Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Εγώ ενεργοποιήθηκα πριν μερικές ημέρες με Wind (χαλάνδρι) και όταν είδα την ταχύτητα απλά δεν πίστευα τα μάτια μου. 4997 up / 49998 down. Μάλλον είμαι τυχερός που το dslam είναι στα 50 μέτρα..........

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως στο maximum attainable στο router γράφει 49995 up / 110000 down. Τα 'σπασε?

 

Απ'όσο ξέρω αυτό είναι το maximum που μπορεί να πιάσει η γραμμή σου, δηλαδή σε περίπτωση που η Wind μελλοντικά δώσει τέτοιες ταχύτητες θα μπορείς να τις πιάνεις.

Και εγώ γενικά κανένα πρόβλημα από καμπίνα με Wind.

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες εβδομάδες παρακολουθώ μια νέα Μίνι-Σειρά Ελληνικής παραγωγής : " Περιμένοντας τον Εξοπλισμό", από το σκηνοθέτη της ταινίας "Το μετέωρο βήμα του Παρόχου"....

 

:jester:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αύριο ενεργοποιούμαι στο δίκτυο του οτε ερχόμενος από forthnet. πλήρωνα για 50αρι και συγχρόνιζα στα 22 περίπου. μπορεί και 15 τηλέφωνα τις τελευταίες 2 μέρες για να μην φύγω. στο τέλος μου τα έδιναν όλα με 19.9 €. Ανυπομονώ να ενεργοποιηθεί από οτε. η γειτονιά μου έχει 3-4 καμπίνες. πιστεύω θα πηγαίνει καλύτερα...για να δούμε! Αθήνα - Γουδι!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν ξέρω τι έγινε εδώ και παρά πολύ καιρό ανέβηκε κατά 5mbps το download μου,  από 12 και κάτι πήγε στα  1.023 / 17.751 

   και είμαι σε πόλη μακρινή απόσταση από τον οτε περίπου στα 3 χιλιόμετρα , τι να το κάνω εάν δεν έχω Vdsl για το upload

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν ξέρω τι έγινε εδώ και παρά πολύ καιρό ανέβηκε κατά 5mbps το download μου,  από 12 και κάτι πήγε στα  1.023 / 17.751 

   και είμαι σε πόλη μακρινή απόσταση από τον οτε περίπου στα 3 χιλιόμετρα , τι να το κάνω εάν δεν έχω Vdsl για το upload

θέλω κι εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν ξέρω τι έγινε εδώ και παρά πολύ καιρό ανέβηκε κατά 5mbps το download μου,  από 12 και κάτι πήγε στα  1.023 / 17.751 

   και είμαι σε πόλη μακρινή απόσταση από τον οτε περίπου στα 3 χιλιόμετρα , τι να το κάνω εάν δεν έχω Vdsl για το upload

 

Ανταλλάζουμε ?

Εγω έχω 3 γραμμές ADSL bonded ( Multi-WAN ) για ανέβασμα/κατέβασμα με Multiple Connections ( Multi-IP ) και πάλι δεν φτάνω την ταχύτητά σου στο download :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενεργοποιήθηκα πριν μερικές ημέρες με Wind (χαλάνδρι) και όταν είδα την ταχύτητα απλά δεν πίστευα τα μάτια μου. 4997 up / 49998 down. Μάλλον είμαι τυχερός που το dslam είναι στα 50 μέτρα..........

 

Που περίπου στο Χαλάνδρι αυτά τα νούμερα ? O_O

Εγώ κοντά Πλατεία Κέννεντυ και ούτε με κιάλι δεν τα βλέπω (wind)

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλάζουμε ?

Εγω έχω 3 γραμμές ADSL bonded ( Multi-WAN ) για ανέβασμα/κατέβασμα με Multiple Connections ( Multi-IP ) και πάλι δεν φτάνω την ταχύτητά σου στο download :D

 

Με ποιους ISP / router / OS ? Ανοιξε αν θες ενα θεμα με how to....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που περίπου στο Χαλάνδρι αυτά τα νούμερα ? O_O

Εγώ κοντά Πλατεία Κέννεντυ και ούτε με κιάλι δεν τα βλέπω (wind)

 

Ριζάρειος σχολή. Τα DLSAM εγκαταστάθηκαν παντού στην περιοχή το πρηγούμενο πάσχα περίπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ποιους ISP / router / OS ? Ανοιξε αν θες ενα θεμα με how to....

 

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σαν υλοποίηση.

Φυσικά δεν μιλάμε για MLPPP ( Multi-Link PPP bonding ) γιατί δεν ξέρω ISP που να το προσφέρει εδώ, και ούτως ή άλλως είναι 2 διαφορετικοί providers ( 2* OTE Conn-X, 1 * Forthnet ), αλλά για "advanced load balancing" από την μεριά μου.

 

Με άλλα λόγια οι γραμμές "ενώνονται" σαν επιδόσεις σε προγράμματα που υποστηρίζουνε πολλαπλά connections ( π.χ. Azureus(Vuze), μTorrent, κάποια file hosting services ( Dropbox ), HTTP/FTP downloading με download accelerator ( χρησιμοποιώ τον IDM μετά από πολλά χρόνια με FlashGet ), ενώ στις single link φάσεις ( π.χ. web browsing, streaming, gaming ) χρησιμοποιείται μια γραμμή ( εδώ ανάλογα τον εξοπλισμό σου μπορεί να είναι εύκολο ή δύσκολο να κάνεις "αντιστοίχιση" των γραμμών για να έχεις την καλύτερη γραμμή για gaming στο PC όταν τρέχεις game, την άλλη να κατεβάζει, και την τρίτη π.χ. για VoIP ( Skype ) στο tablet, κλπ κλπ.

 

Η δικιά μου υλοποίηση δεν είναι και η πιο οικονομική, αλλά ούτε και ακριβή ( δεν πήρα Cisco αυτή την φορά χαχα :D ):

3* TP-Link TD-W8960N ADSL2+ broadband wireless modem/routers ( προτίμησα αυτά για να μπορώ να χειρίζομαι το SnR margin των γραμμών ) [ είναι και φθηνά και ταυτόχρονα πολύ καλά, άνετα πουλώντουσαν στην 2πλάσια τιμή ]

1* TP-Link TL-R480T+ load balancing router ( σε αυτό οδηγείς μέσω LAN [ ethernet ] cables το internet από τα 3 router { σαν να ήταν PC, ethernet από την LAN του modem στην LAN/WAN του TL-R480T+ } )

1* TP-Link Archer C8 wireless AP για να παίρνει την ενσύρματη έξοδο του TL-R480T+ και να μοιράζει internet και ασύρματα ( το R480T+ είναι μόνο ενσύρματο )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

vdsl και static ip ανεβάζει μόνο το upload ? δεν υπάρχει τίποτε άλλο για να ανεβεί έστω 2mbps το upload?

 

VDSL, Multi-WAN.

 

Static IP δεν σημαίνει ανέβασμα upload speed σε όλους τους παρόχους ( π.χ. η OTEnet δεν δίνει Annex M οπότε παραμένεις στα 1024up με 24αρα ADSL2+ connection.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.