Jump to content



Hogwarts Legacy [10 Φεβρουαρίου 2023]


Recommended Posts

54 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν μιλάς για PS5, πάω πάσο τότε :) 

Πραγματικά θα ήταν ιδανικό το κουτάτο! :D 

Ναι ναι. Ρομπα, καναπες, κουβερτα και χειριστηριο.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το παιχνιδάκι. 

 

1440p, FSR Quality, Μίξη High/Ultra και μέχρι στιγμής δεν πέφτει απ'τα 60. 

 

Λόγω της φύσεώς της κλασικής UE4 παίζουν κάποια stutters αλλά δεν έχω δει κάτι gamebreaking, αλλά είμαι πιο smooth με vsync ΣΥΝ frame cap.

Σκέτο vsync έχω microstutters, σκέτο frame cap έχω tearing.

Δεν έχω tearing με αυτά τα 2 off, παραδόξως, αλλά όσο δεν πέφτω κάτω από 60, είμαι κομπλέ. Θα φανεί τι θα γίνει στις μάχες αργότερα.

Θα κάνω τα απαραίτητα test σε σημεία όταν φτάσω εκεί, built-in benchmark δεν το'τρεξα. Να σημειώσω πως recommended είχε HIGH + FSR2.0 Quality από μόνο του. Παρόλα αυτά ανεβάζοντας 3-4 settings στο ultra , έπεσε μεν το framerate, όχι κάτω από 60 δε. Κρατάω μικρό καλάθι για την συνέχεια.

 

Το παιχνίδι χρησιμοποιεί αρκετή VRAM. 9.5GB σε 1440p. Από system RAM κάμποση επίσης.

 

Τα γραφικά του είναι συμπαθητικά. 

 

Σαν game τώρα..

 

Έκανα το πρώτο μου Quest μετά από...2 ώρες :hehe: Δεν είναι τσατ πατ ψεκάστε σκουπίστε, φαίνεται (ειδικά για τους HP Fans) ότι το exploration θα'ναι απολαυστικό! 

Φαίνεται να'χει γίνει αρκετή δουλίτσα σε πολλούς τομείς. Το μόνο που με "χαλάει" είναι ότι, υποχρεωτικά, σε φωνάζουν "new student". Θα προτιμούσα να'χε 4-5 pre-defined names και να σε φωνάζουν με αυτό που διάλεξες, but maybe that's just me. 

 

Έφτιαξα μαγισσούλα (παίζω με την γυναίκα βλέπετε :p )και είμαι Gryffindor. Με βλέπω να παίρνω mount /broom σε κάνα 10ωρο :hehe: 

 

Δεν έχω πολλά να πω για σύστημα μάχης ακόμη γιατί είναι νωρίς, αλλά νιώθω πως θα'χει πολλή φάση, αλλά και learning curve καθώς προβλέπω πολύ σπελλ και κακό :D 

 

Αυτές οι  ολίγες, σκόρπιες, σκέψεις , προς το παρόν!

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μη γραφετε τετοια ρε, θα σπασω κ γω.

Eχω ηδη παρει A Plague Tale Requiem κ εχω ηδη ποσα που περιμενουν να παιχθουν πριν αλλαξω gpu...

 

Οι φωτογραφιες το δειχνουν να ειναι εντυπωσιακο. Ασχετα αν τεχνικα δεν ειναι τελειο, αισθητικα μου αρεσει πολυ (το ακριβως αντιθετο απο το Metro Exodus).

 

WWW.DSOGAMING.COM

Hogwarts Legacy gave me a lot of "Assassin's Creed Unity" vibes & it's one of the few games that push the graphical boundaries of PC...

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

WWW.ESCAPISTMAGAZINE.COM

Long-time Harry Potter fans might wonder why they would ever want to visit the inhumane prison of...

 

Το παιχνίδι θέλει πατσάρισμα, γιατί γίνεται χαμούλης με την απόδοση των καινούργιων καρτών γραφικών (ποια βγάζει τα λιγότερα fps 😛)..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

ένα τίλιο στον κυριο😃

I aint got time to drink.

Αν περάσει 1 το βράδυ και παίζω ακομα, παρασκευή η Σάββατο, μπορεί να βάλω κάνα Macallan τώρα τον χειμώνα η ρούμι το καλοκαίρι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μη γραφετε τετοια ρε, θα σπασω κ γω.

Eχω ηδη παρει A Plague Tale Requiem κ εχω ηδη ποσα που περιμενουν να παιχθουν πριν αλλαξω gpu...

 

Οι φωτογραφιες το δειχνουν να ειναι εντυπωσιακο. Ασχετα αν τεχνικα δεν ειναι τελειο, αισθητικα μου αρεσει πολυ 


 

 

 

Το Α Plague Tale μόλις πάρω κάρτα. Το A Plague Tale έχει πολύ περισσότερες δυσκολίες να τρέξει σωστά, το HoL τρέχει πολύ καλά μέχρι στιγμής και ίσως το day1 patch να'κανε δουλειά (ό,τι βλέπαμε έως τώρα ήταν χωρίς αυτό), αλλά είμαι σχετικά νωρίς. 

Το θέμα είναι ακριβώς αυτό που λες, εξαιρετική αισθητική, με κάνει να μην θέλω να βγω από το game και πρέπει να βγω σε λίγο για να κάνω φασίνα :hehe: 

Παίξε το Plague Tale και μετά θα ασχοληθείς με άνεση με αυτό. Αν πάει πολύ καλά στην 1080Ti, σε σένα 1440p@Ultra (χωρίς RT φυσικά) και ίσως DLSS Quality θα'σαι πάνω από 60 συνεχώς , αναφορικά με το performance. 

Κάτι που πρόσεξα είναι , ότι το παιχνίδι αυτή τη στιγμή καταναλώνει 20GB ram και 9.5 VRAM. Έχω να κλείσω το PC βέβαια κάνα 3ημερο αλλά και τι μ' αυτό. Άρα πλέον τα 16 gb να είναι ...λιγα; curious 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.WIRED.COM

The game is mid at best, and its real-world harms are impossible to ignore.

https://www.wired.com/author/jaina-grey/

Στον ΣΚΑΙ οι δημοσιογραφοι ειναι ποιο αντικειμενικοι...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Proteas said:

Στον ΣΚΑΙ οι δημοσιογραφοι ειναι ποιο αντικειμενικοι...

 

Πού κολλάει η αντικειμενικότητα; Διαβάζεις ένα άρθρο γνώμης από μια τρανς γυναίκα που συνήθως καλύπτει δονητές για το Wired, που (όχι άδικα) έχει πρόβλημα με τις ομοφοβικές και τρανσφοβικές απόψεις της δισεκατομμυριούχου που βγάζει λεφτά από το παιχνίδι.

 

Όπως λέει κι η αρκούδα στο ανέκδοτο, μου φαίνεται ότι δεν πας στο δάσος για το κυνήγι... 😉

 

Προσωπικά αναρωτιέμαι όμως πώς έχουμε φτάσει στο σημείο να δεχόμαστε ένα πλήρως ψηφιακό παιχνίδι να κοστίζει 60€ (80 70€ με day-1 DLC). Γι αυτό και μόνο, ακόμη κι αν ήταν αριστούργημα (και δεν είναι), δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αγόραζα πριν περάσουν 2-3 χρόνια, για να πέσει στα <20€.

 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το παιχνιδι, ακόμα είμαι στην αρχή, ήμουν λίγο διστακτικός στο να το πάρω μιας και δεν είμαι πολυ φαν των παιχνιδιών με πολυ μπλα μπλα. Το Red Dead Redemption 2 το γυρισα πίσω μετα από 2 ώρες παιχνιδιού για να καταλάβετε.

 

Παντως μετά απο πολύ καιρό βλέπω ενα παιχνίδι με φοβερά γραφικά, χωρίς καποιο bug (μέχρι στιγμής), με βάθος και ενδιαφέρον υπόθεση. Μέχρι και τα μπλα μπλα βλέπω omg. Περισσότερα οταν αρχίσει πιο πολύ δράση λολ

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Προσωπικά αναρωτιέμαι όμως πώς έχουμε φτάσει στο σημείο να δεχόμαστε ένα πλήρως ψηφιακό παιχνίδι να κοστίζει 60€ (80 70€ με day-1 DLC). Γι αυτό και μόνο, ακόμη κι αν ήταν αριστούργημα (και δεν είναι), δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αγόραζα πριν περάσουν 2-3 χρόνια, για να πέσει στα <20€.

 

Στα 45€ είναι μια καλή αγορά για όποιον το θέλει σήμερα. Στα 60 (70 έχει η deluxe που σιγά τις διαφορές - στο λέω , δεν έχουν νόημα), είναι για όποιον θέλει full price και δεν θέλει να αγοράσει από "κλειδάδικο". Στις κονσόλες, αλλάζει το πράμα.

 

Η Rowling στα βιβλία της είχε Gay Character, απορίας άξιο είναι να έχει τρανσφοβικές απόψεις. Πραγματικά makes me wonder. 

 

Ποιο παιχνίδι θεωρείς αριστούργημα όμως; Προσωπικά, κανένα. Άντε, κάνα adventure περασμένων δεκαετιών, το RDR2 από τα πιο πρόσφατα είναι close call (έδωσα 40€ και δεν μετάνιωσα ούτε cent), εξαιρετικό και το CP77 με όλα του τα προβλήματα (από ΑΑΑ τίτλους) (περίμενα δικαίως και το πήρα στα 14.5€, τιμή κλέψιμο για αυτό που είναι). Το HoL είναι κάτι διαφορετικό, αρκεί να είσαι into it. Το ίδιο το παιχνίδι έχει transgender characters στο μεταξύ (δεν έχω πετύχει αλλά it's all over the internets).

 

11 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

...το παιχνιδι εχει θετικες κριτικες απο reviewers k gamers στο metacritic. Τι να μας παει το wired τωρα.

 

@tommybertsen 2023 κ ακομα σε ξελασπωνει η 1080Ti....με 11GB μνημη απο τοτε.

Πραγματικά τι να πω με αυτή την κάρτα. Δε λέει να πεθάνει με τίποτα :hehe: Αφού και την 4080 που θα πάρω, απορώ αν αξίζει να πουλήσω την 1080Ti ρε φίλε. Καλύτερα να την βάλω στο PC της γυναίκας για ένα 1080p gaming system (έχω in hand ακόμα το Seasonic Focus+ το οποίο έτσι κι αλλιώς θα βάλω στο PC της για να αντικαταστήσει το σχεδόν επικίνδυνο Thermaltake).

 

1 λεπτό πριν, το μέλος Trooper έγραψε:

Πολύ καλό το παιχνιδι, ακόμα είμαι στην αρχή, ήμουν λίγο διστακτικός στο να το πάρω μιας και δεν είμαι πολυ φαν των παιχνιδιών με πολυ μπλα μπλα. Το Red Dead Redemption 2 το γυρισα πίσω μετα από 2 ώρες παιχνιδιού για να καταλάβετε.

 

Το RDR2 για να μπει στο νόημα θέλει να έχεις ένα 8ωρο χαλαρό :) Είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια που με έκαναν να κλάψω (αλήθεια, δεν ντρέπομαι καθόλου).

 

1 λεπτό πριν, το μέλος Trooper έγραψε:

Παντως μετά απο πολύ καιρό βλέπω ενα παιχνίδι με φοβερά γραφικά, χωρίς καποιο bug (μέχρι στιγμής), με βάθος και ενδιαφέρον υπόθεση. Μέχρι και τα μπλα μπλα βλέπω omg. Περισσότερα οταν αρχίσει πιο πολύ δράση λολ

Φοβερά δεν θα τα έλεγα τα γραφικά του, αλλά ίσως παίζοντας με την 4090 και όλα στα τέρματα να 'χεις άλλη άποψη ^_^ 

Να ξέρεις, αν ήσουν into HP series, θα σε κέρδιζε ΠΟΛΥ περισσότερο το HoL

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Πού κολλάει η αντικειμενικότητα; Διαβάζεις ένα άρθρο γνώμης από μια τρανς γυναίκα που συνήθως καλύπτει δονητές για το Wired, που (όχι άδικα) έχει πρόβλημα με τις ομοφοβικές και τρανσφοβικές απόψεις της δισεκατομμυριούχου που βγάζει λεφτά από το παιχνίδι.

Η δισεκατομμυριουχος μπορει να εχει οποια αποψη θελει. Η δημοσιογραφος ομως αν θελει να λεγεται ετσι δεν πρεπει να βαζει μπροστα τις σεξουαλικες της

προτιμησεις κανοντας κριτικη σε ενα παιχνιδι με σκοπο να χτυπησει την αποψη της δισεκατομμυριουχου. Εκει κολλαει για εμενα η αντικειμενικοτητα.

1 ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Προσωπικά αναρωτιέμαι όμως πώς έχουμε φτάσει στο σημείο να δεχόμαστε ένα πλήρως ψηφιακό παιχνίδι να κοστίζει 60€ (80 70€ με day-1 DLC). Γι αυτό και μόνο, ακόμη κι αν ήταν αριστούργημα (και δεν είναι), δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αγόραζα πριν περάσουν 2-3 χρόνια, για να πέσει στα <20€.

Μαζι σου σε αυτο αλλα δεν πεφτω και απο τα συννεφα, εχει σχεδον 2 χρονια που οι εταιριες του χωρου μας εχουν πει πως οι τιμες θα φτασουν σε αυτο το σημειο. Για εμενα, (αν και εχω λοιδορηθει για αυτο) ηταν παντα θεμα παιδειας ακομα και στον χωρο του gaming, η αποψη μου ηταν και ειναι οτι ενα ψηφιακο παιχνιδι θα επρεπε να κοστιζει 20-30 ευρω κατω απο την στιγμη που δεν παιρνεις κουτι με dvd και οτι αλλο εχει μεσα.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Trooper έγραψε:

Το Red Dead Redemption 2 το γυρισα πίσω μετα από 2 ώρες παιχνιδιού για να καταλάβετε.

 

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το RDR2 για να μπει στο νόημα θέλει να έχεις ένα 8ωρο χαλαρό :) Είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια που με έκαναν να κλάψω (αλήθεια, δεν ντρέπομαι καθόλου).

 

8 ωρες εκανα να μαθω τα κουμπια ρα....

@Trooper εχασες που δε το παιξες.

Αν τα εχεις παιξει, οκ, αλλιως μεινε μακρια απο Control, Death Stranding...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2023 at 1:28 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

 

8 ωρες εκανα να μαθω τα κουμπια ρα....

@Trooper εχασες που δε το παιξες.

Αν τα εχεις παιξει, οκ, αλλιως μεινε μακρια απο Control, Death Stranding...

 

Control εχω παιξει και ήταν πολύ καλό. Death Stranding μακριά....😛

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει με το game είναι το εξής.

 

Ενώ δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, με κάνει να θέλω να ανοίξω το steam και αυτόματα να μπω . 

Θέλω να παίξω.  Και δεν θέλω να βγω.

 

Δεν έχει τα καλύτερα γραφικά αλλά είναι πανέμορφο. 

 

Παραδόξως τελικά το fighting system είναι καλό για γκειμ του είδους. 

 

Έχω καεί. Το steam λέει 28.7 ώρες αλλά είναι περίπου 20 πραγματικά. 

 

Σκούπα Χούβερ μετά τις 14 κ κάτι ώρες για μένα (τη φοράς, περπατάς και πετάς). Αφού προτιμώ να πετάω δώθε κειθε παρά να κάνω fast travel 😎😂

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτό που συμβαίνει με το game είναι το εξής.

 

Ενώ δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί, με κάνει να θέλω να ανοίξω το steam και αυτόματα να μπω . 

Θέλω να παίξω.  Και δεν θέλω να βγω.

 

Δεν έχει τα καλύτερα γραφικά αλλά είναι πανέμορφο. 

 

Παραδόξως τελικά το fighting system είναι καλό για γκειμ του είδους. 

 

Έχω καεί. Το steam λέει 28.7 ώρες αλλά είναι περίπου 20 πραγματικά. 

 

Σκούπα Χούβερ μετά τις 14 κ κάτι ώρες για μένα (τη φοράς, περπατάς και πετάς). Αφού προτιμώ να πετάω δώθε κειθε παρά να κάνω fast travel 😎😂

 

 


…έτσι. Συνέχισε να γράφεις και θα σου έρθει το invoice.

 

Καμία φωτο θα ανεβάσεις ή μισές δουλειές, έκανα αυτό έκανα το άλλο;

 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:


…έτσι. Συνέχισε να γράφεις και θα σου έρθει το invoice.

 

Καμία φωτο θα ανεβάσεις ή μισές δουλειές, έκανα αυτό έκανα το άλλο;

 

 

Ανεβάζω κάτι που ελπίζω να σημαίνει quidditch στο μέλλον :D

 

 

Spoiler

HogwartsLegacy_2023_02_12_23_15_46_884.jpg

Μια από ψηλά

 

 

Spoiler

HogwartsLegacy_2023_02_12_23_23_46_724.jpg

 

Μία που λέει ότι παίζω το παιχνίδι πιο πολύ όταν

 

Spoiler

HogwartsLegacy_2023_02_11_12_02_07_784.jpg

 

Μία ένα γατάκι

 

Spoiler

HogwartsLegacy_2023_02_12_16_57_38_926.jpg

και μία νύχτα στο χωριό

 

Spoiler

HogwartsLegacy_2023_02_12_22_25_02_862.jpg

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ενώ δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί,

Δεν υπαρχει αγιος βασιλης και μονοκεροι.

 

Σε αλλα νεα για τον μηνα φεβρουαριο θελω 300 ευρω για παιχνιδια. Με βλεπω να γινεται 375.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.