Jump to content



Android Mobiles Thread


astrolabos

Recommended Posts

Ωραία, πες τα win me δεν σε βοήθησαν να καταλάβεις, το ότι τα vista ήταν πιο αργά από τα 7, τα 8 ή από τα 10 (θα'ναι σίγουρα), δεν σου λέει κάτι;

Όσο πιο πολύ καιρό έχει μια εταιρεία στη διάθεσή της, τόσο πιο "καλά" γράφει κάποιο κώδικα. Όχι πάντα, οκ υπάρχουν κι εξαιρέσεις.

Ας πούμε ότι καθαρόγραψε κάποια πράγματα, πέταξε τα περιττά, έφτιαξε την κατανάλωση της μπαταρίας γράφοντας νέες ρουτίνες και καταργώντας τις παλιές.

Το μεγαλύτερο bottleneck στους καιρούς μας είναι το λογισμικό. Ε όταν αυτό γράφεται πιο σωστά, τρέχει και γρηγορότερα. Κι ας έχει νέες λειτουργίες.

 

π.χ. όταν είδα σε μια παρουσίαση τα win 8, τα bootαρε ένας τύπος από usb3 flashάκι και φόρτωσαν λες κι ήταν σε ssd. Καινούρια ήταν, σε παλιό μηχάνημα. Έτρεχαν όμως πιο καλά από τα 7άρια.

Νέο λογισμικό δε σημαίνει πάντα πιο βαρύ. 

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν ένα γρήγορο  τηλέφωνο σαν το nexus 5 να γίνει εμφανώς γρηγορότερο μόνο με το πέρασμα της Lollipop !

Μαγικά κάνανε;

 

Μόνο που από dalvik πήγε σε ART default (αν δεν κάνω λάθος) φτάνει για να γίνει γρηγορότερο, πόσω μάλλον οι διαφορές στον υπόλοιπο κώδικα...

Link to comment
Share on other sites

Στα 150€ το LG G2 mini είναι μονόδρομος να φανταστώ;

 

Δύσκολη ερώτηση, είναι θέμα προτεραιοτήτων. Προσωπικά μάλλον θα προτιμούσα με λιγότερα κανένα Windows, με λίγα περισσότερα το Moto G, ή με αρκετά περισσότερα το "κανονικό" :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 199 (αν φυσικά μπορείς να διαθέσεις άλλα 50 ευρώ) αρκετά καλή επιλογή είναι και το Xperia E3. Το έχω εδώ και 2 ημέρες (δώρο της Cosmote) και το μόνο αρνητικό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι τα 4GB εσωτερικού χώρου, με δεδομένο βέβαια ότι ακόμη δεν έχει βρεθεί μέθοδος για root μιας και το τελευταίο patch της Sony βγήκε προ ολίγων ημερών...

Link to comment
Share on other sites

Όχι...moto g είτε το 1 είτε το 2

 

Δύσκολη ερώτηση, είναι θέμα προτεραιοτήτων. Προσωπικά μάλλον θα προτιμούσα με λιγότερα κανένα Windows, με λίγα περισσότερα το Moto G, ή με αρκετά περισσότερα το "κανονικό" :)

 

 

Στα 199 (αν φυσικά μπορείς να διαθέσεις άλλα 50 ευρώ) αρκετά καλή επιλογή είναι και το Xperia E3. Το έχω εδώ και 2 ημέρες (δώρο της Cosmote) και το μόνο αρνητικό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι τα 4GB εσωτερικού χώρου, με δεδομένο βέβαια ότι ακόμη δεν έχει βρεθεί μέθοδος για root μιας και το τελευταίο patch της Sony βγήκε προ ολίγων ημερών...

 

 

Δες και το moto g 2nd generation..Είναι αρκετά καλό..Μετά κανονικό g2 αλλά ανεβαίνεις αρκετά..

 

Το τηλέφωνο δεν είναι για μένα. Είναι για την αδερφή μου που μέχρι τώρα έχει LG L5. Η ανάλυση της οθόνης δεν είναι πολύ σημαντική. Το σημαντικό είναι το budget να μείνει αυτό που ανέφερα (150€), να είναι Android (οπότε οτιδήποτε Windows phone κτλ δεν είναι επιλογή) και τέλος καλή κάμερα και μπαταρία. Όλα τα υπόλοιπα όπως πυρήνες, μνήμη, score στα bench, HD οθόνες, αναβαθμίσεις κτλ είναι πολύ μικρότερης σημασίας.

Το βασικό είναι το budget και το Android.

 

To Moto G 2nd Generation αξίζει αυτά τα 23€ διαφορά από το LG G2 mini?

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο δεν είναι για μένα. Είναι για την αδερφή μου που μέχρι τώρα έχει LG L5. Η ανάλυση της οθόνης δεν είναι πολύ σημαντική. Το σημαντικό είναι το budget να μείνει αυτό που ανέφερα (150€), να είναι Android (οπότε οτιδήποτε Windows phone κτλ δεν είναι επιλογή) και τέλος καλή κάμερα και μπαταρία. Όλα τα υπόλοιπα όπως πυρήνες, μνήμη, score στα bench, HD οθόνες, αναβαθμίσεις κτλ είναι πολύ μικρότερης σημασίας.

Το βασικό είναι το budget και το Android.

 

To Moto G 2nd Generation αξίζει αυτά τα 23€ διαφορά από το LG G2 mini?

Προσωπικα για εμενα ναι γιατι θα ειναι κ λιγο πιο future proof.

Ο βασικος λογος η πολυ καλη υλοποιηση του αντροιντ που κανει η μοτορολα στα κινητα της δεν θα το ελεγα αυτο για την lg.

Ειχα δοκιμασει το g2 σε σχεση με το moto g οταν κατεβαζα εφαρμογη απο το play store που ολοι ξερουμε πως τα read/writes στην μνημη πιανουν μεγιστο κ το g2 δεν ηταν ομαλο ενω το μοτο δεν κολαγε..

Η μοτο εχει ανεβει πολυ τον τελευταο καιρο κ θα ανεβαινει οσο παει γιαυτο απο εμενα Μοτο!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο δεν είναι για μένα. Είναι για την αδερφή μου που μέχρι τώρα έχει LG L5. Η ανάλυση της οθόνης δεν είναι πολύ σημαντική. Το σημαντικό είναι το budget να μείνει αυτό που ανέφερα (150€), να είναι Android (οπότε οτιδήποτε Windows phone κτλ δεν είναι επιλογή) και τέλος καλή κάμερα και μπαταρία. Όλα τα υπόλοιπα όπως πυρήνες, μνήμη, score στα bench, HD οθόνες, αναβαθμίσεις κτλ είναι πολύ μικρότερης σημασίας.

Το βασικό είναι το budget και το Android.

 

To Moto G 2nd Generation αξίζει αυτά τα 23€ διαφορά από το LG G2 mini?

 

Με βάση αυτά, είναι εύκολη επιλογή. Η υλοποίηση της LG είναι μια χαρά, αλλά δεν είναι τόσο κοντά στο stock όσο η Motorola. Προσωπικά πιστεύω ότι η μετάβαση από το L5 θα είναι πιο εύκολη εάν παραμείνει σε LG. Launcher, widgets, dialer κλπ θα είναι ίδια, ενώ μένεις και στον προϋπολογισμό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ανέβω στα λεφτά και φτάσω τα 200-220€, το Moto G 2nd Generation είναι η επόμενη επιλογή ή υπάρχει και κάτι καλύτερο που θα μπορούσα να κοιτάξω. Μιλάμε πάντα για τηλέφωνο στις 5 ιντσες ΜΑΧ, με 8GB ROM και 8MP camera και καλή μπαταρία (μην το φορτίζει κάθε 10 ώρες) αλλά να κρατάει ένα 24ωρο με χαμηλή χρήση πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω μόνο ότι το Xperia E3 κοστίζει 199€ για αγορά από κατάστημα Γερμανός. Στο skroutz το βρίσκεις και στα 140€. Κάμερα έχει αρκετά καλή για ερασιτεχνική χρήση στα 5MP, είναι 4G LTE, είναι πολύ πιθανό να πάρει το Lollilop στο μέλλον (με δεδομένο ότι το κινητό κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο) αλλά το μοναδικό αρνητικό του είναι τα 4GB ROM. Βέβαια, με τον διαχειριστή εφαρμογών μπορείς να διαγράψεις αρκετό bloatware οπότε θα υπάρχει αρκετός χώρος ελεύθερος ενώ η Sony επιτρέπει την μεταφορά των αρχείων media και των εφαρμογών (app2sd) στην κάρτα SD. Με 66 εφαρμογές χρήστη εγκατεστημένες έχω ελεύθερα άλλα 400MB στην εσωτερική μνήμη για εφαρμογές*.

 

Όσον αφορά την μπαταρία είναι 2300MAh (μη αποσπώμενη) και με την πρώτη φόρτιση μου έβγαλε περίπου 5 ώρες ενεργής οθόνης (σε συνδυασμό βέβαια με εγκαταστάσεις εφαρμογών, παραμετροποιήσεις, wifi & gps always on,  κ.λπ.).

 

*Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμη τρόπος για root ώστε να μπορεί να γίνει χρήση του link2sd.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ανέβω στα λεφτά και φτάσω τα 200-220€, το Moto G 2nd Generation είναι η επόμενη επιλογή ή υπάρχει και κάτι καλύτερο που θα μπορούσα να κοιτάξω. Μιλάμε πάντα για τηλέφωνο στις 5 ιντσες ΜΑΧ, με 8GB ROM και 8MP camera και καλή μπαταρία (μην το φορτίζει κάθε 10 ώρες) αλλά να κρατάει ένα 24ωρο με χαμηλή χρήση πάντα.

 

 

Σε αυτα τα λεφτα παιζει μπαλα μονο του το moto g,μετα το επομενο vfm ειναι το g2 στα 260 αλλα εκει ξεφευγεις στα χρηματα..Απο μένα moto g 2nd διχως σκεψη.(+οτι θα εχεις και DOA)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για vfm ανδροειδές νομιζω το G2 είναι η επιλογή.

Καλη κάμερα, καλη οθόνη, χωρίς bloatware, μπαταρία που βγάζει τη μερα και lollipop προ των πυλών.

Τα αντίστοιχης τιμής sony/bony/lg/samsung το μονο παραπάνω που έχουν είναι το lag.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω μόνο ότι το Xperia E3 κοστίζει 199€ για αγορά από κατάστημα Γερμανός. Στο skroutz το βρίσκεις και στα 140€. Κάμερα έχει αρκετά καλή για ερασιτεχνική χρήση στα 5MP, είναι 4G LTE, είναι πολύ πιθανό να πάρει το Lollilop στο μέλλον (με δεδομένο ότι το κινητό κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο) αλλά το μοναδικό αρνητικό του είναι τα 4GB ROM. Βέβαια, με τον διαχειριστή εφαρμογών μπορείς να διαγράψεις αρκετό bloatware οπότε θα υπάρχει αρκετός χώρος ελεύθερος ενώ η Sony επιτρέπει την μεταφορά των αρχείων media και των εφαρμογών (app2sd) στην κάρτα SD. Με 66 εφαρμογές χρήστη εγκατεστημένες έχω ελεύθερα άλλα 400MB στην εσωτερική μνήμη για εφαρμογές*.

 

Όσον αφορά την μπαταρία είναι 2300MAh (μη αποσπώμενη) και με την πρώτη φόρτιση μου έβγαλε περίπου 5 ώρες ενεργής οθόνης (σε συνδυασμό βέβαια με εγκαταστάσεις εφαρμογών, παραμετροποιήσεις, wifi & gps always on,  κ.λπ.).

 

*Δυστυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμη τρόπος για root ώστε να μπορεί να γίνει χρήση του link2sd.

 

Kαλυτερα να πεταξει καποιος τα λεφτα του στα σκουπιδια απο το να δωσει 140€ για το συγκεκριμενο.

 

"Το μοναδικο του αρνητικο ειναι τα 4gb"

Ενω η αναλυση 800*480, που εγω ειχα το 2011, ειναι αδιαφορη;

 

"Καμερα εχει αρκετα καλη... για ερασιτεχνικη χρηση"

 

Συγνωμη αλλα αν αυτο εχει καλη καμερα για οποιαδηποτε χρηση, τοτε ολες οι καμερες του κοσμου καλες θα σου φαινονται.

 

 

Αν ανεβει το budget στα 220, χτυπας ενα Nexus 5 ή ενα G2 απο αγγελια.

Αν μεινει ιδιο, Moto G 1st or 2nd generation.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.