Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Οι καμπίνες είναι ιδιόκτητες του ΟΤΕ και δεν παραχωρεί συνδέσεις σε τρίτους. Η forthnet έχει παίξει με FTTH στη Νέα Σμύρνη σαν δίκτυο νέας γενιάς

wind & hol δίνουν από kv, και δεν έχουν δικά τους, αλλά νοικιάζουν χώρο στις καμπίνες του οτε.

Link to comment
Share on other sites

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι δίνουν μόνο από ΑΚ...

Mobile

ασφαλώς κι όχι...

η HOL για παράδειγμα δίνει αποκλειστικά από τα ΚΑΦΑΟΥ του ΟΤΕ κι όχι από ΑΚ, ενώ η Wind κι από τα 2...

απλά η Forthnet (μέχρι τώρα) δεν γουστάρει να πληρώνει "ενοίκιο" για VDSL μέσω ΚΑΦΑΟΥ...

όταν βέβαια αυξηθεί σημαντικά η κάλυψη μέσω ΚΑΦΑΟΥ θα αλλάξει γνώμη γιατί θα χάσει πολλούς πελάτες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γύρνα σε Fastpath. Θα πέσεις στο 10-15ms.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Αυτό το καιρό δεν έχω χρόνο για online gaming ουτως η άλλως... πρέπει να επικοινωνήσω με hol για να γίνει αυτό; το bandwidth μενει ανεπηρρέαστο;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καιρό δεν έχω χρόνο για online gaming ουτως η άλλως... πρέπει να επικοινωνήσω με hol για να γίνει αυτό; το bandwidth μενει ανεπηρρέαστο;

Ναι. Δεν αλλάζει κάτι.

Γύρνα σε Fastpath. Θα πέσεις στο 10-15ms.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Η HOL δεν μπορεί να δώσει fastpath στις VDSL συνδέσεις.

(Εκτός και αν τους αφήνει πλέον ο ΟΤΕ, όταν το ζήτησα μου είπαν δεν....)

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καλωσοριστε και μενα στο club .Μετα απο πολλες αναποδιες. Aκολουθει η περιπετεια NSFW.

Ξεκιναμε με τα φυσικα δεδομενα.Αποσταση απο το DSLAM ανω του 1km κοντα στα 1.1km.

Προηγουμενως ειχα H.O.L 24|Mbit η οποια συχρονιζε με το ζορι 12-13 συνηθως τελευταια 11900 με SnR 9 και attenuation 18 DStream και τα 2.Aρκετα dc και μερικες χιλιαδες CRC errors.Εννοειτε interleaved με 25ms ping με Αθηνα.

Κανω αιτηση προηγουμενη εβδομαδα(Τριτη 29/4) για 30αρα VDSL OTE.

Τεταρτη πρωι 7/5 ερχεται τεχνικος σπιτι.Σε 10 λεπτα checkarei με το μηχανακι φευγει ολα ok μου λεει.Tον ρωταω αν παιζει προβλημα με την αποσταση μου λεει εχει καλο χαλκο το δικτυο στη Λαρισα δε υπαρχει προβλημα.

Παιρνω εξοπλίσμο το ιδιο πρωινο.

Aναβει στο speedport μονο το power και το WLAN.

2 τηλεφωνηματα την ιδια μερα στο 13888 ενα το μεσημερι ενα το απογευματακι κατα της 6.30 ενημερωνομαι οτι δε εχω ενεργοποιηθει απο το κεντρο αλλα εντος μερα θα...

Παρασκευη πρωι τα ιδια παιρνω τηλ και ενημερωνω εκνευρισμενος οτι αν δε ενεργοποιηθω μεχρι το απογευμα 5 η ωρα θα προχ ωρησω σε ακυρωση καθως στην αρχη μου ελεγαν περι 24h μετα μου πεταει μια "κυρια" οτι εχουμε περιθωριο 12-13ημερες για ενεργοποιηση.

Απογευμα 16.47 ερχεται μηνυμα ενεργοποιησης και στο καπακι αλλο 1.

Το router ξανα μανα στα ιδια σημα δε επαιρνε.Παιρνω τηλ δηλωνω βλαβη μες την τσαντιλα με εξυπηρετει ενα γαματο τυπακι το οποιο πραγματικα το παλεψε 30 λεπτα.Μου λεει εχετε και καμπινα στην περιοχη σας WTf.Τελος παντων μου λεει το δηλωνω βλαβη ειναι της γραμμης το θεμα προφανως δε εισαι καν συνδεδεμενος απο το κεντρο στην Λαρισα.

Και φτανουμε στο σημερα.Ξυπναω ουτε καν σκεφτομαι να κοιταξω Router λεω απο Δευτερα.Βλεπω το κινητο μηνυμα απο Ote φροντιζουμε για την βλαβη θα λαβετε νεο μηνυμα SMS κλπ κλπ

Bλεπω το router αναμενα ολα.Μπαινω σφαιρα να check την γραμμη 24 DL και 2.2 UL attainable στο Speedtest 22.5 και 2.1.Eνταξει 3 μερες χωρις net λεω αστο μια χαρα με βαλαν στο dslam και οχι στη καμπινα αλλα δε γ#$@$# απ το τιποτα.Τουλαχιστον κατεβαζω με 2.9 Mb/s σταθερα και ανεβαζω με 290kb/s κατα της 13 με παιρνει τηλεφωνο τεχνικος με ρωταει στατιστικα του απανταω λεει ερχομαι απο εκει.Στο 15 λεπτο down παλι η γραμμη λεω πλακα εχει να μεινω με το .. στο χερι παλι .

Τελικα σκαει μυτη ενα γαματο τυπακι παλι HM/HY ΑΕΙ κατα της 13.30 παιρνει τηλεφωνο απο κεντρο κανει Rerouting και οptimize ΜΤU κλπ στο 5λεπτο με κλειδωνει εδω.Μου λεει για την αποσταση που εισαι εισαι αρχοντας να μην βαλω FP θα χω disconnets πολλα.Εννοειται οταν του ειπα περι καμπινας γελασε.Που τετοιες πολυτελειες για επαρχια μου λεει οπως παντα αλλο κρατος την Ελλαδας αλλο της Αθηνα,καμπινες μονο Αθηνα υπαρχουν και το δικτυο απο θεμα HW ειναι GTP στην Λαρισα.Αυτα απο μενα share your thoughts κλπ.

Παντως τον εχω τον μαζοχισμο λεω να ριξω και μια δοκιμη σε FP να δω πως παει.Τωρα ειμαι στα 18-19 ms με Αθηνα Θεσ/νικη παντως.

Speedtest 27400 DL 2400 UL

post-163-1416078412,3398_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 εβδομαδες ενεργοποιηθικε η vdsl σε forthnet triple play

πριν με ADSL είχα τα παρακάτω

lEPybPj.png

RoMRviX.png

με vdsl απο Α/Κ κλειδωνει απο 41 εως 42,800 μια φορα ειδα και 43,100

334G51E.png

k2gi75N.png

fh2Xs7o.png

IkJ3pR5.png

το A/K είναι στο διπλα τετράγωνο δυο στενά μακρυά και η max απόσταση καλωδιακή που μπορώ να έχω είναι 300 μετρα τόσο το υπολόγισα από το google map τόσο βγάζει και από το site της cyta

Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 296,8 μέτρα.

ρώτησα έναν φίλο μου που δουλεύει στον οτε τεχνικός για adsl και vdsl και γνωρίζει την περιοχή που μένω τόσο μου είπε και αυτός καλωδιακή απόσταση

με βάση όμως τα στοιχεια της γραμμής φαίνεται να βρίσκομαι κάπου στα 600 με 700 μετρα

από ότι μου είπε έχω μέτριο ζεύγος γιατί τέτοια δίνουν συνήθως στους εναλλακτικούς τα καλά τα κρατάνε για δικούς τους πελάτες

η γραμμή μου έχει max σχεδόν 46 θα μπορούσα να έχω και αρκετά παραπάνω και να κλειδώνει στα 50 με ένα καλύτερο ζεύγος αλλα από ότι μού είπε είναι σχεδόν αδύνατον να κάνουν αλλαγή γιατί η διαφορα είναι σχετικά μικρή οποτε όσο και να γκρινιάξω λόγο του ότι βρίσκομαι σε εναλλακτικό πάροχο δεν θα ασχοληθεί κάποιος ακόμα και ο πάροχος μου να το ζητήσει που και αυτό είναι σχεδόν αδύνατον

και τα 42 καλά είναι παράπονο δεν έχω αλλα θα μπορούσα να έχω και το max με βάση την απόσταση από το A/K

Link to comment
Share on other sites

Eμεις τι να πουμε που δεν δινει και διαθεσιμότητα εδώ ?

3498082591.png

Νιώθω λες και ζώ σε καμια δυσπρόσιτη ζούγκλα...

Υπάρχει κανείς Χολαργό-Παπάγο σύνορα (Υμηττού&Ανατολής) που να έχει VDSL ?

Link to comment
Share on other sites

Eμεις τι να πουμε που δεν δινει και διαθεσιμότητα εδώ ?

3498082591.png

Νιώθω λες και ζώ σε καμια δυσπρόσιτη ζούγκλα...

Υπάρχει κανείς Χολαργό-Παπάγο σύνορα (Υμηττού&Ανατολής) που να έχει VDSL ?

Μην γκρινιάζουμε κ απαιτούμε. Είναι πάρα πολύς κόσμος που δεν έχει VDSL και δε το βλέπω να έχω μέσα στην 2ετια. Εδώ δεν έχουμε φυσικό αέριο ακόμα. Λες κ ζω σε κανα χωριό σε κανένα νησί. (Σύνορα Πετρούπολης).

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην γκρινιάζουμε κ απαιτούμε. Είναι πάρα πολύς κόσμος που δεν έχει VDSL και δε το βλέπω να έχω μέσα στην 2ετια. Εδώ δεν έχουμε φυσικό αέριο ακόμα. Λες κ ζω σε κανα χωριό σε κανένα νησί. (Σύνορα Πετρούπολης).

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Από την άλλη είναι κρίμα να είναι φτιαγμένες καμπίνες και να κάθονται επειδή δεν παίρνουν άδεια από την ΕΕΤΤ. Ας βρουν τα ρυθμιστικά και να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι...

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.