Jump to content



Hogwarts Legacy [10 Φεβρουαρίου 2023]


Recommended Posts

Πειραξα το ini αρχειο αλλα δε μπορω να αντιληφθω τις διαφορες.

Ενεργοποιησα το FG - οντως παιζει καλα και δινει πολυ αερα στο frame rate. Σχεδον μονιμα στον κοφτη των 120fps χωρις να αισθανεσαι lag.

 

Αλλα το θεμα της εικονας παραμενει. Δε φταιει το pc μου αλλα το παιχνιδι δεν ειναι ετοιμο, ακομα και μετα τα updates.

Δεν εχω ξαναδει τοσο ασταθη εικονα σε κανενα παιχνιδι. Αντανακλασεις, σκιες, υφες ολα τρεμοπαιζουν, εξαφανιζονται, φορτωνουν σε τελειως ακυρο χρονο ενω το volumetric fog ειναι οτι χειροτερο εχει υπαρξει σε παιχνιδι που το υποστηριζει. Αυτο ειναι κυριως η αιτια για το αθλιο contrast της εικονας. Ενω μοντελα, υφες ειναι μια χαρα, ακομα και οταν το RT δουλευει σωστα, ερχεται αυτη η ομιχλη και τα διαλυει ολα.

 

btw μπορει να απενεργοποιηθει μεσω του ini αρχειου αλλα δε το εχω δοκιμασει ακομα. Νομιζω οτι δε φταιει μονο το contrast αλλα γενικα τα θεματα ειναι πολλα.

Τεχνικα, στα γραφικα, ειναι ισως το χειροτερο παιχνιδι που εχω δει.

 

ΥΓ. Ναι, μαγισσα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοια προβλήματα ρε συ. Απλά γενικά το rt είναι μια έτσι μια γιουβέτσι.

Αλλά το fog είναι λόγω ατμόσφαιρας. Νομίζω από το ini κάπως το αφαιρεις τελείως. Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

[/Script/Engine.RendererSettings]
r.VolumetricFog=1
r.fogDensity=0.01
r.RayTracing.Reflections.ScreenPercentage=100
r.RayTracing.Reflections.SamplesPerPixel=1
r.RayTracing.Reflections.MaxRoughness=0.7
r.RayTracing.AmbientOcclusion.Intensity=1
 

....αυτα εχω προσθεσει στο Engine.ini και πλεον ειναι οκ-ish.

Με απενεργοποιημενο το volumetric fog, δε μου αρεσε αν και οι περισσοτεροι το προτιμουν.

 

Το μεγαλο θεμα με το lighting που κανει δυο χρονια να προσαρμοστει, δε λυνεται με κανενα τροπο. Το παιχνιδι φωναζει οτι θελει RTGI ή path tracing.

Δε μπορει να αποφασισει η μηχανη αν το ενα δωματιο ειναι φωτεινο, σκοτεινο, ποια παλετα χρωματων επηρεαζει γενικα το χωρο κλπ.

Εισαι σε διπλανα δωματια με ιδια light sources και το ενα δειχνει καφε το αλλο γκρι κλπ.

 

Οκ, το θαβω γιατι περιμενα αναλογης ποιοτητας γραφικα με το design.

Anyway, ειναι δυνατο παιχνιδι. Μπαινω μεσα και χανω επαφη με το χρονο. Με βλεπω να το παιζω μεχρι τα Χριστουγεννα....

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κουιντιτς, καλύτεροι κοιτώνες, αζκαμπάν, κάνας γνώριμος χαρακτήρας, δεν βλέπω πως μπορεί αλλιώς να βελτιωθεί (πέρα απ'τα θέματα απόδοσης )εφόσον θα 'ναι το ίδιο κάστρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.