Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

Αν κ δεν πολυκολλάει,τώρα τελευταία σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάρουμε μια Περσίας,οπότε όσοι γνωρίζετε-έχετε μία θα με ενδιέφερε πολύ να μου δώσετε αν μπορείτε κάποιες συμβουλές.

Καταλαβαίνω ότι οι Περσίας είναι πιο "μουράτες" αλλά υπάρχουν τόσα άστεγα πανέμορφα γατάκια που είναι πολύ κρίμα να πληρώσεις για να πάρεις κατοικίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι οι Περσίας είναι πιο "μουράτες" αλλά υπάρχουν τόσα άστεγα πανέμορφα γατάκια που είναι πολύ κρίμα να πληρώσεις για να πάρεις κατοικίδιο.

+10000000

1000 φορές καλύτερα να βρεις και να φροντίσεις ένα αδέσποτο (μικρό ή μεγάλο) το οποίο αν δεν το μαζέψεις θα πεινάει και θα είναι άρρωστο συνέχεια.

Εγώ έτσι βρήκα την γάτα μου (κεραμιδόγατα) στο δρόμο που ήταν νεογέννητη και τώρα είναι 8 χρονών καλοπερασού

Link to comment
Share on other sites

Την Τσάρλυ, την βρήκε η γυναίκα μου παρατημένη σε έναν υπόνομο νεογέννητο και την έσωσε. Ήταν ένα πανέμορφο γατάκι *(ποιο δεν είναι άλλωστε) και μεγάλωσαν μαζί ....δύο μήνες πριν μας άφησε....18 ολόκληρα χρόνια ήταν δίπλα της ...

Link to comment
Share on other sites

με την κοπέλα μου να πάρουμε μια Περσίας,

dude,γνωμη μου ειναι να μην παρεις τετοια γατα.Πρωτον θα σου κοστισει αρκετα.Δευτερον αυτα τα ζωα ρατσες πολλες φορες υφιστανται μεθοδους ευγονικης που περιλαμβανουν και αιμομιξια,και ως εκ τουτου πολλες φορες ειναι αρκετα ευπαθη.Τριτον συμφωνω με οσους σου προτεινουν να υιοθετησεις εναν/μια αστεγη,που ειναι πολυ πιο ανθεκτικα ζωα (δεν μασανε μια λεμε)...

και αν θες να ενισχυσω το παραδειγμα μου με λιγο πιο μακαβρια στοιχεια...

ο αδερφος μου ειχε σκασει 100 ευρα να παρει εναν Σιαμαιο λιγων ημερων.Πανεμορφο ολοασπρο με γαλαζια ματια.Εντος 2 εβδομαδων απεβιωσε απο μια ασθενεια την οποια δεν την καταλαβα ακομα.

Μετα απο κανα μηνα,ο αδερφος μου βρηκε στο δρομο εναν γκριζο ασχημουλη αδεσποτο...Ο Νιονιος που λες μεχρι σημερα σφυζει απο υγεια (1 χρονου εχει φτασει)κανει για πλακα 2 σπιτια ανω κατω,δεν μας κοστισε τιποτα και δεν αφηνει γατα για γατα να μην τσακωθει...

Link to comment
Share on other sites

ειναι αληθεια οτι τα ρατσας ειναι αρρωστιαρικα αρκετα , αλλα ειναι και στο ζωο. 2 σιαμεζικα εμεις και δεν εχουν παθει τπτ , τον εναν τον ειχαμε μια 10ετια το καινουριο ειναι 6 μηνων.

Και εγω προτιμω κεραμιδογατους παντως.

Περσιας να ξερεις οτι χανουν ΠΟΛΥ τριχα

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το σκεφτόμαστε γενικώς.

Σίγουρα πάντως θέλουμε κ έχουμε χώρο να υιοθετήσουμε ένα ζωάκι,προσφέροντας αγάπη.

Ποιά ράτσα γενικότερα έχει τη λιγότερη ''τριχόπτωση''?Επίσης επειδή για εμένα θα είναι το πρώτο μου ζωάκι δεν θα ήθελα ένα ατίθασο γατόνι.Γιαυτό κ πήγα προς την Περσίας αφού από τα λίγα που ξέρω είναι αρκετά ήρεμες.

Σας ευχαριστώ για τις διαφωτιστικές απαντήσεις,αφού με βοηθάτε αρκετά σε ένα ευαίσθητο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου επίσης σαν "ήρεμος" χαρακτηριζόταν αλλά ήταν ο Garfield ο ίδιος :p

Αντικοινωνικός, δεν νιαούριζε ποτέ, μόνο έτρωγε και αφόδευε lol. Ούτε χάδια καθόταν, ούτε τπτ, δεν καταλάβαινες ότι είχες γατί :p

Link to comment
Share on other sites

ε καλά όχι κ έτσι.Εντάξει λίγη ''φασαρία'' θα την καταλάβω,να μην φέρει το σπίτι ανάποδα με νοιάζει.

@jpavly: όμοιας κράσης γάτο είχε παλιός μου συμφοιτητής κεραμιδόγατος-αλανιάρης.Όντως τρελή φάση!:laughing::laughing:

@ea6gka:είναι σε ενδιαφέρουσα:rofl::rofl:?Τα τάιμινγκς με βολεύουν!

Σοβαρά πάντως θα το έχω στα υπόψιν μου!Θένξ!:clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια δεν ξερω αν καταχωρηται αλλα εξω στο μπαλκονι μου εχω δει την πληρη εξελιξη δυο δεκαοχτουρων(?)οι οποιες τωρα ειναι σε φαση να πεταξουν.Μα μιλαμε ειναι πολυ cute!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.