κατεβάσω από Google Play στο PC..

Και πάω εδώ πέρα που λέει "δεν βλέπετε την συσκευή σας?" https://support.google.com/googleplay/bin/answer.py?hl=el&answer=1141080

αλλά βλακείς λέει όχι λύση

edit Βασικά άκυρο.. επρεπε να το συνδεσω μια στο PC και μετα μου έβγαλε κανονικα το Device.. και αφού το έβγαλα πάλι υπηρχε και πεδευομουνα μια ώρα..

ακομα το μαθενουμε το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Η 4.2.1 OTA (αυτόματα) μπορεί να σου αργήσει, αφού λογικά πρέπει να έχεις yakjuxw. Κι εγώ θα σου συνιστούσα να κατεβάσεις στο pc σου το Galaxy Nexus Toolkit και να περάσεις yakju, για να παίρνεις και όλες τις μελλοντικές ενημερώσεις στην ώρα τους.

Άμα το κάνω αυτό δεν είναι σαν να κάνω Jailbreak στο τηλ?

Link to comment
Share on other sites

Άμα το κάνω αυτό δεν είναι σαν να κάνω Jailbreak στο τηλ?

Ναι και όχι (πιο πολύ όχι). Για να αλλάξεις το λειτουργικό που έχεις επάνω πρέπει να ξεκλειδώσεις το booloader - που είναι κάτι σαν πολύ περιορισμένο jailbreak. Όμως, αν δε θέλεις, δε χρειάζεται καν να πάρεις root (που είναι το πιο κοντινό ανάλογο). Ακόμη, μπορείς αν θέλεις να ξανακλειδώσεις το bootloader (αν και δεν υπάρχει καλός λόγος να το κάνεις). Σε αυτήν την περίπτωση, το τηλέφωνο θα είναι σαν να ήρθε μόλις από το εργοστάσιο, απλά με λειτουργικό Google αντί Samsung, που σημαίνει ταχύτερες ενημερώσεις.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο με τη συνοπτική περιγραφή... Είμαι σίγουρος ότι πιο πίσω στη συζήτηση θα υπάρχει πιο λεπτομερής.

Για μια διασκεδαστική περιγραφή της διαφοράς ανάμεσα σε iOS jailbreak και Android root, δες την τελευταία παράγραφο εδώ (και να θυμάσαι ότι δε χρειάζεσαι καν root):

"Rooting" Android Vs "Jailbreaking" an iPhone: What's The Difference? - AndroidPIT

Link to comment
Share on other sites

προχθες αποχωρηστηκα το galaxy nexus για ενα SIII

να κανω μια παρατηρηση? Η μπαταρια του nexus ειναι οτι χειροτερο υπαρχει σε smartphone :hehe:

Δεν είχες ποτε optimus 2x,για αυτό το λες!!

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο με τη συνοπτική περιγραφή... Είμαι σίγουρος ότι πιο πίσω στη συζήτηση θα υπάρχει πιο λεπτομερής.

Νταξ όχι ότι μου λύθικαν όλες οι απόριες..

αλλά άλλη ερώτηση, λες ότι χρησιμοποιοώ (άμα κάνω Rooting Google λογισμικό και όχι Samsung..)

Επίσης λένε ότι άμα κάνεις Rooting χάνεις εγγυηση..

Και 2 σελίδες πιο πίσω λέει ο Racer πέρασε αυτό..

[ROM][18 Dec 2012] AOSP R8 Jelly Bean 4.2.1 JOP40D + Kernel v3.0.57 Linaro - xda-developers

Αυτό τώρα τι είναι Official? από Google?

Δηλαδή θα έχεις όλα τα παραπάνω που αναφέρεις?

Και για να τα περάσεις αυτά πρέπει να το κάνεις με το Google Nexus Toolkit

και να κάνεις όλα αυτά τα παραπάνω και να πάτησεις το 1 μετα το 2 κτλπ κτλπ

να κάνεις Reboot την συσκευη κτλπ?

Link to comment
Share on other sites

Που θα βρω τα μαμά yakjuxw rom αν θέλω να ξαναγυρισω πίσω ;

Κρατάς backup τη ROM σου εκείνη τη στιγμή. Αλλά δεν πολυχρειάζεται, γιατί και h yakju "εργοστασιακή" είναι.

Πείτε μου ότι για να είσαι Adblock στο Nexus δεν χρείαζετε να είσαι Rooted και απλά πρέπει να Tickarεις μια επιλογή στα Settings!

Για λίγα πράγματα χρειάζεσαι root. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς "να είσαι Adblock", αλλά σου είπα παραπάνω ότι για να πας σε yakju δε χρειάζεται να το rootάρεις - μπορείς να το κάνεις προαιρετικά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Νταξ όχι ότι μου λύθικαν όλες οι απόριες..

αλλά άλλη ερώτηση, λες ότι χρησιμοποιοώ (άμα κάνω Rooting Google λογισμικό και όχι Samsung..)

Επίσης λένε ότι άμα κάνεις Rooting χάνεις εγγυηση..

Και 2 σελίδες πιο πίσω λέει ο Racer πέρασε αυτό..

[ROM][18 Dec 2012] AOSP R8 Jelly Bean 4.2.1 JOP40D + Kernel v3.0.57 Linaro - xda-developers

Αυτό τώρα τι είναι Official? από Google?

Δηλαδή θα έχεις όλα τα παραπάνω που αναφέρεις?

Και για να τα περάσεις αυτά πρέπει να το κάνεις με το Google Nexus Toolkit

και να κάνεις όλα αυτά τα παραπάνω και να πάτησεις το 1 μετα το 2 κτλπ κτλπ

να κάνεις Reboot την συσκευη κτλπ?

Λοιπόν, αν θέλεις την official Google, θα την κατεβάσεις μέσα από το Toolkit (έχει επιλογή να την κατεβάσει επιτόπου από Google και να την περάσει).

Αν κάνεις root το τηλέφωνο ή κι αν απλά ξεκλειδώσεις το bootloader τυπικά χάνεις την εγγύηση, αλλα αφενός δε χρειάζεσαι root (οπότε μην το κάνεις), αφετέρου μπορείς να ξανακλειδώσεις αμέσως το booloader μόλις τελειώσεις (ή να τον κλειδώσεις αν θες να το πας για service) μέσα από το toolkit.

Από το xda developers που θα κατεβάσεις το Toolkit έχει αναλυτικές οδηγίες για όλη τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Για λίγα πράγματα χρειάζεσαι root. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς "να είσαι Adblock", αλλά σου είπα παραπάνω ότι για να πας σε yakju δε χρειάζεται να το rootάρεις - μπορείς να το κάνεις προαιρετικά όμως.

Βρε εσύ καλά τα λες!

Εγώ είναι το θέμα που δεν καταλαβαίνω τι λες! :p

Οταν εννοω AdSBlock να μην μου εμφανίζοντα Ads στα Applications όταν παίζω.. επίσης μέσα στο Gallery έχω κάτι φωτό Ads από κάποια Appς, και όλο τα σβήνω και κάπου ξανα εμφανίζονται.. επίσης στα Notifications έχω κάτι Ads με εικονίδια..

σαν αυτές που βλέπεις στο Youtube κάτω κάτω.. η σαν αυτά που βλέπεις στο Thelab πάνω Δεξια..

Σχετικά με τα yakju από ότι κατάλαβα είναι 1 πράγμα σαν Update Firmware..

ala PC σαν Bios Update και δεν κάνει Format την συσκευή..

Εκτός αν αυτό το yakju είναι ROM που κάνει Format την συσκευή.. ακόμη δεν μπορώ να τα καταλάβω αυτά, προχθες μπήκα στον κόσμο του Android και πραγματικά με πόνεσε το κεφάλι μου για την ώρα δεν κάνω τίποτα μέχρι να την μάθω την συσκευή..

Link to comment
Share on other sites

Είναι η κωδική ονομασία του λογισμικού της google για το GSM Galaxy Nexus. Η έκδοση takju είναι για το Αμερικάνικο (περιέχει μικροαλλαγές όπως google wallet) ενώ όλα τα yakju## (όπου ## συνδυασμός γραμμάτων) είναι "samsung branded" και δεν παίρνουν ενημερώσεις από τη google, αλλά από τη samsung.

Για να δεις εύκολα ποια έκδοση έχεις, άνοιξε google maps, και πήγαινε Settings -> About -> Device.

Εμενα γραφει "samsung yakju" ..... αυτο σημαινει πως περνει ενημερωσεις απο Samsung ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=981]stratos1978[/MENTION] Όχι. Όπως λέμε και παραπάνω, η yakju είναι η google rom.

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] Δυστυχώς η yakju είναι άλλη rom από την yakjuxw. Ευτυχώς είναι ουσιαστικά ίδιες. Όλο και κυκλοφορούν στο xda και αλλού backups εάν θέλεις να επιστρέψεις σε αυτήν, αλλά πραγματικά δεν θα χρειαστεί.

Απ' όσο θυμάμαι το Adblock χρειάζεται root, αλλά συνεχίζει να δουλεύει ακόμη και αν χάσεις το root αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς backup τη ROM σου εκείνη τη στιγμή. Αλλά δεν πολυχρειάζεται, γιατί και h yakju "εργοστασιακή" είναι.

.

Δυστυχως δεν εχει κρατηθει.Δεν μπορω να την βρω πουθενα?Πχ ολες οι επισημες yakju υπάρχουν, για ποιον λόγο να μην υπάρχουν οι υπόλοιπες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!

Ψάχνομαι για θηκούλα και Screen protector

Για την ώρα από την ώρα που το άνοιξα του έβαλα μια από Samsung Galaxy S3

(σαν απόπειρα μιας και δεν έβρισκα εδώ πέρα και ούτε θα μπορούσε να μου ερθει κάτι έγγυρα)

Και έχει εφαρμώσει τέλεια να πω την αλήθεια! μόνο κάτω που είναι το κουμπί έχει 1 μικρό τετραγωνάκι και πάνω που είναι το ακουστικό.

Αλλά στα πλάγια και στο κέντρο που γίνεται η χρήση είναι γάντι!

Πράγματικά όσοι δεν βρείτε η περιμένετε να σας έρθει πάρτε μια από S3 2.5Euro την πήρα από Vodafone..

Ψάχτικα στο Internet υπάρχουν πάρα πολλά..

Και τα περισσότερα είναι με πίσω καπάκι..

Θα βάλω κάποια Link αλλά είναι από ρουμάνικο μαγαζι μιας και σε 4 ημέρες θα είμαι πάνω θα τα παραγγείλω από εκεί

και τώρα το δίλλημα μου είναι τα λεφτά..

Είδα από Τhe Note II Thread

Τις θήκες και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση οι θήκες από Otterbox

η Commuter

OtterBox for Samsung Galaxy Nexus Commuter Series

η Defender

OtterBox For Samsung Galaxy Nexus Defender Series

Που είναι τούμπανη! Αλλά κάνει 47-48 ευρώ πες με μεταφορικά και 35 η άλλή η διαφορά είναι το Μπροστινό κάλυμμα βασικά.. η Defender για την ώρα δεν την έχουν και ΣΤΟΚ

Αλλά με τις κοινές θήκες είναι ότι έχουν και Backplate και καουτσουκ και η μια έρχετε με Screen protector και η άλλη με το μπροστινό κάλυμμα και επίσης κρύβουν τις τρύπες για προστασία σκόνης..

Αυτές που βρίσκω εδώ πάνω για την ώρα είναι λίγες 5 όλες και όλες και κανα 2-3 Screen protector

και είναι από 10 έως 15 ευρώ..

η μια είναι αυτή..

Husa Momax iCase Pro pentru Galaxy Nexus i9250, neagra

Που από ότι διαβάζω έρχετε και με Screen protector..

Και μετά αυτήν

Husa Cellular Line INVISIBLECI9250 pentru i9250 Galaxy Nexus - PC Garage

και αυτήν

Husa Celly GELSKIN200 transparenta pentru Samsung i9250 Galaxy Nexus - PC Garage

Και Screen protector

Folie protectie Cyoo pentru Samsung i9250 Galaxy Nexus - PC Garage

Και τα Comment δεν είναι καλά!

και εδώ..

Folie protectie Celly pentru Samsung Galaxy Nexus I9250 - PC Garage

Και μέσα λέει ότι έχει 2 1 Mat και 1 Glossy

Επίσης όλες οι θήκες καλύβουν όλο το κινητό στις γωνίες που κάπως έτσι βρίσκει πάντα..

και επίσης εξέχουν λίγο από την οθόνη για να μην βρίσκει με επιφάνιες άμα το αφήσεις κάθετα..

Τι είναι καλύτερα 15 ευρώ? η 35 μια και καλή και να τελειώνεις..

Επίσης σκεφτόμουνα για θήκες που το βάζεις μέσα το γυναικίο στηλ πχ Samsung Galaxy Note 2 Slim Essential cases αλλά είχα 1 3GS έτσι και πραγματικά το κινήτο μου είχε πέσει πάρα πολλές φορές βγαζοντάς το και έτσι δεν..

Και μετά δεν ξέρω για αυτές της All Around θήκες πχ Cellphones. Θήκη Samsung Flip Cover Galaxy I9300 S3 White αλλά δεν έχω βρεί κάποια..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.