Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Κούκλος

αυτιά ουρά θα τα κόψετε?

Αυτιά στα Rottweiler έτσι και αλλιώς δεν κόβονται. Όσο αναφορά για την ουρα μελέτες έδειξαν ότι δεν θα πρέπει να κόβετε. Στην αρχή μου φάνηκε κάπως αλλα μετά μου φαίνεται ποιο όμορφο το σκυλί. Γούστα είναι αυτά. Αλλα πιστεύω ότι δεν είναι καλο να φέρνουμε τα σκυλιά στα μετρα μας αλλα να τα αφήνουμε στην φύση τους και στην κρίση Του Θεού που ήξερε καλύτερα πως να τα κάνει:dots:

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου χίλιες φορές και εγώ το προτιμώ έτσι (αλλά οι περισσότεροι πάνε σύμφωνα με τη μόδα)

Καλή περίπτωση θα ήταν να τους έκοβαν και αυτούς τα αυτιά γιατί θα τους προτιμούσαν με κομμένα να δούμε πως θα ήταν. Δεν θέλω βλακείες ότι ακούνε κτλ καλύτερα η με την ουρα ότι τα εμποδίζει γιατί τα έχω ακούσει από στόκους κάτι τέτοια. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα 2 χρυσοψαρακια απο τα οποια το ενα μου ψοφησε γιατι το αλλο ητανε πολυ γρηγορο με το φαϊ του.. :p

Υστερα ειχα 2 παπαγαλακια (κιτρινο-μπλε-ασπρα) τα οποια τα ειχα για αρκετο καιρο..

Αργοτερα ειχα ενα καφε λυκοσκυλο το οποιο, εξαιτιας της δικιας μου αγνοιας, πεθανε απο αρρωστια στο αιμα λιγο πριν κλεισει χρονο.. :( (ακομη κατηγορω τον ευατο μου που δεν το πηρα χαμπαρι ενκαιρα)

Και μετα απο μερικα χρονακια μου χαρισανε κατι γνωστοι μου ενα μικρο ασπρο labrador το οποιο μου το φολιασανε οι γειτονες γιατι γαυγιζε.. :rant: :bye:

Παραθετω φοτο απο τον Oscar (labrador) τις πρωτες μερες που τον ειχαμε μαζι μας..

post-7322-1416073590,9492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ζηλευω αφανταστα,Δυστηχως επειδη μενω σε Οροφο κτλπ δεν μπορω να εχω ζωακι αλλα μολις βγω απο εδω(φοιτητικα χρονια)θα εχω και εγω ενα σκυλακι(αν ολα πανε καλα)

Link to comment
Share on other sites

(Συνεχίζωντας σε ασχετος mode...:p)

Ειναι απο τα σκυλιά που γαβγίζουν με το παραμικρό Η μια στο τόσο?

Γενικότερα απεχθάνομαι τα θορυβώθη σκυλια, για την πάρτυ μου θα προτιμουσα ενα μουγκό σκυλι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα..Όχι δε γαβγίζει με το παραμικρό.Βέβαια είναι 3 μηνών ακόμα οπότε όταν μεγαλώσει δε ξέρω τι θα κάνει.Απ' αυτά που διαβάζω όμως και που έχω συζητήσει με την κτηνίατρο τα chow δεν είναι σκυλιά που θα ασχοληθούν με το γαύγισμα..Άμα νιώθουν οτι απειλούνται απο κάποιον ή απο κάτι απλά ορμάνε :) Τον πρώτο καιρό όταν άκουγε θορύβους που δεν είχε ξανακούσει γαύγιζε λίγο.Γενικά είναι σκυλιά χαμηλών τόνων αρκεί να μη τα πλησιάσει κάποιος τρίτος (εκτός οικογενείας) περισσότερο απ' όσο πρέπει. :)

Συμπέρασμα: Ναι μπορεί να θεωρηθεί σχετικά μουγκό σκυλί :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και μετα απο μερικα χρονακια μου χαρισανε κατι γνωστοι μου ενα μικρο ασπρο labrador το οποιο μου το φολιασανε οι γειτονες γιατι γαυγιζε.. :rant: :bye:

Παραθετω φοτο απο τον Oscar (labrador) τις πρωτες μερες που τον ειχαμε μαζι μας..

Να πεθάνουν :fist:

Κουκλί ήταν, φοβερό.. :weep:

Link to comment
Share on other sites

Να πεθάνουν :fist:

Κουκλί ήταν, φοβερό.. :weep:

Πιστεψε με, αλλα αμα βρω ποιος το εκανε, του υποσχομαι χειροτερη μοιρα απο θανατο..

Και η ειρωνια ητανε οτι ητανε σχετικα ησυχο σκυλι.. Απλα εδω στο διονυσο οποτε περασει ενας "ξενος" γινεται συναυλια γαβγισματων.. Και απ' ολα τα σκυλια βρηκανε να καθαρισουνε τον μικρο μου.. Ουτε ενα χρονο δεν προλαβε να κλεισει.. :weep:

Ακομη δεν το χωραει το μυαλλο μου πως καποιος μπορεσε να το κανει αυτο, και ειδικα σε μια γειτονια οπου ολοι εχουνε σκυλους στους κηπους τους (και μερικοι ειναι ιδιετερα γαβγιστεροι..) και οχι μονο, γιατι εχουμε και 2-3 σκυλακια αδεσποτα τα οποια τα φροντιζουμε μερικοι απο τη γειτονια..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην περιοχή σου αυτο που εγινε ηταν απλα απάνθρωπο/απαράδεκτο/κτηνώδες...

Στο Μοσχάτο όμως που μένω εγώ (για λιγο καιρό ακόμα ευτυχώς) και δη σε ενα στενό οπου ακόμα και με το θρόισμα των φύλλων, εχω 3 σκυλια που δεν λένε να βγάλουν τον σκασμουλι.... την φολιτσα την εχω σκεφτει και εγώ να πω την αλήθεια...

Ειναι αμαρτία που το λέω αλλα 15-20 χρόνια τώρα ανέχομαι σκυλια και άκυρα γαβγίσματα σε απόσταση 6-10 μέτρων απο το κρεβάτι μου... και πρόσεξε μιλάμε για σκυλια σε πυλωτές με ιδιοκτήτες που ουσιαστικά δεν λειπουν ποτε, να πω οτι φυλάνε και κάτι... σε πυλωτές που νομίζω ειναι παράνομα, ουτε καν σε διαμερισμα... βολτα δεν τα έχουν πάει ποτε....μαντρωμένα μέσα.... ράτσες δεν ξέρω

Ισως βέβαια η φόλα πρέπει να πάει στους ιδιοκτήτες αλλα προσωπικά εχω καει και πριν μιλήσετε οι απανταχου φιλόζωοι... να πω ενα περιστατικο για να καταλαβετε...

Οταν ημουν φοιτητης, ειχαμε μαζευτει στο σπίτι μου 3 παιδια για ομαδική εργασια, τους ειχα προειδοποιήσει οτι δεν προκειται καλοκαιριάτικο να κανουμε δουλεια με την φασαρια απο τα σκυλια (οι 2 κοπέλες ειχαν σκυλια στα σπίτια τους)...εεε μέσα σε 1 ωρίτσα τα κλεισαμε τα βιβλία και σηκωθηκαμε και φυγαμε...ουτε αυτες το αντεχαν αυτο το πράγμα..:hehe:

Αυτο για το σχολιο που εκανα περι μουγκών σκυλιών...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει δεν μπορείς να αφαιρείς την ζωή ενός ζώου έτσι. Το ζώο δεν έχει νοημοσύνη και ότι κάνει δεν το κάνει επίτηδες για να σε ενοχλήσει (κακά ζώα δεν υπάρχουν...μόνο κακοί άνθρωποι). Προσωπικά στεναχωριέμαι περισσότερο όταν βλέπω νεκρό ζώο στο δρόμο παρά άνθρωπο. Για όσους σκοτώνουν ζώα επίτηδες με τέτοιους τρόπους τους εύχομαι να πάθει κάτι αντίστοιχο κάποιο συγκενικό τους πρόσωπο...όσο κακό και αν είναι αυτό που λέω, πραγματικά αυτό νοιώθω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.