Jump to content



Recommended Posts

Σκέφτομαι αυτό το build μιας και δεν απαιτεί λιώσιμο και γίνεται με λίγα χρήματα σε 5link bow.

Καμιά άλλη πρόταση?

 

http://www.pathofexile.com/forum/view-thread/1168755

 

Λογικά θα ξεκινήσω ψιλοχαλαρά προς ΣουΚου. Αυτή τη φορά δε βιάζομαι να προχωρήσω. Θέλω να φτιάξω ένα viable χαρακτήρα και να μην πειραματίζομαι με διάφορα builds που κοστίζουν χρόνο και currency γιατί με trading δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα (το βαριέμαι). Προφανώς και δε θα παίξω end game maps solo οπότε το viable νοείται το να μην ψοφάω από κάποιο ηλίθιο mod για πλάκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το ξεκινήσω και εγώ το παιχνίδι, ήθελα να σας ρωτήσω πρώτα κάποια πράγματα..

Είναι αντιγραφή του Diablo ή εμένα μου φαίνεται έτσι; παίζω Diablo εδώ 3 χρόνια αν και έχω κάνα 6μηνο να μπω διότι το ψηλό βαρέθηκα πλέον.

Επίσης απ ότι βλέπω στο store έχει πολλά πράγματα να αγοράσεις, χωρίς να έχω ιδέα προς το παρόν τι είναι όλα αυτά, γενικά είναι Pay to win το game ή δεν χρειάζεται να ξοδέψεις μια μικρή περιουσία για να παίξεις?

Έγινε επεξεργασία από liakos3
Link to comment
Share on other sites

budget, ez και ωραίο! :D δοκιμασέ το όμως στα καινούρια leagues

 

 Bloodlines θα παίξω.

Το build από ότι είδα έχει evasion nodes. Μήπως θα ήταν προτιμότερο με armor και iron reflexes ή θα χάσει τελείως τα skill nodes και θα γίνει αχταρμάς?

O τύπος λέει οτι δοκιμάστηκε επιτυχώς και στα νέα leagues και το μόνο πρόβλημα είναι με triple ele maps + stuns όπου αν φάω stun δε γλιτώνω εύκολα.

Α...και θέλω και κάνα item να λεβελιάσω γρήγορα γιατί δε παλεύεται το story ξανά και ξανά μέχρι να φτάσεις merciless. :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το ξεκινήσω και εγώ το παιχνίδι, ήθελα να σας ρωτήσω πρώτα κάποια πράγματα..

Είναι αντιγραφή του Diablo ή εμένα μου φαίνεται έτσι; παίζω Diablo εδώ 3 χρόνια αν και έχω κάνα 6μηνο να μπω διότι το ψηλό βαρέθηκα πλέον.

Επίσης απ ότι βλέπω στο store έχει πολλά πράγματα να αγοράσεις, χωρίς να έχω ιδέα προς το παρόν τι είναι όλα αυτά, γενικά είναι Pay to win το game ή δεν χρειάζεται να ξοδέψεις μια μικρή περιουσία για να παίξεις?

είναι arpg( hack n slash) και εδώ τελειώνουν τα κοινά που έχει με το diablo. έχει ένα μοναδικό και πρωτοποριακό τρόπο που εφάρμοσε το talent system και τα skills. pay to win δεν είναι για κανέναν λόγο ότι έχει το store είναι καθαρά για εμφανισιακούς λόγους με εξαίρεση τα επιπλέον tabs για το "bank" σου και extra character slots. μπορείς να παίξεις το game όπως πρέπει χωρίς να επενδύσεις ούτε 1 ευρώ. αυτό που μετράει στο παιχνίδι είναι η εμπιρία και να κατανοήσεις το πολύπλοκο του τρόπο. μπορείς αυτά να τα μάθεις και απο πρώτο χέρι μιας και είναι 100% free και δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις 

Link to comment
Share on other sites

Το να το συγκρίνεις με το diablo είναι σαν να συγκρίνεις τις πόρτες με το σκάκι, και τα 2 παίζονται πάνω σε τραπέζι σε κάτι συνήθως ξύλινο, και στα 2 κουνάς πούλια ή κάτι άλλο, αλλά μέχρι εκεί. 

Το βάθος που έχει το PoE δεν το έχει το lore του ΛΟΤΡ που λέει ο λόγος αναλογικά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.3.1 patch αύριο και την επόμενη βδομάδα ξεκινάνε race season 11 και pvp season 2 στα bloodline & torment Leagues :D


με κάποιες αλλαγές ο 83 lvl cleaving ele (light+fire) shadow είναι σχεδόν έτοιμος :)

 

base defence:

Acrobatics+Phase Acrobatics + Evasion + Lightning Coil για phys mitigation

base offence:

οι αύρες: wrath + anger + herald of thunder

items:

life, resists, accuracy, flat fire+light dmg + ele dmg with weps + crit chance

gem setup:

3l: riposte + vengeance + weapon elemental dmg

3l: vaal grace + vaal haste + increased duration

4l: leap slam + faster attacks + curse on hit + warlord's mark

4l: cast when dmg taken (lvl 6) + increased duration + immortal call (lvl 7) + devouring totem (lvl 6)

4l: wrath + anger + herald of thunder + reduced mana

5l: cleave + weapon elemental dmg + multistrike + life leech + blood magic



1h swords

JNJbii2.jpg

 

UXbBQrZ.jpg

Helmet

PTZamf8.jpg

Gloves

dFdXm2Q.jpg

Boots

DVOPxVs.jpg

Belt

m5Df3CF.jpg

Rings

05IRDj0.jpg

mVVdzfx.jpg

Amulet

UY8SNSa.jpg

Body Armour

LpbPAgo.jpg



Flasks:

2x remove bleeding, dispels burning + freeze + shock + topaz flask

Bandits:

Normal(Oak)-Cruel(kill all)-Merci(kill all)

Tree στα 89 lvl:

http://www.pathofexile.com/passive-skill-tree/AAAAAgYBRXyXl_v1tDjlGYw2VUth4iaVFr8Pq1M1bWybtTY9wzoZiuywnarKSvsJjAtirGyMb55RTPbauXy0xYMJ8bOcpKxHGo_C7NvnRnFLV4cTfVsFtUcG4YjA43cHKk3UI42_0NAdqj8nFSAwcVFHj_pKyCLi3agwfN747Bjw1W6qR-JLeH8rjX2keHC7SVGVLrXy0IE6QtaKd9cj9sHV2RMHHqluNZKkOVb6dKBNki9vKjj-j9i9_MVjp1h1TeP-CmegtxfdRgYgplfyRYd2gOERgTrh45_iXkp9

C4bKAv7.jpg

ODcjDyH.jpg


Offences

qTTLooe.jpg

Defences

E3LW08O.jpg




Εντυπώσεις:

απίστευτα εύκολο build (σαν ιδέα, όχι σαν gameplay) μιας και όλο είναι βασισμένο στις 3 αύρες...βέβαια απ'την άλλη το κάνει να είναι πάρα πολύ εύθραυστο σε πολλά πράγματα στο game και ειδικά στο bloodlines league! :p

τα πιο σημαντικά είναι οτιδήποτε έχει να κάνει με degen defuffs και επειδή λόγω vaal pact δεν έχουμε regen, πρέπει να χτυπάμε συνεχώς τα monsters για leech. και προφανώς λόγω του elemental dmg που κάνουμε (fire+light) δουλεύει μόνο το life leech gem + warlord's mark (curse) και αυτή όχι πάντα διότι υπάρχουν τα curse immune. (αφήνω απ'έξω τα κωλόφαρδα corrupted fire-cold-light leech στα implicit)

επίσης άλλα "εμπόδια" του build είναι τα ele resist mobs καθώς μειώνουν το life leech που θα πέρνουμε πίσω, τα ele reflect + mods εννοείτε, πολλά high-extra phys mobs, όλα τα degen (chaos/bleeding/burning κτλ) και γενικά τα πάντα διότι χωρίς το leech μπορεί να ripparei σε χρόνο dt! :p

με 22-25% crit chance (στη καρτέλα) μπορεί και την παλεύει καλύτερα και λόγω των 2+attack speed weapons, το leech είναι γενικά πιό εύκολο και με περισσότερο survivability.

το lightning coil δεν το κάνει must καθώς ένα 1.5k eva chest είναι πάνω κάτω το ίδιο mitigation, απλώς έτυχε και το είχα dropparei οπότε why not? :p (απλά με "διέλυσε" στο 6s...250+ jewells και καμιά 25+ fuse με 1 armourer's scrap την φορά που έριχνα fuse για το 5l)

πολύ σημαντικό να μπορέσουμε να φτάσουμε 150+ το strength και intelligence (το str για την warlord's mark και το int για τις wrath+herald)

heavy belt με πολύ str + lapis amu για το int = must :D


Τέλος...δεν το συνιστώ σε κανένα και ούτε για συζήτηση στο bloodlines, γιατί από τα πολλά rip θα σπάνε keyboard, οθόνες κλπ κλπ

you've been warned! :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία από hondo1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα το παρακάτω βίντεο και ρωτάω: ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ; ΔΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ Regal Orb AN ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ "ΣΕΤ";;; Δεν το ήξερα!!!

 

:slap: ακόμα να μάθεις τα vendor recipes?

ναι αλλά από 75 ilvl και πάνω

http://pathofexile.gamepedia.com/Vendor_recipes#Full_Rare_Sets

Έγινε επεξεργασία από hondo1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σήμερα σε 73άρι map Canyon με τον 76άρη ranger tornado critical.

3.4k life, max resistances, 11k evasion 50% chance

 

One shotted από Living Blood ground slam σε χρόνο κάτω από 1 δευτερόλεπτο με full life και χωρίς καν να προλάβω να πατήσω heal. Απλά 1hit down. Το χω σιχαθεί αυτό το game και τα ηλίθια dmg mods. Τα ίδια και πριν 6μήνες που από desync σε 78άρι map courtyard που μου βγήκε devourer με όλα τα uber mods. 1hit down στον τότε 88άρι char.

Άντε να βρεις κουράγια πάλι να ξεκινήσεις από το 0 και να κάνεις τα quest από 3 φορές.

post-30469-0-39899900-1423180702_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σήμερα σε 73άρι map Canyon με τον 76άρη ranger tornado critical.

3.4k life, max resistances, 11k evasion 50% chance

 

One shotted από Living Blood ground slam σε χρόνο κάτω από 1 δευτερόλεπτο με full life και χωρίς καν να προλάβω να πατήσω heal. Απλά 1hit down. Το χω σιχαθεί αυτό το game και τα ηλίθια dmg mods. Τα ίδια και πριν 6μήνες που από desync σε 78άρι map courtyard που μου βγήκε devourer με όλα τα uber mods. 1hit down στον τότε 88άρι char.

Άντε να βρεις κουράγια πάλι να ξεκινήσεις από το 0 και να κάνεις τα quest από 3 φορές.

κατα πρώτον γιατί μπήκες σε 73άρι? -_-

 

κατα δεύτερον που πας με 3.4κ life?

 

ποιά dmg mods? τίποτα δεν έχει το map :p Είχε μήπως δίπλα του κανένα rare με αύρες ή bloodline mod κτλ?

πιστεύω πως το λάθος είναι καθαρά δικό σου, γιατί ξέρεις τι skills κάνει (εμφανίζεται από το normal αυτό), παίζεις και ranged κ'όλας! :p

 

γιατί δεν ξεκινάς torment τότε? :D

Έγινε επεξεργασία από hondo1
Link to comment
Share on other sites

κρίμα να τρώει κάποιος ήττες σε ένα τέτοιο παιχνίδι.. είναι τόσο δύσκολο το άτιμο.. από την άλλη, ακόμα κι εγώ που είμαι ο τρισμέγιστος looser, σε τέτοιο map με 3.4k ζωή, δεν θα έμπαινα.. 

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση που βαριέμαι να επενδύω χρόνο σε νέους χαρακτήρες, αλλά τελικά με αυτό το παιχνίδι, είναι σχεδόν μονόδρομος. Όσους ακολουθώ σε youtube/twitch που παίζουν πιο "επαγγελματικά", τους λυπάμαι πραγματικά όποτε ψοφάνε. Το νιώθω ότι θέλουν να τα σπάσουν όλα εκείνη τη στιγμή κι απλά γελάνε νευρικά.. θεωρώ πως θα'πρεπε να'ναι λίγο πιο εύκολο σαν παιχνίδι..  <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτάσει 87 το fireball build. Ίσως το φτάσω 88 για να πάρω και το elemental domination. Αλλά γενικά άρχισα κάπως να το βαριέμαι. Από τα πιο affordable builds που έχω κάνει (το πιο ακριβό κομμάτι ήταν να κάνω 5L το chest, που δεν ήταν και απαραίτητο) το οποίο είχε την δυνατότητα να ανέβει μέχρι εδώ χωρίς να είναι τυραννία.  Από εδώ και πέρα βέβαια αρχίζει και δείχνει τα όρια του στο θέμα του πόσο end game μπορεί να πάει. Μπορώ να κάνω κάτι αλλαγές για να γίνει πιο tanky, αλλά δεν θέλω, το νόημα του build ήταν να δημιουργό πανικό με όλα αυτά τα fireballs, και αυτό το πέτυχα με την ακόμα πιο ενισχυμένη έκδοση του vall fireball (dragon mtx και πρόσθεσα και chain). Πλέον έχει γίνει vall firebomb.

 

Οπότε επειδή τώρα πλησιάζει το τέλος του league, δεν είμαι σε φάση για re-roll. Ευκαιρία λοιπόν να συνεχίσω το dominating blow build που παράτησα από το rampage. Έκανα και μια ωραία αλλαγή και έβγαλα το life leech από το heavy strike (το οποίο το έχω για single target) και έβαλα multistrike. Η αλλαγή είναι ότι πλέον έχω βάλει blood rage. Μου δίνει το leech που χρειάζομαι, χωρίς το gem + ότι δουλεύει στο dominating blow + ότι μου δίνει attack speed λόγο frenzy charges. Έκανα και κάτι βελτιώσεις στο gear όποτε τώρα έστρωσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πρέπει να κόψω για λίγο καιρό το PoE..

Παίζω με laptop και έχει πάνω i3 m350 και amd 5000 series. 

Στο hideout μου που έχω βάλει ομίχλη, σταθερό 15fps. Μπήκα σε map promenade και σε idle με άδειο χάρτη είχα max 38fps.  :o

Kι όλα αυτά σε 720p windowed και πειραγμένο το configuration για να παίζει καλύτερα.

 

sUfFP3B.png

KU61uol.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.